Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3286385160.jpg.5f067c31b4723472f89e52e0dc54aa02.jpg

 

Σε μπαράκι , με ελάχιστα φώτα, φυσικά χωρίς φλας και γρήγορη ταχύτητα 1/125 για να παγώσει η κίνηση. Με το iso στο μέγιστο native της D610 , στα 6400 δηλαδή.

Δεν χρειάστηκε να βάλω f/1.8 , την έβγαλα με f/2.2 .

 

Έβγαινε λέτε με τηλέφωνο ;;;

Από θόρυβο/κόκκο ;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

3286385160.jpg.5f067c31b4723472f89e52e0dc54aa02.jpg

Σε μπαράκι , με ελάχιστα φώτα, φυσικά χωρίς φλας και γρήγορη ταχύτητα 1/125 για να παγώσει η κίνηση. Με το iso στο μέγιστο native της D610 , στα 6400 δηλαδή.

Δεν χρειάστηκε να βάλω f/1.8 , την έβγαλα με f/2.2 .

Έβγαινε λέτε με τηλέφωνο ;;;

Από θόρυβο/κόκκο ;;;

Δεν έβγαινε αυτή με τηλέφωνο με τίποτα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

3286385160.jpg.5f067c31b4723472f89e52e0dc54aa02.jpg

Σε μπαράκι , με ελάχιστα φώτα, φυσικά χωρίς φλας και γρήγορη ταχύτητα 1/125 για να παγώσει η κίνηση. Με το iso στο μέγιστο native της D610 , στα 6400 δηλαδή.

Δεν χρειάστηκε να βάλω f/1.8 , την έβγαλα με f/2.2 .

Έβγαινε λέτε με τηλέφωνο ;;;

Από θόρυβο/κόκκο ;;;

Θα έβγαινε... από την πίσω πόρτα..

Για αρχή πρέπει να βρούμε το ισοδύναμο f σε κινητό ... θελουμε κανα 3 ωρο να το σκεφτούμε .... αν υπαρχει...

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iphone μάλλον δε θα την έβγαζε (τουλάχιστον τα πρόσωπα και ό,τι είχε κίνηση θα ήταν θολό/κακής ποιότητας). Google Pixel ίσως να την έβγαζε αρκετά καλή.

Υποθέτωντας βέβαια ότι έχει τραβηχτεί στα ~26mm. Αν έχει τραβηχτεί με 50άρη ή 80άρη φακό κανένα κινητό δε θα μπορούσε να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2020 στις 7:13 ΜΜ, stratigos24 είπε

Για αρχή πρέπει να βρούμε το ισοδύναμο f σε κινητό

abf28ba751994bb7a4ddb97d2a69fed2

Στο διάγραμμα αυτό όλοι οι αισθητήρες έχουν μεταξύ τους απόσταση 1 στοπ

Για αισθητήρες κάτω από μια ίντσα απλά πολαπλασιάζουμε το κλάσμα του αισθητήρα με το f για να βρούμε σε τί αντιστοιχεί στη 1 ίντσα.

πχ. σε 1/4'' αισθητήρα και f/2 φακό πάμε σε f/8 ισοδύναμο σε 1 ίντσα αισθητήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Εδώ μια από τις αγαπημένες μου εικόνες. Βγαλμένη με μια Olympus OMD em10 mark 1 και τον κιτ φακό 14 - 42 στα 42mm f 5.6.P4030367.jpg.66d84acaaf0be13e5f0327897c5a938e.jpg

    Πολύ καλή , δεν συνεχίζω περισσότερο σ' αυτό η σε άλλα θέματα , από την στιγμή που οι παρεμβάσεις κρίνονται ανεπιθύμητες . Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Πολύ καλή , δεν συνεχίζω περισσότερο σ' αυτό η σε άλλα θέματα , από την στιγμή που οι παρεμβάσεις κρίνονται ανεπιθύμητες . Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας !

Δεν το κατάλαβα αυτό . Ποιός έγραψε κάτι τέτοιο ;

Βασικά πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν δύο χωριστές κατηγορίες , φωτογραφία με φωτογραφικές και φωτογραφία .... με κινητά.

Δεν θέλω συζητήσεις με θιασώτες των κινητών , δεν θέλω να βλέπω τα κινητά τους , δεν θέλω να τους ξέρω καν

και δεν με ενδιαφέρει και το τι έχουν να πουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Δεν το κατάλαβα αυτό . Ποιός έγραψε κάτι τέτοιο ;

Βασικά πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν δύο χωριστές κατηγορίες , φωτογραφία με φωτογραφικές και φωτογραφία .... με κινητά.

Δεν θέλω συζητήσεις με θιασώτες των κινητών , δεν θέλω να βλέπω τα κινητά τους , δεν θέλω να τους ξέρω καν

και δεν με ενδιαφέρει και το τι έχουν να πουν .

    6989158830

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι διαγράφηκαν χιουμοριστικά σχόλια μου/μας. Άραγε θα είχαν την ίδια τύχη σε ένα αντίστοιχο θέμα Ferrari vs Fiat μιας και τα δύο θα μπορούσε να πει κανείς έχουν ρόδες και τσουλάνε.

Προφανώς ο διαχειριστής αντιλαμβάνεται το θέμα το ίδιο σοβαρά με τον νηματοθέτη, ο οποίος μάλιστα (ο τελευταίος) κυριολεκτικώς ουδεμία σχέση έχει με τη φωτογράφιση αυτή καθαυτή.

Εξέφρασα την άποψη μου πολύ καιρό πριν, ότι σαφώς είναι χρήσιμο να υπάρχει στην τσέπη ένα καμερο-κινητό για την καταγραφή στιγμιότυπων εφόσον δεν έχουμε μαζί μας μια φωτογραφική μηχανή.

Οτιδήποτε άλλο ειπωθεί πέραν τούτου εν είδει σοβαρού, νοιώθω πως υποτιμά τη νοημοσύνη μου και τροφοδοτεί την ανοησία άλλων.

Τελεία και παύλα.

Επεξ/σία από udroxoos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, udroxoos είπε

Μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι διαγράφηκαν χιουμοριστικά σχόλια μου/μας. Άραγε θα είχαν την ίδια τύχη σε ένα αντίστοιχο θέμα Ferrari vs Fiat μιας και τα δύο θα μπορούσε να πει κανείς έχουν ρόδες και τσουλάνε.

Προφανώς ο διαχειριστής αντιλαμβάνεται το θέμα το ίδιο σοβαρά με τον νηματοθέτη, ο οποίος μάλιστα (ο τελευταίος) κυριολεκτικώς ουδεμία σχέση έχει με τη φωτογράφιση αυτή καθαυτή.

Εξέφρασα την άποψη μου πολύ καιρό πριν, ότι σαφώς είναι χρήσιμο να υπάρχει στην τσέπη ένα καμερο-κινητό για την καταγραφή στιγμιότυπων εφόσον δεν έχουμε μαζί μας μια φωτογραφική μηχανή.

Οτιδήποτε άλλο ειπωθεί πέραν τούτου εν είδει σοβαρού, νοιώθω πως υποτιμά τη νοημοσύνη μου και τροφοδοτεί την ανοησία άλλων.

Τελεία και παύλα.

     Έτσι ακριβώς , τελεία και παύλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, udroxoos είπε

Μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι διαγράφηκαν χιουμοριστικά σχόλια μου/μας. Άραγε θα είχαν την ίδια τύχη σε ένα αντίστοιχο θέμα Ferrari vs Fiat μιας και τα δύο θα μπορούσε να πει κανείς έχουν ρόδες και τσουλάνε.

Προφανώς ο διαχειριστής αντιλαμβάνεται το θέμα το ίδιο σοβαρά με τον νηματοθέτη, ο οποίος μάλιστα (ο τελευταίος) κυριολεκτικώς ουδεμία σχέση έχει με τη φωτογράφιση αυτή καθαυτή.

Μου θύμησε που μου είχαν κάνει mute το λογαριασμό για μια εβδομάδα αν θυμάμαι καλά, 

σε ειρωνικό σχόλιο που είχα κάνει στα νέα, σε θέμα για το ... νέο holy grail ... βλ. IPhone.

 

Οπότε κι εγώ δεν ξαναγράφω σε θέμα όπου γίνεται σύγκριση με κινητά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μου θύμησε που μου είχαν κάνει mute το λογαριασμό για μια εβδομάδα αν θυμάμαι καλά, 

σε ειρωνικό σχόλιο που είχα κάνει στα νέα, σε θέμα για το ... νέο holy grail ... βλ. IPhone.

 

Οπότε κι εγώ δεν ξαναγράφω σε θέμα όπου γίνεται σύγκριση με κινητά. 

 

    Απαντώ από εδώ Μπάμπη , το μέιλ μου από εδώ και πέρα για ότι χρειαστεί οποιοσδήποτε [email protected] σε περίπτωση που θελήσει να επικοινωνήσει μαζί μου .

    Όχι Μπάμπη , δεν έχει να κάνει σε τίποτε με τον Νικόλα , άλλωστε μου το έχουν ξανακάνει στο παρελθόν δλδ να διαγράψουν σχόλιο μου , έτσι απλά .

   Είναι δικαίωμα τους και στο σημείο αυτό δεν έχω να σχολιάσω τίποτε απολύτως .

   Ήταν χαρά μου να επικοινωνώ μαζί σας , εύχομαι σε όλους σας ότι καλύτερο σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο .

   Φιλικά Χαράλαμπος Νέλκος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δικές μου οι φωτογραφίες, δεν έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα το συγκεκριμένο κινητό.

Ωστόσο "έπαιξα" για λίγο με κάποια δείγματα στο Lightroom για να δω τί ψάρια πιάνει το iPhone 12 Pro Max με ενεργοποιημένο το Apple ProRAW (προφανώς έχουν υποστεί μεγάλη συμπίεση για να γίνουν upload στο forum) 

...τα συμπεράσματα δικά σας...

 

 

021-12-IMG_0016ART.jpg

201-12-IMG_0118ART.jpg

151-12-IMG_0078.jpg

461-12-IMG_0751ART.jpg

IMG_4086.jpg

351-12-IMG_0502.jpg

IMG_4063.jpg

243-12-IMG_0136.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η πρώτη φορά που έχουμε πραγματικό RAW κινητού, δηλαδή που εκμεταλλεύεται τις πολλαπλές εκθέσεις και τις ενσωματώνει σαν μια φωτο.

Τα σύννεφα στη 2η φωτο ίσως είναι λίγο oversharpened αλλά συνολικά πολύ ωραίες φωτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...