Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Όχι. Μόνο το σπίτι του γείτονα.

Αυτο ειναι το benchmark των νικολων εκει εξω (οχι οσους απλα πατανε το στρογγυλο κουμπακι δεν τους νοιαζει), που κρινουν απο το αν τα πηγαινουν εδω καλα, στα υπολοιπα ειναι τελεια και τα κανουν ολα. Το εχω διαβασει απειρες φορες, εχω ανεβασει και εγω απο το κινητο, μια ζωη ακουγες, οχι καλλιτεχνικες, οχι μερα ολα ειναι ιδια, οχι το ενα οχι το αλλο, μονο μπαλκονι γειτονα και παρκακι.

15 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν ισχύει νομίζω ο ρατσισμός όπως λες εναντίων των κινητών. Στην φωτογραφική ομάδα της πόλης μου, υπάρχει γυναίκα με dslr, που κάποια στιγμή αποφάσισε να πειραματιστεί με το iphone της και περιορίστηκε να βγάζει για καιρό μόνο με αυτό. Για άσκηση έτσι. Ε στην ετήσια έκθεση που κάνουμε η συγκεκριμένη είχε μόνο από το κινητό της, ένα iPhone νομίζω ήταν, 3 χρόνια πριν... Μια χαρά όλα κάνουν. Σημασία έχει να ξέρεις τι χρησιμοποιείς, για ποιο λόγο το χρησιμοποιήσεις, τους προορισμούς που έχει και από εκεί και πέρα να προσπαθείς να εκφράστεις μέσω του εκάστοτε εργαλείου... Να προσπαθήσεις να βγάλεις την ψυχή σου, τα συναισθήματα σου στην φωτογραφία.

Ενδιαφερουσα φωτογραφια μπορεις να βγαλεις και με μια πατατα και δεν ειναι κακο να περιοριζεσαι σε κατωτερο εξοπλισμο και σε μια εστιακη, βρισκεις ευφανταστες λυσεις για να ξεπερνας τα ορια του. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κατωτερος εξοπλισμος.

Εχουν γινει διαφορα συγκριτικα τυπου pro photographer - shitty camera, pro photographer cheap camera+kit lens vs amateur photographer pro camera + lens. Προφανεστατα οι επαγγελματιες βρισκουν λυσεις να βγαλουν κατι ενδιαφερον με τα παντα.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίεργη η συζήτηση που ανοίξατε... Ασχολούμαι πάνω από 20 χρόνια με την φωτογραφία, έχω αλλάξει αρκετό εξοπλισμό. Αυτή τη στιγμή έχω dslr, mirrorless και κινητό (φθηνό)

Στις βόλτες παίρνω μόνο ένα φακό, όχι πάντα τον ίδιο, ενώ πολλές φορές σε εκδρομές ή ολόκληρα ταξίδια παίρνω μόνο το κινητό. Κάθε φορά, βγάζω φωτογραφίες με το μέσο που έχω εύκαιρο. Η φωτογραφία είναι τέχνη, αποτυπώνει μια στιγμή, ένα συναίσθημα, ο εξοπλισμός είναι απλά το μέσο για να την αποτυπώσεις. Αν μάθεις να χειρίζεσαι το φως, μπορείς να πάρεις όμορφα αποτελέσματα.

Edit:  Μια από τις πιο αγαπημένες μου φωτογραφίες είναι με κινητό, όταν προ πενταετίας είχα το galaxy s7.

31326481_626110127729543_7723725630692392960_n.jpg

Επεξ/σία από andreasl
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Για την περίπτωση που θελήσει κάποιος να απαγγείλει την Ομήρου Ιλιάδα ........ να γίνει επικός με λίγα λόγια ........ επαναλαμβάνω τα όσα έχουν γραφτεί και από μένα , πως σαφώς δλδ χρησιμοποιώ και smartphone για να βγάζω φωτογραφίες , πως σαφώς δεν είχαμε , έχουμε η πρόκειται να αποκτήσουμε πρόβλημα με την εξέλιξη του ως φωτογραφικού συνόλου , όπου και όποτε φτάσει αυτή η στιγμή , πως ξεκάθαρα δεν έχουμε πρόβλημα να αντικαταστήσουμε τα φωτογραφικά σύνολα που χρησιμοποιούμε σήμερα με κάτι τέτοιο όταν και αν ......... μία στιγμή που δεν έχει έρθει ακόμη και σήμερα που μιλάμε . Σίγουρα όλοι θα επιθυμούσαμε το λιγότερο την φορητότητα μιάς τέτοιας λύσης και όχι μόνον , σήμερα όμως δεν γίνεται κάτι τέτοιο αφού υπάρχουν τεχνικές αδυναμίες στο σύστημα οι οποίες είναι γνωστές σε όλους άραγε ?

    Σήμερα δεν είναι τίποτε άλλο από ένα καμεροκινητό , με δεδομένες τεχνικές αδυναμίες . Αύριο ποιός ξέρει .

   

   

 

    Πάω να βγάλω καμιά φωτογραφία ......... δυστυχώς , unfortunately όπως λένε και εις τας Ανγκλετέρ το exif data μπορεί να φανερώσει την Nikon D7000 ........ όχι όμως τον φακό δλδ τον Kaleinar 100 f/2.8 ....... ο οποίος θέλει καθάρισμα ....... 

_DSC4421~4_copy_812x1226.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Razor333 είπε

 

1615306513_2021-01-1114_59_00-Window.jpg.fc0b1fcff9453509f900e8d6587907ef.jpg

Δεν ξέρω τί σε κάνει να νομίζεις ότι αυτές δε βγαίνουν με κινητό.

Η 1η και η 3η που έχουν εστίαση σε αυθαίρετο σημείο με στενό dof μόνο είναι "θέμα" που όμως πρακτικά  έχει λυθεί και σε Iphone αν δεν μπορείς να το κάνεις ήδη, θα μπορείς πιστεύω στο άμεσο μέλλον χωρίς να χρειαστεί  να πληρώσεις έξτρα κάποιο app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που ξέρει να χρησιμοποιεί φωτογραφική και smartphone, ξέρει πολύ καλά την χρησιμότητα και των δύο. Πάνε χρόνια πλέον που παράλληλα με την d5200 τότε, χρησιμοποιούσα και το nokia 1020, δεν είναι κάτι καινούριο ούτε το raw, ούτε οι decent αισθητήρες στα κινητά και είναι πολύ ικανοποιητικό να βλέπεις λεπτές συσκευές με αρκετά μεγάλους αισθητήρες 1/1.33", σημαντικά μεγαλύτερους από τους 1/2.33" που ήταν το στάνταρτ στις κόμπακτ και το ccomputational κομμάτι που έχουν, απλά δεν υπάρχει στις περισσότερες φωτογραφικές.

Οι περισσότεροι αγνοούν και ότι υπάρχει στις φωτογραφικές, όπως dro, picture profiles, multiframe nr και πολλά ακόμα που μπορούν να βελτιώσουν το jpeg output, αλλά κανένας σχεδόν δεν ασχολείται γιατί παίζουν μονο με το raw. 

Η sony επίσης είχε ενσωματώσει και app market, που είχε πολλά αυτοματοποιημένα features, που πήγε ακλαφτο, παρόλο που κάποιες εφαρμογές είχαν ενδιαφέρον.

Δεν είναι ίδιο το κοινό ανάμεσα στις δύο αγορές.

Έχουμε μια αγορά που το auto είναι ντροπή και πρεπει όλα να γινονται όσο το δυνατόν πιο πολύπλοκα για να έχεις αποδοχή, που όσο πιο ακριβή είναι μια φωτογραφική, τόσο στριπαρισμενη είναι από οτιδήποτε αυτόματο και ευκολίες για αρχάριους.

Και από την άλλη μια αγορά που το 99%, πατάνε το στρογγυλό κουμπάκι στην οθόνη και δεν επιλέγουν τπτ απολύτως, εκτός από την selfie κάμερα, το zoom, το flash και το video. Ειλικρινά αν δεν έβαζαν σαν zoom bar τον ευρυγώνιο και τον tele, παίζει ένα σημαντικό κομμάτι να μην τους χρησιμοποιούσε ποτέ.

Εκτός από την nokia παλιότερα που έφερε κάποια επανάσταση στον χώρο, πέρασαν χρόνια να ξεκινήσουν να μεγάλωνουν τους αισθητήρες ξανά και στο να ενσωματώνουν manual modes, raw output και διάφορα αυτόματα προγράμματα που δεν ήταν για το 99% και αυτό το ξεκίνησε κυρίως η Huawei, όπως και τις δευτέρες κάμερες κτλ. μετά τα είδαν και οι υπόλοιποι και τα υιοθέτησαν σιγά σιγά όλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, nickolas είπε

Δεν ξέρω τί σε κάνει να νομίζεις ότι αυτές δε βγαίνουν με κινητό.

Η 1η και η 3η που έχουν εστίαση σε αυθαίρετο σημείο με στενό dof μόνο είναι "θέμα" που όμως πρακτικά  έχει λυθεί και σε Iphone αν δεν μπορείς να το κάνεις ήδη, θα μπορείς πιστεύω στο άμεσο μέλλον χωρίς να χρειαστεί  να πληρώσεις έξτρα κάποιο app.

     Στιγμιότυπο από τον φωτογραφικό περίπατο που κάναμε με τον φίλο Βαγγέλη ( διότι αποκτήσαμε και φίλους εδώ μέσα ) μέλος του insomnia με το λογότυπο Giacomoti , δεν θυμάμαι καλά να πω την αλήθεια , φαίνεται αριστερά στην εικόνα με τον τρίποδα στην πλάτη , τέλος πάντων , κάναμε την βόλτα μας στην Θεσσαλονίκη , είχε έρθει από Αθήνα , οπότε πήγαμε όπου μπορούσαμε να τραβήξουμε φωτογραφίες κοινώς αλωνισαμε τον ντουνιά , ήπιαμε τον καφέ μας , μάλλον έχει φύγει έξω πλέον ο άνθρωπος όπως μου είχε πει , με θυμάται πάντα και επισημαίνει τις εικόνες μου στο Flickr , είναι φαν της Canon , κουβαλούσε μία 80D , εμένα κατέρρευσε σε μια ώρα ο φακός της em 10 mark ii , εννοείται βέβαια πως άνοιξα την τσάντα και έβγαλα άλλη μηχανή ......... 🤣🤣🤣 ....... ενώ φυσικά υπήρχε και τρίτη λύση ....... αλίμονο δλδ ....... συν το καμεροκινητό ....... όμορφα πράγματα ........ του αφιερώνω την εικόνα λοιπόν μαζί με όλες τις ευχές για την καινούργια χρονιά , να είναι καλά όπου βρίσκεται !!!

SAM_3644.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickolas είπε

Δεν ξέρω τί σε κάνει να νομίζεις ότι αυτές δε βγαίνουν με κινητό.

Η 1η και η 3η που έχουν εστίαση σε αυθαίρετο σημείο με στενό dof μόνο είναι "θέμα" που όμως πρακτικά  έχει λυθεί και σε Iphone αν δεν μπορείς να το κάνεις ήδη, θα μπορείς πιστεύω στο άμεσο μέλλον χωρίς να χρειαστεί  να πληρώσεις έξτρα κάποιο app.

Δεν είπα ότι δεν βγαίνουν, είπα ότι βγάζουν off το night mode με τις πολλαπλές λήψεις, οπότε η ποιότητα πέφτει κατακόρυφα. 

Το μουφα μποκε κρατα το, δεν έχει "λυθεί" μόνο σε iphone, υπάρχει σε όλες τις συσκευές και σε διάφορες εφαρμογες, δεν είναι συγκρίσιμο με ότι θα πάρεις από ένα open wide prime φακό, που κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά για κάποιο λόγο.

Επίσης κάποιες από αυτές είναι σε εστιακο μήκος που δεν έχεις στο κινητό και να έχεις είναι σε ακόμα κατώτερη κάμερα με απενεργοποιημένο το night mode, γιατί έχεις κίνηση.

Οπότε βάλε και το crop στην εξίσωση, χωρίς night mode και πάλι στην τελική η προοπτική δεν θα ειναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Οπότε βάλε και το crop στην εξίσωση, χωρίς night mode και πάλι στην τελική η προοπτική δεν θα ειναι η ίδια.

Φίλτατε αν βάλεις το κροπ στην εξίσωση για να έχεις ίδιο κάδρο από την ίδια θέση, η προοπτική θα είναι η ίδια.

To κάνουν πολλές φωτογραφικές με σταθερούς φακούς όπως οι τελευταίες Leica (28mm σταθερός vs 26mm στα περισσότερα κινητά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, nickolas είπε

Φίλτατε αν βάλεις το κροπ στην εξίσωση για να έχεις ίδιο κάδρο από την ίδια θέση, η προοπτική θα είναι η ίδια.

To κάνουν πολλές φωτογραφικές με σταθερούς φακούς όπως οι τελευταίες Leica (28mm σταθερός vs 26mm στα περισσότερα κινητά).

Εννοειτε θα βαλεις το crop στην εξισωση και εχεις δικιο η προοπτικη ειναι ιδια, το dof απο την αλλη δεν θα ειναι, το dof στο κινητο σου θα ειναι μονιμα σαν ~4-5mm f/1.6 - f/1.8 που κροπαρεις και κροπαρεις συνεχεια. 

Ποσο crop θελει για να φτασεις τα 85mm απο τα 26mm; Με τα 6mp usable αναλυση που εχει το iphone θα το κανεις;

Οι φωτογραφικες που αναφερεις εχουν ξυραφια φακους και μεγαλους αισθητηρες υψηλης αναλυσης. 

Θελω να δω πως θα ειναι η ποιοτητα που σε ενδιαφερει, νυχτερινη handheld μετα απο crop, με manual εκθεση στα 1/15-1/30 που θελεις ως min για να παγωσεις κινηση και πως θα ειναι το μουφα bokeh που θα προσθεσεις μετα στην φωτογραφια.

https://www.instagram.com/135mm_f4/

759676703_2021-01-1118_48_08-Window.jpg.f5e55c3469aa5ffdf79a5806433a0477.jpg

 

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H (ωραία) φώτο που έβαλες τεχνικά δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Έχει αρκετό θόρυβο και σίγουρα είναι σε υψηλό ISO. Εκτός και αν κάτι παίζει με την μεταφορά της στο forum και τις συμπιέσεις.

Το Iphone στο κέντρο, αλλά και σε μεγάλο μέρος του καρέ του, έχει ανάλυση πραγματική περίπου όσο και η ονομαστική του. Σε κάθε περίπτωση ξεπερνάει τον τυπικό κιτ φακό και πολλούς prime όταν αυτοί είναι τέρμα ανοικτοί.

Να θυμίσω τη σύγκριση με "μεγάλη" κάμερα από το gsmarena.

Τα κινητά βεβαίως δε μένουν στον κύριο φακό τους. Όπως είπες τα περισσότερα πλέον έχουν 2ό ή και 3ο φακό.

Πολλά έχουν 120mm ισοδύναμους φακούς ενώ το P40Pro+ έχει 240mm ισοδύναμο τηλεφακό. Υστερούν ακόμα ποιοτικά, αλλά βελτιώνονται. Η τεχνολογία υπάρχει κινούμενο θέμα να το τραβήξεις πχ. στο 1 δευτερόλεπτο και να το παγώσεις σαν να ήταν 1/15s η έκθεση. Το κάνει η Google στα Pixel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nickolas είπε

H (ωραία) φώτο που έβαλες τεχνικά δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Έχει αρκετό θόρυβο και σίγουρα είναι σε υψηλό ISO. Εκτός και αν κάτι παίζει με την μεταφορά της στο forum και τις συμπιέσεις.

Το Iphone στο κέντρο, αλλά και σε μεγάλο μέρος του καρέ του, έχει ανάλυση πραγματική περίπου όσο και η ονομαστική του. Σε κάθε περίπτωση ξεπερνάει τον τυπικό κιτ φακό και πολλούς prime όταν αυτοί είναι τέρμα ανοικτοί.

Να θυμίσω τη σύγκριση με "μεγάλη" κάμερα από το gsmarena.

Τα κινητά βεβαίως δε μένουν στον κύριο φακό τους. Όπως είπες τα περισσότερα πλέον έχουν 2ό ή και 3ο φακό.

Πολλά έχουν 120mm ισοδύναμους φακούς ενώ το P40Pro+ έχει 240mm ισοδύναμο τηλεφακό. Υστερούν ακόμα ποιοτικά, αλλά βελτιώνονται. Η τεχνολογία υπάρχει κινούμενο θέμα να το τραβήξεις πχ. στο 1 δευτερόλεπτο και να το παγώσεις σαν να ήταν 1/15s η έκθεση. Το κάνει η Google στα Pixel.

Αναλυση instagram ειναι, σε printscr και μετα ξανα συμπιεση απο το insomnia μην περιμενεις πολλα. Περιμενω να βγεις εξω με το X κινητο και να φερεις κατι με λιγοτερο θορυβο, με τις τεχνικες που εχει η google, σε συσκευες που δεν μπαινει gcam και με proraw της apple.

Η gcam παντως δεν παιρνει πολλα δειγματα οταν υπαρχει κινηση, πεφτει η ποιοτητα σημαντικα, θα το ειχες καταλαβει, αν την ειχες οντως χρησιμοποιησει και δεν διαβαζες μονο αρθρα.

Το iphone 12 pro max στο κεντρο οντως ειναι ξυραφι και αυτο το crop βαρια βαρια να σε εχει παει στα 40mm.

Εχει ενα αερα bob ross δεν λεω.

1642180473_50747868411_73a61f9072_o(1).jpg.676ae60cdcc5a55fff0474d355e6fc75.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κροπάρει στα ~60mm που καθόλου τυχαία είναι ο 2ος φακός του Iphone (που το κινητό αυτόματα θα χρησιμοποιούσε αν έκανες τέτοιο κροπ στις συνθήκες της φώτο).

...και πρόκειται για φύλλωμα που είναι ό,τι πιο δύσκολο για τα υψηλής συμπίεσης αρχεία των κινητών (που κατά τα τα άλλα σε όλους αρέσουν).

Εγώ θα έλεγα να μείνεις στα γραφόμενα αυτού που κάνει τη δοκιμή: "αναγκαζόμαστε να παίξουμε σε υψηλο f (5.6-8) για να έχει αντίστοιχη οξύτητα ο φακός της μηχανής με το iPhone σε τοπία " Όλως τυχαίως ο φακός του Iphone αντιστοιχεί σε f/5.6 σε κροπ σώμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, babisskg είπε

     Για την περίπτωση που θελήσει κάποιος να απαγγείλει την Ομήρου Ιλιάδα ........ να γίνει επικός με λίγα λόγια ........ επαναλαμβάνω τα όσα έχουν γραφτεί και από μένα , πως σαφώς δλδ χρησιμοποιώ και smartphone για να βγάζω φωτογραφίες , πως σαφώς δεν είχαμε , έχουμε η πρόκειται να αποκτήσουμε πρόβλημα με την εξέλιξη του ως φωτογραφικού συνόλου , όπου και όποτε φτάσει αυτή η στιγμή , πως ξεκάθαρα δεν έχουμε πρόβλημα να αντικαταστήσουμε τα φωτογραφικά σύνολα που χρησιμοποιούμε σήμερα με κάτι τέτοιο όταν και αν ......... μία στιγμή που δεν έχει έρθει ακόμη και σήμερα που μιλάμε . Σίγουρα όλοι θα επιθυμούσαμε το λιγότερο την φορητότητα μιάς τέτοιας λύσης και όχι μόνον , σήμερα όμως δεν γίνεται κάτι τέτοιο αφού υπάρχουν τεχνικές αδυναμίες στο σύστημα οι οποίες είναι γνωστές σε όλους άραγε ?

    Σήμερα δεν είναι τίποτε άλλο από ένα καμεροκινητό , με δεδομένες τεχνικές αδυναμίες . Αύριο ποιός ξέρει .

   

   

 

    Πάω να βγάλω καμιά φωτογραφία ......... δυστυχώς , unfortunately όπως λένε και εις τας Ανγκλετέρ το exif data μπορεί να φανερώσει την Nikon D7000 ........ όχι όμως τον φακό δλδ τον Kaleinar 100 f/2.8 ....... ο οποίος θέλει καθάρισμα ....... 

_DSC4421~4_copy_812x1226.jpg

Ναι αλλά εγώ ως φανατικός έχω να σου πω ότι τη συγκεκριμένη μας την έχεις ξαναβάλει. 😂 Και επειδή την έχεις ξαναβάλει δώσε μας καμιά καινούργια... Είπες βγήκες να φωτογραφίσεις κύριε Μπάμπη μας, θα χαιρόμουν να δω αποτέλεσμα. Εγώ έδω σήμερα που είχε βρέξει καλά, βγήκα για μια δουλειά απόγευμα και λέω ευκαιρία είναι θα πάρω την xt-2 με τον 27f2.8 επάνω να είναι και τσέπης μην βρέξει πάλι... Και έκανα την πατάτα και την πήρα με σχεδόν τελειωμένη μπαταρία...😀😂...ξενέρωσα και μετά που γύρισα σπίτι αρχίσει να ρίχνει καλά οπότε άκυρον...

10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ναι αλλά εγώ ως φανατικός έχω να σου πω ότι τη συγκεκριμένη μας την έχεις ξαναβάλει. 😂 Και επειδή την έχεις ξαναβάλει δώσε μας καμιά καινούργια... Είπες βγήκες να φωτογραφίσεις κύριε Μπάμπη μας, θα χαιρόμουν να δω αποτέλεσμα. Εγώ έδω σήμερα που είχε βρέξει καλά, βγήκα για μια δουλειά απόγευμα και λέω ευκαιρία είναι θα πάρω την xt-2 με τον 27f2.8 επάνω να είναι και τσέπης μην βρέξει πάλι... Και έκανα την πατάτα και την πήρα με σχεδόν τελειωμένη μπαταρία...😀😂

 

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nickolas είπε

Έχεις κροπάρει στα ~60mm που καθόλου τυχαία είναι ο 2ος φακός του Iphone (που το κινητό αυτόματα θα χρησιμοποιούσε αν έκανες τέτοιο κροπ στις συνθήκες της φώτο).

...και πρόκειται για φύλλωμα που είναι ό,τι πιο δύσκολο για τα υψηλής συμπίεσης αρχεία των κινητών (που κατά τα τα άλλα σε όλους αρέσουν).

Εγώ θα έλεγα να μείνεις στα γραφόμενα αυτού που κάνει τη δοκιμή: "αναγκαζόμαστε να παίξουμε σε υψηλο f (5.6-8) για να έχει αντίστοιχη οξύτητα ο φακός της μηχανής με το iPhone σε τοπία " Όλως τυχαίως ο φακός του Iphone αντιστοιχεί σε f/5.6 σε κροπ σώμα...

1)Ναι ειναι κοντα στα 60mm βαση αναλυσης, πρακτικα πανω απο τα ορια που θα μπορουσες να κροπαρεις, οριακα τα 50mm για insta.

Δεν ξερω τι ακριβως περιμενεις και απο το 60mm, δεν ειναι και ιδιαιτερα καλος, μολις αντιστοιχα τον κροπαρεις για να φτασεις τα 100mm, θα ειναι ακομα μεγαλυτερο χαλι. Μετα η λυση ειναι οι περισκοπικοι, που εχουν αλλα μειονεκτηματα, ειναι σκοτεινοι, ειναι υπερβολικα μικροι, για να βγαλουν μια decent ποιοτητα κανουν blend με την κυρια καμερα και δεν ειναι οτι καλυτερο. 

To crop ειναι αναμενομενο στους prime, φτανει να εχεις ομως resolving power, που σημαινει και mp και καλο φακο και καλο snr για να μην αναγκαζεται ο αλγοριθμος να συμπιεζει αβερτα ακομα και με χαμηλο iso.

2)Φυλλωμα, δεντρα, φυση, οχι με κινητο οποτε, μονο τσιμεντο και ευθειες γραμμες, χωρις δυσκολα color transitions κτλ. να μην ζοριζεται ο αλγοριθμος.

Παντως και το proraw το ιδιο αθλιο ηταν, οποτε ή το resolving power του ιφονιου ειναι χαμηλο ή ο aggressive αλγοριθμος συμπιεσης υπαρχει και στο proraw, ψηφιζω και τα δυο. Γενικα οτι αρεσει αυτο το χαλι δεν αμφιβαλλω, στα 1mp που θελεις για το insta, μια χαρα φαινεται (χωρις crop παντα). Για την ιστορια πιο κατω εχει και μια απο το s20u, το οποιο αφηνει θορυβο, αλλα στην ευκρινεια ειναι καλυτερο, χωρις παλι να εντυπωσιαζει ή να πλησιαζει τον sigma 16mm.

3)Ξεκαθαρα ηθελε να γραψει βαθος πεδιου και οχι οξυτητα, για την οξυτητα συγκεκριμενα, δεν ξερω αν ειδες το raw αρχειο απο την sony, αλλα δεν υπαρχει καμια επαφη, οπως δεν υπαρχει και στο θορυβο ή στην αθλια συμπιεση, παρολο που μιλαμε για μερα, χαμηλο iso και proraw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...