Προς το περιεχόμενο

Tρελές ιστορίες από το Στρατό


afragorn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο στρατόπεδο που ήταν το 12τυπ, διοικητής ήταν ο Σταύρος Πάγκος. Ο συγκεκριμένος είχε προκαλέσει κάποια σκάνδαλα για τα οποία του έγινε ΕΔΕ, επειδή έμαθαν τα καμώματα του οι εφημερίδες.

Εγώ τον πέτυχα λίγο καιρό πριν πάρει μετάθεση, σε μια φάση 'την είδα λίγο προβλεπέ μήπως μου παραγράψουν κάποια ποινή ' , αλλά το κάρμα τον τρόλλαρε πανηγυρικά.

Ένα απόγευμα κάναμε νυχτερινή εκπαίδευση, πορεία μέσα στα αχανή χωράφια του Έβρου. Έχουμε φτάσει κάποια στιγμή στο σημείο που θα ξεκινήσουμε την πορεία ,κατεβαίνουμε από τα Στάγιερ, ετοιμάζουμε εξοπλισμό, φακούς κλπ και ξεκινάμε το περπάτημα. Μπροστά ο διοικητής με τα στελέχη, πίσω οι λόχοι με τους ανθυπολοχαγούς. Έχουμε κάνει 1 χιλιόμετρο με το ζόρι, ώσπου ξαφνικά ο διοικητής φωνάζει "Αλτ! γυρνάμε πίσω, με έπιασε κράμπα!"

Μια εβδομάδα μετά, θέλει να κάνει το στρατόπεδο κάποια εκπαίδευση (το πρωί αυτή τη φορά) αλλά για κάποιο λόγο πρέπει να πάμε στο στρατόπεδο Κανδυλάπτη που ήταν δίπλα. Πάλι ετοιμάζεται το στρατόπεδο, μαζεύουν εξοπλισμό, φορτώνουν Στάγιερ κλπ . Αυτή η διαδικασία κράτησε 2 ώρες μέχρι να τακτοποιηθούν όλα. Φτάνουμε κάποια στιγμή στο άλλο στρατόπεδο μπροστά στην πύλη, όπου ο σκοπός μας ενημερώνει πως το στρατόπεδο κάνει άσκηση συναγερμού και δεν μπορεί να μπει κανείς...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τρίωρο περίπολο ντάλα ήλιος μεσημέρι καλοκαίριου (νομίζω αρχεσ Ιουλίου) σε ζόρικη και προβλεπόμενη μάχιμη μονάδα του Δ’ ΣΣ. 
 

εγω περιπολαρχης και ένας πιτσιρικάς σειρά μου περίπολοπουλο... Περίπολα σκοπιές κλπ φυσικά με γεμιστήρα 3 αβολιδωτα και οι υπόλοιπες κανονικές...

 

ξαφνικα πάνω από τον κλασικό ορχο νεκροταφείο οχημάτων του ΕΣ, έξω από την περίφραξη παρατηρούμε κάποιους να έχουν ανεβεί με Αμαξι στο λοφακι κοιτάνε με κυάλια μέσα στο στρατόπεδο. 
 

εγω μεγάλο μάχιμι ενημερώνω από ασύρματο τις κάμερες, οι κάμερες αυδμ κλπ. Τον βλέπουν όντως από τις κάμερες αλλά δε μπορούν να διακρίνουν πολλά πράγματα λόγω της γωνίας του ηλίου σε σχέση με την κάμερα που τους πιάνει. 
 

δινει εντολή ο αυδμ ανεβείτε για αναγνώριση. Ο πιτσιρικάς να τα έχει κάνει πάνω του Και να είναι 30-40 μέτρα πίσω ενώ εγώ σκαρφαλώνω με δρασκελιές... πλησιάζω ΑΛΤ ΤΙΣ ΕΙ δεν απαντάνε και για την ακρίβεια ο ένας κοροϊδεύει κιόλας (δεν τον ακούω γιατί διατηρώ ακομα μια απόσταση 20-30 μ). Δεύτερη Τρίτη φορά τίποτα. Μιλάω με τον ΑΥΔΜ από ασύρματο μου λέει πηγαινε ελάχιστα πιο κοντά και αν δεις ότι συνεχίζουν προχωρασ σε εμπλοκή. 
 

τι να κάνω πάω πιο κοντά ΑΛΤ ΤΙΣ ΕΙ, με ακούνε σε όλη τη μονάδα από τη φωνή και ο ένας από τους δυο απαντάει ΑΙ ΓΑ****Υ ΡΕ. 

ε μου γυρνάνε τα μυαλά ενημερώνω τον ΑΥΔΜ και μου λέει ρίξε προειδοποιητικές. 
Τι ήθελε κ το είπε...; Το δίνω και καταλαβαίνει, στην πρώτη ψάχνονται τι έγινε στη δεύτερη έχουν κρυφτεί πίσω από το αυτοκίνητο, βαράω και άλλες δυο (η μια με βολίδα) και η παλιόσειρά που είναι ξωπισω κ έχει χάσει επεισόδια να φωνάζει «παναιαμου θα πεθάνουμε όλοι μπήκαν οι Τούρκοι». 
 

φτανω στην περίφραξη του στρατοπέδου πλέον και είμαι σε απόσταση 3-4 μέτρα από αυτούς που είναι κρυμμένοι ακόμα και προσπαθούν να μπουν στο Αμαξι από τη μεριά του συνοδηγού. Με το όπλο παρατεταμένο τους βλέπω να εμφανίζονται άσπροι σαν το πανί και φρικαρισμένοι οσο δε πάει. Δε λένε κουβέντα και απομακρύνονται τρέχοντας με το Αμαξι κυριολεκτικά να αφήνει κομμάτια κατεβαίνοντας τα κατσάβραχα που είχε ανεβεί. Μέχρι Να φτάσει η Καναδέζα είχαν εξαφανιστεί από προσώπου γης αλλά όπως έφευγαν κατάφερε η κάμερα και έπιασε πινακίδα. 
Ο ΑΥΔΜ μας πιάνει για ψεύτο ανάκριση τι είδαμε κλπ κ μας δίνει συγχαρητήρια για την αντιμετωπίση μας (κ στον χεστη)  

δε περνάνε 15-20’ σκάει μέσα στο στρατόπεδο ασφαλίτικο με 4 ντουλάπες 2-2.10 έκαστος κ μια σειρά Μούτρο.... ωχ λέω τη γαμησαμε παίχτηκε μαλακια... 30 δευτερόλεπτα μετά σκάει ο διοικητής με τις μπάντες μέσα στο στρατόπεδο με βερμούδα κοκκινοσ Από την πίεση.... Στο καπάκι οι μαλακες που κοίταζαν με τα κυάλια αλλά με άλλο αμαξι Χεσμένοι από το φόβο τους...

 

εξαφανιζονται όλοι οι ανώτερω για περίπου 1 ώρα..  μας δίνουν διαταγή να μείνουμε ΟΛΟΙ στο ΚΨΜ εκτοσ Από αυτούς που έχουν υπηρεσία. βγαίνουν με φωνάζει ο διοικητής εμένα τον αυδμ κ τον ΕΜΘ από τις κάμερες μας συγχαίρει κλπ. Λίγο αργότερα μαθαίνω από τον τότε ΑΜ (μετά έγινα εγώ κ θα ακολουθήσουν ιστορίες από εκεί):

 η σειρά έκανε εμπόριο φούντα κ τον ψάχνανε, οι τύποι που παρακολουθούσαν ήταν ασφαλίτες και αφού «παραλίγο να τους σκοτώσω κατά τα λεγόμενα τους» ήρθαν να παραπονεθούν...έφαγαν μια παπάρα γιατί είχε ήδη ενημερωθεί για τις κινήσεις τους ο δικας και τους ξεχεσε... 
 

φεύγοντας τους είδα απέξω και τους κοίταζα σαν να είμαι τουλάχιστον τζον Ράμπο 

 

το μούτρο πήρε δυσμενή για να γλυτωσει το στρατοδικείο - άλλοι 3 έφυγαν με αναβολή γιατί ήταν μπλεγμένοι κ φοβήθηκαν μην κελαηδησε τίποτα...


τη σειρά-πιτσιρικά ακόμα όταν τον δω καμία φορά τυχαία μου λέει ήμουν σίγουρος ότι μπήκαν οι Τούρκοι 🤣

 

εγω ένιωσα λίγο Πρέκας. Τέλος καλό όλα καλά 

  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο μήνες από την θητεία μου την έβγαλα στην κουζίνα εκτελώντας χρέη λαντζιέρη. σιτιστή. βοηθού μάγειρα. 

Είχαν φέρει ένα καινούργιο παλικάρι στην κουζίνα. Του λέει ο μάγειρας να προσθέσει τα αυγά στο μίξερ, φτιάχναμε μπεσαμέλ για παστίτσιο. Τα έριξε μαζί με τα τσόφλια.. 

Άλλη φορά, έρχεται ο διοικητής για έλεγχο. Τη στιγμή που πέφτουν οι τυπικές προσοχές, στο βάθος ένα αρούρι διασχίζει τη κουζίνα. Δεν το πιάσαμε ποτέ.

Στη λέσχη του στρατοπέδου, που με έστελναν για λάντζα. Ο μάγειρας ήταν απλός φαντάρος και ένα άλλο παλικάρι που ήταν επαγγελματίας σεφ, έκανε το γκαρσόνι. 

Σε άλλο στρατόπεδο, υπηρεσία control room 4-6. Mε πήρε ο ύπνος και όταν ξύπνησα διαπίστωσα ότι είχε σκάσει έφοδο και είχε υπογράψει στο βιβλίο συμβάντων σα να μη συνέβη τίποτα. 

 

Έχω δει, 2-3 φορές να ανεβάζουν τη σημαία ανάποδα/μεσίστια, να πέφτει ξύλο στο στάγιερ μεταξύ φαντάρων εν κινήσει, επ.οπ σε πρωινή αναφορά να αναφέρει ότι είδε φάντασμα, ς αιθέριες υπάρξεις να μοιράζουν κάρτες του οίκου ανοχής της περιοχής, όσο περιμέναμε να μπούμε στη σειρά για το Άγημα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι θάλαμαρχης ,είναι Ιούλιος και σκάει μύτη για επιθεώρηση Παρασκευής ο ιλαρχος, εκεί που καμαρώνω γιατί όλα είναι πένα  και γλίτωσα το κράξιμο πάει να ανοίξει μια μικρή ξεχασμένη ντουλάπα ,με το που την ανοίγει αρχίζει τα καντήλια και με φωνάζει,πάω κοντά και βλεπω γάλατα με σοκολάτες από ένα λιωμένο παγωτό ημερών που είχε γεμίσει μυρμήγκια ,τελικά ήταν το παγωτό του θάλαμοφύλακα  που το έκρυψε εκεί όταν ήρθε έφοδος και το ξέχασε στο ντουλάπι.

Με το που σκάω με μετάθεση στην μονάδα ,πάω σε ένα γραφειο να παρουσιαστώ ,λέω το όνομα μου ,κοιτάει κάτι χαρτιά ο ανθυπας, με κοιτάει με ένα βλέμμα λύπησης και μου λέει πας στην 2η ιλη ,με το που φτάνω πάω στον ιλαρχο δκτ της Ιλης ,με το που αναφέρομαι με κοιτάει με ένα βλέμμα μίσους και σαδισμού ,μονολογεί  το επίθετο μου 1-2 φορές ακόμα και με στέλνει καπάκια να μαζέψω σκουπίδια  με την σκουπιδιάρα της μονάδας ,τις επόμενες μέρες πάντα με έβαζε συνοδηγό στο βορθοφορο ,σκουπίδια και γενικά ότι μαλακια υπήρχε στην μονάδα ,με έκανε θαλαμαρχη και μου έριχνε καμπάνες επειδή πετούσε τον μπερέ του κάτω στο τσιμέντο και είχε σκόνες .

Για να μην τα πολυλογώ ήταν αρραβωνιασμένος με κάποια που είχε το ίδιο επίθετο με εμένα η οποία του τα φόρεσε και από τότε την είχε ακούσει άσχημα και για κανα 4μηνο με πήγαινε αίμα μέχρι που βρήκε γκομενα και ηρέμησε ,εκ των υστέρων μου το εξομολογήθηκε ένα βράδυ που είχε υπηρεσία ,έγινα ο αγαπημένος του λοχίας και μέχρι να απολυθώ πέρασα ζάχαρη 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας κρητικός που είχαμε στην πυροβολαρχία, είχε αγοράσει από το πρατήριο το σήμα του συνταγματάρχη που φορούσαν στον γιακά της παραλλαγής και σε αναφορά θαλάμου που έπαιρνε ενας ανθυπολοχαγός καραβανάς του λέει..

Τι είναι αυτό παιδί μου στον γιακά;; και λέει αυτός..  Είμαι έφεδρος συνταγματάρχης κύριε ανθυπολοχαγέ! (Γιατί δεν είχε το όπλο από την άλλη μεριά του γιακά)

😂😂

Επεξ/σία από Nintendo1889
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ενώ όλα πήγαιναν καλά και οι έξοδοι 2 έξω 1 μέσα, αποφασίζει ο διοικητής να ανοίξει νέα Σκόπια για 8 άτομα στην άκρη του στρατοπέδου.. καθώς είχα γερμανικό νούμερο σκοπιά, περνάει και η περίπολος και αράζουμε 4 άτομα.. Φεβρουάριο μήνα απτό κρύο να καθόμαστε μεσα σε μια σκοπιά 1x1 για να ζεσταθούμε.. σκάει ο εφοδευων λοχαγός μας έπαιζε με τον φακό μισή ώρα δεν είχε παρει χαμπάρι κάνεις.. αφού έρχεται και μας τα ψάλει και είναι ετοιμος να μοιράσει καμπάνες μας λέει: τέλος πάντων που είναι τα χαρτιά να υπογράψω να φύγω; Του λέμε απέναντι (απόσταση 50 μέτρα).. Αφού πάει και υπογράφει και ξαναπερναει απο μπροστά μας λεω θα τον τρολλαρω..

Εγω: ΑΛΤ ΤΙΣ ΕΙ!!!

Λοχαγός: αντε ρε @@@@ θα μου πεις και αλτ τις ει τώρα το θυμήθηκες 😂😂😂

Επεξ/σία από ekans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πιο πολλες ιστοριες ειναι απο το φυλακιο του στρατοπεδου.

 

Εμενα το ποστο μου εκει ηταν υπευθηνος στην κουζινα.Μεσα στις δουλειες μου λοιπον(μοιρασμα φαγητου,αναθεση στους καθαρισμους κλπ), εκανα καθε βραδυ 2 εφοδους οτι ωρα ηθελα εγω.Το φυλακιο ηταν σε στυλ τερμα κορυφη στον λοφο,με δυο δρομους να το ενωνουν με τις δυο πυλες ( η μια μονιμα κλειστη) στους προποδες του λοφου.Οταν εκανες λοιπον εφοδο λογο γεωγραφιας(ξεκιναγες απο ψηλα και εσκαγες χαμηλα) οι σκοποι της πυλης σε βλεπανε απο πολυ μακρια και ειχαν ολο τον χρονο να ετοιμαστουν.Βγαινω μια μερα λοιπον και παω για πυλη.Τσουκου τσουκου κατεβαινω,ο ενας σκοπος χαζευε τα αστερια και ο αλλος ηταν μεσα στο δωματιακι και αραζε.Στα 25 μετρα περιπου με παιρνουν χαμπαρι.Με συμαδευει ο ενας ξαφνιασμενος,πεταγετε ο αλλος απο το δωματιο και τον "καλυπτει".ΑΛΤ ΤΙΣ ΕΙ  μου λενε ΕΦΟΔΟΣ τους λεω.Τους λεω το νουμερο μου(αν θυμαμαι καλα λεει ενα η εφοδος,ενα ο σκοπος και αλλο ενα η εφοδος και μετα μου λενε προχωρα,κατι τετοιο) και περιμενω να μου πουν το δικο τους.

ΣΙΓΗ!!!!!

Του κανω νοημα αηντε τελειωνε να παμε για υπνο.

Με κοιταει!!!!

Προχωραω

ΑΛΤ

Του ξαναλεω νουμερο.

Για λιγο με ξανακοιταει και ενω συνεχιζει να με συμαδευει γυρναει στον backup (ο οποιος συμαδευε τον θεο) και του λεει ΡΕ ΜΛΚΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ.....

Σκαλωνει και ο αλλος και του λεει ,"ΩΧ οχι οχι....εεεε...κατσε εδω το εχω σημειωσει" και βγαζει ενα τεφτερι και ψαχνει τα νουμερα.

Εγω να εχω γονατισει απο τα γελια και οι αλλοι να ψαχνουν μεσα στα σκοταδια τα νουμερα.Με τα πολλα τα βρηκαν,τα ειπαμε, μου ζητησαν συγνωμη και με παρακαλαγαν να μην το πω στον υπευθυνο.Τους καθησηχασα οτι δεν προκειται και ενω εφευγα τους ακουγα να μαλωνουν μεταξυ τους για τα νουμερα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στην αντιπερα πυλη σε μια αντιστοιχη εφοδο οι σκοποι δεν ηταν ποτε σταθεροι.Ειχε καποιες αποθηκες και επρεπε να περπατανε και να βαζουν υπογραφες.Εκει ειχες δυο επιλογες.Η μια ηταν να πας οπως και στην πρωτη πυλη απο τον δρομο και να σε βλεπανε απο μακρια, ενω η δευτερη να μπεις απο ενα μονοπατακι και να πας απο τον χωματοδρομο περιμετρικα του φυλακιου, και αφου κατεβεις ενα λοφακι(ψιλο αποτομο αλλα επειδη ειχε την περιφραξη μπορουσες να κρατηθεις ,εβγαινε χαλαρα) να σκασεις ακριβως στην παρατημενη πυλη πισω απο τους σκοπους.Γενικα το μερος εκει ηταν ψιλο τρομακτικο το βραδυ και κυκλοφορουσαν και ιστοριες για χαμενες νυφες και λοιπες π!πες.

Μια μερα μου την σκαει να κανω την "καταδρομικη".Ενω ειμαι στο μονοπατι και αρχιζω να κατεβαινω βλεπω τα παιδια να εχουν υπογραψει την τελευταια αποθηκη στην πυλη και να συνεχιζουν την πορεια τους για πισω.Περιμενω λιγο και σκαω μεσα απο τους θαμνους στην πυλη.Τους ακολουθαω αθορυβα απο πισω με μια αποσταση ασφαλειας.Φτανουν σε μια αποθηκη λοιπον και αρχιζει τις υπογραφες ο ενας και ο αλλος ονειροπολουσε.Ανοιγω το βημα μου και πλησιαζω αρκετα.Με παιρνει χαμπαρι ο ονειροπολος,τρομαζει,προσπαθει να βρει πως να πιασει το οπλο και ουρλιαζει ΑΛΤ ΤΙΣ ΕΙ!!!!!

Ο κακομοιρης που εβαζε υπογραφες χεστηκε πανω του,πεταει οπως κραταει το στυλο και το τετραδιο και φωναζει ΜΑΜΑ ΜΟΥ.

Κυλουσαν δακρυα απο τα γελια ενω αυτοι με βριζανε γιατι τους κοψοχολιασα.Αφου ηρεμισαν γελαγαμε ολοι μαζι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στο ιδιο φυλακιο μια χαλαρη και πολυ ζεστη μερα(Κυπρος,Ιουλιος μηνας) ενω ειναι ηρεμα τα πραγματα,ακουμε ξαφνικα φωνες.Καποια μλκια ειχαν κανει δυο φανταροι,τα ειχε παρει ο λοχαγος,μας βγαζει ολους αναφορα με πληρη εξαρτηση κλπ και αρχιζει τον εξαψαλμο.Για "να μαθουμε" μας βγαζει σε θεσεις μαχης σε κατι αναχωματα μεσα στον ηλιο.Αφηνει εκτος εναν θαλαμοφυλακα και τους σκοπους που ειχαν υπηρεσια,και εμενα να μαζεψω μονος μου τα πιατα και να καθαρισω την κουζινα(ζωαρα δλδ μεσα στην δροσια).Περναει η ωρα,μαζευω,καθαριζω,λεγαμε και καμια μαλακια με το θαλαμοσκυλο ολα καλα.Περναει κανα 2ωρο,εξω πρεπει να ειχε 40+ βαθμους,ο θαλαμοφυλακας να ειναι σε φαση μεξικανικης σιεστας,εγω να εχω αραξει μεσα στην κουζινα να διαβαζω ενα βιβλιο και γενικα υπηρχε μια ησυχια.Σκαει ο λοχαγος και λεει στον θαλαμοφυλακα να ξυπνησει οσους κοιμουνται και γενικα να μας μαζεψει για αναφορα.Σηκωνετε σε φαση νιρβανας ο θαλαμοφυλακας και βγαινει με βαρυ βημα εξω.

Που πας ρε του λεει.

Να μαζεψω τον λοχο δεν μου ειπατε κ.Λογαχε;

Γιατι που ειναι ο λοχος;;;

Στα αναχωματα που τους βαλατε πριν 2+ ωρες!!!!!!

Βλεμμα σοκ και αποριας απο τον λοχαγο.

ΡΕ μλκ δεν σου ειπα να τους αφησουμε ενα μισαωρο εξω και μετα να τους φωναζες ολους πισω;;;Ακομα εκει τους εχεις;;;;;

Μααα κ. λοχαγε εγω φυλαγα τον θαλαμο και ααα και ου

ΓΚΡΕΜΟΤΣΑΚΙΣΟΥ ΚΑΙ ΦΕΡΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΜΕΣΑ ΠΑΛΙΟ ΜΛΚΑΑΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΑΜΕ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ!!!!!!!!!

Σκαει λοιπον ο λοχος των walking dead.Οι μισοι ειχα ηλιαση,οι αλλοι ειχαν κατακαει απο τον ηλιο,αλλοι ηταν μισολιποθυμισμενοι.Τους στανιαραμε εκει με παγωμενα νερα και κατι παγωτα που ειχαν περισεψει.Τους ειπε να πανε για υπνο και να μην βγουν για βραδινη αναφορα.Ευτηχως ο θαλαμοdog την γλυτωσε με απλη κατσαδα.

16 ώρες πριν, paylidis είπε

 η παλιόσειρά που είναι ξωπισω κ έχει χάσει επεισόδια να φωνάζει «παναιαμου θα πεθάνουμε όλοι μπήκαν οι Τούρκοι». 

Με πεθανες.

Επεξ/σία από nemesiskp
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη μέρα στο ΚΕΕΜ, εγώ,  η ταλαιπωρία προσωποποιημένη σε άνθρωπο, με τα απίστευτα «πήγαινε- έλα» από το πρωί φτάνω κατά τις 21.30 στο λόχο, κάνουμε βραδινή αναφορά και μας στέλνουν για ύπνο. Ρωτάω ένα δόκιμο αν μπορώ να πεταχτώ μέχρι το αυτόματο μηχάνημα έξω για να πάρω ένα αναψυκτικό. Μου λέει «οκ, μην αργήσεις γιατί είναι πρώτη μέρα και πρέπει να είμαστε τέντα».

Πάω στο μηχάνημα, βάζω το 1 Ευρώ, πατάω κόκα κόλα, τίποτα. Πατάω δεύτερη κόλα, τίποτα. Πατάω τρίτη κόλα, τίποτα! Πατάω sprite, τίποτα!! Πατάω Fanta, τίποτα! Πατάω λεμονάδα, τίποτα! Τα είχαν εξαφανίσει όλα και να έχω σκάσει από τα νεύρα μου. Ξαφνικά ακούγεται μια γυναικεία φωνή πίσω μου (ανθυπολοχαγός αυτή).

-Δεν έχει τίποτα;

-(χωρίς να γυρίσω εγώ, στον κόσμο μου) ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΠΟΥ@#,  γ$!$# το σπίτι του! Τα πήραν ΟΟΟΛΑ!

-… 

Γυρνάω εγώ, βλέπω ένα γυναικείο πρόσωπο, κοιτάζω το ένα αστεράκι στο γιακά της και σαν μαστουρομένος, της λέω «Καληνύχτα κυρία Λοχαγέ (πίου πίου!!!)»

- Καληνύχτα στρατιώτη...

Αυτή με κοίταζε με ένα βλέμμα λύπης, το οποίο σίγουρα το άξιζα. Ήταν μακράν η χειρότερη μέρα στο στρατό! 😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάει φαντάρος Χίο σε ένα μαύρο τάγμα στα καρδαμυλα. Κάποια στιγμή αλλαζει ο διοικητής και μας φέρνουν έναν ειδικόδυναμίτη που μας αλλαξε τα φώτα. Κάποια στιγμή μέσα στην αλαζονεία του έφτιαξε και κελί και έχωνε μέσα κοσμο, πιάνω λοιπόν ένα φίλο που έπαιρνε μετάθεση και στέλνει ένα γράμμα σε μια στήλη εφημερίδας που την έλεγαν(η σκοπιά του φαντάρου), την επόμενη της δημοσίευσης ήρθε ένα σινουκ με ανωτατους αξιωματικούς και τον ξεσκονισαν. Δεν έχω ξαναδεί διοικητή να τρέχει γύρω από το στρατόπεδο, από τότε κλείστηκε στο γραφείο του και μας άφησε ήσυχους. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν φαντάρος γύρω στο 2006. Τότε που ήταν σε έξαρση η νόσος των πουλερικών. Τότε, το υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης (ή όπως λεγόταν τότε) ήθελε άτομα για έλεγχους αλλά επειδή δεν είχε πόρους, είχε ζητήσει από το υπουργείο άμυνας να του διαθέσει φαντάρους γεωπόνους και κτηνιάτρους ώστε να κάνουν εκείνοι τους απαιτούμενους έλεγχους. Και δεν θα τους στοίχιζε και τίποτα. Μίας και είμαι τεχνολόγος γεωπόνος.... ήξερα ότι οι πιθανότητες να με καλέσουν ήταν μεγάλες.

 

Εγώ ξεκίνησα στο κέντρο όπως όλοι και μετά την ορκωμοσία πήρα μετάθεση για ένα νησί της παραμεθορίου. Το στρατόπεδο ήταν εντελώς μαύρο. Ενώ τα διπλανά στρατόπεδα στο νησί ήταν μία μέσα - μία έξω εμείς είχαμε 15-20 μέσα για 1 έξω. Μέτα από περίπου 10 μέρες (που οι 7 ήταν προσαρμογής) με φωνάζουν στο γραφείο του διοικητή και με ρωτάει με ύφος τι πτυχίο έχω γιατί έχει έρθει απόσπαση για τον λόγο που περιγράφω παραπάνω. Μου φάνηκε περίεργο το ύφος του, του απάντησα και μου είπε ότι η απόσπαση ήταν για μία πόλη περίπου 1 ώρα από την πόλη που έμενα τότε. Του έκανε εντύπωση γιατί η απόσπαση δεν ήταν για κάποιο στρατόπεδο της περιοχής αλλά για το στρατολογικό γραφείο. Μιας και γνώριζα τι παίζει από συνάδελφους, του εξήγησα τι ισχύει, αν και είμαι σίγουρος ότι είχε ρωτήσει στο ΓΕΣ πριν πάω εγώ στο γραφείο του. Τα στρατόπεδα της πόλης ήταν αρκετά μακριά από την πόλη και έπρεπε να παρουσιαζόμαστε στην κτηνιατρική υπηρεσία κάθε μέρα οπότε.... το στρατολογικό ήταν η μοναδική επιλογή στην περίπτωση μου. Έφυγα από το γραφείο του με ένα τεράστιο χαμόγελο.

 

Στο στρατολογικό γραφείο ήταν απλά φανταστικά. Ένα δωμάτιο με 5 κρεβάτια. Ήμασταν εγώ και άλλοι 4.  Κάθε μέρα πηγαίναμε στην κτηνιατρική υπηρεσία, μας έπαιρνε ο οδηγός τους και πηγαίναμε στα γύρω χωριά για έλεγχους. Εφόσον ήμασταν 5 και οι θέσεις ήταν 4.... ο ένας απλά γύριζε πίσω στο ΣΓ για ύπνο. Μερικές φορές ο οδηγός ήταν απασχολημένος αλλού οπότε απλά καθόμασταν και περιμέναμε. Μετά τις 5 που το γραφείο έκλεινε φεύγαμε με υπηρεσιακό μέχρι τις 11 το βράδυ. Τα σκ (κάθε σκ) είχαμε άγραφη άδεια μίας και δεν είχε νόημα να είμαστε εκεί. Οπότε... πήγαινα σπίτι. Παίρναμε επίδομα για φαγητό οπότε κάθε μέρα τρώγαμε έξω.

 

Περάσαν περίπου 5 μήνες, το πρόγραμμα έληξε οπότε έπρεπε να γυρίζω στο νησί. Πηγαίνω λοιπόν, με υποδέχονται με χαρά και την επόμενη μέρα με φωνάζει ο διοικητής στο γραφείο. Μετά τα τυπικά "πως ήταν", "τι κάνατε εκεί" κλπ μου λέει ότι δεν έχω κάνει καθόλου χρόνο σε παραμεθόριο οπότε θα πρέπει να μείνω άλλους 5.5 μήνες εκεί (νομίζω 6 μήνες ήταν όλο). Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι δεν είχα πάρει μετάθεση άλλα απόσπαση και ότι όλοι οι συνάδελφοι μου απλά γύρισαν, πήραν το χαρτί της μετάθεσης έφυγαν για την τελική τους μονάδα αλλά αυτός.... εκεί. Μετά από από περίπου 1 βδομάδα και ενώ έχουν βγει οι μεταθέσεις όλων εκτός από την δική μου δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση. Ζητάω λοιπόν μία 2ωρη έξοδο για να πάω για κούρεμα. Μετά το κούρεμα, βρίσκω ένα ίντερνετ καφέ και ψάχνω να δω από μόνος μου τι ισχύει. Καταλήγω στην σελίδα του ΓΕΣ και βρίσκω ένα mail που ήταν (αν θυμάμαι καλά) για επικοινωνία με την υπηρεσία εξυπηρέτησης υπηρετούντων οπλιτών. Ανέφερε ότι για να λάβω απάντηση θα πρέπει να αναφέρω όλα τα στοιχεία μου (ΑΣΜ κλπ), οπότε έπαιζε να ακούσω καμιά χοντρή καμπάνα αλλά από την άλλη.... δεν θα άντεχα να μείνω εκεί 5+ μήνες και αυτό ήταν η μόνη μου ευκαιρία. Στέλνω το mail, επιστρέφω και δεν λέω τίποτα σε κανένα.

 

Δύο μέρες μετά με φωνάζει ο διοικητής στο γραφείο του και μου λέει με ένα μεγάλο χαμόγελο ότι έλαβε απάντηση και τελικά θα μείνω εκεί. "Θα περάσουμε ωραία" κλπ. Εμφανώς απογοητευμένος, φεύγω και 10 λεπτά αργότερα με ξαναφωνάζουν να πάω στο διοικητήριο. Ενώ ανέβαινα τα σκαλιά βρίσκω τον υποδιοικητή ο οποίος με ρωτάει με φωνές αν έστειλα mail στο ΓΕΣ. Επειδή από ότι κατάλαβα κάποιος τους έχει καλέσει και τους έχει κατσαδιάσει, απαντάω καταφατικά με ένα ίχνος χαμόγελου. Μου απαντάει "Δεν είσαι πολίτης να στέλνεις mail". Και εφόσον κατάλαβα ότι η ζυγαριά έγερνε υπέρ μου του απαντάω με περίσσια σιγουριά ότι "Έστειλα mail στην υπηρεσία εξυπηρέτησης υπηρετούντων οπλιτών. Το mail υπάρχει στην σελίδα του ΓΕΣ. Αν πιστεύετε ότι δεν πρέπει να βρίσκεται εκεί, μπορείτε να ζητήσετε από το ΓΕΣ να το αφαιρέσουν." Είμαι σίγουρος ότι ήθελε να με διαλοστείλει εκείνη την στιγμή αλλά μου είπε απλά ότι με περιμένει ο διοικητής στο γραφείο του.

 

Ο διοικητής από την άλλη.... είχε άλλη αντίδρασή. Με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά μου λέει "Βρε αγόρι μου. Δεν ήταν ανάγκη να το κάνεις αυτό. Αφού είπαμε ότι θα το δούμε." Του απάντησα ότι "το mail στάλθηκε όταν είχαν βγει όλες η μεταθέσεις, αλλά όχι η δική μου και επειδή είμαι γενικά αγχώδεις δεν μπορούσα να περιμένω άλλο απάντηση από εκείνον. Και βασικά τι να βλέπαμε αφού 10 λεπτά νωρίτερα μου είπατε με σιγουριά ότι θα έμενα εκεί." Η απάντηση δεν τον κάλυψε και με ρώτησε αν όντως είχα στείλει mail. Πρέπει να με ρώτησε 2-3 φορές. Σύμφωνα με ένα φίλο στο 1ο γραφείο, αυτός πίστευε ότι όταν μου έριξε το άκυρο, βγήκα και κάλεσα το βύσμα μου. Και το βύσμα τακτοποίησε την υπόθεση. Δεν πίστευε ότι απλά έτυχε να τον καλέσουν για ένα mail που είχε σταλεί 2 μέρες πριν, μόλις μερικά λεπτά μετά το άκυρο του. 

Το ίδιο μεσημέρι ήρθε η μετάθεση μου και λίγες μέρες μετά έφυγα από εκεί μαζί με την σειρά μου. Η μετάθεση βέβαια ήταν μακριά από το σπίτι (~400km) αλλά ήταν στεριά και ο εκεί διοικητής ήταν φανταστικός οπότε πέρασα καλά.

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοκαίρι 2008 , υπηρετούσα στη Ρόδο. Είχα τη τύχη να ξεκινήσω με ένα παρεάκι από το Ρέθυμνο που παρουσιαστηκαμε , μετά Καρδίτσα για εκπαίδευση και μετά στο νησί. Καλά παιδιά όλοι και μιας κάποιας ηλικίας οπότε τα βρίσκαμε με υπηρεσίες κτλ. Έχει σημασία ότι και οι 5 ειμασταν Κρητικοί.

Ένας λοιπόν από τη παρέα περίμενε το αμάξι του ασυνόδευτο με το καράβι της γραμμής. Είχε και διανυκτέρευση οπότε έφυγε το μεσημέρι και δεν τον ψάξαμε μέχρι το επόμενο πρωι.

Όλα καλά κάναμε την υπηρεσία μας πέφτουμε για ύπνο,την επόμενη άφαντος ο Φραγκίσκος. Αρχίσαμε να ανησυχούμε μήπως έπαθε κάτι με το αμάξι, παίρνουμε τηλέφωνα νοσοκομείο ,στο κινητό του τίποτα. Έρχεται ξαφνικά ο διοικητής φουντομενος μας μαζεύει έξω όλους και αρχίζει τα καντήλια,και δεν ντρέπεστε και θα με ξεφτιλισετε κτλ χωρίς εμείς να έχουμε καταλάβει τον λόγο. Εντέλει μάθαμε ότι τη σειρά την είχε συλλάβει η δίωξη μόλις βγήκε με το αμάξι από το λιμάνι γιατί είχαν πληροφορία ότι ήταν "φωρτομενο" . 

Να εξηγούμε στον διοικητή ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρούν ούτε ίχνος αφού μιλάγαμε για σοβαρό παιδί αυτός να φωνάζει "σας ξέρω εσάς τους Κρητικούς" ,θα με στείλουν στο διάολο εξαιτίας σας και άλλα πολλά. Ειμασταν και στρατονομία και θα έκανε μπαμ αν βρισκαν κάτι. Τέλος το μεσημέρι επιστρέφει ο Φραγκίσκος ,του είχαν παραδώσει το αμάξι δεν είχαν βρει τίποτα ,ζηταγανε συγγνώμες κτλ.

Μετά από μια βδομάδα εταιρος κρητικός θέλει να ζητήσει άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό για να δει τη κοπέλα του. Επειδή εμείς ξέραμε τον προορισμό ειμασταν έτοιμοι για πολύ γέλιο. Μαζευόμαστε λοιπόν στο γραφείο του διοικητή , έρχεται και η σειρά του Παύλου να ζητήσει άδεια. Για που του λέει ο διοικητής -εκτος Ελλάδος κύριε διοικητα. Α είναι δύσκολο για εκτός Ελλάδος και πρέπει να μιλήσω με τον ταξίαρχο κτλ κτλ. Τέλος πάντων που θες να πάς - Στην Κολομβία κύριε διοικητα. Ξαφνικά βλέπω τον κακομοίρη τον διοικητή να κοκκινίζει,δεν έχω ξαναδεί τόσο κόκκινο χρώμα μόνο σε καμμένο από το ήλιο. Οι φωνές του ακούγονταν μέχρι τη πύλη και φώναζε "δεν θα με τρελάνετε εσείς " σηκώνεται παίρνει το αμάξι του και φεύγει.Γυρισε μετά από κάνα 3ωρο , εννοείτε δεν ξαναέγινε κουβέντα για άδεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυλακιο στην Ροδο πριν απο 22 χρονια..

Βρεχει 2 μερες σερι... Το μονο νουμερο που καναμε ηταν της πυλης και τιποτα αλλο....

Σε καποια φαση λεει οι αρχιφύλακας να παει να παρει τα τετραδια να βαλει υπογραφες (Εφοδου,περιπολου κτλ)

Τα τετραδια μουσκεμα ετοιμα να σαπισουν... Εχει και την φαεινή ιδεα να τα βαλει στο φουρνο να τα στεγνωσει.... 

Ελα που τα ξεχασε και μισοκαηκανε.... Αντε βγαλε ακρη...

Ευτυχως τρελος βυσματιας καθαρισε την φαση .... γιατι θα πηγαιναμε στρατοδικειο ολοι....  

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερη ιστορία απ το μαγικό λαγό Έβρου. Μόλις έχουμε ξεψαρωσει σαν δοκεμον εγώ με μια σειρά μου από την δίπλα μονάδα και μας στέλνουν σπεν βολές να προσέχουμε τις σφαίρες μην βγάλουν πόδια και φύγουν( τέτοιες δουλειές οι καλύτερη μας). Βλέπω την σειρά μου να μην έχει ξυριστεί και λέω ρε μλκ Κώστα θα περάσει κανείς και θα σε χεσει και θα την πληρώσω εγώ στο τέλος. Ωχ λέει έχεις δίκιο ξεχάστηκα. Βγάζει απ το μπακ πακ ένα μπικ και ξεκινάει στον καθρέπτη της Καναδέζας να ξυρίζετε. Και εδώ ξεκινάει το καλό. Για να το κάνει αυτό μου έδωσε να κρατάω τον φραπέ του και πως γίνεται εκείνη την ώρα σκάει ο ταξίαρχος ο δικός μου( δεν ήταν δικός του δεν τον ήξερε). Φωνάζει από κάποια μέτρα απόσταση τι κάνετε εκεί, εγώ προσοχή με τον φραπέ στο χέρι και η σειρά μου δεν έχει πάρει πρέφα. Ξανά φωνάζει τι κάνετε εκεί. (Εδώ να σημειώσω ότι ο ταξίαρχος λογικά είχε βάλει καθαρή στολή και ξέχασε να περάσει τα σκρατς με τα σήματα.) Απαντάει ο δικός μου με ύφος Αρχικά γιατί μου μιλάς σε ημιανάπαυση; Χτυπάει το πετο το ταξμαν με το δάχτυλο και παρατηρεί ότι δεν έχει τον βαθμό. Εκει λυθήκαμε και οι τρεις στα γέλια. 
 

Αργότερα μέσα στην μερα σκάει ο οδηγός του ψαρωμενος λοχίας από σμυ και προσπαθεί να παρκάρει το terrano παράλληλα με την σκιά για να είναι δροσερό. Το παιδί το έβαλε μια με την μούρη μια εντελώς στον ήλιο μια με τον κωλο με εμένα τον άλλον δόκιμο και τον ταξμαν να προσπαθεί να του εξηγήσει πως θέλει να το βάλει. Μέχρι που τα πήρε και φώναζε καλα ρε λοχία θες 3 αξιωματικούς για να παρκάρεις ένα αυτοκίνητο;😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάιος 2000 ...... Εϊμαι ήδη 18 μήνες φαντάρος ( αεροπορία ) και μετράω 2 μήνες για να απολυθώ . Χυμαδιό η κατάσταση ούτως ή άλλως σαν αεροπορία . Όλους τους ιπτάμενους τους λέμε με τα μικρά τους ονόματα και τον διοικητή της πτέρυγας επειδή έχω πάει σπιτι του μέσα στην μοναδα κανα 400 φορές και του έχω κάνει εγκατάσταση windows , παιχνιδια για τα παιδια office κτλπ κτλπ τον λέω Αλέξανδρο και με λέει Γιάννη . Βρίσκομαι στο ΣΕΔΕΣ ( Θεσσαλονίκη ) . Έχω σκοπιά 3 με 6 το μεσημέρι μπροστα στον πύργο ελέγχου της μονάδας ( Ακόμα πτέρυγα μάχης ) . Ακριβώς απέναντι το Καψιμι της 355.1 ( ΝΤΑΚΟΤΕΣ ) . Έχω τα κλειδιά ..... Βράζει ο τόπος .Λεω δεν την παλευω εδω θα παω να την πεσω στο κυλικειο . Ποιος θα περασει εφοδο μερα μεσημερι ; 18 μηνες ολες οι εφοδοι ηταν 10 με 12 το βραδυ και μετα μας εδιναν τα χαρτακια σε οσου καναμε υπαξιωματικοι αλλαγης να υπογραψουμε οτι περασε εφοδος για αυτους κανα μισαωρο πριν την αλλαγη του σκοπου . Μπαινω μεσα στο κυλικειο πεταω εξαρτησεις οπλο κρανος πισω απο τον παγκο φτιαχνω ενα καφε ανοιγω την τηλεοραση βαζω τα ποδια πανω στο τραπεζι και βλεπω χτυποκαρδια στο Beverly Hills ....... ! Ξαφνικα σκαει ενας Σμηναρχος Ιπτάμενος . Έχει ξεχάσει κάτι χαρτιά και γύρισε να τα πάρει . Βλεπει το κυλικειο ανοιχτο και μπαινει μεσα. Ακολουθει ο παρακατω διαλογος ....

Σμηναρχος : Γιαννακη υπηρεσια σημερα ;

Εγω : Ναι Βασιλη μεσα σημερα 

Σμηναρχος : Αντε καλη υπηρεσια .... ( Μετα απο 2 λεπτα που εφυγε ) ... Ρε συ απεναντι δεν υπαρχει σκοπος που ειναι τον εχεις δει ; 

Εγω : Εγω ειμαι Βασιλη ( ........... ) 

Σμηναρχος : Σε παρακαλω ( !!!!!!!! ) πηγαινε κατσε απεναντι γιατι ειναι η ωρα που φευγει ο διοικητης απο την Μικρα και παει σπιτι του .  Μην περασει δεν δει κανεναν και κατεβει ως εδω απο τον δρομο και εχουμε προβληματα . Οταν τελειωσω με την χαρτουρα και φυγω κανε οτι θελεις γυρνα παλι και καθησε . Εγω να μην βρω κανα μπελα μονο

Εγω : Δεν παω πουθενα . Περα απο το οτι εχει ζεστη εχει και Beverly Hills . 

Με κοιταζει με ενα ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΟ ΒΛΕΜΜΑ και με την φλεβα στο μετωπο του να εχει πριστει που νομιζα θα παθει εγκεφαλικο και απλα σηκωθηκε εφυγε .

Την αλλη μερα το πρωι με παιρνει τηλεφωνο ο μοιραρχος μου και μου λεει μας θελει ο διοικητης στο γραφειο του και τους 2 .

Παω στο γραφειο του και μου λεει ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΡΕ ΣΥ ΕΧΘΕΣ ? 

Τι εκανα του λεω ; 

Και μου λεει ο Σμηναρος ΤΑΔΕ δεν θυμαμαι το επωνυμο του σε εχει βγαλει αναφορα γιατι : 

1) Δεν φορουσες εξαρτηση 

2) Εγκαταληψη σκοπιας

3) Δεν φορουσες κρανος

4) Αντιμιλησες

5) Δεν εκανες αναγνωριση

6) Δεν κρατουσες οπλο

7) Τον μιλουσες στον ενικο

😎 Δεν υπακουσες διαταγη του

Σε 2 μηνες απολυομουν ........Μου λεει το ξερεις οτι εισαι για αεροδικιο ετσι ??????? Χεστηκα πανω μου .....

Τελικα μου ειπε 10 μερες φυλακη και στα χαρτια γραφτηκε 4 μερες κρατηση.......... ! Φθηνα την γλιτωσα

Και το κορυφαιο γιατι τελικα ολα εδω πληρωνονται ....

Παρασκευη 12 το μεσημερι . Ιούνιος . Φεύγω ΠΣΚ στις 3 και Δευτερα πρωι γυρναω βαζω αδειες απολυσεως και εξαφανιζομαι για παντα απο αυτο το μερος ......

Με παιρνει ενα παλικαρι που ηταν αυτος που εβγαζε τις υπηρεσιες της πτερυγας ολης . Είμασταν μαζι απο την Τριπολη κοιμομασταν πανω εγω και κατω αυτος στο ιδιο κρεββατι . 

Μου ζηταει ένα ατομο για σκοπια 3 με 6 το απογευμα μονο .

Του λεω δεν εχω ρε συ 

Σε παρακαλω μου λεει δεν μου βγαινουν οι υπηρεσιες . 

Του λεω αντε ρε φιλε επειδη εισαι εσυ και περασαμε μαζι σχεδον 20 μηνες παρολο που ειμαι εξοδουχος θα καθησω εγω να την κανω την υπηρεσια και θα φυγω 6 η ωρα . 

1000 ευχαριστω μου λεει και κλεινουμε .

Φευγω 3 η ωρα σκοπια χυμα εγω εντελως με καφεδακι κοκα κολα τσιγαρα σαν να πηγαινω παραλια για μπανιο μια κατασταση . 

Ελα ομως που ειναι η τελευταια σκοπια της ζωης μου και ο χρονος δεν περναει με τιποτα οσο σκεφτομαι οτι εκανα μαλακια και αν δεν το ειχα δεχτει τωρα θα ειχα ηδη απολυθει ..... !

Βαρεθηκα την ζωη μου . Εχει παει 5 παρα . Εχω αλλη 1 1/2 ωρα μεσα στο νερο το λιγοτερο . Η σκοπια ειναι πανω σε ενα λοφακι υπερυψωμενη . Τερμα κατω βλεπω ενα κουτακι αναψυκτικου τενεκεδακι . Εχω κοψει φλεβες . Παραταω τα παντα και σαν ηλιθιος τρεχω απο το υψωματακι να κλωτσησω το κουτακι ( !!!!!!!!!!! ) .Το ποδι μου πεφτει μεσα σε μια τρυπα και ακομα ακουω στα αυτια μου το ΚΡΑΚ ........Μπουσουλωντας καταφερνω μετα απο 15 - 20 λεπτα και φτανω πανω στην σκοπια απο οπου καλω οτι εχω χτυπησει να ερθουν να με παρουν . Ερχονται με παιρνουν με πανε στο ιατρειο της μοναδας με εξεταζει ενας φανταρος ο οποιος μου λεει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΑΝΙΑΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΨΕΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΝΑΡΩΤΙΚΗ . Προσπαθω να του εξηγησω οτι εδω και 3 ωρες εχω ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΑΠΟ ΦΑΝΤΑΡΟΣ αρα αυτο που λεει δεν εχει καμμια απολυτως λογικη και οτι μολις φυγω απο εδω οριστε το εξοδοχαρτο μου παω ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ . Αυτος τον χαβα του ...... Δεν εχω τιποτα . Με τα πολλα περνω τον πατερα μου ερχεται με παιρνει απο την μοναδα και με παει στο 424 . Ακτινογραφια .... Σπασμενος αστραγαλος και απο την εσω και απο την εξω πλευρα ........ Γυψος 40 μερες ........ Εγω να εχω φρικαρει γιατι σε 30 απολυομουν . Δεν μαμιεται λεω θα απολυθω σε 40 ...... Οσο περνανε οι μερες με παιρνει ο διοικητης τηλεφωνο και μου λεει ξεκινησε ΕΔΕ για το ατυχημα σου . Σε παρακαλω για να μην εχουμε προβληματα επειδη ειχες πει οτι επεσες σε μια τρυπα που δεν θα επρεπε να υπαρχει μεσα στην μοναδα ελα και πες οτι δεν φταιει η μοναδα αλλα εγω δεν προσεξα και χτυπησα οχι σε τρυπα . Τι να κανω και εγω 19 μηνες με εχει δωσει απειρες τιμητικες και εξοδους και εχει κανει τα στραβα ματια για να γλιτωσω αεροδικιο ΟΚ του λεω θα το κανω . Παω με φωναζει μεσα ενας με ρωταει τι εγινε κτλπ κτλπ του λεω εγω φταιω δεν φταιει κανεις αλλος απροσεξια μου . ΟΚ μου λεει γεια σου .

Στις 40 μερες πηγαινω στο 424 και μου βγαζουν τον γυψο . Μου λεει αλλες 20 μερες ανναρωτικη γιατι φυσικα ηταν σχεδον αδυνατον να πατησω το ποδι μου στο εδαφος με τοσες μερες ακινησια . Μα τους λεω ΔΕΝ ΘΕΛΩ εχω απολυθει εδω και 10 μερες !!!!!!! οχι μου λεει ειμαι υποχρεωμενος να σου τις δωσω . Δεν γαμεις λεω δωστες ........ Παω σπιτι περνανε οι 20 μερες και πηγαινω 1 μηνα μετα που εχει απολυθει η σειρα μου μεσα στην τρελη χαρα να φυγω και εγω επιτελους απο τον στρατο . Παω στην μοναδα και μου λενε ΧΡΩΣΤΑΣ 30 μερες ακομα γιατι η ΕΔΕ βγηκε με υπαιτιοτητα δικη σου και επειδη δεν εχει καμμια ευθυνη η μοναδα πρεπει τις 30 μερες επιπλεον αναρρωτικη που πηρες απο αυτες που δικαιουσουν κανονικα να τις υπηρετησεις . Κοντεψα να παθω εγκεφαλικο . Ευτυχως πηγα στον διοικητη μου εγραψε εξοδο με ανοιχτη την ημερομηνια επιστροφης και την συμπληρωσα οταν επεστρεψα για την απολυση μου . 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 6
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελή σημαίνει και αστεία ταυτόχρονα; Έχω μία που και να θέλω να την ξεχάσω δεν μπορώ.

Είχαμε πάει για άσκηση με τα άρματα στην Ξάνθη και κάθε βράδυ τα καθαρίζαμε . Δεν είχαμε καθόλου ορατότητα γιατί δεν είχε φως, και ένα παλικάρι έπεσε από το άρμα πάνω σε εμένα που ήμουν από κάτω. Έπεσε στον αυχένα μου.

Εκείνος γρατζουνίστηκε γιατί είχε κάτι σύρματα (πάλι καλά δεν έπαθε τίποτα παραπάνω), εγώ από την άλλη  κάθε τρεις και λίγο πονάω στον αυχένα και ιδιαίτερα σε εναλλαγές καιρού.

Οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι, άρα αυτό θα το κουβαλάω για πολύ καιρό ακόμα. 

Μακάρι να το ξεχνούσα αυτό το συμβάν, αλλά δεν με αφήνει. 

  • Sad 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...