Προς το περιεχόμενο

SFBB δράση και Voucher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους άνοιξε το κουπόνι για τον ΤΚ μου αλλά ακόμα δεν δίνει προσφορές.

Παρόλα αυτά πάτησα το λινκ και έκανα εγγραφή.

Τώρα απλά περιμένω να μου στείλει όταν βγάλει κάποιος πάροχος προσφορά;

Μέσα στο site αναφέρει:

Ενεργό κουπόνι: ΟΧΙ

Ημ/νια Ενεργοποίησης Κουπονιού: κενό

και δίνει και τον κωδικό κουπονιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 534
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, alxnt είπε

Επιτέλους άνοιξε το κουπόνι για τον ΤΚ μου αλλά ακόμα δεν δίνει προσφορές.

Παρόλα αυτά πάτησα το λινκ και έκανα εγγραφή.

Τώρα απλά περιμένω να μου στείλει όταν βγάλει κάποιος πάροχος προσφορά;

Μέσα στο site αναφέρει:

Ενεργό κουπόνι: ΟΧΙ

Ημ/νια Ενεργοποίησης Κουπονιού: κενό

και δίνει και τον κωδικό κουπονιού.

Μόλις ενεργοποιηθούν οι γραμμές θα σου έρθει mail από sfbb που θα σου λέει και τις εταιρίες που μπορείς να μιλήσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ το ίδιο, μόλις άνοιξε, οπότε αναμένω προσφορές 😉

Και είμαι και διαχειριστής 😉

Ερώτηση σε όσους έχουν βάλει, τι ταχύτητες να περιμένω, Χαλάνδρι Αθήνα. Πχ προσφέρουν και πάνω από 200; (200αρα εχω τώρα, αλλά θα ήθελα λίγη περισσοτερη σταθερότητα στην γραμμή, και….να τολμήσω να ονειρευτώ…symmetric ή έχουν βρει τρόπο να περιορίζουν το up;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Chuckie667 είπε

Και εδώ το ίδιο, μόλις άνοιξε, οπότε αναμένω προσφορές 😉

Και είμαι και διαχειριστής 😉

Ερώτηση σε όσους έχουν βάλει, τι ταχύτητες να περιμένω, Χαλάνδρι Αθήνα. Πχ προσφέρουν και πάνω από 200; (200αρα εχω τώρα, αλλά θα ήθελα λίγη περισσοτερη σταθερότητα στην γραμμή, και….να τολμήσω να ονειρευτώ…symmetric ή έχουν βρει τρόπο να περιορίζουν το up;)

Το upload  speed στο ftth απο τους παροχους Cosmote, Vodafone ,Wind ειναι το 10% του  download speed του πακετου που εχεις.Mεχρι τωρα αυτοι  οι παροχοι παρεχουν πακετα εως 200 download speed και ειχε δηλωσει η cosmote οτι το 2023 θα υπαρχουν πακετα με μεγαλυτερες ταχυτητες  ( ακουγονται φημες για 2022).Καποιοι συνδρομητες που εχουν ftth   εχουν 10% παραπανο απο το πακετο που  εχουν ( για παραδειγμα γνωριζω ατομο που εχει συνδεση 200 mbps και  το bandwidth του ειναι 220 mbps).Επιπλεον στο speedest δεν βλεπεις την συνολικη ταχυτητα των δεδομενων που λαμβανεις  λογο οτι δεν συνυπολογίζεται το overhead .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς εδώ Γέρακα ακόμα περιμένουμε να εμφανιστεί η οδός μιας και ο τκ υπάρχει (αλλά περιλαμβάνει μόνο μια οδο και ένα (1) νούμερο, λες και το έβαλαν για αυτον και μόνο..)

Οι οπτικές έχουν περαστεί από αρχές Μάη εν τω μεταξύ, με το που τελείωσαν την περιοχή εμφανίστηκε ο τκ στο sfbb αλλά μετά σιγή

Επεξ/σία από morgoth_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2021 στις 6:38 ΜΜ, Chuckie667 είπε

Και εδώ το ίδιο, μόλις άνοιξε, οπότε αναμένω προσφορές 😉

Και είμαι και διαχειριστής 😉

Ερώτηση σε όσους έχουν βάλει, τι ταχύτητες να περιμένω, Χαλάνδρι Αθήνα. Πχ προσφέρουν και πάνω από 200; (200αρα εχω τώρα, αλλά θα ήθελα λίγη περισσοτερη σταθερότητα στην γραμμή, και….να τολμήσω να ονειρευτώ…symmetric ή έχουν βρει τρόπο να περιορίζουν το up;)

Απο οσο ξερω μονο η Inalan δινει symmetric.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stcp είπε

Απο οσο ξερω μονο η Inalan δινει symmetric.

Αυτό είχα στο μυαλό μου, αλλά μάλλον με cote κτλ δεν…

Στη αναμονή λοιπόν, θα ενημερώσω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι.Προσφατα υπαρχει διαθεση στη περιοχη μου για οπτικες(ακομα δεν υπαρχουν προσφορες βεβαια),ομως ανανεωσα πριν λιγες μερες για 2 χρονια με το παροχο μου(100mb).Το κουπονι τι διαρκεια εχει και μηπως συμφερει να το ενεργοποιησω αργοτερα(κοντα στη ληξη της διετιας)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nyne είπε

Να ρωτησω και εγω κατι.Προσφατα υπαρχει διαθεση στη περιοχη μου για οπτικες(ακομα δεν υπαρχουν προσφορες βεβαια),ομως ανανεωσα πριν λιγες μερες για 2 χρονια με το παροχο μου(100mb).Το κουπονι τι διαρκεια εχει και μηπως συμφερει να το ενεργοποιησω αργοτερα(κοντα στη ληξη της διετιας)?

Από το sfbb.gr

 

"10. Για πόσο χρονικό διάστημα διαρκεί η επιδότηση;

Οι παρεχόμενες υπηρεσίες προς τους ωφελουμένους επιδοτούνται για 24 μήνες από την ημερομηνία εξαργύρωσης του SFBB κουπονιού.

11. Μέχρι πότε μπορώ να εξαργυρώσω το SFBB κουπόνι μου;

Το SFBB κουπόνι είναι εξαργυρώσιμο μέχρι την 31η Μαρτίου 2022. Τα SFBB κουπόνια που δεν θα έχουν ενεργοποιηθεί έως την 31η Μαρτίου 2022 ακυρώνονται. Η καταληκτική ημερομηνία εξαργύρωσης δύναται να παραταθεί με απόφαση της Επιτελικής Δομής ΕΣΠΑ Τομέα Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Επικοινωνιών του Υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης."

 

 

Υποθέτω θα πάρει παράταση (ξανά). Αν όχι, τότε θα πρέπει να εύχεσαι να δίνει FTTH ο πάροχος με τον οποίο έχεις συμβόλαιο για να κάνεις αναβάθμιση. Διαφορετικά μπλέκεις διακοπή συμβολαίου κλπ κλπ...

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πριν από 3-4 μήνες σκάβανε για οπτικές ίνες στη γειτονιά μου και προχθές είδα σε 2 οικοδομές στο τετράγωνό μου σκάβανε και κάθετα στο πεζοδρόμιο.

Σήμερα με πήρανε από τον πάροχό μου (cosmote) και μου είπαν ότι μπορώ να έχω 100άρα γραμμή, η οποία μαζί με το voucher βγαίνει 1€ φθηνότερη από την 24άρα που έχω τώρα.  Αν κατάλαβα καλά είναι ftth και κοπέλα με την οποία μίλησα μου είπε ότι θα τραβήξουν γραμμή μέχρι το διαμέρισμά μου και θα μου αλλάξουν εξοπλισμό.

Εδώ λίγο μπερδεύτηκα.

Θα κάνει ο πάροχος εργασίες μέσα στους κοινόχρηστους χώρους της οικοδομής δηλαδή;

Θα φέρει οπτική ίνα στον 3ο όροφο που είμαι; Και τι θα γίνει με τα σύρματα που υπάρχουν; Υπάρχει περίπτωση να έχω μπλεξίματα με τους υπόλοιπους ενοίκους; Για διαφωτίστε με λίγο όσοι την έχετε κάνει τη διαδικασία.

Και τι πρέπει να κάνω εγώ για το voucher; Θα με ξαναπάρει το πρωί είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @phphΜπαίνεις εδώ https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx . Τσεκάρεις για επαλήθευση και βλέπεις και τις επιλογές σε πακέτα + βγάζεις και το κουπόνι (μέσω taxis, στο ΑΦΜ που είναι η γραμμή). Θα γίνει σε όλη την οικοδομή θα περάσουν νέες καλωδιώσεις. Στον πρώτο που έκανε την αίτηση και μετά σε οποίον θέλει θα βάλουν πριζάκι στο σπίτι και εκεί θα συνδεθεί η οπτική ίνα. Η παλιά υποδομή θα υπάρχει και θα λειτουργεί κανονικά. Υπογράφει ο διαχειριστής και ο ιδιοκτήτης που έκανε την αίτηση . Υπάρχει κουπόνι 13 ευρώ και γιαυτό πάει η τιμή στα 28-29 και ισχύει για 2 χρόνια. Έρχεται μηχανικός κάνει αυτοψία και προτείνει τη διαδρομή, μετά συνεργείο που τοποθετεί την ίνα και τα διάφορα κουτιά, γίνονται οι κολλήσεις και τέλος έρχεται τεχνικός της εταιρίας όπου σου αλλάζει το σήμα και περνάς πλέον στην οπτική ίνα. Ρούτερ θα πάρεις του vdsl speedport plus και θα υπάρχει ένα ακόμα μαύρο κουτί που θα το φέρει ο τεχνικός (ONT). Την αίτηση μπορείς να την κάνεις και απο κατάστημα άμα θέλεις ( παίρνεις το νέο ρούτερ άμεσα). Μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση (1-3 μήνες στο περίπου, ειδικά άμα δεν έχεις και έτοιμα τα καλώδια έξω από την οικοδομή) έχεις κανονικά ιντερνετ και τηλέφωνο. Τέλος, δεν θα έπρεπε να έχουν θέμα οι υπόλοιποι καθώς αναβαθμίζεται η οικοδομή και το κόστος είναι 2 ευρώ για όλα τα παραπάνω στη cosmote λόγω επιδότησης. Οι ταχύτητες θα είναι πραγματικά 100/10 ή 200/20 mbps (ανάλογα την επιλογή ) και θα είναι η μέρα με τη νύχτα με το adsl που έχεις τώρα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα σ' αυτή τη διεύθυνση και δικαιούμαι ως επιτηδευματίας, επειδή αμοίβομαι με μπλοκάκι και έχω δηλώσει το σπίτι ως έδρα. Αν είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσω τα πακέτα της cosmote για επαγγελματίες, δεν με συμφέρει.

Επίσης αυτό που φοβάμαι είναι ότι το συνεργείο δε θα ασχοληθεί ή δε θα μπορεί να περάσει την ίνα από την εσωτερική εγκατάσταση και θα θελήσει να την πάει εξωτερικά όπως είδα σε ένα βίντεο σ' αυτό το θέμα. Εκεί μπορεί να έχω πρόβλημα με τους υπόλοιπους.

Επεξ/σία από phph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, phph είπε

Πήγα σ' αυτή τη διεύθυνση και δικαιούμαι ως επιτηδευματίας, επειδή αμοίβομαι με μπλοκάκι και έχω δηλώσει το σπίτι ως έδρα. Αν είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσω τα πακέτα της cosmote για επαγγελματίες, δεν με συμφέρει.

Επίσης αυτό που φοβάμαι είναι ότι το συνεργείο δε θα ασχοληθεί ή δε θα μπορεί να περάσει την ίνα από την εσωτερική εγκατάσταση και θα θελήσει να την πάει εξωτερικά όπως είδα σε ένα βίντεο σ' αυτό το θέμα. Εκεί μπορεί να έχω πρόβλημα με τους υπόλοιπους.

Μπορεις να βαλεις ΑΦΜ αλλου (πχ συζυγου).

Εγω εβγαλα κουπονι σαν επιτηδευματιας και το χρησιμοποιησα σε οικιακο προγραμμα στη wind, δεν υπηρχε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, phph είπε

Πήγα σ' αυτή τη διεύθυνση και δικαιούμαι ως επιτηδευματίας, επειδή αμοίβομαι με μπλοκάκι και έχω δηλώσει το σπίτι ως έδρα. Αν είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσω τα πακέτα της cosmote για επαγγελματίες, δεν με συμφέρει.

Επίσης αυτό που φοβάμαι είναι ότι το συνεργείο δε θα ασχοληθεί ή δε θα μπορεί να περάσει την ίνα από την εσωτερική εγκατάσταση και θα θελήσει να την πάει εξωτερικά όπως είδα σε ένα βίντεο σ' αυτό το θέμα. Εκεί μπορεί να έχω πρόβλημα με τους υπόλοιπους.

Η εγκατάσταση γίνεται εξωτερικά σε όλες στης περιπτώσεις και σε ότι οικοδομή έχω δει μπαίνει όμορφα μέσα σε κανάλια και είναι αρκετά συμαζεμενο

Η οικοδομή πρακτικά δεν μπορεί να σου πει τίποτα μιας ακόμα και ένας να θέλει στην οικοδομή γίνεται η εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 7/7/2021 στις 10:08 ΜΜ, Miracle Worker είπε

Μου ήρθε και εμένα σήμερα, από ένα e-mail [email protected].

Δε φαίνεται να είναι απάτη, αλλά από την άλλη να σου ζητάνε ξαφνικά να στείλεις υπεύθυνες δηλώσεις κλπ μέσα σε 2 ημέρες ως απάντηση σε ένα άκυρο email είναι λίγο διακινδυνευμένο.

Εσύ έκανες τίποτα;

 

Παιδιά να ρωτήσω κάτι .Ήρθε και σε μένα ίδιο mail ,δηλ. να υπογράψω το δελτίο παραλαβής και να τους στείλω και την υπεύθυνη δήλωση . Τελικά εσείς τι κάνατε ? είναι έγκυρο το mail ή είναι phising ? Γιατί δεν με είχε ενημερώσει κανείς ότι χρειάζεται η Υ.Δήλωση για την επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...