Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, and_64 είπε

Όντως έχει πέσει λίγο τις τελευταίες μέρες αλλά τότε που τον είχα πάρει και έκανε <90€, δεν είχα χώρο να στοκάρω 5-6 κούτες 😛

Μέσα στον εκτυπωτή υπάρχουνε tonners της εταιρείας; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μέσα στον εκτυπωτή υπάρχουνε tonners της εταιρείας; 

Έχει τονερ ναι αλλά οχι φουλ γεμάτα. Εμένα σε οικιακή χρήση με eco settings γενικά, το μαύρο έβγαλε ~800 σελίδες και είναι το μόνο που έχω αλλάξει προς το παρόν γιατί δεν τυπώνω ιδιαίτερα εγχρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια ημέρα μετά την παραγγελία μου βγήκε νέα προσφορά από άλλο μαγαζί, 10 ευρώ χαμηλότερη.

Edit: Παρέλαβα το μηχάνημα, πολύ βαρύ, αρκετά προσεγμένη η συσκευασία από την εταιρεία για πρόληψη φθορών και ζημιών κατά την μεταφορά.

Τελικά από οτι διαπίστωσα, δεν λειτουργεί ένα καλώδιο προέκτασης usb που αγόρασα επειδή ο εκτυπωτής απέχει κάποια απόσταση από τον υπολογιστή. Συνεπώς, δεν μπορώ να κάνω εκτύπωση σήμερα μέχρι να αγοράσω ένα λειτουργικό καλώδιο.

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Και μια ημέρα μετά την παραγγελία μου βγήκε νέα προσφορά από άλλο μαγαζί, 10 ευρώ χαμηλότερη.

Edit: Παρέλαβα το μηχάνημα, πολύ βαρύ, αρκετά προσεγμένη η συσκευασία από την εταιρεία για πρόληψη φθορών και ζημιών κατά την μεταφορά.

Τελικά από οτι διαπίστωσα, δεν λειτουργεί ένα καλώδιο προέκτασης usb που αγόρασα επειδή ο εκτυπωτής απέχει κάποια απόσταση από τον υπολογιστή. Συνεπώς, δεν μπορώ να κάνω εκτύπωση σήμερα μέχρι να αγοράσω ένα λειτουργικό καλώδιο.

Δε νομιζω οτι ειναι "μη λειτουργικο" το καλωδιο σου απλα εχει απωλειες. Σε εκτυπωτες κατα κανονα usb εως 5m μαξιμουμ και μονοκομματο χωρις επεκτασεις. Αν δε σου ειναι αρκετα δοκιμασε αλλο τροπο συνδεσης (ethernet, wifi, ο,τι υπαρχει.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lector είπε

Δε νομιζω οτι ειναι "μη λειτουργικο" το καλωδιο σου απλα εχει απωλειες. Σε εκτυπωτες κατα κανονα usb εως 5m μαξιμουμ και μονοκομματο χωρις επεκτασεις. Αν δε σου ειναι αρκετα δοκιμασε αλλο τροπο συνδεσης (ethernet, wifi, ο,τι υπαρχει.)

Το καλώδιο έχει θέμα, γιατί δοκίμασα να συνδέσω σε αυτό και ένα φλασακι για να δω τι θα γίνει αλλά δεν το βρίσκει ο υπολογιστής. Το καλώδιο είναι 5 μέτρα. 

Υπάρχει τρόπος να τεστάρω το καλώδιο με κάτι καλύτερο;

USB και ethernet έχει μονο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, smpt είπε

5 μετρα ειναι το max στις προδιαγραφες του USB. Πρεπει να παρεις USB  repeater .

Καλυτερα να παρεις Ethernet και να το συνδεσεις με τον router.

Εννοεις να το συνδέσω με ένα router και να το κάνω ασύρματο; 

Έχω ένα router παλιό με wifi, είχα προσπαθήσει να το συνδέσω στον άλλον εκτυπωτή μου τον hp officejet 6300 αλλά δεν κατάφερα, ήταν παλιός ο εκτυπωτής και δεν έβρισκα τις ΙΡ του, λες να το δοκιμάσω σε αυτόν που είναι καινούργιος; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Το καλώδιο έχει θέμα, γιατί δοκίμασα να συνδέσω σε αυτό και ένα φλασακι για να δω τι θα γίνει αλλά δεν το βρίσκει ο υπολογιστής. Το καλώδιο είναι 5 μέτρα. 

Υπάρχει τρόπος να τεστάρω το καλώδιο με κάτι καλύτερο;

USB και ethernet έχει μονο. 

Μα ακριβως το ιδιο συμβαινει και με το φλασακι, υπαρχουν απωλειες. Το φλασακι δεν εχει εξωτερικη τροφοδοσια, παιρνει ρευμα απο τη θυρα usb, το οποιο μεχρι να φτασει εκει εχει απωλειες. Αντιστοιχα, ο εκτυπωτης εχει μεν εξωτερικη τροφοδοσια αλλα εχουμε και επιπλεον μηκος.
Δοκιμασε να βρεις ενα 5μετρο usb να πηγαινει απευθειας απο το pc στον εκτυπωτη χωρις προσθηκες, λογικα θα παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο υπολογιστής είναι desktop, συνδέεται με το router με ethernet. Έχω και άλλα 2-3 router που μπορώ να χρησιμοποιήσω. 

Αγόρασα ένα καλώδιο ethernet 5 μέτρα να συνδέσω τον εκτυπωτή στον υπολογιστή μέσω router με το ethernet. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. 

Θέλω να εκτυπώσω ένα κείμενο πέντε σελίδων. 

Μπορώ να ρυθμίσω από κάποιο menu ποιες σελίδες θα βγουν μπρος πίσω και ποιες όχι; 

Πχ η 1η σελίδα μόνο μπρος σε ένα φύλλο και οι 2 ως 4 σε άλλα δύο φύλλα μπρος πίσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια δυνατότητα σε κανένα εκτυπωτή.

Με δυο τρόπους μπορείς να το κάνεις

  • κανε διαφορετικές εκτυπώσεις. Μονο την πρώτη σελίδα και όλες τις άλλες.
  • πρόσθεσε μια λευκή σελίδα για δεύτερη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γινεται αυτο, σε καθε ξεχωριστη εντολη εκτυπωσης ειτε θα ειναι ολες 1 οψης ειτε ολες 2 οψεων. Ακολουθα τις συμβουλες του φιλου παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...