Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Σήμερα μου ήρθαν τα συμβατά μελάνια. Θα τα βάλω να δούμε πως θα φαίνεται η φωτογραφία που εκτυπωσα με τα original.

Για να δεις πως τυπωνει με τα νεα τονερ θα πρεπει να καταναλωθουν τουλαχιστον στο μισο, δηλαδη να φτασουν τουλαχιστον στο 50%. Γιατι μενει αρκετη ποσοτητα σκονης τονερ μεσα στα τυμπανα.

Επεξ/σία από John31
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, John31 είπε

Για να δεις πως τυπωνει με τα νεα τονερ θα πρεπει να καταναλωθουν τουλαχιστον στο μισο, δηλαδη να φτασουν τουλαχιστον στο 50%. Γιατι μενει αρκετη ποσοτητα σκονης τονερ μεσα στα τυμπανα.

Μάλιστα, δεν είχα ιδέα για το παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα και τα συμβατά μελάνια και έκανα εκτυπώσεις αρκετές. Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. 

Ο εκτυπωτής σε σχέση με τον παλιό HP είναι η μέρα με την νύχτα από θεμα ποιότητας ταχύτητας και ευκολίας. Ο παλιός inkjet δοκίμασα εχτές να εκτυπώσω, ενώ το έγχρωμο μελανι φαινόταν να έχει αδειάσει ξαφνικά εκτύπωσε κανονικά όλα τα χρώματα. Όμως μετά από 4 σελίδες διαπίστωσα πως τελείωσε το μαύρο, αγορασμένο τον Μαρτη με Απρίλη περίπου και εκτύπωση κάπου 150 σελίδες, λιγοτερες από το 200, το μελάνι χώραγε 21mL για 800 εκτυπώσεις, το είχα πάει για επαναγεμισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2021 στις 2:26 ΜΜ, Saniresort είπε

Scan_00151.pdfκαλησπερα
εχω αυτον το εκτυπωτη και τον δουλευω δικτυακα διχως προβλημα απο τον 09/2020
και μου εχει αφησει αριστες εντυπωσεις

πριν ομως απο 10 μερες αρχισε να εκτυπωνει αρχεια εικονας
με περιορισμενο αριθμο χρωματων
(κατι σαν 256 χρωματα)
με αποτελεσμα να εχει αχρηστευθει σαν εκτυπωτης

αρχεια word excel txt τα τυπωνει αριστα
μολις ομως εχω ενα αρχειο εικονας μεσα στα κανει σκ@τ@
προσπαθοντας να βρω ακρη με ρυθμισεις δε καταφερα τιποτε
η εταιρια μ εβαλε να κανω καθαρισμους
χωρις αποτελεσμα
σημερα απεγκατεστησα το προγραμμα οδηγησης
και εβαλα αυτο που βρηκε απο τα windows 10
φυσικα διχως καμια βελτιωση

αντιμετωπισε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα ???
εχει τυπωσει μεχρι στιγμης 3000 σελιδες
μετα τα πρωτα τονερ τοποθετηθηκαν συμβατα με πολυ καλες εκτυπωσεις

θα ανεβασω αργοτερα και σκαναρισματα καθως και αρχεια πρωτοτυπα για να καταλαβετε για τι ακριβως συμβαινει

Extracted pages.pdf 283 kB · 18 downloads Scan_00151.pdf 198 kB · 23 downloads

υστερα απο 15 μερες κακων εκτυπωσεων, σιγα σιγα αρχισε να ατονει το φαινομενο, με αποτελεσμα απο χθες να μου δινει και παλι εκτυπωσεις ποιοτητας.
Προσεχετε λοιπον τα τονερ που μπαινουν επανω στα μηχανηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου αν υπάρχει τελικά κάποιο δοκιμασμένο και αξιόπιστο κατάστημα για την αγορά συμβατών toner για τον Kyocera P5021cdn; Σκέφτομαι το Smartoner στη Ν. Ιωνία. Από εκεί ψωνίζω για τον ασπρόμαυρο 12ετίας Kyocera και δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα, αλλά άλλο το χρώμα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που να στραφώ; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgeole είπε

Καλημέρα. Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου αν υπάρχει τελικά κάποιο δοκιμασμένο και αξιόπιστο κατάστημα για την αγορά συμβατών toner για τον Kyocera P5021cdn; Σκέφτομαι το Smartoner στη Ν. Ιωνία. Από εκεί ψωνίζω για τον ασπρόμαυρο 12ετίας Kyocera και δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα, αλλά άλλο το χρώμα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που να στραφώ; Ευχαριστώ.

Ειμαι σιγουρη οτι αν μπεις σε διαφορα site συγκρισεων τιμών θα βρεις αυτο που θες και αφου εχεις βρει εναν προμηθευτη που μεχρι στιγμης σε εξυπηρετει ΡΩΤΑ ΤΟΝ! Αυτο που πρεπει να προσεξεις στον συγκεκριμενο εκτυπωτη ειναι το εξης: οταν θα διαλεξεις ενα συμβατο που θα σου κανει την δουλεια - μεινε εκει! Μην αλλαζεις brand συμβατων γιατι αρχιζει και κλωτσαει μετα - το παρατηρησαμε και μας πηρε καιρο να τον συνεφερουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2021 στις 8:23 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Σήμερα μου ήρθαν τα συμβατά μελάνια. Θα τα βάλω να δούμε πως θα φαίνεται η φωτογραφία που εκτυπωσα με τα original.

Είσαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα;

Αν ναι, δώσε κανένα link 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimakos00 είπε

Είσαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα;

Αν ναι, δώσε κανένα link 😀

Κοιτα, τελείωσε το μαύρο μελάνι, οπότε έβαλα μόνο αυτό. Τα υπόλοιπα είναι ακόμα μέσα. Από κάποιες εκτυπώσεις που έκανα δεν υπάρχει κανένα θέμα, αντικειμενικοτερη αποψη θα έχω όταν τα αλλάξω όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου τελειωσε πριν λιγες μερες το μαυρο και το  αντικατεστησα με αυτο.

https://tonerpoint.gr/kyocera-sumbata-toner/1411874-kyocera-tk-5230-black-toner-2600-1t02r90nl0-kyocera-ecosys-p5021-p5021cdn-p5021cdw-m5521-m5521cdn-m5521cdw-mita-ecosys-p5021-p5021cdn-p5021cdw-m5521-m5521cdn-m5521cdw.html

μεχρι τωρα εχω εκτυπωσει καμια 20αρια σελιδες και ολα ειναι τελεια. Στην εγκατασταση  δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα το δεχτηκε αμεσως . Ειχα και εγω μεγαλο αγχος αν θα το δεχτει αλλα μεχρι τωρα ολα καλα. Αν υπαρξει κατι στο μελλον θα επανελθω. Ελπιζω να βοηθησα.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, avraam5 είπε

μου τελειωσε πριν λιγες μερες το μαυρο και το  αντικατεστησα με αυτο.

https://tonerpoint.gr/kyocera-sumbata-toner/1411874-kyocera-tk-5230-black-toner-2600-1t02r90nl0-kyocera-ecosys-p5021-p5021cdn-p5021cdw-m5521-m5521cdn-m5521cdw-mita-ecosys-p5021-p5021cdn-p5021cdw-m5521-m5521cdn-m5521cdw.html

μεχρι τωρα εχω εκτυπωσει καμια 20αρια σελιδες και ολα ειναι τελεια. Στην εγκατασταση  δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα το δεχτηκε αμεσως . Ειχα και εγω μεγαλο αγχος αν θα το δεχτει αλλα μεχρι τωρα ολα καλα. Αν υπαρξει κατι στο μελλον θα επανελθω. Ελπιζω να βοηθησα.

Φυσικά και βοήθησες. Θα βοηθήσεις μάλιστα πολύ περισσότερο όταν βάλεις τα έγχρωμα, κατεβεί η στάθμη τους γύρω στο μισό και μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, georgeole είπε

Φυσικά και βοήθησες. Θα βοηθήσεις μάλιστα πολύ περισσότερο όταν βάλεις τα έγχρωμα, κατεβεί η στάθμη τους γύρω στο μισό και μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα.

Δυστυχώς εγχρωμο δεν χρησιμοποιω σχεδον καθολου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον δικό μου αφού του είχα βάλει συμβατά μελάνια και δεν είχαν καλή εκτύπωση, του ξαναβάζω τα αυθεντικά που είχε κατά την αγορά. Με όλα τα αυθεντικά μέσα μου βγάζει κάθε φορά μήνυμα για no genuine toners! Τι κρίση ταυτότητας είναι αυτή;! 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pcbill είπε

Στον δικό μου αφού του είχα βάλει συμβατά μελάνια και δεν είχαν καλή εκτύπωση, του ξαναβάζω τα αυθεντικά που είχε κατά την αγορά. Με όλα τα αυθεντικά μέσα μου βγάζει κάθε φορά μήνυμα για no genuine toners! Τι κρίση ταυτότητας είναι αυτή;! 😀

Ισως ειναι generic error που εμφανιζεται οποτεδηποτε δεν μπαινουν καινουρια γνησια τονερ. Και σε παλαιοτερους εκτυπωτες HP μπορει να εβαζες γνησιο χρησιμοποιημενο που ηταν στο 20-30% πχ και πεταγε μηνυμα used supply αρνουμενο να εμφανισει σταθμη και λοιπα στατιστικα. Επισης τα μαμα τονερ που ερχονται με τη συσκευασια συνηθως δεν ειναι ιδια με τα γνησια που πωλουνται, ειναι μικροτερης χωρητικοτητας, και ειναι και πιθανο να μην παιζουν σε αλλο ιδιο μηχανημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 1,5  χρόνο αντικατέστησα το μαύρο toner με συμβατό που διάβασα εδώ μέσα (tonerpoint). Όλα καλά με την αλλαγή. Στις 1200 ασπρόμαυρες μου εβγαλε το μήνυμα για αλλαγή (0%). Χρησιμοποιώ ρύθμιση EcoPrint, αν και φαινόταν ότι ήταν στα τελευταία του γιατί αργούσε να γεμίσει με μαύρο toner και να ξεκινήσει η εκτύπωση. Από έγχρωμες έχω κάνει 350 και ειμαι στο 55-59% των έγχρωμων toner. 

Ερώτηση: Για ποιό λόγο αναφέρεστε κάποιοι στη χρήση του συμβατού toner άνω του 50%; Υπάρχει περίπτωση να βγάλει πρόβλημα μετά 1300 ασπρόμαυρες εκτυπωμένες σελίδες λόγω του γραφίτη; Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε αν λερώνεται το drum;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...