Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά βρήκα μόνος μου την λύση, ήτανε απλή αλλά δεν την σκέφτηκα. Εκτυπώνω το έγγραφο από την τελευταία σελιδα προς την πρώτη με ρύθμιση για μπρος πίσω, έτσι λοιπόν επειδή οι σελίδες του ηλεκτρονικού εγγράφου είναι 5 και οι σελίδες από τα φύλλα που θα εκτυπωθεί αυτό είναι 6, προφανώς όταν φτάσει στην πρώτη σελίδα θα εκτυπωθεί μόνο μια η μία όψη της με την 1η σελίδα και η άλλη θα μείνει κενή, άρα η δουλειά γίνεται με μια εντολή μόνο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από εκτυπώσεις 48 σελίδων ο εκτυπωτής προσπαθούσε να γεμίσει τα tonners, μου έλεγε ότι το μελάνι k tonner είναι χαμηλό και σήμερα κατάφερα μόλις μια σελίδα να εκτυπώσω, μου ζητάει αντικατάσταση. Νόμιζα πως στην πρώτη σελίδα αναφοράς που εκτύπωσα όταν άναψα το μηχάνημα, μου ανέφερε ότι όλα τα tonners είναι στο 100%, αλλά νόμιζα λάθος από οτι φαίνεται ήταν σχεδόν άδεια. Τώρα είμαι σε αναζήτηση συμβατών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το αρχικό μαύρο κάνει περίπου 800 σελίδες. Στην web σελίδα του εκτυπωτή πόσες εκτυπώσεις σου λέει ότι έχεις κάνει;

Μίλησε με το service

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, smpt είπε

το αρχικό μαύρο κάνει περίπου 800 σελίδες. Στην web σελίδα του εκτυπωτή πόσες εκτυπώσεις σου λέει ότι έχεις κάνει;

Μίλησε με το service

Έχει web σελίδα ο εκτυπωτής; Είναι χωρίς wifi ο cdn. 

Εβγαλα λίγο τα tonners να τα δω, πρέπει να είναι άδεια; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε σε ενα browser την ip του εκτυπωτή

τα τονερ αυτα και ειδικά τα πρώτα είναι αρκετά άδεια. Το πανω μερος εχει το καθαρό τονερ και το κάτω γεμίζει με τα υπολείμματα.

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μετά από εκτυπώσεις 48 σελίδων ο εκτυπωτής προσπαθούσε να γεμίσει τα toners, μου έλεγε ότι το μελάνι k toner είναι χαμηλό και σήμερα κατάφερα μόλις μια σελίδα να εκτυπώσω, μου ζητάει αντικατάσταση.

Ποιο ειναι ακριβως το μηνυμα που σου βζαζει? Replace the toner? ή Non-genuine?

Επεξ/σία από John31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John31 είπε

Ποιο ειναι ακριβως το μηνυμα που σου βζαζει? Replace the toner? ή Non-genuine?

Replace the k tonner 

2 ώρες πριν, smpt είπε

Βαλε σε ενα browser την ip του εκτυπωτή

τα τονερ αυτα και ειδικά τα πρώτα είναι αρκετά άδεια. Το πανω μερος εχει το καθαρό τονερ και το κάτω γεμίζει με τα υπολείμματα.

Το δοκίμασα, τελικά είναι όλα προς το τέλος. 

49 λεπτά πριν, lector είπε

Ανατολικο ζητημα εχει γινει αυτο το μηχανημα πια 😂

Είναι ότι δεν είχα ποτέ εμπειρία με μηχανήματα laser. Φαντάσου εχτές ήθελα να κάνω την πρώτη εκτύπωση διπλής και δεν ήξερα ποια η διαφορά μεταξύ αναστροφής στην μεγάλη και στην μικρη ακμή, επέλεξα την μικρή και μου έβγαζε αντίθετα τις όψεις μπρος πίσω, ακύρωσα γρήγορα την εκτύπωση για να μην χαλάω τζάμπα φύλλα και έβαλα την άλλη επιλογή που βγήκε σωστά. Και να φανταστείς έψαξα στο google τι σημαίνει αυτό αλλά δεν βρήκα κάτι, πρώτη φορά το ακούω. Τα περισσότερα τα έχω μάθει τωρα, αναμονή για παραγγελία συμβατών τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Replace the k tonner 

Το δοκίμασα, τελικά είναι όλα προς το τέλος. 

Είναι ότι δεν είχα ποτέ εμπειρία με μηχανήματα laser. Φαντάσου εχτές ήθελα να κάνω την πρώτη εκτύπωση διπλής και δεν ήξερα ποια η διαφορά μεταξύ αναστροφής στην μεγάλη και στην μικρη ακμή, επέλεξα την μικρή και μου έβγαζε αντίθετα τις όψεις μπρος πίσω, ακύρωσα γρήγορα την εκτύπωση για να μην χαλάω τζάμπα φύλλα και έβαλα την άλλη επιλογή που βγήκε σωστά. Και να φανταστείς έψαξα στο google τι σημαίνει αυτό αλλά δεν βρήκα κάτι, πρώτη φορά το ακούω. Τα περισσότερα τα έχω μάθει τωρα, αναμονή για παραγγελία συμβατών τώρα. 

Ειναι πολυ απλο σκεπτικο, ο,τι ακριβως λεει. Ενα Α4 εχει μικρη πλευρα (οριζοντια) και μεγαλη (κατακορυφη). Αν θες διπλη οψη ωστε να διαβαζεις το εγγραφο ορθιο, το περιστρεφεις στον αξονα της μεγαλης πλευρας. Αν το εχεις ξαπλωτο (landscape) το περιστρεφεις στον αξονα της μικρης πλευρας. Συνηθως εχει προεπιλογη τη μεγαλη πλευρα, το πιο συνηθισμενο δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lector είπε

Ειναι πολυ απλο σκεπτικο, ο,τι ακριβως λεει. Ενα Α4 εχει μικρη πλευρα (οριζοντια) και μεγαλη (κατακορυφη). Αν θες διπλη οψη ωστε να διαβαζεις το εγγραφο ορθιο, το περιστρεφεις στον αξονα της μεγαλης πλευρας. Αν το εχεις ξαπλωτο (landscape) το περιστρεφεις στον αξονα της μικρης πλευρας. Συνηθως εχει προεπιλογη τη μεγαλη πλευρα, το πιο συνηθισμενο δηλαδη.

Ναι, δεν ήξερα πως ο μηχανισμός του εκτυπωτή έχει την δυνατοτητα να περιστρεφει το χαρτί κατά την μεγάλη πλευρά, νόμιζα μόνο από την μικρή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι, δεν ήξερα πως ο μηχανισμός του εκτυπωτή έχει την δυνατοτητα να περιστρεφει το χαρτί κατά την μεγάλη πλευρά, νόμιζα μόνο από την μικρή. 

Χμμμ ναι..., δεν αλλαζει ο μηχανισμος περιστροφης του χαρτιου, αλλαζει απλα η εικονα που αποτυπωνεται στο χαρτι. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Scan_00151.pdfκαλησπερα
εχω αυτον το εκτυπωτη και τον δουλευω δικτυακα διχως προβλημα απο τον 09/2020
και μου εχει αφησει αριστες εντυπωσεις

πριν ομως απο 10 μερες αρχισε να εκτυπωνει αρχεια εικονας
με περιορισμενο αριθμο χρωματων
(κατι σαν 256 χρωματα)
με αποτελεσμα να εχει αχρηστευθει σαν εκτυπωτης

αρχεια word excel txt τα τυπωνει αριστα
μολις ομως εχω ενα αρχειο εικονας μεσα στα κανει σκ@τ@
προσπαθοντας να βρω ακρη με ρυθμισεις δε καταφερα τιποτε
η εταιρια μ εβαλε να κανω καθαρισμους
χωρις αποτελεσμα
σημερα απεγκατεστησα το προγραμμα οδηγησης
και εβαλα αυτο που βρηκε απο τα windows 10
φυσικα διχως καμια βελτιωση

αντιμετωπισε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα ???
εχει τυπωσει μεχρι στιγμης 3000 σελιδες
μετα τα πρωτα τονερ τοποθετηθηκαν συμβατα με πολυ καλες εκτυπωσεις

θα ανεβασω αργοτερα και σκαναρισματα καθως και αρχεια πρωτοτυπα για να καταλαβετε για τι ακριβως συμβαινει

Extracted pages.pdf Scan_00151.pdf

Επεξ/σία από Saniresort
προσθηκη αρχειων
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τύπωσα την σελίδα σου μια χαρά.
Δοκίμασε απο άλλο υπολογιστή. Αν δεν έχεις, κατέβασε ένα windows live CD και κανε boot από το CD. Βάλε τους drivers και δοκίμασε να τυπώσεις.
πχ. αυτο https://www.hirensbootcd.org/

Αν ξέρεις απο linux δοκίμασε με linux live cd

Επεξ/σία από smpt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σελίδα scan είναι το αποτέλεσμα της εκτυπωσης που έχω...

Το δίκτυο μου έχει 5 υπολογιστές κ 4 εκτυπωτές (γραφείο)

Από όλους τους υπολογιστές παίρνω σε αυτόν τον εκτυπωτή την ίδια χάλια εκτύπωση.

Αυριο με το καλο θα τον ΞΗΛΩΣΩ από το δίκτυο κ θα τον βάλω με usb να δω τι θα κάνει...

Είναι το μόνο που δεν έχω κανει

Αν δε γίνει τπτ τότε θα αρχισω τα Linux live και τα win live

Κάτι μου βρωμάει με καμία αναβάθμιση όπως παλιά που έβγαζε μπλε οθόνες.. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν υπαρχει καπου ρυθμιση τυπου toner density, πυκνοτητα, σκουροτητα, κατι. Ισως πανω στο μηχανημα. Κατι τετοιο μου μυριζει, σκορπαει περισσοτερο τονερ απο οσο χρειαζεται με αποτελεσμα να "βρωμιζει" η εικονα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...