Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgeole είπε

Μάλιστα. Το θέμα το παρουσίασαν και τα δύο drums; Το συμβατό είχε παρουσιάσει κανένα θέμα; Σε παρακαλώ, όταν ξεμπερδέψεις με τον καθαρισμό, ενημέρωσέ με και πες μου πώς πήγε.

Δεν είναι 2 είναι 4 δυστυχώς! Δες εδω 

 

 

Δεν νομίζω να το κάνω άμεσα γιατί όπως είπα βελτιώθηκε με το cleaning που κάνει μονος του περιστρέφοντας τα για κάποια λεπτά (το έχει στο service menu, δεν το είχα ξανατρέξει)

Το μαύρο έκανε το πρόβλημα κυρίως

Με το τόνερ οχι, κανένα θέμα! 

Επεξ/σία από and_64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως 2300 σελίδες ειναι λίγες για να εμφανιστεί τέτοιο πρόβλημα. Μάλλον το ιμιτασιον το προκάλεσε..

Υπάρχει κάποιος με P5021cdn που να εχει εκτυπώσει πάνω απο 20.000 σελίδες με ιμιτασιον?

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimos15 είπε

Πάντως 2300 σελίδες ειναι λίγες για να εμφανιστεί τέτοιο πρόβλημα. Μάλλον το ιμιτασιον το προκάλεσε..

Υπάρχει κάποιος με P5021cdn που να εχει εκτυπώσει πάνω απο 20.000 σελίδες με ιμιτασιον?

Πιθανόν, οταν λεω δεν είχα πρόβλημα εννοώ απο πλευράς αναγνώρισης, να πετάει errors κλπ

Δεν ήταν τρομερό αλλά σίγουρα ορατό στις εκτυπώσεις τις τελευταίες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς κι εγώ έχω να πω ότι στο 3ο μαύρο ιμιτασιόν έχω προβλήματα με γραμμές αλλά όχι είδωλα (ακόμη).

Θα κοιτάξω όμως κ αυτόν τον "καθαρισμό"...

Δε θυμάμαι να τον είδα πουθενά...

Είναι στο software η από το μενού επάνω στον εκτυπωτή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Saniresort είπε

Δυστυχώς κι εγώ έχω να πω ότι στο 3ο μαύρο ιμιτασιόν έχω προβλήματα με γραμμές αλλά όχι είδωλα (ακόμη).

Θα κοιτάξω όμως κ αυτόν τον "καθαρισμό"...

Δε θυμάμαι να τον είδα πουθενά...

Είναι στο software η από το μενού επάνω στον εκτυπωτή???

Είναι ρύθμιση στο μενου πάνω στον εκτυπωτή:

Select the [Menu] key > [Adjust/Maintenance] > [Service] > [Drum] > [OK] > [OK].

Δεν ξέρω πόσο μεγάλο ή μικρό είναι το πρόβλημα αν αναλογιστείς τη διαφορά τιμής αυθεντικών/ιμιτασιόν τονερ.

Μόνο με feedback απο κάποιον που έχει τυπώσει ενα σεβαστό αριθμό σελίδων με αυθεντικό και ιμιτασιόν αντίστοιχα μπορεί να βγει άκρη...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά έχω αγοράσει αυτόν τον εκτυπωτή στην αρχή εντυπωσιαστηκα από την γερή κατασκευή του και την ποιότητα των έγχρωμων εκτυπώσεων που αγόρασα και δευτερο για άλλο γραφείο μου. Τον τελευταίο καιρό όμως μου την έχει σπάσει εκτός του ότι τελειώνουν πολύ γρήγορα τα μελάνια του ενώ το έχω ρυθμισμένο στο Eco παρατήρησα πως όταν τυπώνω ασπρόμαυρες σελίδες όσο περνάει ο καιρός μου δείχνει πως πέφτουν οι στάθμες και από τα άλλα χρώματα πως το εξηγείτε αυτό? 

Επίσης πριν λίγες μέρες μου δίπλωσε το χαρτί την ώρα που πηγε να τυπώσει έκτοτε οι σελίδες που τυπώνει είναι χάλια λερωμενες μαύρες έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? 

Υπόψιν ότι τον εκτυπωτή τον έχω περίπου 2 χρόνια και έχει δουλέψει πολύ λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fendercastle είπε

Παιδιά έχω αγοράσει αυτόν τον εκτυπωτή στην αρχή εντυπωσιαστηκα από την γερή κατασκευή του και την ποιότητα των έγχρωμων εκτυπώσεων που αγόρασα και δευτερο για άλλο γραφείο μου. Τον τελευταίο καιρό όμως μου την έχει σπάσει εκτός του ότι τελειώνουν πολύ γρήγορα τα μελάνια του ενώ το έχω ρυθμισμένο στο Eco παρατήρησα πως όταν τυπώνω ασπρόμαυρες σελίδες όσο περνάει ο καιρός μου δείχνει πως πέφτουν οι στάθμες και από τα άλλα χρώματα πως το εξηγείτε αυτό? 

Επίσης πριν λίγες μέρες μου δίπλωσε το χαρτί την ώρα που πηγε να τυπώσει έκτοτε οι σελίδες που τυπώνει είναι χάλια λερωμενες μαύρες έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? 

Υπόψιν ότι τον εκτυπωτή τον έχω περίπου 2 χρόνια και έχει δουλέψει πολύ λίγο. 

Μιλάμε και για τους 2 Kyocera ή μόνο για τον έναν; Όταν λες ότι τελειώνουν πολύ γρήγορα τα μελάνια, τι εννοείς; Πόσες σελίδες; Με συμβατά ή original; Με πόση επικάλυψη μ.ο. της σελίδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgeole είπε

Μιλάμε και για τους 2 Kyocera ή μόνο για τον έναν; Όταν λες ότι τελειώνουν πολύ γρήγορα τα μελάνια, τι εννοείς; Πόσες σελίδες; Με συμβατά ή original; Με πόση επικάλυψη μ.ο. της σελίδας;

Και με συμβατά και με γνήσια, μιλάμε για τυπικές σελίδες κειμένων χωρις φωτογραφίες λογαριασμούς, καταστάσεις κλπ χρήση μέσο όρο 5 σελίδες ανά ημέρα. 

Κάπου διάβασα ότι τα τόνερ του  έχουν μικρες αποθήκες και για αυτό  χαλάνε γρήγορα. Να φανταστείς πως είχα έναν άλλο παλιό laser με μικρότερες διαστάσεις και την ιδια χρήση κι έκανα να του αλλάξω τόνερ τουλάχιστον 2 χρόνια 

Επεξ/σία από fendercastle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με δυο παιδιά στο λύκειο, στα δυο και κάτι  χρόνια έχω χαλάσει το αρχικό μαύρο και τώρα θα αλλάξω και το δεύτερο imitation (10% ακόμα). Τα αρχικά χρώματα είναι στο 15%

εχω 3000 μαύρες και 670 έγχρωμες. Είναι σχετικά κοντά στα νούμερα της Kyocera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fendercastle είπε

Και με συμβατά και με γνήσια, μιλάμε για τυπικές σελίδες κειμένων χωρις φωτογραφίες λογαριασμούς, καταστάσεις κλπ χρήση μέσο όρο 5 σελίδες ανά ημέρα. 

Κάπου διάβασα ότι τα τόνερ του  έχουν μικρες αποθήκες και για αυτό  χαλάνε γρήγορα. Να φανταστείς πως είχα έναν άλλο παλιό laser με μικρότερες διαστάσεις και την ιδια χρήση κι έκανα να του αλλάξω τόνερ τουλάχιστον 2 χρόνια 

Μισό λεπτό. Με 5 σελίδες την ημέρα πρόλαβες να αλλάξεις ολόκληρη σειρά original και συμβατά; Επίσης δεν μας είπες: Πόσες σελίδες έχει τυπώσει από την ημέρα της αγοράς του με πόσα μελάνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, georgeole είπε

Μισό λεπτό. Με 5 σελίδες την ημέρα πρόλαβες να αλλάξεις ολόκληρη σειρά original και συμβατά; Επίσης δεν μας είπες: Πόσες σελίδες έχει τυπώσει από την ημέρα της αγοράς του με πόσα μελάνια;

Τα αρχικά μελάνια τα κατανάλωσε όλα. Μετά αγόρασα συμβατά στα οποία έχω την εντύπωση ότι ξανά άλλαξα το μαύρο.  Το 95% των εκτυπώσεων μου είναι στο  Eco και πολύ σπάνια έγχρωμα. Η πλάκα είναι ότι βλέπω να πέφτει και η σταθμη από τα χρώματα χωρίς να τα κάνω χρήση, μια φορά ενώ εκτυπωνα ασπρόμαυρες σελίδες έβλεπα να δείχνει πως το κόκκινο τελειώνει σε κάποια φάση μου έβγαλε ότι είναι άδειο και δε με άφηνε να τυπώσω και αναφέρομαι για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις. Μπορώ να δω κάπου το σύνολο των σελίδων που έχω εκτυπώσει? 

Επεξ/σία από fendercastle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, fendercastle είπε

Τα αρχικά μελάνια τα κατανάλωσε όλα. Μετά αγόρασα συμβατά στα οποία έχω την εντύπωση ότι ξανά άλλαξα το μαύρο.  Το 95% των εκτυπώσεων μου είναι στο  Eco και πολύ σπάνια έγχρωμα. Η πλάκα είναι ότι βλέπω να πέφτει και η σταθμη από τα χρώματα χωρίς να τα κάνω χρήση, μια φορά ενώ εκτυπωνα ασπρόμαυρες σελίδες έβλεπα να δείχνει πως το κόκκινο τελειώνει σε κάποια φάση μου έβγαλε ότι είναι άδειο και δε με άφηνε να τυπώσω και αναφέρομαι για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις. Μπορώ να δω κάπου το σύνολο των σελίδων που έχω εκτυπώσει? 

Είναι πολύ απλό:1933544224_KyoceraP5021cdn.JPG.ef2c72bf4fdf8b46252b69f00a4a94bf.JPG

29 λεπτά πριν, fendercastle είπε

Τα αρχικά μελάνια τα κατανάλωσε όλα. Μετά αγόρασα συμβατά στα οποία έχω την εντύπωση ότι ξανά άλλαξα το μαύρο.  Το 95% των εκτυπώσεων μου είναι στο  Eco και πολύ σπάνια έγχρωμα. Η πλάκα είναι ότι βλέπω να πέφτει και η σταθμη από τα χρώματα χωρίς να τα κάνω χρήση, μια φορά ενώ εκτυπωνα ασπρόμαυρες σελίδες έβλεπα να δείχνει πως το κόκκινο τελειώνει σε κάποια φάση μου έβγαλε ότι είναι άδειο και δε με άφηνε να τυπώσω και αναφέρομαι για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις. Μπορώ να δω κάπου το σύνολο των σελίδων που έχω εκτυπώσει? 

Πάντως, προσωπικά θα εστίαζα στα συμβατά: 99,9% δίνω να φταίνε αυτά και 0,1% τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fendercastle είπε

παρατήρησα πως όταν τυπώνω ασπρόμαυρες σελίδες όσο περνάει ο καιρός μου δείχνει πως πέφτουν οι στάθμες και από τα άλλα χρώματα πως το εξηγείτε αυτό? 

Θα πας στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή και θα επιλέξεις ασπρόμαυρη/grayscale εκτύπωση. Έτσι ότι και αν εκτυπώνεις θα χρησιμοποιείται μόνο το μαύρο.

Άμα είναι στο έγχρωμο και πας να εκτυπώσεις μία σελίδα που δεν έχει χρώμα, χρησιμοποιούνται σε κάποιο βαθμό και τα έγχρωμα.

Απλά για να εκτυπώσεις κάτι έγχρωμο θα επιλέγεις στις ρυθμίσεις της εκτύπωσης το έγχρωμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...