Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/10/2021 στις 12:41 ΜΜ, pcbill είπε

Στον δικό μου αφού του είχα βάλει συμβατά μελάνια και δεν είχαν καλή εκτύπωση, του ξαναβάζω τα αυθεντικά που είχε κατά την αγορά. Με όλα τα αυθεντικά μέσα μου βγάζει κάθε φορά μήνυμα για no genuine toners! Τι κρίση ταυτότητας είναι αυτή;! 😀

Όταν βγάλει το μήνυμα ”Non-genuine?” δεν σημαίνει ότι η κασέτα έχει αδειάσει από τόνερ. Πατήστε Help και μετά ΟΚ και Cancel (και τα 2 πλήκτρα ταυτόχρονα) για τουλάχιστον 3 δευτερόλεπτα, και ο εκτυπωτής θα συνεχίσει να τυπώνει (δεν θα βγαζει το μηνυμα αυτο).
Με την ευκαιρια θελω να πω οτι αγοραζω τα αδεια toner αυτου του εκτυπωτη.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας και από μένα! Δύο ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος:

1. Τα συμβατά της CARTRIDGE WORLD γι' αυτόν τον εκτυπωτή αξίζουν;

2. Υπάρχει τρόπος να μην κάνει αυτόν το μακρόσυρτο beep όταν ξεκινάει γιατί μου σπάει τα νεύρα;

Γεια σας και από μένα! Δύο ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος:

1. Τα συμβατά της CARTRIDGE WORLD γι' αυτόν τον εκτυπωτή αξίζουν;

2. Υπάρχει τρόπος να μην κάνει αυτόν το μακρόσυρτο beep όταν ξεκινάει γιατί μου σπάει τα νεύρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, macgyver2000 είπε

Γεια σας και από μένα! Δύο ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος:

1. Τα συμβατά της CARTRIDGE WORLD γι' αυτόν τον εκτυπωτή αξίζουν;

2. Υπάρχει τρόπος να μην κάνει αυτόν το μακρόσυρτο beep όταν ξεκινάει γιατί μου σπάει τα νεύρα;

Γεια σας και από μένα! Δύο ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος:

1. Τα συμβατά της CARTRIDGE WORLD γι' αυτόν τον εκτυπωτή αξίζουν;

2. Υπάρχει τρόπος να μην κάνει αυτόν το μακρόσυρτο beep όταν ξεκινάει γιατί μου σπάει τα νεύρα;

Στείλε μου PM να μοιραστούμε κάποιες ιδέες αν σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου χαλασε και ειναι στην εγγυηση μου εφαγε χαρτι ανοιξα πισω το εβγαλα δηλαδη το ειχε τσαλακωσει και πλεον μου βγαζει μυνημα οτι το πισω καπακι ειναι ανοικτο το ανοιγω το κλεινω το ιδιο.

Το θεμα ειναι οτι εδω και καιρο εχω αλλαξει με ιμιτασιον το μαυρο και εχω πεταξει το δικο του να αγορασω ενα γνησιο η και με ιμιτασιον το φτιαχνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου χαλασε και ειναι στην εγγυηση μου εφαγε χαρτι ανοιξα πισω το εβγαλα δηλαδη το ειχε τσαλακωσει και πλεον μου βγαζει μυνημα οτι το πισω καπακι ειναι ανοικτο το ανοιγω το κλεινω το ιδιο.

Το θεμα ειναι οτι εδω και καιρο εχω αλλαξει με ιμιτασιον το μαυρο και εχω πεταξει το δικο του να αγορασω ενα γνησιο η και με ιμιτασιον το φτιαχνουν;

Προφανως οταν πηγες να βγαλεις το χαρτι εκανες καποια ζημια σε αισθητηρα. 

Αν ειναι να το δωσεις για σερβις επειδη ειναι στην εγγυηση, θα σου προτεινα να εχεις γνησια τονερ μεσα, γιατι αν εχεις συμβατο μπορει να το εκμεταλλευτουν και να σου πουν οτι δεν ισχυει η εγγυηση παρ'οτι προκειται για ασχετο μηχανικο μερος με το καπακι. 

Να ξερεις επισης ομως οτι αν οντως εχεις κανει ζημια σε αισθητηρα λογω αποτομης κινησης και δεν ειναι κατι που διορθωνεται ευκολα, υπαρχει και η περιπτωση να μη σε καλυψουν λογω "κακης χρησης".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο lector έχει δίκιο. Ακόμα όμως και εύκολα να διορθώνεται, πάλι μπορούν να "πατήσουν" στην "κακή χρήση" για να βγάλουν την ουρά τους απέξω. Πάντως, έχει και ένα καλό η υπόθεση: Το original μαύρο κοστίζει γύρω στα 60€. Ένα αξιοπρεπές συμβατό κοστίζει γύρω στα 25€. Η διαφορά δεν τη λες τρελή, αν τελικά το φτιάξουν δωρεάν. Πολύ δύσκολα θα πλήρωνες μόνο 35€ σε οποιοδήποτε service.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το πλαστικό που πατάει τον αισθητήρα μπαίνει σε μια τρύπα στο βάθος συν ότι είναι η τρίτη φορά που μου μαζεύει χαρτί μέσα θα πάρω ένα γνήσιο και θα τον στείλω για επισκευή γιατί από 91 που τον πήρα πήγε 180 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, smpt είπε

Θα σου έλεγα να αλλάξεις και χαρτί.

είχα και εγώ παρόμοια προβλήματα και έφτιαξαν μόλις άλλαξα χαρτί.
Μην γελάσετε, τώρα βάζω του πλαισίου

Για γέλια είναι; Όποιο δουλέψει! Να πω την αλήθεια, μόλις είδα το πρόβλημα του φίλου LLLEYTERIS το μυαλό μου πήγε πρώτα στο χαρτί. Έδιωξα όμως τη σκέψη, γιατί υπέθεσα πως, όποιος έχει τέτοιο εκτυπωτή, γνωρίζει τα βασικά: αγοράζει καλό χαρτί, προσέχει υγρασίες, δεν το αφήνει πολύ καιρό, δεν αφήνει συνεχώς με 1-2 φύλλα το tray κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εμενα μου γραφει πως εχω ανοικτο το πισω cover

Μηπως εχεις κανεις απο δω Αθηνα κανενα σχεδον αδειο μαυρο να μου το δανεισει να το βαλω πανω να το παω για επισκευη αφου εχει εγγυηση ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, dimos15 είπε

Καλησπερα, ειμαι αναμεσα σε Kyocera Ecosys P5021cdn, Kyocera Ecosys P6230cdn και Brother HL-L8260CDW. Ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?

Αυτό που σου χρειάζεται... Διαφορετικά μηχανήματα σε τιμή και φυσικά σε απόδοση (σελίδες/λεπτό, κύκλο εργασιών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, and_64 είπε

Αυτό που σου χρειάζεται... Διαφορετικά μηχανήματα σε τιμή και φυσικά σε απόδοση (σελίδες/λεπτό, κύκλο εργασιών)

Καλησπερα, ναι ειναι διαφορετικα μηχανηματα απλα ειδα οτι ο P5021cdn εχει δικο του thread οποτε φανταζομαι θα εχει καλυτερη υποστηρηξη απο το community σε ιμιτασιον μελανια κτλπ. Θελω να εκτυπωνω 10 επιστημονικα βιβλια καθε χρονο. Δηλαδη 5000 σελιδες.

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ενα μικρο googlαρισμα ειδα οτι και ο 6230 παίζει με ιμιτασιον, δεν ξέρω ομως συγκεκριμένα με ποιά.

Για τον 5021 με πολύ light χρήση (τον εχω 2.5 χρονια, εχει τυπώσει κάπου 2300 σελίδες, εχω αλλάξει μονο το μαύρο toner με ιμιτασιον, τα εγχρωμα είναι ακόμα της μάνας του) άρχισε να βγάζει γραμμές και ειδωλα απο τα drums.

Έτρεξα τον καθαρισμό απο τo menu και βελτιώθηκε κάπως αλλά δεν θα το αποφύγω να τον ανοίξω για καθάρισμα και απ'οτι είδα σε video που βρήκα θέλει λίγο λύσιμο για να γίνει αυτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimos15 είπε

Καλησπερα, ναι ειναι διαφορετικα μηχανηματα απλα ειδα οτι ο P5021cdn εχει δικο του thread οποτε φανταζομαι θα εχει καλυτερη υποστηρηξη απο το community σε ιμιτασιον μελανια κτλπ. Θελω να εκτυπωνω 10 επιστημονικα βιβλια καθε χρονο. Δηλαδη 5000 σελιδες.

Για τη δουλειά που το θες, λογικά και τα 3 μηχανήματα κάνουν τη δουλειά. Προσωπικά έχω τον KYOCERA Ecosys P5021cdn, αλλά στη θέση σου μάλλον δεν θα είχα πρόβλημα να διαλέξω κάποιο από τα άλλα. Στον 6230 πάντως τα συμβατά με μια πρόχειρη ματιά ΔΕΝ είναι φθηνά, στον P5021 έχει εξαντληθεί το θέμα στο φόρουμ, όσο για τον BROTHER δεν βλέπω κάτι τραγικά διαφορετικό από τον 6230. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, η επιλογή σε βαρύνει σχεδόν αποκλειστικά.

25 λεπτά πριν, and_64 είπε

Απο ενα μικρο googlαρισμα ειδα οτι και ο 6230 παίζει με ιμιτασιον, δεν ξέρω ομως συγκεκριμένα με ποιά.

Για τον 5021 με πολύ light χρήση (τον εχω 2.5 χρονια, εχει τυπώσει κάπου 2300 σελίδες, εχω αλλάξει μονο το μαύρο toner με ιμιτασιον, τα εγχρωμα είναι ακόμα της μάνας του) άρχισε να βγάζει γραμμές και ειδωλα απο τα drums.

Έτρεξα τον καθαρισμό απο τo menu και βελτιώθηκε κάπως αλλά δεν θα το αποφύγω να τον ανοίξω για καθάρισμα και απ'οτι είδα σε video που βρήκα θέλει λίγο λύσιμο για να γίνει αυτο...

Μάλιστα. Το θέμα το παρουσίασαν και τα δύο drums; Το συμβατό είχε παρουσιάσει κανένα θέμα; Σε παρακαλώ, όταν ξεμπερδέψεις με τον καθαρισμό, ενημέρωσέ με και πες μου πώς πήγε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...