Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Θα πας στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή και θα επιλέξεις ασπρόμαυρη/grayscale εκτύπωση. Έτσι ότι και αν εκτυπώνεις θα χρησιμοποιείται μόνο το μαύρο.

Άμα είναι στο έγχρωμο και πας να εκτυπώσεις μία σελίδα που δεν έχει χρώμα, χρησιμοποιούνται σε κάποιο βαθμό και τα έγχρωμα.

Απλά για να εκτυπώσεις κάτι έγχρωμο θα επιλέγεις στις ρυθμίσεις της εκτύπωσης το έγχρωμο.

Σευχαριστω για την διευκρίνιση... 

Είχα την εντύπωση πως οι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν μέσα από το μενού στον υπολογιστή μετά αντιλήφθηκα ότι εννοούσατε το μενού επάνω στον εκτυπωτή. Προσπάθησα να κάνω τις ρύθμισεις  και δεν με άφηνε μου ζητούσε να αντικαταστησω το μαύρο τόνερ (ιδιότροπος εκτυπωτής...) του έκανα λοιπόν το χατίρι και άλλαξα το μαύρο τόνερ, έτσι λοιπόν με άφησε να μπω στο μενού το ρύθμισα σε grayscale να δούμε αν θα συνεχίσει να τρώει τα υπόλοιπα χρώματα και είδα και τον αριθμό των εκτυπώσεων μου. 

Μέσα σε 2 χρόνια έχω τυπώσει 4600 ασπρόμαυρες και 520 έγχρωμες. 

Έχει χρειαστεί να αλλάξω από μια φορά τα έγχρωμα και νομίζω είναι η τρίτη φορά για το μαύρο και εννοείται πάντα σε ecomode. 

Παρόλο που άλλαξα τόνερ συνεχίζει και μου βγάζει τις σελίδες σκ@τ@ 

 Λέτε να θέλει drum? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, fendercastle είπε

Σευχαριστω για την διευκρίνιση... 

Είχα την εντύπωση πως οι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν μέσα από το μενού στον υπολογιστή μετά αντιλήφθηκα ότι εννοούσατε το μενού επάνω στον εκτυπωτή. Προσπάθησα να κάνω τις ρύθμισεις  και δεν με άφηνε μου ζητούσε να αντικαταστησω το μαύρο τόνερ (ιδιότροπος εκτυπωτής...) του έκανα λοιπόν το χατίρι και άλλαξα το μαύρο τόνερ, έτσι λοιπόν με άφησε να μπω στο μενού το ρύθμισα σε grayscale να δούμε αν θα συνεχίσει να τρώει τα υπόλοιπα χρώματα και είδα και τον αριθμό των εκτυπώσεων μου. 

Μέσα σε 2 χρόνια έχω τυπώσει 4600 ασπρόμαυρες και 520 έγχρωμες. 

Έχει χρειαστεί να αλλάξω από μια φορά τα έγχρωμα και νομίζω είναι η τρίτη φορά για το μαύρο και εννοείται πάντα σε ecomode. 

Παρόλο που άλλαξα τόνερ συνεχίζει και μου βγάζει τις σελίδες σκ@τ@ 

 Λέτε να θέλει drum? 

Θα μου επιτρέψεις φίλε μου να επιμείνω: Ξεκίνα από ΤΑ ΣΥΜΒΑΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fendercastle είπε

Είχα την εντύπωση πως οι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν μέσα από το μενού στον υπολογιστή

Εκεί εννοούσα αλλά και από τον εκτυπωτή γίνεται. Δεν ξέρω όμως άμα έτσι μπορέσεις να εκτυπώσεις καθόλου χρώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2022 στις 2:21 ΜΜ, fendercastle είπε

Σευχαριστω για την διευκρίνιση... 

Είχα την εντύπωση πως οι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν μέσα από το μενού στον υπολογιστή μετά αντιλήφθηκα ότι εννοούσατε το μενού επάνω στον εκτυπωτή. Προσπάθησα να κάνω τις ρύθμισεις  και δεν με άφηνε μου ζητούσε να αντικαταστησω το μαύρο τόνερ (ιδιότροπος εκτυπωτής...) του έκανα λοιπόν το χατίρι και άλλαξα το μαύρο τόνερ, έτσι λοιπόν με άφησε να μπω στο μενού το ρύθμισα σε grayscale να δούμε αν θα συνεχίσει να τρώει τα υπόλοιπα χρώματα και είδα και τον αριθμό των εκτυπώσεων μου. 

Μέσα σε 2 χρόνια έχω τυπώσει 4600 ασπρόμαυρες και 520 έγχρωμες. 

Έχει χρειαστεί να αλλάξω από μια φορά τα έγχρωμα και νομίζω είναι η τρίτη φορά για το μαύρο και εννοείται πάντα σε ecomode. 

Παρόλο που άλλαξα τόνερ συνεχίζει και μου βγάζει τις σελίδες σκ@τ@ 

 Λέτε να θέλει drum? 

Drum με τοσο λίγες σελίδες με τίποτα. Εκτός αν έπεσες σε ελαττωματικό drum. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Καλησπέρα σας.Εχω τον εκτυπωτή εδώ και 1 χρόνο.Πριν ένα μήνα άλλαξα laptop που δουλεύει με windows 11 και μου βγάζει ένα error,κι ο εκτυπωτής δεν τυπώνει.Μιλησα με το κατάστημα που το πήρα μου είπε να κάνω remove device από τον πίνακα ελέγχου αλλά τπτ.Ενω τον βλέπει στο device manager δυστυχώς δεν εκτυπώνει.Να σημειωθεί ότι το laptop δεν έχει cd για να βάλω το CDROM που είχα στα windows 10.

Παρακαλώ πολύ μια βοήθεια γιατί δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου.

Επεξ/σία από johnstef34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κατεβασεις στο pc σου τους πιο προσφατους οδηγους απο την Kyocera, θα απεγκαταστησεις τους παλιους απο το συστημα σου, θα κανεις επανεκκινηση και θα εγκαταστησεις αυτους που κατεβασες.

ΥΓ

Αν ειναι θεμα δουλειας και επειγεσαι θα απευθυνθεις σε επαγγελματια τεχνικο για να μην παιζεις και να στο φτιαξει.

Επεξ/σία από 29gk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις δοκίμασα ενα VM με windows 11 και τύπωσε κανονικά (με τους native drivers). Δεν μας είπες το error που παίρνεις.


Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που γράφει ο 29gk.  Οι drivers της  Kyocera θα βρουν αυτόματα τον εκτυπωτή.

Αλλιώς, χωρίς τους drivers μπορείς να πας στα settings -> blue-tooth and drivers -> printer and scanners και να πατήσεις το add device.
Αν δεν βρει τον εκτυπωτή, πατάς στο add manually και επιλεγείς "add a printer using IP". μετά επιλέγεις "IPP device" και από κάτω βάζεις την IP του εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στο κατάστημα της γυναίκας μου και μου είπε ότι δεν γράφει κάτι σπουδαίο.

Απλά ότι "αυτός ο εκτυπωτής δεν μπορεί να εκτυπώσει το τάδε αρχείο"

Μπορεί να μου δώσει κάποιος το λινκ με τους drivers από το site για να μην μπερδευτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, johnstef34 είπε

Είναι στο κατάστημα της γυναίκας μου και μου είπε ότι δεν γράφει κάτι σπουδαίο.

Απλά ότι "αυτός ο εκτυπωτής δεν μπορεί να εκτυπώσει το τάδε αρχείο"

Μπορεί να μου δώσει κάποιος το λινκ με τους drivers από το site για να μην μπερδευτω?

Εδώ θα βρεις τους drivers:

https://dlc.kyoceradocumentsolutions.eu/index/service/dlc.false.driver.ECOSYSP5021CDN._.EN.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, georgeole είπε

Πάντως drivers για windows 11 δεν έχει...

Να βάλω για τα 10??

Θα υπάρχει συμβατότητα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, johnstef34 είπε

Πάντως drivers για windows 11 δεν έχει...

Να βάλω για τα 10??

Θα υπάρχει συμβατότητα??

 

εγώ πάντως σε win 11 εκτυπώνω κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, johnstef34 είπε

Είναι στο κατάστημα της γυναίκας μου και μου είπε ότι δεν γράφει κάτι σπουδαίο.

Απλά ότι "αυτός ο εκτυπωτής δεν μπορεί να εκτυπώσει το τάδε αρχείο"

Μπορεί να μου δώσει κάποιος το λινκ με τους drivers από το site για να μην μπερδευτω?

Τσεκαρε αν:

- το κανει σε ενα αρχειο ή και σε αλλα

- τα αρχεια που δεν εκτυπωνονται ειναι στο pc ή μονον στο ιντερνετ

- αν δεν μπορουν να εκτυπωθουν συγκεκριμενα αρχεια πχ pdf

Τελος ο εκτυπωτης παιζει μια χαρα σε 11 και με τους οδηγους των 10

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, 29gk είπε

Τσεκαρε αν:

- το κανει σε ενα αρχειο ή και σε αλλα

- τα αρχεια που δεν εκτυπωνονται ειναι στο pc ή μονον στο ιντερνετ

- αν δεν μπορουν να εκτυπωθουν συγκεκριμενα αρχεια πχ pdf

Τελος ο εκτυπωτης παιζει μια χαρα σε 11 και με τους οδηγους των 10

1 το κάνει σε όλα τα αρχεία

2 είναι μόνο στο laptop

3 αρχεία word και pdf

Σας ευχαριστώ όλους πάντως για την βοήθεια σας

Επεξ/σία από johnstef34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Test page τυπώνει ο εκτυπωτής; Από τις ιδιότητές του εννοώ...

Αν όχι τότε σίγουρα χάθηκε/άλλαξε η ρύθμιση της ip του εκτυπωτή. (ή το laptop συνδέθηκε σε κανένα ελεύθερο wifi και όχι στου εκτυπωτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...