Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ρυθμίσει αυθαίρετο στη ταράτσα το οποίο ηλεκτροδοτώ από το σπίτι ακρίβως από κάτω (2ος όροφος). Στο ε9 το δηλώνω ως μη ηλεκτροδοτούμενο(νομίζω μετά από προτροπή του λογιστή μου γιατί ακόμα δεν έχω κάνει συμβόλαια που να αποτυπώνεται το ρυθμισμένο αυθαίρετο). Τι κάνω τώρα στη διόρθωση για τη ΔΕΗ; Υπάρχει πρόβλημα στο ε9 να τα δηλώσω με κοινή παροχή ΔΕΗ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Taxkos22 είπε

Καλησπέρα. Έχω ρυθμίσει αυθαίρετο στη ταράτσα το οποίο ηλεκτροδοτώ από το σπίτι ακρίβως από κάτω (2ος όροφος). Στο ε9 το δηλώνω ως μη ηλεκτροδοτούμενο(νομίζω μετά από προτροπή του λογιστή μου γιατί ακόμα δεν έχω κάνει συμβόλαια που να αποτυπώνεται το ρυθμισμένο αυθαίρετο). Τι κάνω τώρα στη διόρθωση για τη ΔΕΗ; Υπάρχει πρόβλημα στο ε9 να τα δηλώσω με κοινή παροχή ΔΕΗ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Μπορείς να το δηλώσεις και στον Δήμο ως μη ηλεκτροδοτούμενο, αλλιώς θα πρέπει να αλλάξεις το Ε9 πρώτα.

Επίσης τι ακριβώς είναι τα "συμβόλαια" στα οποία αναφέρεσαι? Δεν χρειάζονται συμβόλαια, μια χαρά τα αποτυπώνουν όλα τα χαρτιά που πήρες από το μηχανικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Μπορείς να το δηλώσεις και στον Δήμο ως μη ηλεκτροδοτούμενο, αλλιώς θα πρέπει να αλλάξεις το Ε9 πρώτα.

Επίσης τι ακριβώς είναι τα "συμβόλαια" στα οποία αναφέρεσαι? Δεν χρειάζονται συμβόλαια, μια χαρά τα αποτυπώνουν όλα τα χαρτιά που πήρες από το μηχανικό σου.

Λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής 

Στον δεύτερο υπήρχαν 2 δυάρια από 40τμ έκαστο. Όταν αγοράστηκε το σπίτι γκρεμίσαμε τοίχο και έγινε ένα. Κρατήσαμε το ένα ρολόι χωρίς να κάνουμε διόρθωση στα τμ στο δήμο. Το 2015 κάνω διόρθωση στο δήμο γιατί ήθελα να ενταχθώ στο πρόγραμμα Εξοικονομώ και έπρεπε τα τμ της ΔΕΗ να συμπίπτουν με αυτά του Ε9. Ταυτόχρονα νομιμοποιώ 40τμ αυθαίρετο στην ταράτσα το οποίο ηλεκτροδοτείται από το ρολόι του κάτω σπιτιού. Όπως καταλαβαίνεις το συμβόλαιο που έχω τώρα κάνει λόγω μόνο για τα 2 δυάρια. Θα πρέπει λοιπόν να γίνουν καινούργια συμβόλαια στα οποία να αποτυπώνουν τα σημερινά δεδομένα. Ένα σπίτι κάτω και το αυθαίρετο. Το αυθαίρετο το δηλώνω ως μη ηλεκτροδοτούμενο γιατί έτσι μου είπε ο λογιστής. Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ στο ε9 να δηλώσω τα 2 σπίτια με τον ίδιο αριθμό παροχής ΔΕΗ για να δηλώσω στο δήμο και τα τετραγωνικά του αυθαιρέτου και να είμαι νόμιμος καθ´όλα. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Taxkos22 είπε

Λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής 

Στον δεύτερο υπήρχαν 2 δυάρια από 40τμ έκαστο. Όταν αγοράστηκε το σπίτι γκρεμίσαμε τοίχο και έγινε ένα. Κρατήσαμε το ένα ρολόι χωρίς να κάνουμε διόρθωση στα τμ στο δήμο. Το 2015 κάνω διόρθωση στο δήμο γιατί ήθελα να ενταχθώ στο πρόγραμμα Εξοικονομώ και έπρεπε τα τμ της ΔΕΗ να συμπίπτουν με αυτά του Ε9. Ταυτόχρονα νομιμοποιώ 40τμ αυθαίρετο στην ταράτσα το οποίο ηλεκτροδοτείται από το ρολόι του κάτω σπιτιού. Όπως καταλαβαίνεις το συμβόλαιο που έχω τώρα κάνει λόγω μόνο για τα 2 δυάρια. Θα πρέπει λοιπόν να γίνουν καινούργια συμβόλαια στα οποία να αποτυπώνουν τα σημερινά δεδομένα. Ένα σπίτι κάτω και το αυθαίρετο. Το αυθαίρετο το δηλώνω ως μη ηλεκτροδοτούμενο γιατί έτσι μου είπε ο λογιστής.

Φίλε μου τα γράφεις πολύ μπερδεμένα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Λες ότι στον δεύτερο υπήρχαν 2 δυάρια από 40 τμ έκαστο, ωραία μέχρι εδώ, αλλά μετά λες "όταν αγοράστηκε το σπίτι"... Ποιο "σπίτι" αγοράστηκε? Εννοείς ότι αγόρασες τα 2 2άρια άρα έκανες δύο διαφορετικά συμβόλαια, ή εννοείς κάτι άλλο όπως πχ αγόρασες όλο το ακίνητο?

Όταν γκρεμίστηκε ο τοίχος που χώριζε τα 2 δυάρια, έβαλες μηχανικό να δηλώσει τη συνένωση στην πολεοδομία? Μάλλον όχι από ότι λες.

Επίσης το δώμα(ή διαμέρισμα ή πες το όπως θες) των 40τμ στην ταράτσα, πως προκύπτει ότι είναι δικό σου? Μαζί  με τα διαμερίσματα αγόρασες και τον αέρα? Και πέρα από αυτό, εφόσον όπως λες έχεις νομιμοποιήσει το δώμα γιατί συνεχίζεις να το αποκαλείς αυθαίρετο?

19 λεπτά πριν, Taxkos22 είπε

Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ στο ε9 να δηλώσω τα 2 σπίτια με τον ίδιο αριθμό παροχής ΔΕΗ για να δηλώσω στο δήμο και τα τετραγωνικά του αυθαιρέτου και να είμαι νόμιμος καθ´όλα. Ευχαριστώ!

Αυτό είναι εύκολο να απαντηθεί, όχι δεν είναι νόμιμο να δηλώσεις ότι ρευματοδοτείς αυθαίρετο, όχι δεν είναι νόμιμο ένα ρολόι να ρευματοδοτεί τρία (δύο 40άρια στο δεύτερο και ένα 40αρι στην ταράτσα) διαφορετικά σπίτια. Αν θέλεις να είσαι νόμιμος να δηλώσεις τη συνένωση, να αποτυπώσεις την παρούσα κατάσταση στο Ε9, και για κάθε σπίτι να βάλεις ξεχωριστό ρολόι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Φίλε μου τα γράφεις πολύ μπερδεμένα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Λες ότι στον δεύτερο υπήρχαν 2 δυάρια από 40 τμ έκαστο, ωραία μέχρι εδώ, αλλά μετά λες "όταν αγοράστηκε το σπίτι"... Ποιο "σπίτι" αγοράστηκε? Εννοείς ότι αγόρασες τα 2 2άρια άρα έκανες δύο διαφορετικά συμβόλαια, ή εννοείς κάτι άλλο όπως πχ αγόρασες όλο το ακίνητο?

Όταν γκρεμίστηκε ο τοίχος που χώριζε τα 2 δυάρια, έβαλες μηχανικό να δηλώσει τη συνένωση στην πολεοδομία? Μάλλον όχι από ότι λες.

Επίσης το δώμα(ή διαμέρισμα ή πες το όπως θες) των 40τμ στην ταράτσα, πως προκύπτει ότι είναι δικό σου? Μαζί  με τα διαμερίσματα αγόρασες και τον αέρα? Και πέρα από αυτό, εφόσον όπως λες έχεις νομιμοποιήσει το δώμα γιατί συνεχίζεις να το αποκαλείς αυθαίρετο?

Αυτό είναι εύκολο να απαντηθεί, όχι δεν είναι νόμιμο να δηλώσεις ότι ρευματοδοτείς αυθαίρετο, όχι δεν είναι νόμιμο ένα ρολόι να ρευματοδοτεί τρία (δύο 40άρια στο δεύτερο και ένα 40αρι στην ταράτσα) διαφορετικά σπίτια. Αν θέλεις να είσαι νόμιμος να δηλώσεις τη συνένωση, να αποτυπώσεις την παρούσα κατάσταση στο Ε9, και για κάθε σπίτι να βάλεις ξεχωριστό ρολόι.

Είναι όντως λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. 
Λοιπόν όταν αγοράστηκε το σπίτι από την μητέρα μου αγοράστηκαν 2 δυάρια με ένα συμβόλαιο. Στη συνέχεια συνεννώθηκαν χωρίς να δηλωθεί αυτή η πράξη στη πολεοδομία. Φτιάχνει και το αυθαίρετο. Στη συνέχεια μου το μεταβιβάζει(η μεταβίβαση γίνεται πάλι για τα 2 δυάρια) και μετά εγώ νομιμοποιώ το αυθαίρετο της ταράτσας(το οποίο δικαίωμα του υψούν το έχω εγώ. Όλα αυτά θα διορθωθούν πολεοδομικά και συμβολαιογραφικά. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να μπω σε έξοδα να βάλλω ξεχωριστό ρολόι για το νομιμοποιημένο πλέον δώμα γιατί ουσιαστικά εξυπηρετεί το κάτω σπίτι. Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση ΠΑΛΙ για υψούν :
Και στην ΠΟΜΙΔΑ και στο ιντερνετ γενικά βρήκα 

https://dspace.lib.uom.gr/bitstream/2159/23619/3/KonstantinidisKonstantinosMsc2019.pdf    <-----πχ εδώ

ΑΚΙΝΗΤΑ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΕ ΜΗ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗΣ: Εάν σε οικόπεδο εντός σχεδίου υπάρχει κτίσμα που όμως δεν εξαντλεί τον συντελεστή δόμησης τότε ο ΤΑΠ υπολογίζεται ξεχωριστά για το κτίσμα (σύμφωνα με τον παραπάνω τύπο) και ξεχωριστά για το οικόπεδο από το εμβαδόν του οποίου όμως αφαιρείται το διπλάσιο του εμβαδού του κτίσματος.


Ας πουμε λοιπόν ότι ένα οικόπεδο στην αθήνα εντός σχεδίου είναι 150 τετραγωνικά και ο συντελεστης δόμησης είναι 3. Συνολικά μπορούν να χτιστούν 150χ3=450 μετρα. Αν έχουν χτιστεί 200 μέτρα σε διαμερίσματα δηλαδή μένουν άλλα 250 μέτρα που μπορούν να χτιστούν. Σαν υψούν λοιπόν έχει δικαίωμα κανείς να χτίσει. Αλλά σύμφωνα με το παραπάνω αν αν αφαιρέσουμε απο τα τετραγωνικά του οικοπέδου τα χτιστμένα αρα 150-200= - 50 ( αρνητικό ) . Άρα ενώ έχει δικαίωμα υψούν δεν έχει ΤΑΠ. Άρα το να δηλωσει λοιπόν το ΥΨΟΥΝ του απο το Ε9 σαν κρυφά τετραγωνικά ( σε περίπτωση που αυτά δεν υπόκεινται σε ΤΑΠ δεν ειναι λάθος;;;;;; Γιατί ο δήμος θα πάει να φορολογήσει το οικόπεδο σαν οικόπεδο με το με το ποσοστό που αναλογεί να χτιστεί....

Τι λέτε; Θα μας τρελάνουν αυτοί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2020 στις 6:31 ΜΜ, vassilis211973 είπε

Σε ενα ακινητο δικο μου το ε9 συμφωνει με το δεδηε. Πηγαινω για γονικη παροχη και οταν απευθυνομαι στο μηχανικο ο μηχανικος βρισκει μικρη αυθαιρεσια 2 τ.μ.Τακτοποιω την αυθαιρεσια και εχω τη βεβαιωση του μηχανικου την οποια προσκομιζω στο ΤΑΠ για να παρω βεβαιωση περι μη οφειλης δημοτικων τελων αλλα περιμενω ακομα ενω εχουνε περασει καποιοι μηνες δεν με εχει ειδοποιησει κανεις. Το ερωτημα ειναι πρεπει να διορθωσω το Ε9 πρωτα και στη συνεχεια να υποβαλλω στην εφαρμογη τα καινουρια τετραγωνικα η να περιμενω να με ειδοποισουν απο το ΤΑΠ; δεν ξερω τι να κανω αν δεν ηθελα γονικη παροχη δεν θα ειχα κανενα προβλημα και ολη η ιστορια γινεται για 2 τ. μ τι πρεπει να κανω κατα τη γνωμη σας; 

Η τελευταια μου απορια διοτι τα υπολοιπα λυθηκαν με τη βοηθεια σας ειναι αν η συγκεκριμενη αλλαγη των  τετραγωνικων πρεπει να δηλωθει και στο κτηματολογιο διοτι το συγκεκριμενο ακινητο εχει δηλωθει στο κτηματολογιο αλλα με τα παλια τετραγωνικα κι αν ναι τι δικαιολογητικα χρειαζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Η τελευταια μου απορια διοτι τα υπολοιπα λυθηκαν με τη βοηθεια σας ειναι αν η συγκεκριμενη αλλαγη των  τετραγωνικων πρεπει να δηλωθει και στο κτηματολογιο διοτι το συγκεκριμενο ακινητο εχει δηλωθει στο κτηματολογιο αλλα με τα παλια τετραγωνικα κι αν ναι τι δικαιολογητικα χρειαζονται. 

Είχα και εγώ την ίδια απορία και έτσι πέρασα από το τοπικό κτηματολογικό γραφείο, αυτό που μου απάντησαν είναι ότι μόνο στην περίπτωση που έχω χαρτιά από συμβολαιογράφο μπορώ να κάνω δήλωση στο κτηματολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω την εξής περίπτωση και θέλω τα φώτα σας ως προς την συγκεκριμένη ρύθμιση. Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως μια διαφωτιστική απάντηση ως προς το ερωτημά μου.

Έχω ένα ακίνητο απότελούμενο από υπόγειο, ισόγειο και πρώτο όροφο. Τα τετραγονικά μέτρα  του έχουν νομιμοποιηθεί για κάθε όροφο με τον 4178/2013 (υπερβάσεις δόμησης) και περαστεί στο Ε9. Στην πράξη  το ακίνητο είναι χωρισμένο στη μέση. Δηλαδή, το υπόγειο είναι χωρισμένο σε 2 κατοικίες και το ισόγειο με τον πρώτο όροφο χωρισμένο σε άλλες δύο (αποτελούμενες δηλαδή από ισόγειο και α' όροφο). Το κτήριο αυτό έχει 4 ρολόγια (παροχές) ΔΕΗ. 2 από αυτά ηλετροδοτούν τις 2 υπόγειες κατοικίες, και τα άλλα 2 τις δύο κατοικίες αποτελούμενες από ισόγειο και όροφο. Τονίζω και πάλι ότι έχει γίνει η τακτοποιήση για όλα τα μέτρα του υπογείου, ισογείου και ορόφου και έχουν διορθωθεί και στο Ε9. Ωστόσο στο Ε9 το ακίνητο φαίνεται εννιαίο, αποτελούμενο από υπόγειο, ισόγειο και α' όροφο, σε 3 γραμμές (υπόγειο επιφανειας χ, ισόγειο επιφανείας χ, α' όροφος επιφανείας χ). Ως εκ τουτου υπάρχει μια κάποια αναντιστοιχία στα ρολόγια της ΔΕΗ στο Ε9 καθώς σε κάθε γραμμή μπορείς να δηλώσεις μόνο ένα ρολόι ΔΕΗ, κι εγώ δηλώνω κατά συνέπεια τα 3 από τα 4 (π.χ. ένα ρολόι για το υπόγειο, ένα για το ισόγειο κι ένα για τον όροφο,  που και πάλι όμως το εκάστοτε δηλωμένο ρολόι του υπογείου, ισόγειου, ορόφου δεν ηλεκτροδοτεί όλο το υπόγειο ισόγειο , ή όροφο, αλλά τμήμα του όπως παραπάνω περιέγραψα).

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Δεδομένου ότι έχω κάνει νομιμοποίηση για τε επιπλέον μέτρα,  προτίθεμαι να κάνω αλλαγή στο Ε9 και να αποτυπώσω την κατάσταση όπως είναι στην πράξη, έτσι ώστε να υπάρχει πλήρης αντιστοιχία μεταξύ των 4 παροχών και των χώρων του ακινήτου που ηλεκτροδοτούν. Δηλαδή να κάνω τον διαχωρισμό με 2 υπόγεια που έχουν 2 παροχές (από μια το καθένα) και 2 κατοικίες ισογείου-ά ορόφου με άλλες 2 παροχές (από μια για κάθε κατοικία).

Δεδομένου ότι οι αλλαγές στο σύστημα του Ε9 αποτυπώνονται αμέσως και δεδομένου ότι η πλατφόρμα διόρθωσης τετραγωνικών ενημερώνεται απευθείας από την ΑΑΔΕ, με πρόσβαση σε αυτήν, θα δω τις τροποποιήσεις που έχω κάνει στο Ε9 απευθείας στην εφαρμογή, έτσι ώστε στη συνέχεια να μπορέσω  να κάνω την δήλωση διόρθωσης των επιπλέον τετραγωνικών?  

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί οτι η εφαρμογή τραβά τα δεδομένα από το περυσινό Ε9, δηλαδή τροποποιήσεις σε Ε9 που γίναν μέχρι Μάιο-καλοκαίρι του 2019.

Δεν ξέρω αν το φτιάξανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο ότι να ναι η εφαρμογή πάντως. Προσπαθώ να ολοκληρώσω μια δήλωση προσθέτωντας τα μέτρα που λείπουν, μου δίνει απόκλιση απ τα πραγματικά μέτρα και συν τοις άλλοις μου αλλάζει μόνο του και την ημερομηνία τροποποίησης των τ.μ (ενώ βάζω 2013 το πάει 1987 μαζί με τ άλλα ακίνητα της παροχής).

Τόσο δύσκολο ήταν να δηλώσουν τα τ.μ μόνοι τους βάσει του Ε9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hnepes είπε

Έχει αναφερθεί οτι η εφαρμογή τραβά τα δεδομένα από το περυσινό Ε9, δηλαδή τροποποιήσεις σε Ε9 που γίναν μέχρι Μάιο-καλοκαίρι του 2019.

Δεν ξέρω αν το φτιάξανε.

Αναφερεσαι μηπως σε αυτο που λεγανε για ενημερωσεις και τακτοποιησεις του 2019 που δεν φαινονταν? Αυτο το φτιαξανε απ' οτι εμαθα σημερα απο καποιον που ειχε το προβλημα αυτο κι ετσι αποτυπωνεται στην εφαρμογη η παρουσα κατασταση του Ε9. Εγω βεβαια δεν θελω να αλλαξω μετρα στο Ε9 απο λιγοτερα σε περισσοτερα, καθως τα εχω τακτοποιησει παλιοτερα, (το ετος 2016 συγκεκριμενα οππτε κι ενημερωσα το Ε9 με τα πραγματικα πλεον μετρα). Απλα θελω να κανω την αλλαγη ως προς τον διαχωρισμο του κτηριου στην πραξη και κατ επεκταση να κανω τη σωστη αντιστοιχια με τις παροχες. Δηλαδη να χωρισω το κτηριο σε δυο υπογεια και δυο κατοικιες με ισογειο-α οροφο, με τον μετρητη τους και τα μετρα τους. Δηλαδη σε καθε παροχη ποιο τμημα του ολου ακινητου αντιστοιχει και ποσα τετραγωνικα μετρα.

Επεξ/σία από YellowBlackGod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, YellowBlackGod είπε

Αναφερεσαι μηπως σε αυτο που λεγανε για ενημερωσεις και τακτοποιησεις του 2019 που δεν φαινονταν? Αυτο το φτιαξανε απ' οτι εμαθα σημερα απο καποιον που ειχε το προβλημα αυτο κι ετσι αποτυπωνεται στην εφαρμογη η παρουσα κατασταση του Ε9. Εγω βεβαια δεν θελω να αλλαξω μετρα στο Ε9 απο λιγοτερα σε περισσοτερα, καθως τα εχω τακτοποιησει παλιοτερα, (το ετος 2016 συγκεκριμενα οππτε κι ενημερωσα το Ε9 με τα πραγματικα πλεον μετρα). Απλα θελω να κανω την αλλαγη ως προς τον διαχωρισμο του κτηριου στην πραξη και κατ επεκταση να κανω τη σωστη αντιστοιχια με τις παροχες. Δηλαδη να χωρισω το κτηριο σε δυο υπογεια και δυο κατοικιες με ισογειο-α οροφο, με τον μετρητη τους και τα μετρα τους. Δηλαδη σε καθε παροχη ποιο τμημα του ολου ακινητου αντιστοιχει και ποσα τετραγωνικα μετρα.

Μια διευκρίνηση, όταν λες πως θέλεις να κάνεις "διαχωρισμό" εννοείς πως θα βάλεις μηχανικό να τακτοποιήσει την αυθαίρετη διαμερισμάτωση (δλδ το αυθαίρετο χώρισμα μίας κατοικίας σε δύο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μια διευκρίνηση, όταν λες πως θέλεις να κάνεις "διαχωρισμό" εννοείς πως θα βάλεις μηχανικό να τακτοποιήσει την αυθαίρετη διαμερισμάτωση (δλδ το αυθαίρετο χώρισμα μίας κατοικίας σε δύο)?

Οχι δεν χρειαζεται κατι τετοιο.Ες αρχης ο διαχωρισμος ηταν αυτος.Βασει οικοδομικης αδειας ειναι 2οροφη οικοδομη με υπογειο. Τακτοποιησα τις υπερβασεις δομησης και τις εβαλα στο Ε9. Απλα δεν υπαρχει οριζοντιος για να φαινεται η διαμερισματωση και κατα συνεπεια ποια παροχη δινει ρευμα σε ποιο τμημα της οικοδομης. Το μονο που χρειαζομαι να κανω ειναι αλλαγη του Ε9 και στη συνεχεια οριζοντιο. Απλα με "προλαβε" αυτη η εφαρμογη του ΤΑΠ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...