Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
45 λεπτά πριν, naive είπε

Άντε τώρα να βγάλουμε άκρη. Εμένα είναι λάθος τα τετραγωνικά και του βασικού σπιτιού, οπότε θα κάνω δήλωση, αλλά μάλλον μετά θα πάω να τους ζητήσω να τα αφαιρέσουν τα του ημιυπαίθριου. Εκτός αν βρω χρόνο να πάω απο το Δήμο έχοντας αυτή τη νομοθεσία στα χέρια. Αν βρω χρόνο, το δεύτερο μου ακούγεται πιο διασκεδαστικό...

Εσύ τον δήλωσες και καλώς θα πράξεις να τους ζητήσεις να τον αφαιρέσουν. Εγώ που δεν έχω κάνει δήλωση, σκέφτομαι ή να μην κάνω τίποτα ή να πάω και να τους ενημερώσω εγγράφως για τον λόγο ύπαρξης περισσότερων τ.μ. στο Ε9 για να είμαι καλυμμένος (φυσικά, θα βάλουν το έγγραφο σε μια ντουλάπα και αν τύχει μελλοντικά και κάνουν έλεγχο, σιγά μη ξέρουν τότε τι έγραφα παλιότερα, οπότε πάλι ξανά έγγραφο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, naive είπε

Δε βρήκα κάπου να λέει ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν επιβαρύνονται με ΔΦ-ΔΤ. Αντίθετα, έχω βρει  τέτοιες χρεώσεις σε όλους του κοινόχρηστους λογαριασμούς ρεύματος που έχω δει. Μήπως ήθελες να πεις ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν πληρώνουν ΤΑΠ;

Έχεις δίκιο sorry, εκ παραδρομής είχα γράψει πως οι κοινόχρηστοι δεν πληρώνουν ΔΤ+ΔΦ, ΤΑΠ δεν πληρώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@naive Φίλε μου, μη σε πάρω στο λαιμό μου με αυτά που λέω για τους ημιυπαίθριους, ό,τι μπορώ να βρω αναφέρω και δεν έχω βρει ακόμα κάτι που να αναιρεί αυτό που πιστεύω... Θα συνεχίσω το ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο καθαρή περιέργεια. Ο περισσότερος κόσμος δεν γνώριζε ότι έπρεπε να πληρώσει ταπ για το δικαίωμα υψουν και πλήρωνε ότι είχε ο λογαριασμος της δεη. Εκτος αυτου το υψουν υπολογιζεται διαφορεκια απο την εφορια αναλογα με το αν φαινεται σαν τ.μ στο συμβολαιο ή αν φαίνεται σαν χιλιοστα επι του οικοπεδου. Χωρις να φταει σε κατι ο φορολογουμενος στη δευτερη περιπτωση συνηθως πληρωνει παραπανψω.

Αντιθετως ο Δημος το υπολογιζει εντελως διαφορετικα :
ΑΚΙΝΗΤΑ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΕ ΜΗ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗΣ: Εάν σε οικόπεδο εντός σχεδίου υπάρχει κτίσμα που όμως δεν εξαντλεί τον συντελεστή δόμησης τότε ο ΤΑΠ υπολογίζεται ξεχωριστά για το κτίσμα (σύμφωνα με τον παραπάνω τύπο *** Ετήσιο Ποσό Τέλους = Εμβαδόν Ακινήτου x Τιμή Ζώνης x Συντελ. Παλαιότητος x Συντελ.ΤΑΠ 0,35 ο/οο ***) ( ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΠΟΜΙΔΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΛΙΝΚ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ )

και ξεχωριστά για το οικόπεδο από το εμβαδόν του οποίου όμως αφαιρείται το διπλάσιο του εμβαδού του κτίσματος.

Απορία 1 : Αφαιρείται απο το εμβαδό του οικοπέδου ή του συνολικού μελλοντικού υψούν;;;;; Αν ειναι σκετα τετραγωνικα οικοπεδου χωρις να πολλ/σεις με συντελεστη δομησης στη δικη μου περιπτωση τα 3 διαμερισματα του οικοπεδου παροτι δεν εχει εξαντληθει ο συντελεστης δομησης αθροιστικα εχουν περισσοτερα τετραγωνικα απο το οικοπεδο οπότε δεν χρειάζεται να κανω δηλωση για το υψουν γιατί πολύ απλά  δεν προκυπτει ΤΑΠ. ) (ΥΠΟΘΕΤΩ)


Απορία 2 : Πόσοι πάνε στο δήμο από μόνοι τους να πληρώσουν και το ξέρουν ή όχι αυτό; 
 

Επεξ/σία από pmakr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, pmakr είπε

Απο καθαρή περιέργεια. Ο περισσότερος κόσμος δεν γνώριζε ότι έπρεπε να πληρώσει ταπ για το δικαίωμα υψουν και πλήρωνε ότι είχε ο λογαριασμος της δεη. Εκτος αυτου το υψουν υπολογιζεται διαφορεκια απο την εφορια αναλογα με το αν φαινεται σαν τ.μ στο συμβολαιο ή αν φαίνεται σαν χιλιοστα επι του οικοπεδου. Χωρις να φταει σε κατι ο φορολογουμενος στη δευτερη περιπτωση συνηθως πληρωνει παραπανψω.

Αντιθετως ο Δημος το υπολογιζει εντελως διαφορετικα :
ΑΚΙΝΗΤΑ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΕ ΜΗ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗΣ: Εάν σε οικόπεδο εντός σχεδίου υπάρχει κτίσμα που όμως δεν εξαντλεί τον συντελεστή δόμησης τότε ο ΤΑΠ υπολογίζεται ξεχωριστά για το κτίσμα (σύμφωνα με τον παραπάνω τύπο *** Ετήσιο Ποσό Τέλους = Εμβαδόν Ακινήτου x Τιμή Ζώνης x Συντελ. Παλαιότητος x Συντελ.ΤΑΠ 0,35 ο/οο ***) ( ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΠΟΜΙΔΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΛΙΝΚ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ )

και ξεχωριστά για το οικόπεδο από το εμβαδόν του οποίου όμως αφαιρείται το διπλάσιο του εμβαδού του κτίσματος.

Απορία 1 : Αφαιρείται απο το εμβαδό του οικοπέδου ή του συνολικού μελλοντικού υψούν;;;;; Αν ειναι σκετα τετραγωνικα οικοπεδου χωρις να πολλ/σεις με συντελεστη δομησης στη δικη μου περιπτωση τα 3 διαμερισματα του οικοπεδου παροτι δεν εχει εξαντληθει ο συντελεστης δομησης αθροιστικα εχουν περισσοτερα τετραγωνικα απο το οικοπεδο οπότε δεν χρειάζεται να κανω δηλωση για το υψουν γιατί πολύ απλά  δεν προκυπτει ΤΑΠ. ) (ΥΠΟΘΕΤΩ)


Απορία 2 : Πόσοι πάνε στο δήμο από μόνοι τους να πληρώσουν και το ξέρουν ή όχι αυτό; 
 

Καινούργιο παλι για εμένα αυτό. Έχω διακαιώμα υψουν, είναι μη καλυμμένα 5χιλιοστα σε οικόπεδο 300 ων, βγαίνει 1,5 τμ και τα κτίσματα είναι περισσότερα από το οικόπεδο και σε εμένα. Τι να πληρώσω για αυτό  και πώς; Δε νομίζω να ασχοληθώ. 

@Wizard270εννοείται φίλε ότι θα το ψάξω προσεκτικά και μόνος μου

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

15 χρονια ψαχνω και καθε μερα βρισκω και κατι που δεν ξερω....ΤΟΝ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ. Σαν ναρκοπεδιο ειναι κανεις δεν ξερει τιποτα ουτε λογιστες ουτε συμβολαιογραφοι ουτε υπαλληλοι. Όλοι μισα τα ξερουν ψάχνεις φεκ διασταυρωνεις κτλ κτλ και παλι δεν καταληγεις παντα καπου.

Εγω με ολα αυτα ανακαλυψα οτι ενας δημος έχει ένα ΜΗ ηλεκτροδοτουμενο ημιτελες ακινητο αλλα μου ειπαν οτι αν δεν παω χαρτι απο ΔΕΔΔΗΕ οτι ειναι μη ηλεκτροδοτουμενο ( παροτι είναι ετσι δηλωμενο και τους ειχαμε παει χαρτι πριν 10 χρονια ) ότι θα χρεωσουν αναδρομικα δημοτικα τελη φορους κτλ ( ενω πηγαιναμε καθε χρονοκαι πληρωνμαμε το ταπ δεν μας ειχαν πει κατι). Και τη δευτερα πρεπει να παω αμεσα. Το βρήκα στην τυχη όταν πηρα το δημο να ρωτησω για το ΤΑΠ μηπως εχει λαθος....δεν ειχε και ευτυχως η υπάλληλος ηταν εξυπηρετικη και μου το ειπε...Αλλιως θα ξυπνουσα μια μερα με ενα λογαριασμο νααααααα δεκαετιας για κάτι που είχα ήδη ενημερώσει το δημο!!!!). Μου λέει...με το ΤΑΠ ειστε οκ αλλα θα έχετε προβλημα με τους δημοτικους φορους αν δεν έρθετε....κι ας ειχατε ερθει παλια...κι ας φαινεται απο τη δεδδηε στη βαση οτι δεν εχει ρευμα....θελουμε χαρτι και υπευθυνη δηλωση ότι είναι κενο ( φυσικα και ειναι αφου ειναι ημιτελης οικοδομη ποιος θα μείνει;;; ε οεο ;;;; )

Επεξ/σία από pmakr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, τωρα που δηλωθηκαν είτε μεσω της εφαρμογης, είτε απευθειας σε Δημο, τα σωστα τετραγωνικά, τι αναμένουμε ότι θα συμβει στο προσεχες μελλον;

Αυξηση του ΤΑΠ στους λογαριασμους ΔΕΗ? Ή αυξηση ΕΝΦΙΑ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pmakr είπε

Εγω δεν θελω να ασχοληθω καν. Τι λένε αυτοί όμως; Στην περιπτωση που πληρώνω ταπ 0.5 παραπανω οκ
Εκει που πληρωνω 0.5 παρακατω ομως;;;;; ΑΝ το πανε σε δεκαετια με προσαυξησεις που ξέρω τι παίζει; Η δεη βεβαια ΠΟΤΕ δεν τα εβαζε με δεκαδικους
Οπότε η μισή χώρα προφανώς θα είναι προς τα κατω 0.5 η αλλη μιση προς τα πανω. 

Αυτοί τι θέλλουν όμως να κανουμε ειναι το θέμα

Επίσης έχει κανεις δηλωμένο το δικαίωμα υψουν; Εμας δεν ερχόταν ποτέ στο λογαριασμό ρεύματος ( προφανως ) ούτε ήξερα ότι έπρεπε να τον πληρώσουμε. Οπότε πρέπει να μπει τελικά κι αυτός;

Αν θέλεις να είσαι τυπικός και σωστός, κάνε μία δήλωση με όλα τα σωστά δεκαδικά και άσε το Δήμο να βγάλει άκρη. Δεν είναι κόπος να πατήσεις ένα κουμπάκι και να στείλεις δήλωση. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δεις καμία αλλαγή στα δημοτικά τέλη, αλλά δεν θα μπορεί ποτέ να σου πει κανένας τίποτα, γιατί εσύ θα είσαι απόλυτα τυπικός με το νόμο. Όσο για το άλλο, αν θα πληρώσεις τέλη και τόκους προηγούμενων ετών, αυτό αποκλείεται. Ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι αν κάνεις δήλωση τετραγωνικών μέχρι τις 31/03, η αλλαγή αρχίζει να μετράει από 01/01/2020 και δεν επιβάλλονται τόκοι, πρόστιμα και αναδρομικά τέλη προηγούμενων ετών. Αυτές οι ποινές θα επανέλθουν την 01/04, για όσους δεν θα έχουν κάνει δήλωση ως τότε. Άρα ακόμα και αν προκύψει ελάχιστη προσαύξηση των δημοτικών τελών, θα ξεκινήσει να επιβάλλεται από τώρα και μετά. Επομένως δεν έχεις πραγματικά να χάσεις τίποτα, αν κάνεις δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση του Δήμου Ανδραβίδας-Κυλλήνης :Το υπέρ υψούν - αέρας δεν έχει ΤΑΠ , τα υπολοιπα άχτιστα τμ επί της γης του οικόπεδου πληρώνουν κανονικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. 
Επειδη ειναι 14 σελιδες..
Υπαρχει καποιο ποστ που να εξηγει τις οδηγιες για το πως κανουμε την διορθωση; Απο ποια εφαρμογη κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη, τωρα που δηλωθηκαν είτε μεσω της εφαρμογης, είτε απευθειας σε Δημο, τα σωστα τετραγωνικά, τι αναμένουμε ότι θα συμβει στο προσεχες μελλον;

Αυξηση του ΤΑΠ στους λογαριασμους ΔΕΗ? Ή αυξηση ΕΝΦΙΑ;

ΜΟΝΟ αύξηση ΤΑΠ και δημοτικών τελών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη, τωρα που δηλωθηκαν είτε μεσω της εφαρμογης, είτε απευθειας σε Δημο, τα σωστα τετραγωνικά, τι αναμένουμε ότι θα συμβει στο προσεχες μελλον;

Αυξηση του ΤΑΠ στους λογαριασμους ΔΕΗ? Ή αυξηση ΕΝΦΙΑ;

Αύξηση ΤΑΠ, ΔΦ, ΔΤ στο μέλλον και αναδρομικά από 1/1/2020 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Στην ηλεκτρ. δήλωση δηλώνουμε επίσης και τα οικόπεδα εκτός σχεδίου που στο Ε9 εμφανίζονται σαν "γήπεδα" ή μόνο τα ακίνητα ;

Επίσης σαν ημερομηνία κτήσης του ακινήτου όταν το ακίνητο έχει προέλθει στην κατοχή μας από διαθήκη τι βάζουμε την ημερομηνία δημοσίευσης της διαθήκης ή την ημερομηνία που έγινε η αλλαγή στο Ε9 ;

Ευχαριστώ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...