Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@tempo

Έτσι όπως τα περιγράφεις το Ε9 σου δεν είναι συμπληρωμένο σωστά, τα 25 τμ των βοηθητικών χώρων δεν θα έπρεπε να στα βγάζει ως ηλεκτροδοτούμενα.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να διορθώσεις το Ε9, και αφού το διορθώσεις θα πρέπει να κάνεις τη δήλωση στο Δήμο, δεν θα μπορέσεις μέσω της εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

@tempo

Έτσι όπως τα περιγράφεις το Ε9 σου δεν είναι συμπληρωμένο σωστά, τα 25 τμ των βοηθητικών χώρων δεν θα έπρεπε να στα βγάζει ως ηλεκτροδοτούμενα.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να διορθώσεις το Ε9, και αφού το διορθώσεις θα πρέπει να κάνεις τη δήλωση στο Δήμο, δεν θα μπορέσεις μέσω της εφαρμογής.

ναι φίλε το σκέφτηκα αυτό και κοιτάω τώρα το Ε9. Δεν βλέπω να υπάρχει επιλογή στους βοηθητικούς χώρους για να τους χαρακτηρίσω ηλεκτροδοτούμενους ή όχι. Απλά γράφει τα τμ των βοηθητικών χώρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tempo είπε

ναι φίλε το σκέφτηκα αυτό και κοιτάω τώρα το Ε9. Δεν βλέπω να υπάρχει επιλογή στους βοηθητικούς χώρους για να τους χαρακτηρίσω ηλεκτροδοτούμενους ή όχι. Απλά γράφει τα τμ των βοηθητικών χώρων.

Ίσως τότε θα έπρεπε οι βοηθητικοί χώροι που δεν ηλεκτροδοτούνται να μπουν σε άλλη γραμμή στο Ε9, ως ξεχωριστό δικαίωμα, με δικό τους ΑΤΑΚ. Sorry δεν το γνωρίζω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ειδα οτι στο Ε9 μου, δεν γραφει καν αριθμο ηλεκτροδοτης ακινητου(κενο).
Μπορω να μπω να το δηλωσω;
Τι γινεται τωρα;

Είναι απλό, πας στο taxis στην εφαρμογή Ε9, και κάνεις μια τροποποιητική στο έτος 2020 δηλώνοντας "ναι" εκεί που λέει ηλεκτροδοτούμενο, και ακριβώς δίπλα βάζεις τον αριθμό παροχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είναι απλό, πας στο taxis στην εφαρμογή Ε9, και κάνεις μια τροποποιητική στο έτος 2020 δηλώνοντας "ναι" εκεί που λέει ηλεκτροδοτούμενο, και ακριβώς δίπλα βάζεις τον αριθμό παροχής.

Υπαρχει δηλαδη η δυνατοτητα τροποποιητικης, ανα πασα στιγμη; Αν ναι, θεωρω ειναι βολικο πολυ.

Μπορω ισως ετσι, αν βρω και διαφορετικα τμ, να τα αλλαξω με τα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μπορω ισως ετσι, αν βρω και διαφορετικα τμ, να τα αλλαξω με τα σωστα;

Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχει κάνα κατοσταρικάκι η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Υπαρχει δηλαδη η δυνατοτητα τροποποιητικης, ανα πασα στιγμη; Αν ναι, θεωρω ειναι βολικο πολυ.

Μπορω ισως ετσι, αν βρω και διαφορετικα τμ, να τα αλλαξω με τα σωστα;

Για διευκρίνησε το λίγο αυτό, τι ακριβώς εννοείς όταν λες "αν βρω και διαφορετικά τμ"? Που θα τα βρεις, θα έχουν διαφορά με τι? Απάντησε, και θα σου πω και γω αν μπορείς. 

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχει κάνα κατοσταρικάκι η αλλαγή.

Η αλλαγή Ε9 στο τρέχον έτος ούτως ή άλλως δεν έχει κανένα πρόστιμο.

Στα παλιότερα έτη θεωρητικά έχει 100€ πρόστιμο, αλλά στην πράξη τα πρόστιμα αυτά έχουν παγώσει μέχρι να ολοκληρωθεί το περιουσιολόγιο. Το μόνο που ίσως προκύψει για παλαιότερα έτη είναι διαφορά στον ΕΝΦΙΑ + τόκους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για διευκρίνησε το λίγο αυτό, τι ακριβώς εννοείς όταν λες "αν βρω και διαφορετικά τμ"? Που θα τα βρεις, θα έχουν διαφορά με τι? Απάντησε, και θα σου πω και γω αν μπορείς. 

Η αλλαγή Ε9 στο τρέχον έτος ούτως ή άλλως δεν έχει κανένα πρόστιμο.

Στα παλιότερα έτη θεωρητικά έχει 100€ πρόστιμο, αλλά στην πράξη τα πρόστιμα αυτά έχουν παγώσει μέχρι να ολοκληρωθεί το περιουσιολόγιο. Το μόνο που ίσως προκύψει για παλαιότερα έτη είναι διαφορά στον ΕΝΦΙΑ + τόκους.

Εννοω, αν αποκλινουν απο τα πραγματικα, των συμβολαιων.

Δεν με νοιαζει για κυρια κατοικια, εκει ξερω ειναι σωστα. Για παλιο αγροτοσπιτο του παππου, αμφιβαλλω ομως κατα ποσο ειναι οντως σωστα περασμενα...δεν διναμε ποτε ιδιαιτερη σημασια, οχι για να γλυτωσουμε κατι, αλλα απλα δεν διναμε. Αλλα τωρα τα ψαχνουν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εννοω, αν αποκλινουν απο τα πραγματικα, των συμβολαιων.

Δεν με νοιαζει για κυρια κατοικια, εκει ξερω ειναι σωστα. Για παλιο αγροτοσπιτο του παππου, αμφιβαλλω ομως κατα ποσο ειναι οντως σωστα περασμενα...δεν διναμε ποτε ιδιαιτερη σημασια, οχι για να γλυτωσουμε κατι, αλλα απλα δεν διναμε. Αλλα τωρα τα ψαχνουν ολα.

Αν τα πραγματικά αποκλίνουν από των συμβολαίων τότε θα πρέπει πρώτα από όλα να γίνει νομιμοποίηση, μετά διόρθωση στο Ε9, και μετά η δήλωση στο Δήμο.

https://ecopress.gr/?p=28240

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσας που ρωτατε αν εχει προστιμο η διορθωση στο Ε9, αναφερω οτι απο περυσι παγωσε αυτο το προστιμο των 100 ευρω. Οποτε μπορεις να κανεις οποια αλλαγη θες οποτε θες.

Για εσας που σας εδειχνε περσινο Ε9 στη δηλωση τετραγωνικων, ξαναμπειτε και δειτε το τωρα. Ειχα το ιδιο θεμα και αποτι ακουσα το διορθωσαν. Στο δικο μου τουλαχιστον σημερα δειχνει του τελευταιου Ε9 τις τιμες απο σημερα.

Μια ερωτηση απο εμενα:  

Έχω 10% συνιδιοκτησια σε άδειο οικόπεδο 500τμ που τωρα καταλαβα οτι επρεπε να εχει δηλωθει για ΤΑΠ. Στο Ε9 ειναι σωστα δηλωμενο. Τι δηλωνω στον Δημο; Στα Στοιχεία Δήλωσης υπάρχει προσημπληρωμένο μόνο τα 500τμ σαν επιφανεια οικοπεδου που προφανως δεν θελω να μπει ολο αφου δεν ειναι ολο στην ιδιοκτησια μου και δεν ξερω πως θα το δηλωσουν και οι αλλοι ιδιοκτητες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, cputester1 είπε

Για εσας που σας εδειχνε περσινο Ε9 στη δηλωση τετραγωνικων, ξαναμπειτε και δειτε το τωρα. Ειχα το ιδιο θεμα και αποτι ακουσα το διορθωσαν. Στο δικο μου τουλαχιστον σημερα δειχνει του τελευταιου Ε9 τις τιμες απο σημερα.

Επιβεβαιώνω, όντως διορθώθηκε, thanks.

34 λεπτά πριν, cputester1 είπε

Έχω 10% συνιδιοκτησια σε άδειο οικόπεδο 500τμ που τωρα καταλαβα οτι επρεπε να εχει δηλωθει για ΤΑΠ. Στο Ε9 ειναι σωστα δηλωμενο. Τι δηλωνω στον Δημο; Στα Στοιχεία Δήλωσης υπάρχει προσημπληρωμένο μόνο τα 500τμ σαν επιφανεια οικοπεδου που προφανως δεν θελω να μπει ολο αφου δεν ειναι ολο στην ιδιοκτησια μου και δεν ξερω πως θα το δηλωσουν και οι αλλοι ιδιοκτητες.

Εφόσον στο Ε9 σου είναι σωστά δηλωμένο όπως λες, τότε στη στήλη "είδος δικαιώματος" πρέπει να σου βγάζει "οικόπεδο: πλήρης κυριότητα 10%". Αν όντως είναι έτσι τότε απλά πατάς στο εισαγωγή στη δήλωση, και μετά την υποβάλλεις χωρίς να αλλάξεις τίποτα, έτσι θα δηλώσεις στο Δήμο πως σου ανήκει μόνο το 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω υπόγεια αποθήκη και κλειστό γκαράζ και είναι δηλωμένα στο Ε9 ως βοηθητικοί χώροι σε ξεχωριστές γραμμές γιατί στο συμβόλαιο αναφέρονται ως οριζόντιες ιδιοκτησίες με χιλιοστά επί του οικοπέδου. Στο Ε9 είναι δηλωμένος ως αριθμό παροχής ΔΕΗ ο κοινόχρηστος της πολυκατοικίας γιατί όλες οι αποθήκες και τα γκαράζ από αυτόν παίρνουν ρεύμα.

Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής:
Δεν μπορώ να διορθώσω εύκολα τα τ.μ. της οικίας για να βγει νέο ΤΑΠ, ακριβώς γιατί το γκαράζ και η αποθήκη έχουν άλλο αριθμό παροχής.
Αν πάω να διορθώσω τα τ.μ. της οικίας, ο νέος ΤΑΠ εμφανίζεται μικρότερος γιατί δεν υπολογίζει γκαράζ και αποθήκη.
Ο μόνος τρόπος που βρήκα (αλλά δεν ξέρω αν είναι δόκιμος) είναι να να πάω να διορθώσω γκαράζ και αποθήκη (που δεν χρειάζονται διόρθωση), να τους αλλάξω τον αριθμό παροχής ώστε να είναι αυτός της οικίας, έτσι εμφανίζεται αυτόματα και η οικία στη διόρθωση και υπολογίζονται όλα. Βέβαια, δεν ξέρω αν είναι σωστός αυτός ο τρόπος και δεν ξέρω τι να βάλω στο πεδίο "ημερομηνία έναρξης αλλαγής ισχύος των τ.μ." για γκαράζ και αποθήκη αφού δεν κάνω εκεί αλλαγή. Καμιά γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχει αποκλιση των τμ του λογ.της δεη με του ε9 δηλωνουμε τα τμ που εχουν δηλωθει στο Ε9 και ειμαστε κομπλε? η θελει και κατι αλλο να κανουμε επιπλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...