Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, adsl2+ είπε

Ο Δήμος ενημερώνει τον ΔΕΔΔΗΕ για το σύνολο των τετραγωνικών , 100,2τμ το υπόγειο + 100,2τμ το ισόγειο = 200τμ ,αν ήταν 100,3τμ+100,3τμ=201τμ ελπίζω να το έδωσα με σαφήνεια

Ναι, τώρα το έδωσες με σαφήνεια, μόνο που κάποιο λάθος έχει γίνει...

Είτε η δήλωση που έκανες στον Δήμο δεν ήταν σωστή, είτε ο Δήμος έκανε κάποιο λάθος.

Πάντως όποιο και να ήταν το λάθος, ο Δήμος κατάλαβε ότι αμφότερα (κατοικία και υπόγειο) ρευματοδοτούνται και για αυτό ενημέρωσε το ΔΕΔΔΗΕ για το σύνολο των τετραγωνικών.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπηκα στην εφαρμογή. Δεν διαλεξα να κανω κάποια διόρθωση αίτηση αλλά χωρίς αυτό δεν εμφανίζεται κάνένα ακίνητο. 
Εγώ απλως θέλω να τσεκαρω τα νουμερα οτι ειναι οκ. Αν πατήσω δήλωση μπορώ να δω τα νουμερα χωρίς να κάνω κάποια υποβολή;
( γιατι δε χρειάζεται είναι σωστά τα τετραγωνικά τα είχαμε φτιάξει στο δήμο με τις τακτοποιησεις και στη δεδηε απλώς οι μετρητες στη δεη είναι σε ονόματα παππου γιαγιας ακόμα δεν τα αλλάξαμε ποτέ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι, τώρα το έδωσες με σαφήνεια, μόνο που κάποιο λάθος έχει γίνει...

Είτε η δήλωση που έκανες στον Δήμο δεν ήταν σωστή, είτε ο Δήμος έκανε κάποιο λάθος.

Πάντως όποιο και να ήταν το λάθος, ο Δήμος κατάλαβε ότι αμφότερα (κατοικία και υπόγειο) ρευματοδοτούνται και για αυτό ενημέρωσε το ΔΕΔΔΗΕ για το σύνολο των τετραγωνικών.

Ο Δήμος όταν εντοπίσει στο Ε9  στο ίδιο οικόπεδο ακίνητα που έχει το ένα ρολόι και τα άλλα δεν έχουν και ας μην έχουν ΦΩΣ-ΡΕΎΜΑ τότε τα προσθέτει ,τον Δήμο τον ενδιαφέρει η γρήγορη είσπραξη του ΤΑΠ μέσω του λογαριασμού παρόχου -ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Ο Δήμος όταν εντοπίσει στο Ε9  στο ίδιο οικόπεδο ακίνητα που έχει το ένα ρολόι και τα άλλα δεν έχουν και ας μην έχουν ΦΩΣ-ΡΕΎΜΑ τότε τα προσθέτει ,τον Δήμο τον ενδιαφέρει η γρήγορη είσπραξη του ΤΑΠ μέσω του λογαριασμού παρόχου -ΔΕΔΔΗΕ

Λάθος κάνεις φίλε μου, ο Δήμος δεν μπορεί να κάνει του κεφαλιού του, υπάρχει νομοθεσία του κράτους περί ΤΑΠ, δεν μπορεί να προσθέσει αυθαίρετα σε κάποιο λογαριασμό ρεύματος τετραγωνικά άλλου ακινήτου. Άσε που έτσι όπως το περιγράφεις το μη ηλεκτροδοτούμενο θα πληρώνει κανονικά ΔΤ+ΔΦ ενώ δεν προβλέπεται...

Η μόνη λογική εξήγηση είναι πως κάπου έχει γίνει λάθος, και κατά πάσα πιθανότητα λάθος ήταν η δήλωση που έκανες στο Δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pmakr είπε

Μπηκα στην εφαρμογή. Δεν διαλεξα να κανω κάποια διόρθωση αίτηση αλλά χωρίς αυτό δεν εμφανίζεται κάνένα ακίνητο. 
Εγώ απλως θέλω να τσεκαρω τα νουμερα οτι ειναι οκ. Αν πατήσω δήλωση μπορώ να δω τα νουμερα χωρίς να κάνω κάποια υποβολή;
( γιατι δε χρειάζεται είναι σωστά τα τετραγωνικά τα είχαμε φτιάξει στο δήμο με τις τακτοποιησεις και στη δεδηε απλώς οι μετρητες στη δεη είναι σε ονόματα παππου γιαγιας ακόμα δεν τα αλλάξαμε ποτέ )

Ναι, ξεκινάς μια δήλωση και μετά δεν την αποθηκεύεις, ή την αποθηκεύεις προσωρινά και μετά τη διαγράφεις. Για να πάει στο Δήμο πρέπει να κάνεις υποβολή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακινητο έχω στο ονομά μου και έχει διαφορά 0,29 τετραγωνικά...

Το σπιτι δηλαδη το δηλωνω στο τάξις 80,29 τετραγωνικά και στον δημο το έχω 80.

Ειλικρινά πρέπει να κάνω κάτι για αυτό? Να δωσω σημασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Λάθος κάνεις φίλε μου, ο Δήμος δεν μπορεί να κάνει του κεφαλιού του, υπάρχει νομοθεσία του κράτους περί ΤΑΠ, δεν μπορεί να προσθέσει αυθαίρετα σε κάποιο λογαριασμό ρεύματος τετραγωνικά άλλου ακινήτου. Άσε που έτσι όπως το περιγράφεις το μη ηλεκτροδοτούμενο θα πληρώνει κανονικά ΔΤ+ΔΦ ενώ δεν προβλέπεται...

Η μόνη λογική εξήγηση είναι πως κάπου έχει γίνει λάθος, και κατά πάσα πιθανότητα λάθος ήταν η δήλωση που έκανες στο Δήμο.

Λάθος δεν έκανα, διότι το δηλωθέν μη ηλεκτροδοτούμενο  είναι υπόγειο σε χρήση, άρα δεν είναι κενό όπως αναφέρεται στο (νόμος 4555/2018) με λήξη προθεσμίας για την δήλωση απαλλαγής από τα δημοτικά τέλη , στις 18 Ιανουαρίου 2019 με παράταση στις 31 Δεκεμβρίου 2019 περισσότερες πληροφορίες εδω :https://fede.gr/portfolio-items/δημοτικά-τέλη-ταπ/

Επεξ/σία από adsl2+
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Ένα ακινητο έχω στο ονομά μου και έχει διαφορά 0,29 τετραγωνικά...

Το σπιτι δηλαδη το δηλωνω στο τάξις 80,29 τετραγωνικά και στον δημο το έχω 80.

Ειλικρινά πρέπει να κάνω κάτι για αυτό? Να δωσω σημασία?

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adsl2+ είπε

Λάθος δεν έκανα, διότι το δηλωθέν μη ηλεκτροδοτούμενο  είναι υπόγειο σε χρήση, άρα δεν είναι κενό όπως αναφέρεται στο (νόμος 4555/2018) με λήξη προθεσμίας για την δήλωση απαλλαγής από τα δημοτικά τέλη , στις 18 Ιανουαρίου 2019

Αν δεν έκανες λάθος εσύ τότε έχει κάνει ο Δήμος. Υπό προϋποθέσεις ναι, ένα ακίνητο χωρίς ρεύμα μπορεί να θεωρηθεί σε χρήση οπότε μια χαρά έχει δικαίωμα ο Δήμος να το χρεώσει με ΔΤ+ΔΦ, μόνο που όπως έχω ήδη γράψει ο Δήμος δεν έχει το δικαίωμα όλα αυτά να τα χρεώνει μέσω λογαριασμού ρεύματος άλλου ακινήτου.

Αν δεν θες να το καταλάβεις, δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα παλιο σπιτι του παππου, που θελω να κανω διορθωση.

Το εχει επικαρπια ο πατερας μου, ψιλη κυριοτητα εγω (ή το αναποδο, παντα τα μπερδευα...).

Στο μεν Ε9 του πατερα μου, ειχε αριθμο παροχης ρευματος. Και το εμφανιζει, στα ηλεκτροδοτουμενα, μεσα στην εφαρμογη.

Στο δικο μου Ε9 ομως, δεν ειχε αριθμο παροχης ρευματος, και ετσι χτες εκανα μια νεα δηλωση Ε9 φετινη, προσθετοντας τον αρ.παροχης ΔΕΗ, συμφωνα με τις οδηγιες του λογιστη μου. Ωστοσο, σημερα που μπαινω στην εφαρμογη για την διορθωση, σε εμενα δεν φερνει καθολου το εν λογο σπιτι του παππου.

Εχει να κανει, με το οτι χτες προσθεσα την παροχη ρευματος; Ή μονο ενας φορολογουμενος θα κανει την διορθωση, και κανενας αλλος δεν χρειαζεται να κανει κατι(κι ας το εμφανιζει στο Ε9), οποτε πχ μπαινω με τους κωδικους taxis του πατερα μου που το εμφανιζει, κανω την διορθωση, κι ετσι ειμαι καλυμμενος κι εγω; Τι ισχυει;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εχω ενα παλιο σπιτι του παππου, που θελω να κανω διορθωση.

Το εχει επικαρπια ο πατερας μου, ψιλη κυριοτητα εγω (ή το αναποδο, παντα τα μπερδευα...).

Στο μεν Ε9 του πατερα μου, ειχε αριθμο παροχης ρευματος. Και το εμφανιζει, στα ηλεκτροδοτουμενα, μεσα στην εφαρμογη.

Στο δικο μου Ε9 ομως, δεν ειχε αριθμο παροχης ρευματος, και ετσι χτες εκανα μια νεα δηλωση Ε9 φετινη, προσθετοντας τον αρ.παροχης ΔΕΗ, συμφωνα με τις οδηγιες του λογιστη μου. Ωστοσο, σημερα που μπαινω στην εφαρμογη για την διορθωση, σε εμενα δεν φερνει καθολου το εν λογο σπιτι του παππου.

Εχει να κανει, με το οτι χτες προσθεσα την παροχη ρευματος; Ή μονο ενας φορολογουμενος θα κανει την διορθωση, και κανενας αλλος δεν χρειαζεται να κανει κατι(κι ας το εμφανιζει στο Ε9), οποτε πχ μπαινω με τους κωδικους taxis του πατερα μου που το εμφανιζει, κανω την διορθωση, κι ετσι ειμαι καλυμμενος κι εγω; Τι ισχυει;

Χτες πριν κάνεις τη διόρθωση στο Ε9 σου έβγαζε κανονικά μέσα από την εφαρμογή το συγκεκριμένο ακίνητο? Ή δεν είχες δοκιμάσει καν? Στην εφαρμογή σίγουρα επιλέγεις το σωστό Δήμο?

Όσο για το άλλο που ρωτάς, νομίζω πως μόνο ο επικαρπωτής πρέπει να κάνει τη δήλωση, όχι ο ψιλός κύριος.

Edit

Μόλις τσέκαρα την εφαρμογή, σε δύο διαφορετικά ΑΦΜ που δοκίμασα δεν βγάζει τα ακίνητα που ο φορολογούμενος έχει την ψιλή κυριότητα.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Εχω ενα παλιο σπιτι του παππου, που θελω να κανω διορθωση.

Το εχει επικαρπια ο πατερας μου, ψιλη κυριοτητα εγω (ή το αναποδο, παντα τα μπερδευα...).

Στο μεν Ε9 του πατερα μου, ειχε αριθμο παροχης ρευματος. Και το εμφανιζει, στα ηλεκτροδοτουμενα, μεσα στην εφαρμογη.

Στο δικο μου Ε9 ομως, δεν ειχε αριθμο παροχης ρευματος, και ετσι χτες εκανα μια νεα δηλωση Ε9 φετινη, προσθετοντας τον αρ.παροχης ΔΕΗ, συμφωνα με τις οδηγιες του λογιστη μου. Ωστοσο, σημερα που μπαινω στην εφαρμογη για την διορθωση, σε εμενα δεν φερνει καθολου το εν λογο σπιτι του παππου.

Εχει να κανει, με το οτι χτες προσθεσα την παροχη ρευματος; Ή μονο ενας φορολογουμενος θα κανει την διορθωση, και κανενας αλλος δεν χρειαζεται να κανει κατι(κι ας το εμφανιζει στο Ε9), οποτε πχ μπαινω με τους κωδικους taxis του πατερα μου που το εμφανιζει, κανω την διορθωση, κι ετσι ειμαι καλυμμενος κι εγω; Τι ισχυει;

ΝΑΙ, μόνο ο πατέρας που έχει επικαρπία μπορεί να κάνει την διαδικασία. Και λογικό είναι αφού αυτός θα πληρώνει την διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορία δική μου: Έχω ένα οικόπεδο, στο οποίο υπάρχει κτίσμα τού 19ου αιώνα, μη ηλεκτροδοτούμενο. Το κτίσμα αυτό χτίστηκε πολύ πριν την εφεύρεση του ηλεκτρικού ρεύματος και δεν ηλεκτροδοτήθηκε ποτέ. Δηλαδή και μετά την εφεύρεση του ηλεκτρικού ρεύματος και την καθιέρωση της χρήσης του στην Ελλάδα, στο κτίσμα αυτό δεν έγινε ποτέ εγκατάσταση, γιατί δεν υπήρξε ποτέ ανάγκη. Το 19ο αιώνα μάλλον είχε χρησιμοποιηθεί ως σταύλος, όμως τα τελευταία εκατό χρόνια μέχρι τις μέρες μας, χρησιμοποιείται ως αποθήκη, κυρίως για ξύλα. Συνεπώς το κτήριο αυτό είναι μη ηλεκτροδοτούμενο, αλλά δεν είναι κενό, χρησιμοποιείται ως αποθήκη, αλλά χωρίς ρεύμα και χωρίς ούτε καν εγκατάσταση για ρεύμα. Το υπόλοιπο οικόπεδο (εντός σχεδίου) είναι άκτιστο και φέρει διάφορες καλλιέργειες. Στο Ε9 το ακίνητο είναι δηλωμένο ως οικόπεδο με κτίσμα (αποθήκη), μη ηλεκτροδοτούμενο. Επίσης κοντά σε αυτό το ακίνητό μου, έχω άλλο οικόπεδο (εντός σχεδίου), επίσης χωρίς κτίσμα και μη ηλεκτροδοτούμενο, το οποίο και αυτό φέρει καλλιέργειες.

Σκοπεύω να τα δηλώσω και τα δύο στην ηλεκτρονική εφαρμογή. Ξέρετε μήπως τι θα προκύψει για την κάθε περίπτωση μετά σε Δημοτικά Τέλη και ΤΑΠ; Το πρώτο ακίνητο, όπως είπα, είναι οικόπεδο εντός σχεδίου και φέρει μικρό κτίσμα (με χρήση ως αποθήκη) μη ηλεκτροδοτούμενο (χωρίς ποτέ να έχει γίνει εγκατάσταση ρολογιού). Το δεύτερο ακίνητο είναι και αυτό οικόπεδο, αλλά χωρίς κτίσμα, μη ηλεκτροδοτούμενο.

Επίσης στην περίπτωση που προκύψει κάποιο τέλος, πώς θα μου το αποστείλει ο Δήμος και πώς θα το πληρώσω, αφού δεν εκδίδεται λογαριασμός ρεύματος;

Επεξ/σία από Thanosmed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thanosmed είπε

Απορία δική μου: Έχω ένα οικόπεδο, στο οποίο υπάρχει κτίσμα τού 19ου αιώνα, μη ηλεκτροδοτούμενο. Το κτίσμα αυτό χτίστηκε πολύ πριν την εφεύρεση του ηλεκτρικού ρεύματος και δεν ηλεκτροδοτήθηκε ποτέ. Δηλαδή και μετά την εφεύρεση του ηλεκτρικού ρεύματος και την καθιέρωση της χρήσης του στην Ελλάδα, στο κτίσμα αυτό δεν έγινε ποτέ εγκατάσταση, γιατί δεν υπήρξε ποτέ ανάγκη. Το 19ο αιώνα μάλλον είχε χρησιμοποιηθεί ως σταύλος, όμως τα τελευταία εκατό χρόνια μέχρι τις μέρες μας, χρησιμοποιείται ως αποθήκη, κυρίως για ξύλα. Συνεπώς το κτήριο αυτό είναι μη ηλεκτροδοτούμενο, αλλά δεν είναι κενό, χρησιμοποιείται ως αποθήκη, αλλά χωρίς ρεύμα και χωρίς ούτε καν εγκατάσταση για ρεύμα. Το υπόλοιπο οικόπεδο (εντός σχεδίου) είναι άκτιστο και φέρει διάφορες καλλιέργειες. Στο Ε9 το ακίνητο είναι δηλωμένο ως οικόπεδο με κτίσμα (αποθήκη), μη ηλεκτροδοτούμενο. Επίσης κοντά σε αυτό το ακίνητό μου, έχω άλλο οικόπεδο (εντός σχεδίου), επίσης χωρίς κτίσμα και μη ηλεκτροδοτούμενο, το οποίο και αυτό φέρει καλλιέργειες.

Σκοπεύω να τα δηλώσω και τα δύο στην ηλεκτρονική εφαρμογή. Ξέρετε μήπως τι θα προκύψει για την κάθε περίπτωση μετά σε Δημοτικά Τέλη και ΤΑΠ; Το πρώτο ακίνητο, όπως είπα, είναι οικόπεδο εντός σχεδίου και φέρει μικρό κτίσμα (με χρήση ως αποθήκη) μη ηλεκτροδοτούμενο (χωρίς ποτέ να έχει γίνει εγκατάσταση ρολογιού). Το δεύτερο ακίνητο είναι και αυτό οικόπεδο, αλλά χωρίς κτίσμα, μη ηλεκτροδοτούμενο.

Επίσης στην περίπτωση που προκύψει κάποιο τέλος, πώς θα μου το αποστείλει ο Δήμος και πώς θα το πληρώσω, αφού δεν εκδίδεται λογαριασμός ρεύματος;

Όσα οικόπεδα είναι εντός σχεδίου πληρώνουν κανονικά ΤΑΠ ,ο δήμος δεν είναι υποχρεωμένος να στείλει ειδοποιητήρια εμείς ρωτούμε κάθε χρόνο, κάποιοι δήμοι ταχυδρομούν ειδοποιητήρια ΤΑΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thanosmed είπε

Απορία δική μου: Έχω ένα οικόπεδο, στο οποίο υπάρχει κτίσμα τού 19ου αιώνα, μη ηλεκτροδοτούμενο. Το κτίσμα αυτό χτίστηκε πολύ πριν την εφεύρεση του ηλεκτρικού ρεύματος και δεν ηλεκτροδοτήθηκε ποτέ. Δηλαδή και μετά την εφεύρεση του ηλεκτρικού ρεύματος και την καθιέρωση της χρήσης του στην Ελλάδα, στο κτίσμα αυτό δεν έγινε ποτέ εγκατάσταση, γιατί δεν υπήρξε ποτέ ανάγκη. Το 19ο αιώνα μάλλον είχε χρησιμοποιηθεί ως σταύλος, όμως τα τελευταία εκατό χρόνια μέχρι τις μέρες μας, χρησιμοποιείται ως αποθήκη, κυρίως για ξύλα. Συνεπώς το κτήριο αυτό είναι μη ηλεκτροδοτούμενο, αλλά δεν είναι κενό, χρησιμοποιείται ως αποθήκη, αλλά χωρίς ρεύμα και χωρίς ούτε καν εγκατάσταση για ρεύμα. Το υπόλοιπο οικόπεδο (εντός σχεδίου) είναι άκτιστο και φέρει διάφορες καλλιέργειες. Στο Ε9 το ακίνητο είναι δηλωμένο ως οικόπεδο με κτίσμα (αποθήκη), μη ηλεκτροδοτούμενο. Επίσης κοντά σε αυτό το ακίνητό μου, έχω άλλο οικόπεδο (εντός σχεδίου), επίσης χωρίς κτίσμα και μη ηλεκτροδοτούμενο, το οποίο και αυτό φέρει καλλιέργειες.

Σκοπεύω να τα δηλώσω και τα δύο στην ηλεκτρονική εφαρμογή. Ξέρετε μήπως τι θα προκύψει για την κάθε περίπτωση μετά σε Δημοτικά Τέλη και ΤΑΠ; Το πρώτο ακίνητο, όπως είπα, είναι οικόπεδο εντός σχεδίου και φέρει μικρό κτίσμα (με χρήση ως αποθήκη) μη ηλεκτροδοτούμενο (χωρίς ποτέ να έχει γίνει εγκατάσταση ρολογιού). Το δεύτερο ακίνητο είναι και αυτό οικόπεδο, αλλά χωρίς κτίσμα, μη ηλεκτροδοτούμενο.

Επίσης στην περίπτωση που προκύψει κάποιο τέλος, πώς θα μου το αποστείλει ο Δήμος και πώς θα το πληρώσω, αφού δεν εκδίδεται λογαριασμός ρεύματος;

Το τέλος είναι δεδομένο. Ένας μπουσουλας είναι το τι πληρώνεις τώρα ΕΝΦΙΑ για αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...