Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Wizard270 είπε

Έχω υπόγεια αποθήκη και κλειστό γκαράζ και είναι δηλωμένα στο Ε9 ως βοηθητικοί χώροι σε ξεχωριστές γραμμές γιατί στο συμβόλαιο αναφέρονται ως οριζόντιες ιδιοκτησίες με χιλιοστά επί του οικοπέδου. Στο Ε9 είναι δηλωμένος ως αριθμό παροχής ΔΕΗ ο κοινόχρηστος της πολυκατοικίας γιατί όλες οι αποθήκες και τα γκαράζ από αυτόν παίρνουν ρεύμα.

Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής:
Δεν μπορώ να διορθώσω εύκολα τα τ.μ. της οικίας για να βγει νέο ΤΑΠ, ακριβώς γιατί το γκαράζ και η αποθήκη έχουν άλλο αριθμό παροχής.
Αν πάω να διορθώσω τα τ.μ. της οικίας, ο νέος ΤΑΠ εμφανίζεται μικρότερος γιατί δεν υπολογίζει γκαράζ και αποθήκη.
Ο μόνος τρόπος που βρήκα (αλλά δεν ξέρω αν είναι δόκιμος) είναι να να πάω να διορθώσω γκαράζ και αποθήκη (που δεν χρειάζονται διόρθωση), να τους αλλάξω τον αριθμό παροχής ώστε να είναι αυτός της οικίας, έτσι εμφανίζεται αυτόματα και η οικία στη διόρθωση και υπολογίζονται όλα. Βέβαια, δεν ξέρω αν είναι σωστός αυτός ο τρόπος και δεν ξέρω τι να βάλω στο πεδίο "ημερομηνία έναρξης αλλαγής ισχύος των τ.μ." για γκαράζ και αποθήκη αφού δεν κάνω εκεί αλλαγή. Καμιά γνώμη;


Ίδια περίπτωση έχω και εγώ, αποφάσισα να τους περάσω όλους σαν  χώρους οι οποίοι ηλεκτροδοτούνται από την παροχή του διαμερίσματος να τελειώνω. Σε εμένα ωστόσο στο Ε9 δεν έχει αριθμό παροχής ρεύματος.
 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, mourouzis2005 είπε

Εγω εχω μια αλλη απορια. Στο Ε9 ειναι δηλωμενα 98,2 τμ, στο Δημο 98 τμ. Παλι πρεπει να κανουμε δήλωση αλλαγης? 

Δεν έχω δει ποτέ δεκαδικό στα τμ σε λογαριασμό ρεύματος, λογικά γίνεται στρογγυλοποίηση. Ωστόσο καλύτερα ρώτησε στο Δήμο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Εγω εχω μια αλλη απορια. Στο Ε9 ειναι δηλωμενα 98,2 τμ, στο Δημο 98 τμ. Παλι πρεπει να κανουμε δήλωση αλλαγης? 

Μπα, τα 0,2 τμ είναι απλά στρογγυλοποίηση, δεν έχω δει ποτέ λογαριασμό ρεύματος με δεκαδικό αριθμό στα τετραγωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένα νόημα/όφελος να κάνεις την ηλεκτρονική δήλωση για τα ακίνητα που συμφωνούν απόλυτα Ε9 και ΤΑΠ; Σαν επιβεβαίωση δηλαδή; Η την διαδικασία την κάνουν μόνο όσοι και όπου έχουν διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cputester1 είπε

Έχει κανένα νόημα/όφελος να κάνεις την ηλεκτρονική δήλωση για τα ακίνητα που συμφωνούν απόλυτα Ε9 και ΤΑΠ; Σαν επιβεβαίωση δηλαδή; Η την διαδικασία την κάνουν μόνο όσοι και όπου έχουν διαφορές;

ΜΟΝΟ όσοι έχουν διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενική ερώτηση : Μέχρι τώρα αν τα τετραγωνικά ήταν λάθος για να πουλήσεις-αγοράσεις πριν γινει το συμβόλαιο έπρεπε να πας στο δήμο να τα διορθώσεις και πλήρωνες το αντίστοιχο πρόστιμο για την τελευταία 5ετία ( παρότι ο νόμος έλεγε για 20ετία ο κάθε δήμος έβαζε 5-10 χρόνια μαξ )

Αυτή η ρύθμιση πρακτικά σου χαρίζει τα πρόστιμα. Η ερώτηση είναι : Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν κάνει κανείς τώρα δήλωση διόρθωσης ( πχ κάποιος δεν τα ξέρει τα τετραγωνικά τα λάθος γιατί δεν έχει γίνει τακτοποίηση ή είναι λάθος σε κάποιο συμβόλαιο και δεν έχει ξαναμετρήσει μηχανικός ή για οτιδήποτε άλλο λόγο)

Τί ακριβώς προβλέπει ο νόμος ; Μολις κλείοει η πλατφόρμα θα καλέσουν όσους έχουν διαφορές να τις πληρώσουν; Ή όταν πάει να πουλήσει κάποιος θα πληρώσει τότε τα πρόστιμα που προβλέπονται εφόσον δεν έχει κάνει ευνοική ρύθμιση; Η θα στείλει ο δήμος λογαριασμό πριν συμβεί αυτό;

Επεξ/σία από pmakr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tempo είπε

στους δήμους δηλώνουμε και τα οικόπεδα - καλλιεργήσιμες εκτάσεις ("Γήπεδα" όπως φαίνονται στο Ε9) τα οποία προφανώς είναι και μη ηλεκτροδοτούμενα;

Ξέρει κάποιος αν πρέπει να μπουν και τα γήπεδα; Σε εμένα λόγω ότι έχει την ίδια παροχή ρεύματος με τα κτίσματα, μπαίνει αυτόματα στη δήλωση ηλεκτροδοτούμενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pmakr είπε

Γενική ερώτηση : Μέχρι τώρα αν τα τετραγωνικά ήταν λάθος για να πουλήσεις-αγοράσεις πριν γινει το συμβόλαιο έπρεπε να πας στο δήμο να τα διορθώσεις και πλήρωνες το αντίστοιχο πρόστιμο για την τελευταία 5ετία ( παρότι ο νόμος έλεγε για 20ετία ο κάθε δήμος έβαζε 5-10 χρόνια μαξ )

Αυτή η ρύθμιση πρακτικά σου χαρίζει τα πρόστιμα. Η ερώτηση είναι : Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν κάνει κανείς τώρα δήλωση διόρθωσης ( πχ κάποιος δεν τα ξέρει τα τετραγωνικά τα λάθος γιατί δεν έχει γίνει τακτοποίηση ή είναι λάθος σε κάποιο συμβόλαιο και δεν έχει ξαναμετρήσει μηχανικός ή για οτιδήποτε άλλο λόγο)

Τί ακριβώς προβλέπει ο νόμος ; Μολις κλείοει η πλατφόρμα θα καλέσουν όσους έχουν διαφορές να τις πληρώσουν; Ή όταν πάει να πουλήσει κάποιος θα πληρώσει τότε τα πρόστιμα που προβλέπονται εφόσον δεν έχει κάνει ευνοική ρύθμιση; Η θα στείλει ο δήμος λογαριασμό πριν συμβεί αυτό;

Εφόσον πλέον το τι είναι δηλωμένο στο Ε9 διασταυρώνεται αυτόματα με αυτό που είναι δηλωμένο στο ΔΕΔΔΗΕ, η πλατφόρμα θα μπορεί να βγάλει στη σέντρα κατευθείαν όσους έχουν διαφορές, οπότε είναι πολύ πιθανό οι Δήμοι να κληθούν να εξετάσουν άμεσα αυτές τις περιπτώσεις.
Φυσικά σε περίπτωση μεταβίβασης δεν το γλιτώνεις. (Διάβασε και το αρχικό ποστ)

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

ΜΟΝΟ όσοι έχουν διαφορές.

Κάτι περιπτώσεις που έχω που είναι 75,5 στο Ε9 και 76 στο ΤΑΠ θεωρούνται διαφορές για δήλωση; Θέλω να πω, θέλω να τα κάνω όσο καλύτερα γίνεται και αν η συγκριση με το Ε9 γίνεται με ηλεκτρονικό τρόπο ακόμα κ αυτά δεν θα ταιριαζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμάς δηλωμένα είναι ενδεχομένως τα δεκαδικά διαφέρουν ( τα πήγαμε όταν είχαμε κάνει διορθώσεις που έπρεπε-τακτοποιήσεις ). Από το αρχιοκό ποστ κατάλαβα ότι είναι ένα βήμα διευκόλυνσης-διόρθωσης, σίγουρα αν καποιος δεν το κάνει θα το βρει μπροστά του σε μεταβίβαση ( όπως άλλωστε είναι τώρα ). Για το αν και ποτε θα καλέσει ο κάθε δήμος για τις διαφορές δεν διευκρινίζει πιθανολογώ ότι θα γίνει αργά ή γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, naive είπε


Ίδια περίπτωση έχω και εγώ, αποφάσισα να τους περάσω όλους σαν  χώρους οι οποίοι ηλεκτροδοτούνται από την παροχή του διαμερίσματος να τελειώνω. Σε εμένα ωστόσο στο Ε9 δεν έχει αριθμό παροχής ρεύματος.
 

Δηλαδή, στους βοηθητικούς χώρους σού εμφανίζει σαν αριθμό παροχής τώρα τον αριθμό παροχής του διαμερίσματος; Κι εγώ μπορώ να το κάνω να εμφανιστούν όλα κάτω από την παροχή του διαμερίσματος, αλλά μέχρι τώρα δεν πλήρωνα δημοτικά τέλη και τέλη φωτισμού για αυτά, ενώ φοβάμαι ότι αν το κάνω έτσι, μετά θα πληρώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Δηλαδή, στους βοηθητικούς χώρους σού εμφανίζει σαν αριθμό παροχής τώρα τον αριθμό παροχής του διαμερίσματος; Κι εγώ μπορώ να το κάνω να εμφανιστούν όλα κάτω από την παροχή του διαμερίσματος, αλλά μέχρι τώρα δεν πλήρωνα δημοτικά τέλη και τέλη φωτισμού για αυτά, ενώ φοβάμαι ότι αν το κάνω έτσι, μετά θα πληρώνω.

Γενικά το Ε9 μου δεν έχει αριθμούς παροχής γιατί δεν το έχω αλλάξει από το 2010 που τότε δεν είχε τέτοιο πεδίο η δήλωση. Τώρα όμως που φτιάχνω τη δήλωση για το Δήμο, έβαλα το διαμέρισμα και μόλις πήγα να προσθέσω πάρκινγκ - αποθήκη ως ηλεκτροδοτούμενα, μου είπε μόνο του το σύστημα ότι θα τα περάσει κάτω από τον αριθμό παροχής του διαμερίσματος. 
Θα τα πληρώνεις ναι, αλλά αν δεν το κάνεις ενδέχεται να πληρώνεις προστιμα στο μέλλον. 

Παρεμπιπτόντως, στο Ε9 σου το πάρκιγκ και την αποθήκη εσύ τα έχεις σε ξεχωριστές γραμμές αλλά σα βοηθητικούς χώρους έτσι;
Εγώ τα έχω σαν κύριους, οπότε στη δήλωση μου βγαίνουν πάλι τρία διαφορετικά ακίνητα, μόνο με κύριους, όχι ένα με κύριους και βοηθητικούς. Δεν νομίζω να έχει πολύ σημασία αυτό βέβαια, αυτούς του χώρους τους δηλώνουν και με τους δύο τρόπους.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Δηλαδή, στους βοηθητικούς χώρους σού εμφανίζει σαν αριθμό παροχής τώρα τον αριθμό παροχής του διαμερίσματος; Κι εγώ μπορώ να το κάνω να εμφανιστούν όλα κάτω από την παροχή του διαμερίσματος, αλλά μέχρι τώρα δεν πλήρωνα δημοτικά τέλη και τέλη φωτισμού για αυτά, ενώ φοβάμαι ότι αν το κάνω έτσι, μετά θα πληρώνω.

Εννοείται πως αν δηλώσεις τους βοηθητικούς χώρους σαν ηλεκτροδοτούμενους θα πληρώνεις ΔΤ+ΔΦ.

Τώρα αν δεν σε πειράζει αυτό κάντο έτσι, αλλιώς κάντο όπως σου είπα εγώ σε προηγούμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, naive είπε

Γενικά το Ε9 μου δεν έχει αριθμούς παροχής γιατί δεν το έχω αλλάξει από το 2010 που τότε δεν είχε τέτοιο πεδίο η δήλωση. Τώρα όμως που έκανα τη δήλωση, έβαλα το διαμέρισμα και μόλις πήγα να προσθέσω πάρκινγκ - αποθήκη ως ηλεκτροδοτούμενα, μου είπε μόνο του το σύστημα ότι θα τα περάσει κάτω από τον αριθμό παροχής του διαμερίσματος. 
Θα τα πληρώνεις ναι, αλλά αν δεν το κάνεις ενδέχεται να πληρώνεις προστιμα στο μέλλον. 

Παρεμπιπτόντως, στο Ε9 σου το πάρκιγκ και την αποθήκη εσύ τα έχεις σε ξεχωριστές γραμμές αλλά σα βοηθητικούς χώρους έτσι;
Εγώ τα έχω σαν κύριους, οπότε στη δήλωση μου βγαίνουν πάλι τρία διαφορετικά ακίνητα, μόνο με κύριους, όχι ένα με κύριους και βοηθητικούς. Δεν νομίζω να έχει πολύ σημασία αυτό βέβαια, αυτούς του χώρους τους δηλώνουν και με τους δύο τρόπους.

Ο δήμος μου δεν χρεώνει ΔΤ και ΔΦ για βοηθητικούς χώρους που τροφοδοτούνται από κοινόχρηστο. Ναι, τα έχω σε ξεχωριστές γραμμές στο Ε9 σαν βοηθητικούς χώρους, δε νομίζω ότι έχει σημασία αν τα έχεις σαν κύριους.

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εννοείται πως αν δηλώσεις τους βοηθητικούς χώρους σαν ηλεκτροδοτούμενους θα πληρώνεις ΔΤ+ΔΦ.

Τώρα αν δεν σε πειράζει αυτό κάντο έτσι, αλλιώς κάντο όπως σου είπα εγώ σε προηγούμενο post.

Όταν είχες προτείνει να αφαιρέσω τον αριθμό παροχής από το Ε9 πριν τη δήλωση, δεν θα εμφανίζονται μετά πάλι ως ηλεκτροδοτούμενα από την οικία όταν περαστούν; Το ίδιο πράγμα δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...