Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Επιβεβαιώνω, όντως διορθώθηκε, thanks.

Εφόσον στο Ε9 σου είναι σωστά δηλωμένο όπως λες, τότε στη στήλη "είδος δικαιώματος" πρέπει να σου βγάζει "οικόπεδο: πλήρης κυριότητα 10%". Αν όντως είναι έτσι τότε απλά πατάς στο εισαγωγή στη δήλωση, και μετά την υποβάλλεις χωρίς να αλλάξεις τίποτα, έτσι θα δηλώσεις στο Δήμο πως σου ανήκει μόνο το 10%.

Οντως φαινεται: 

Αναφορά σε κείμενο

Είδος εμπράγματου δικαιώματος οικοπέδου
Πλήρης Κυριότητα
Ποσοστό ιδιοκτησίας οικοπέδου
10%

αλλα αυτα ειναι στο Ε9.

Στα Στοιχεία Δήλωσης Πολίτη συμπληρωνονται μονο τα παρακατω:

Αναφορά σε κείμενο

Επιφάνεια μη ηλεκτροδοτούμενων κυρίων χώρων (τ.μ.)
0,00
Επιφάνεια μη ηλεκτροδοτούμενων βοηθητικών χώρων (τ.μ.)
0,00
Επιφάνεια οικοπέδου (τ.μ.)
500
 Ημερομηνία Έναρξης Ισχύος Αλλαγής των Τ.Μ.*

Εδω δεν συμπληρωνεται πουθενα το ποσοστο ιδιοκτησιας και δεν ξερω αν μεταφερεται η εικονα του Ε9 οσον αφορα τη συνιδιοκτησια ή θα αναγραφει και θα πληρωνω ΤΑΠ για 500τμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, cputester1 είπε

Εδω δεν συμπληρωνεται πουθενα το ποσοστο ιδιοκτησιας και δεν ξερω αν μεταφερεται η εικονα του Ε9 οσον αφορα τη συνιδιοκτησια ή θα αναγραφει και θα πληρωνω ΤΑΠ για 500τμ...

Σε λάθος σημείο κοιτάς, δες 2 στήλες πιο αριστερά από αυτό που δείχνεις, θα δεις κάτι τέτοιο:

123123213123.jpg

Αυτό που σου δείχνω φαίνεται πριν πατήσεις στο "εισαγωγή στη δήλωση".

Edit

Τώρα είδα και αυτό που είχες γράψει παραπάνω, εκεί που λέει στοιχεία δήλωσης πολίτη είναι τα στοιχεία που μπορείς να αλλάξεις, όλα τα υπόλοιπα που είναι παραπάνω - όπως και το 10% - είναι κλειδωμένα και δεν μπορείς να τα αλλάξεις, ο Δήμος θα ενημερωθεί για όλα αυτά.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Έχω υπόγεια αποθήκη και κλειστό γκαράζ και είναι δηλωμένα στο Ε9 ως βοηθητικοί χώροι σε ξεχωριστές γραμμές γιατί στο συμβόλαιο αναφέρονται ως οριζόντιες ιδιοκτησίες με χιλιοστά επί του οικοπέδου. Στο Ε9 είναι δηλωμένος ως αριθμό παροχής ΔΕΗ ο κοινόχρηστος της πολυκατοικίας γιατί όλες οι αποθήκες και τα γκαράζ από αυτόν παίρνουν ρεύμα.

Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής:
Δεν μπορώ να διορθώσω εύκολα τα τ.μ. της οικίας για να βγει νέο ΤΑΠ, ακριβώς γιατί το γκαράζ και η αποθήκη έχουν άλλο αριθμό παροχής.
Αν πάω να διορθώσω τα τ.μ. της οικίας, ο νέος ΤΑΠ εμφανίζεται μικρότερος γιατί δεν υπολογίζει γκαράζ και αποθήκη.
Ο μόνος τρόπος που βρήκα (αλλά δεν ξέρω αν είναι δόκιμος) είναι να να πάω να διορθώσω γκαράζ και αποθήκη (που δεν χρειάζονται διόρθωση), να τους αλλάξω τον αριθμό παροχής ώστε να είναι αυτός της οικίας, έτσι εμφανίζεται αυτόματα και η οικία στη διόρθωση και υπολογίζονται όλα. Βέβαια, δεν ξέρω αν είναι σωστός αυτός ο τρόπος και δεν ξέρω τι να βάλω στο πεδίο "ημερομηνία έναρξης αλλαγής ισχύος των τ.μ." για γκαράζ και αποθήκη αφού δεν κάνω εκεί αλλαγή. Καμιά γνώμη;

Οι βοηθητικοί χώροι που παίρνουν ρεύμα από την κοινόχρηστη παροχή μπαίνουν χωρίς αριθμό παροχής στο Ε9, ως μη ηλεκτροδοτούμενοι (δεν υπάρχει -ή δεν βρήκα- συγκεκριμένη οδηγία για το Ε9, υπάρχει όμως για το αντίστοιχο πεδίο του Ε2 που λέει ακριβώς αυτό).

Αν στο Ε9 μείνουν οι βοηθητικοί χώροι χωρίς αρ.παροχής, θα μπορέσεις να τους προσθέσεις στη δήλωση που θα κάνεις για το κυρίως ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, mezger είπε

Οι βοηθητικοί χώροι που παίρνουν ρεύμα από την κοινόχρηστη παροχή μπαίνουν χωρίς αριθμό παροχής στο Ε9, ως μη ηλεκτροδοτούμενοι (δεν υπάρχει -ή δεν βρήκα- συγκεκριμένη οδηγία για το Ε9, υπάρχει όμως για το αντίστοιχο πεδίο του Ε2 που λέει ακριβώς αυτό).

Αν στο Ε9 μείνουν οι βοηθητικοί χώροι χωρίς αρ.παροχής, θα μπορέσεις να τους προσθέσεις στη δήλωση που θα κάνεις για το κυρίως ακίνητο.

Οπότε θα εμφανίζονται ως ηλεκτροδοτούμενοι με τον ίδιο αριθμό παροχής της οικίας. Τώρα που δεν μπορώ να το κάνω έτσι, είδα ότι μπορώ να το κάνω αλλιώς με δύο τρόπους:

1. Να προσθέσω πρώτα τους βοηθητικούς και να τους αλλάξω τον αριθμό παροχής σε αυτόν της οικίας (έτσι μπαίνει αυτόματα η οικία στη δήλωση)

ή

2. Να προσθέσω την οικία, να της αλλάξω τον αριθμό παροχής σε αυτόν των βοηθητικών (έτσι μπαίνουν αυτόματα οι βοηθητικοί στη δήλωση) και να της αλλάξω ξανά τον αριθμό στον αρχικό δικό της (έτσι αλλάζει ο αριθμός όλων)

Τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω με τον δήμο αν επιλέξω κάποιον απ' τους δύο τρόπους; Να θεωρήσουν ηλεκτροδοτούμενους τους βοηθητικούς χώρους με τον αριθμό παροχής της οικίας; Έχω μπερδευτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Σε λάθος σημείο κοιτάς, δες 2 στήλες πιο αριστερά από αυτό που δείχνεις, θα δεις κάτι τέτοιο:

123123213123.jpg

Αυτό που σου δείχνω φαίνεται πριν πατήσεις στο "εισαγωγή στη δήλωση".

Edit

Τώρα είδα και αυτό που είχες γράψει παραπάνω, εκεί που λέει στοιχεία δήλωσης πολίτη είναι τα στοιχεία που μπορείς να αλλάξεις, όλα τα υπόλοιπα που είναι παραπάνω - όπως και το 10% - είναι κλειδωμένα και δεν μπορείς να τα αλλάξεις, ο Δήμος θα ενημερωθεί για όλα αυτά.

Αρα αν θελω ΑΚΡΙΒΩΣ τα τετραγωνικα που ειναι στο Ε9, απλώς κάνω υποβολή με τα προσυμπληρωμένα του Ε9; Εχω κάποιες περιπτωσεις που ενω στο Ε9 είναι 77,50 στο ΤΑΠ ήταν 78. Θα το διορθωσουν ή θα με καλεσουν να τρεχω για μισο τετραγωνικο μειωση; Γιατι λεει καπου αν ειναι λιγοτερο δεν διορθωνεται ηλεκτρονικα αλλά αλλου το αναφερει σαν "λιγοτερο απο το Ε9" (που δεν ειναι) και αλλου εξηγουν "λιγοτερο απο το παρον ΤΑΠ" (που ειναι)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

@Wizard270

Να διορθώσεις πρώτα το Ε9 σου ώστε οι βοηθητικοί να φαίνονται σαν ΜΗ ηλεκτροδοτούμενοι ΧΩΡΙΣ αριθμό παροχής.

Είχα βρει αυτό παλιά:

post-50589-0-00622800-1375430253.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cputester1 είπε

Αρα αν θελω ΑΚΡΙΒΩΣ τα τετραγωνικα που ειναι στο Ε9, απλώς κάνω υποβολή με τα προσυμπληρωμένα του Ε9; Εχω κάποιες περιπτωσεις που ενω στο Ε9 είναι 77,50 στο ΤΑΠ ήταν 78. Θα το διορθωσουν ή θα με καλεσουν να τρεχω για μισο τετραγωνικο μειωση; Γιατι λεει καπου αν ειναι λιγοτερο δεν διορθωνεται ηλεκτρονικα αλλά αλλου το αναφερει σαν "λιγοτερο απο το Ε9" (που δεν ειναι) και αλλου εξηγουν "λιγοτερο απο το παρον ΤΑΠ" (που ειναι)...

Για την ακρίβεια λέει πως δεν μπορεί να γίνει μέσω της πλατφόρμας εφόσον τα τμ της δήλωσης είναι λιγότερα από τα τμ του Ε9, καμία σχέση με αυτό που περιέγραψες, δλδ το ότι στο Δήμο ήταν δηλωμένα λιγότερα από όσα είναι δηλωμένα στο Ε9.

Εφόσον η δήλωση που θα κάνεις συμπίπτει με αυτά που λέει το Ε9, μια χαρά θα το δεχτούν.

3 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Είχα βρει αυτό παλιά:

post-50589-0-00622800-1375430253.jpg

Και ποιος ακριβώς είναι ο Χάρης Θεοχάρης που ότι γράφει το θεωρείς ευαγγέλιο? :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ Joshua.

Λέτε τώρα, μετα τη δηλωση, να μου ερχεται το χρεος του ΤΑΠ για τα μη ηλεκτροδοτουμενα, κάπως ηλεκτρονικα κάθε χρόνο; Και να μη χρειαζεται να πηγαινω στο Δημο; Η ζηταω πολλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους δήμους δηλώνουμε και τα οικόπεδα - καλλιεργήσιμες εκτάσεις ("Γήπεδα" όπως φαίνονται στο Ε9) τα οποία προφανώς είναι και μη ηλεκτροδοτούμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cputester1 είπε

Ευχαριστω πολύ Joshua.

Λέτε τώρα, μετα τη δηλωση, να μου ερχεται το χρεος του ΤΑΠ για τα μη ηλεκτροδοτουμενα, κάπως ηλεκτρονικα κάθε χρόνο; Και να μη χρειαζεται να πηγαινω στο Δημο; Η ζηταω πολλα;

Προς το παρόν δεν θα σου έρχεται τίποτα, συνεπώς είτε θα πηγαίνεις εσύ κάθε χρόνο να ζητάς να σου βγάζουν να πληρώσεις, είτε θα στα βγάλουν να τα πληρώσεις όλα μαζεμένα όταν για οποιοδήποτε λόγο ζητήσεις βεβαίωση ΤΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα ακινητο δικο μου το ε9 συμφωνει με το δεδηε. Πηγαινω για γονικη παροχη και οταν απευθυνομαι στο μηχανικο ο μηχανικος βρισκει μικρη αυθαιρεσια 2 τ.μ.Τακτοποιω την αυθαιρεσια και εχω τη βεβαιωση του μηχανικου την οποια προσκομιζω στο ΤΑΠ για να παρω βεβαιωση περι μη οφειλης δημοτικων τελων αλλα περιμενω ακομα ενω εχουνε περασει καποιοι μηνες δεν με εχει ειδοποιησει κανεις. Το ερωτημα ειναι πρεπει να διορθωσω το Ε9 πρωτα και στη συνεχεια να υποβαλλω στην εφαρμογη τα καινουρια τετραγωνικα η να περιμενω να με ειδοποισουν απο το ΤΑΠ; δεν ξερω τι να κανω αν δεν ηθελα γονικη παροχη δεν θα ειχα κανενα προβλημα και ολη η ιστορια γινεται για 2 τ. μ τι πρεπει να κανω κατα τη γνωμη σας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Σε ενα ακινητο δικο μου το ε9 συμφωνει με το δεδηε. Πηγαινω για γονικη παροχη και οταν απευθυνομαι στο μηχανικο ο μηχανικος βρισκει μικρη αυθαιρεσια 2 τ.μ.Τακτοποιω την αυθαιρεσια και εχω τη βεβαιωση του μηχανικου την οποια προσκομιζω στο ΤΑΠ για να παρω βεβαιωση περι μη οφειλης δημοτικων τελων αλλα περιμενω ακομα ενω εχουνε περασει καποιοι μηνες δεν με εχει ειδοποιησει κανεις. Το ερωτημα ειναι πρεπει να διορθωσω το Ε9 πρωτα και στη συνεχεια να υποβαλλω στην εφαρμογη τα καινουρια τετραγωνικα η να περιμενω να με ειδοποισουν απο το ΤΑΠ; δεν ξερω τι να κανω αν δεν ηθελα γονικη παροχη δεν θα ειχα κανενα προβλημα και ολη η ιστορια γινεται για 2 τ. μ τι πρεπει να κανω κατα τη γνωμη σας; 

Σε αυτό το θέμα δεν χωράνε γνώμες, υπάρχει μια συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις.

Πρώτα από όλα μην περιμένεις να σε ειδοποιήσουν, να πας ο ίδιος στον Δήμο να ζητήσεις τη βεβαίωση ΤΑΠ. Η βεβαίωση μηχανικού που τους έχεις πάει είναι το ίδιο πράγμα με την δήλωση που μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά τώρα.

Επίσης για την γονική παροχή λογικά θα χρειαστείς βεβαίωση ΕΝΦΙΑ, την οποία για να την πάρεις προϋποθέτει να κάνεις διόρθωση στα Ε9 των τελευταίων 5 ετών πληρώνοντας τις διαφορές του ΕΝΦΙΑ που θα σου βγουν με προσαυξήσεις.

Και φυσικά εκτός από τα παραπάνω να ρωτήσεις τον συμβολαιογράφο σου τι άλλο θέλει από δικαιολογητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρωτησα αν χρειαζεται οπως ειναι η κατασταση τωρα να διορθωθει το ε9 στη συνεχεια να μπω στην εφαρμογη να δηλωσω τα σωστα τετραγωνικα και στη συνεχεια να παω στο ΤΑΠ να παρω και αυτη τη βεβαιωση η αν η διαδικασια του ΤΑΠ ειναι ακριβως η ιδια με την ηλεκτρονικη εφαρμογη και το μονο που πρεπει να κανω ειναι να παω να παρω το χαρτι απο το ΤΑΠ και τιποτα αλλο.Ο ΕΝΦΙΑ ειναι πληρωμενος μεχρι και φετος με τα παλια τετραγωνικα τι πρεπει να κανω ωστε να παρω πιστοποιητικο ενφια; αφου διορθωθουν στο ε9 θα εμφανιστει αυτοματα το ποσο που οφειλω για 5 χρονια και αμα πληρωθει θα μπορω να παρω πιστοποιητικο για τη μεταβιβαση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Εγω ρωτησα αν χρειαζεται οπως ειναι η κατασταση τωρα να διορθωθει το ε9 στη συνεχεια να μπω στην εφαρμογη να δηλωσω τα σωστα τετραγωνικα και στη συνεχεια να παω στο ΤΑΠ να παρω και αυτη τη βεβαιωση η αν η διαδικασια του ΤΑΠ ειναι ακριβως η ιδια με την ηλεκτρονικη εφαρμογη και το μονο που πρεπει να κανω ειναι να παω να παρω το χαρτι απο το ΤΑΠ και τιποτα αλλο.Ο ΕΝΦΙΑ ειναι πληρωμενος μεχρι και φετος με τα παλια τετραγωνικα τι πρεπει να κανω ωστε να παρω πιστοποιητικο ενφια; αφου διορθωθουν στο ε9 θα εμφανιστει αυτοματα το ποσο που οφειλω για 5 χρονια και αμα πληρωθει θα μπορω να παρω πιστοποιητικο για τη μεταβιβαση? 

Φίλε μου ακριβώς αυτό που ρώτησες σου απάντησα και εγώ, μάλλον δεν έδωσες πολύ προσοχή σε ότι έγραψα. Η δήλωση του μηχανικού που έδωσες στον Δήμο είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα με αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος τώρα από την εφαρμογή, εφόσον το έχεις ήδη κάνει όπως ισχυρίζεσαι δεν υπάρχει κανένας λόγος/χρησιμότητα να το κάνεις και ηλεκτρονικά, δεν θα αλλάξει τίποτα απολύτως.

Και ναι, εφόσον διορθωθούν και τα 5 τελευταία Ε9 θα σου βγάλει αυτόματα τις διαφορές με τις προσαυξήσεις να πληρώσεις, και αφού πληρώσεις θα μπορέσεις να εκτυπώσεις το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ που χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...