Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, adsl2+ είπε

Όσα οικόπεδα είναι εντός σχεδίου πληρώνουν κανονικά ΤΑΠ ,ο δήμος δεν είναι υποχρεωμένος να στείλει ειδοποιητήρια εμείς ρωτούμε κάθε χρόνο, κάποιοι δήμοι ταχυδρομούν ειδοποιητήρια ΤΑΠ

Για το ΤΑΠ το ξέρω. Με τα Δημοτικά Τέλη και το Δημοτικό Φόρο τι γίνεται; Να υποθέσω ότι στο άχτιστο οικόπεδο θα επιβληθεί μόνο ΤΑΠ, ενώ σε αυτό με την μη ηλεκτροδοτούμενη αποθήκη θα επιβλήθουν ΤΑΠ, Δημοτικά Τέλη και Δημοτικός Φόρος;

Όσο για τα ειδοποιητήρια, δεν γνωρίζω αν στέλνουν ή όχι οι Δήμοι, πάντως καλό είναι να στείλουν, με αναγραφόμενους και τρόπους πληρωμής, να θέλουν να εισπράξουν. Εγώ για παράδειγμα κατοικώ το μισό χρόνο σχεδόν εφτακόσια χιλιόμετρα μακριά. Στα χωριά ειδικά, υπάρχουν πάρα πολλοί ιδιοκτήτες μη ηλεκτροδοτούμενων ακινήτων, που κατοικούν μόνιμα σε μακρινές πόλεις ή ακόμα και στο εξωτερικό. Για όλους αυτούς τους ανθρώπους, ειδικά για όσους κατοικούν στο εξωτερικό, δεν υπάρχει η δυνατότητα να ρωτούν στους Δήμους τι οφείλουν κάθε χρόνο. Με το ηλεκτρονικό σύστημα όλοι αυτοί, ακόμα και οι κάτοικοι του εξωτερικού, θα μπορέσουν να δηλώσουν τα σωστά τετραγωνικά των ιδιοκτησιών τους, επομένως οι Δήμοι είναι πλέον υπεύθυνοι να ενημερώνουν τους οφειλέτες όπου και αν βρίσκονται στον κόσμο και να τους προσφέρουν ευκολίες πληρωμής. Αν θέλουν να εισπάξουν έσοδα φυσικά! Στην ηλεκτρονική δήλωση ο ιδιοκτήτης συμπληρώνει το τηλέφωνο και το e-mail του, άρα ο εκάστοτε Δήμος θα γνωρίζει τα στοιχεία επικοινωνίας με αυτόν. Δεν έχει δικαιολογία να μην στείλει ειδοποιητήρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση που μπορει να φανει χαζη.

Οταν λεμε Ηλεκτροδοτουμενο εννοουμε να εχει παροχη ρευματος ή να είναι ενεργη αυτη την περιοδο; Εχω καποιο ακινητο ξενοικιαστο το οποιο προφανως εχει παροχη και ειναι και συπληρωμενο σαν ηλεκτροδοτουμενο στο Ε9 (γιατι οταν το εκανα ηταν και ενεργη). Πρεπει να κανω αλλαγη σε Μη Ηλεκτροδοτουμενο καθε φορα που ξενοικιαζεται;  Φανταζομαι οχι.

Ομως τωρα που θελω να δηλωσω μια μικροδιαφορα σαν τι πρεπει να το δηλωσω; 

Επεξ/σία από cputester1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, cputester1 είπε

Μια ερωτηση που μπορει να φανει χαζη.

Οταν λεμε Ηλεκτροδοτουμενο εννοουμε να εχει παροχη ρευματος ή να είναι ενεργη αυτη την περιοδο; Εχω καποιο ακινητο ξενοικιαστο το οποιο προφανως εχει παροχη και ειναι και συπληρωμενο σαν ηλεκτροδοτουμενο στο Ε9 (γιατι οταν το εκανα ηταν και ενεργη). Πρεπει να κανω αλλαγη σε Μη Ηλεκτροδοτουμενο καθε φορα που ξενοικιαζεται;  Φανταζομαι οχι.

Ομως τωρα που θελω να δηλωσω μια μικροδιαφορα σαν τι πρεπει να το δηλωσω; 

Το ακίνητο είναι ξεκάθαρα ηλεκτροδοτούμενο. Ακολουθείται ο ίδιος κανόνας με το Ε9. Για να θεωρηθεί ως κενό και μη ηλεκτροδοτούμενο, πρέπει να γίνει επίσημη κατάργηση της παροχής. Πρέπει δηλαδή, κατόπιν αίτησής σας, να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ και να ξηλώσει το ρολόι. Όσο υπάρχει έτοιμη παροχή, το ακίνητο θεωρείται ηλεκτροδοτούμενο, είτε τροφοδοτείται με ρεύμα αυτή την περίοδο είτε όχι. Τόσο στο Ε9 όσο και στη δήλωση των τετραγωνικών τώρα, το βάζετε ως ηλεκτροδοτούμενο και συμπληρώνετε κανονικά τον αριθμό τής παροχής.

Επεξ/σία από Thanosmed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, cputester1 είπε

Μια ερωτηση που μπορει να φανει χαζη.

Οταν λεμε Ηλεκτροδοτουμενο εννοουμε να εχει παροχη ρευματος ή να είναι ενεργη αυτη την περιοδο; Εχω καποιο ακινητο ξενοικιαστο το οποιο προφανως εχει παροχη και ειναι και συπληρωμενο σαν ηλεκτροδοτουμενο στο Ε9 (γιατι οταν το εκανα ηταν και ενεργη). Πρεπει να κανω αλλαγη σε Μη Ηλεκτροδοτουμενο καθε φορα που ξενοικιαζεται;  Φανταζομαι οχι.

Ομως τωρα που θελω να δηλωσω μια μικροδιαφορα σαν τι πρεπει να το δηλωσω; 

Διάβασε εδώ :http://www.pomida.gr/dimotika_telh.php και εδώ :https://fede.gr/portfolio-items/δημοτικά-τέλη-ταπ/ θα σου λυθούν αρκετές απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thanosmed είπε

Για το ΤΑΠ το ξέρω. Με τα Δημοτικά Τέλη και το Δημοτικό Φόρο τι γίνεται; Να υποθέσω ότι στο άχτιστο οικόπεδο θα επιβληθεί μόνο ΤΑΠ, ενώ σε αυτό με την μη ηλεκτροδοτούμενη αποθήκη θα επιβλήθουν ΤΑΠ, Δημοτικά Τέλη και Δημοτικός Φόρος;

ΔΤ και ΔΦ προβλέπεται να πληρώνουν μόνο όσα κτίρια (όχι οικόπεδα) χρησιμοποιούνται, και το αν χρησιμοποιούνται προκύπτει από το αν έχουν ρεύμα.

Κατά κανόνα το παραπάνω γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις, πχ οι κοινόχρηστοι χώροι μιας πολυκατοικίας δεν επιβαρύνονται με ΔΤ και ΔΦ.

2 ώρες πριν, cputester1 είπε

Μια ερωτηση που μπορει να φανει χαζη.

Οταν λεμε Ηλεκτροδοτουμενο εννοουμε να εχει παροχη ρευματος ή να είναι ενεργη αυτη την περιοδο; Εχω καποιο ακινητο ξενοικιαστο το οποιο προφανως εχει παροχη και ειναι και συπληρωμενο σαν ηλεκτροδοτουμενο στο Ε9 (γιατι οταν το εκανα ηταν και ενεργη). Πρεπει να κανω αλλαγη σε Μη Ηλεκτροδοτουμενο καθε φορα που ξενοικιαζεται;  Φανταζομαι οχι.

Ομως τωρα που θελω να δηλωσω μια μικροδιαφορα σαν τι πρεπει να το δηλωσω; 

Εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα, ο ορισμός "ηλεκτροδοτούμενο" σημαίνει άλλο πράγμα για την εφορία και άλλο για το Δήμο.

Το ξενοίκιαστο ακίνητο που έχεις το οποίο έχει παροχή ορθώς το έχεις συμπληρώσει ως ηλεκτροδοτούμενο.

Το ίδιο ακίνητο ο δήμος το αναφέρει ως "μη ηλεκτροδοτούμενο".

Εσύ θα το δηλώσεις ως ηλεκτροδοτούμενο δίνοντας ταυτόχρονα και τον αριθμό παροχής, όπως ακριβώς είναι δηλωμένο και στο Ε9, και από τα στοιχεία που δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ θα προκύψει ότι υπάρχει διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα διορθωσα Ε9 και το διορθωσα και στην ηλεκτρονικη εφαρμογη διοτι ετσι με συμβουλεψε ο φοροτεχνικος. Πληρωσα τη διαφορα της 5ετιας ηδη αρα μπορω να εχω πιστοποιητικο ενφια για τη μεταβιβαση το μονο που χρειαζομαι ειναι η βεβαιωση περι μη οφειλης ΤΑΠ φανταζομαι οτι για τη μεταβιβαση χρειαζεται οπωςδηποτε ετσι δεν ειναι ή και μονο με το πιστοποιητικο ενφια μπορω να κανω τη δουλια μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Tελικα διορθωσα Ε9 και το διορθωσα και στην ηλεκτρονικη εφαρμογη διοτι ετσι με συμβουλεψε ο φοροτεχνικος. Πληρωσα τη διαφορα της 5ετιας ηδη αρα μπορω να εχω πιστοποιητικο ενφια για τη μεταβιβαση το μονο που χρειαζομαι ειναι η βεβαιωση περι μη οφειλης ΤΑΠ φανταζομαι οτι για τη μεταβιβαση χρειαζεται οπωςδηποτε ετσι δεν ειναι ή και μονο με το πιστοποιητικο ενφια μπορω να κανω τη δουλια μου?

Από όσο ξέρω η βεβαίωση μη οφειλής ΤΑΠ είναι ένα από το βουνό χαρτιά που θα χρειαστείς για μεταβίβαση.

Ζήτα από το συμβολαιογράφο να σου δώσει λίστα με αυτά που θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπήκα στην πλατφορμα και ( λογικά ) έβγαλε και τον "αέρα" σαν οικόπεδο που απομένει στο ακινητο αφου δεν εχει εξαντληθει ο συντελεστης δόμησης. Τα τετραγωνικά των κτισματων τα έχει όπως τα είχαμε περάσει με την τακτοποίηση όμως πουθενά δε βλέπω τα τετραγωνικά του αέρα. Πρέπει να τα δηλώσω; Ο αέρας ειναι δηλωμένος στο ε9 σαν οικόπεδο και % που απομένει να χτιστει ( πχ τοσα τετραγωνικα οικόπεδο και 55% που απομένει να χτιστεί ). Τί βάζω στη δήλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pmakr είπε

Παιδια μπήκα στην πλατφορμα και ( λογικά ) έβγαλε και τον "αέρα" σαν οικόπεδο που απομένει στο ακινητο αφου δεν εχει εξαντληθει ο συντελεστης δόμησης. Τα τετραγωνικά των κτισματων τα έχει όπως τα είχαμε περάσει με την τακτοποίηση όμως πουθενά δε βλέπω τα τετραγωνικά του αέρα. Πρέπει να τα δηλώσω; Ο αέρας ειναι δηλωμένος στο ε9 σαν οικόπεδο και % που απομένει να χτιστει ( πχ τοσα τετραγωνικα οικόπεδο και 55% που απομένει να χτιστεί ). Τί βάζω στη δήλωση;

Η πλατφόρμα δεν βγάζει "αέρα", η πλατφόρμα βγάζει ότι ακριβώς είναι στο Ε9.

Αν το οικόπεδο είναι πχ 1.000 μέτρα τότε 1.000 θα πρέπει να είναι δηλωμένο στο Ε9 και 1.000 πρέπει να δηλωθεί και στον Δήμο, το αν έχει εξαντληθεί ή όχι ο συντελεστής δόμησης είναι άσχετο.

Εφόσον τα πάντα είναι δηλωμένα σωστά στο Ε9 σου, τότε κάνεις τη δήλωση όπως στα βγάζει χωρίς να αλλάξεις τίποτα, και για το οικόπεδο, και για το κτίσμα στο οποίο αναφέρεται το οικόπεδο.

Τόσο απλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η πλατφόρμα δεν βγάζει "αέρα", η πλατφόρμα βγάζει ότι ακριβώς είναι στο Ε9.

Αν το οικόπεδο είναι πχ 1.000 μέτρα τότε 1.000 θα πρέπει να είναι δηλωμένο στο Ε9 και 1.000 πρέπει να δηλωθεί και στον Δήμο, το αν έχει εξαντληθεί ή όχι ο συντελεστής δόμησης είναι άσχετο.

Εφόσον τα πάντα είναι δηλωμένα σωστά στο Ε9 σου, τότε κάνεις τη δήλωση όπως στα βγάζει χωρίς να αλλάξεις τίποτα, και για το οικόπεδο, και για το κτίσμα στο οποίο αναφέρεται το οικόπεδο.

Τόσο απλά...

 

2 ώρες πριν, vassilis211973 είπε

Tελικα διορθωσα Ε9 και το διορθωσα και στην ηλεκτρονικη εφαρμογη διοτι ετσι με συμβουλεψε ο φοροτεχνικος. Πληρωσα τη διαφορα της 5ετιας ηδη αρα μπορω να εχω πιστοποιητικο ενφια για τη μεταβιβαση το μονο που χρειαζομαι ειναι η βεβαιωση περι μη οφειλης ΤΑΠ φανταζομαι οτι για τη μεταβιβαση χρειαζεται οπωςδηποτε ετσι δεν ειναι ή και μονο με το πιστοποιητικο ενφια μπορω να κανω τη δουλια μου?

Καλημέρα σας

Στο Ε9 που κάνατε διόρθωση  απο ποια χρονιά αρχίζετε να κάνετε τροποποιητική για αυξηση των τμ?

Επίσης το ποσο που θα βγή σαν ΕΝΦΙΑ{επιπλέον  ΤΜ} πληρώνεται αμέσως η με δόσεις?

Μόλις πληρώσης αμέσως βγαίνει το νέο διορθωμένο Ε9?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, denpne είπε

Καλημέρα σας

Στο Ε9 που κάνατε διόρθωση  απο ποια χρονιά αρχίζετε να κάνετε τροποποιητική για αυξηση των τμ?

Επίσης το ποσο που θα βγή σαν ΕΝΦΙΑ{επιπλέον  ΤΜ} πληρώνεται αμέσως η με δόσεις?

Μόλις πληρώσης αμέσως βγαίνει το νέο διορθωμένο Ε9?  

Εγώ προσωπικά πέρσι είχα τροποποιήσει το Ε9 του 2020, και οι αλλαγές που είχα κάνει φαίνονται τώρα στην εφαρμογή.

Τροποποιητικές για τις προηγούμενες χρονιές του Ε9 δεν έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, denpne είπε

Καλημέρα σας

Στο Ε9 που κάνατε διόρθωση  απο ποια χρονιά αρχίζετε να κάνετε τροποποιητική για αυξηση των τμ?

Επίσης το ποσο που θα βγή σαν ΕΝΦΙΑ{επιπλέον  ΤΜ} πληρώνεται αμέσως η με δόσεις?

Μόλις πληρώσης αμέσως βγαίνει το νέο διορθωμένο Ε9?  

Αρχίζεις να διορθώνεις από το 2015 μέχρι το 2020,εμφανίζεται άμεσα το νέο διορθωμένο Ε9 , τα πόσα πληρωμής εμφανίζονται τις επόμενες ήμερες και πληρώνεται το κάθε έτος ξεχωριστά εφάπαξ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν θα προβώ τελικά σε δήλωση αλλαγής τ.μ. για τον ημιυπαίθριο που είχα τακτοποιήσει με τον ν.3843/2010, καθώς είχα ξεχάσει και ψάχνοντας το ξαναβρήκα, ότι με τον συγκεκριμένο νόμο η αλλαγή της χρήσης δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό των ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ, ούτε αναδρομικά ούτε και στη συνέχεια. Ο νόμος με την απαλλαγή αυτή ισχύει ακόμα, δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει στο μέλλον με την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου. Θα ενημερώσω όμως τον δήμο γιατί στο Ε9 υπάρχουν αυτά τα επιπλέον τετραγωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σε εσας βγάζει τα τ.μ που ειναι δηλωμένα στο ΔΕΔΔΕ;

Σε εμένα βγάζει κανονικά πόσα έχω δηλώσει στο Ε9 και μου βγαζει και τη σύγκριση με ΔΕΔΔΗΕ, αλλά στον πατέρα μου βγάζει μονο πόσα έχει δηλωμένα στο Ε9 και δεν αντλεί τα στοιχεία του ΔΕΔΔΗΕ. Σας έχει τύχει και εσάς αυτό;

edit: βρήκα γιατί δεν αντλεί στοιχεία. Γιατι στο Ε9 του δεν έχει πουθενά αριθμό παροχής ρεύματος. 😕

Επεξ/σία από StormGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Κατά κανόνα το παραπάνω γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις, πχ οι κοινόχρηστοι χώροι μιας πολυκατοικίας δεν επιβαρύνονται με ΔΤ και ΔΦ.

Αυτό ισχύει γενικά, ή εξαρτάται από το Δήμο; 

 

2 ώρες πριν, Wizard270 είπε

Δεν θα προβώ τελικά σε δήλωση αλλαγής τ.μ. για τον ημιυπαίθριο που είχα τακτοποιήσει με τον ν.3843/2010, καθώς είχα ξεχάσει και ψάχνοντας το ξαναβρήκα, ότι με τον συγκεκριμένο νόμο η αλλαγή της χρήσης δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό των ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ, ούτε αναδρομικά ούτε και στη συνέχεια. Ο νόμος με την απαλλαγή αυτή ισχύει ακόμα, δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει στο μέλλον με την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου. Θα ενημερώσω όμως τον δήμο γιατί στο Ε9 υπάρχουν αυτά τα επιπλέον τετραγωνικά.

Πού το βρήκες αυτό; Διάβασα το νόμο και δεν είδα να λέει κάτι τέτοιο.

1 ώρα πριν, StormGr είπε

Καλησπέρα, σε εσας βγάζει τα τ.μ που ειναι δηλωμένα στο ΔΕΔΔΕ;

Σε εμένα βγάζει κανονικά πόσα έχω δηλώσει στο Ε9 και μου βγαζει και τη σύγκριση με ΔΕΔΔΗΕ, αλλά στον πατέρα μου βγάζει μονο πόσα έχει δηλωμένα στο Ε9 και δεν αντλεί τα στοιχεία του ΔΕΔΔΗΕ. Σας έχει τύχει και εσάς αυτό;

edit: βρήκα γιατί δεν αντλεί στοιχεία. Γιατι στο Ε9 του δεν έχει πουθενά αριθμό παροχής ρεύματος. 😕

Τα τετραγωνικά του ΔΕΔΔΗΕ θα τα πάρει όταν προσθέσεις τον αριθμό παροχής, δε χρειάζεται να υπάρχει ο αριθμός ήδη στο Ε9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...