Προς το περιεχόμενο

[Καφετιερα] Arielli KM-150BS 40,90€ @ Eshop [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


Beefeater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, DeKaLoUdiS είπε

παρ'όλη την "κακή" χρήση που κάνουν οι τουρίστες, έχει χαλάσει μόλις 1 στις 15 μετά από τέσσερις 6μηνες σεζόν

Ευχαριστώ, με αυτό με επεισες 100% (μαζί με τα δικά μου σχόλια, πολύ πειστικά και αυτά!).

Ηδη εφυγε η παραγγελία μου για την 2η, για το γραφείο τώρα !

Και την Nesspresso μπορώ κάλλιστα να την αξιοποιήσω στην πόρτα, μη την κλείνει ο αέρας όταν φυσάει...

Οσο εχανα χρόνο, θα εφευγαν τα ευρώ της εκπτωσης σε καψουλες και καντίνες !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Beefeater είπε

το σχολιο του θρεντ είναι ότι δεν την πλενεις ποτε, γλυτώνεις τα λεφτα του κιτρικου οξεως και σε 5 χρονια που θα χαλασει (καθως ολοι βλέπουμε πως είναι σκυλι μαυρο :P ) με τα λεφτα που εχεις εξοικονομησει από την μη αγορα κιτρικου οξεως παιρνεις ολοκαινουρια :P :P 

Την καθαρίζεις γιατί αρχίζει και πέφτει η παροχή νερού, η πίεση, δεν ανοίγει η βαλβίδα σε pressurised portafilter κλπ και κάποια στιγμή θα αναρωτιέσαι τι πίνεις .Και δυστυχώς η αφαλάτωση είναι το εύκολο, το δύσκολο είναι να καθαρίσεις εκει που ακουμπάει καφές πχ ντουζιέρα. Εννοώ εσωτερικά να καθαρίσεις τη ντουζιέρα γιατί απέξω τη βλέπεις να λάμπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 01/21/2020 στις 4:20 ΜΜ, messacc είπε

Την καθαρίζεις γιατί αρχίζει και πέφτει η παροχή νερού, η πίεση, δεν ανοίγει η βαλβίδα σε pressurised portafilter κλπ

To επιβεβαιώνω πειραματικά, η νέα 2η ιδια καφετιέρα που πήρα χτες, με τον ίδιο καφέ, φτιάχνει πολύ καλύτερο καιμάκι από την 1η (διετίας) - που όμως και πάλι καλή μου ήταν. 

Η καινούργια όμως "χτυπαει" 4 στα 5 coffee shops και καφετέριες χλιδάτες.

Αρα η αφαλάτωση (που δεν εκανα στην 1η ποτέ,) σιγουρα κάτι παραπάνω κάνει, οχι ομως και πως είναι απαραίτητη σε τόσο φτηνή καφετιέρα των 40ε, αν το αποτέλεσμα σε ικανοποιεί όπως εχει.

Υ.Γ. Πουλάω κάψουλες για Nesspresso, φρεσκες, αχρησιμοποίητες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παρήγγειλα και γω την μηχανή όσοι την έχετε τι πατητήρι χρησιμοποιείται; Έψαξα στο ίντερνετ αλλά έχει διάφορα διαμετρηματα οπότε όποιος την έχει αν μπορούσε να το δει και να μου πει ποιο ταιριάζει να αγοράσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είμαι ανάμεσα σε αυτή του θέματος και την παρακάτω

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-501b-p-HAP.105222

αξίζει άραγε  τα 18 ευρώ παραπάνω;

συγγνώμη αλλά μόλις είδα ότι έχει απαντηθεί σε προηγούμενη σελίδα

(......και μονο ο σχεδιασμός της τα αξίζει ,εγώ την πήρα την 501b πριν καμιά βδομάδα και πραγματικά το αφρόγαλο γίνετε σε 5 δευτερα έχει πιο δυνατό ατμό στο ακροφύσιο και το cup για τον καφέ δεν μπουκώνει πια με ψιλοκομμένο καφέ οπως στα παλιά μοντέλα . )

τελικά θα παραγγείλω την 501b

 

Επεξ/σία από kournias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, TDMPOWER είπε

Καλησπέρα. Παρήγγειλα και γω την μηχανή όσοι την έχετε τι πατητήρι χρησιμοποιείται; Έψαξα στο ίντερνετ αλλά έχει διάφορα διαμετρηματα οπότε όποιος την έχει αν μπορούσε να το δει και να μου πει ποιο ταιριάζει να αγοράσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Εννοείται ότι χρειάζεται καλό πάτημα. Οι μηχανές έχουν μέσα την μεζούρα και πατητήρι μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάρει την 540bs εδώ και 8 μήνες και είναι άψογη. Καταρχήν ποιότητα κατασκευής πολύ καλύτερη και από delongi στα ίδια χρήματα. Βάζω πάντα Lavazza κόκκινο και βγαίνει πολύ καλός. Μια φορά μόνο άλλαξα και πήρα espresso δανδαλη αλλά μπουκωνε και δεν τον έβγαζε. Ακόμα έχω πάρει αυτό (7ευρω) 

https://www.ebay.de/itm/Kaffeebohne-Espresso-Tamper-Press-Tool-Latte-Cappuccino-machen-51mm/123882639194

για να πατάω καλά τον καφέ αφού ο ψευτοδοσομετρητης που έχει μέσα δεν πατάει καλά αφού είναι ποιο μικρός από το cup που έχει (51mm). Επίσης επειδή το cup βάζει λίγο καφέ για τα γούστα μου (πίνω περισσότερο freddo espresso και θέλω ποσότητα) πήρα και αυτό στα 2.40 ευρώ και πλέον είμαι κομπλέ 

https://www.ebay.co.uk/itm/51mm-Reusable-Stainless-Steel-Coffee-Filter-Cup-Basket-Espresso-Strainer-Tool/183847553900

Τώρα πλέον κάνω ακριβώς τον καφέ σε ποσότητα και ποιότητα που θέλω για τα γούστα μου

Επεξ/σία από likos_de
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, likos_de είπε

(Έχω πάρει την 540bs )
Επίσης επειδή το cup βάζει λίγο καφέ για τα γούστα μου (πίνω περισσότερο freddo espresso και θέλω ποσότητα) πήρα και αυτό στα 2.40 ευρώ και πλέον είμαι κομπλέ https://www.ebay.co.uk/itm/51mm-Reusable-Stainless-Steel-Coffee-Filter-Cup-Basket-Espresso-Strainer-Tool/183847553900

Τώρα πλέον κάνω ακριβώς τον καφέ σε ποσότητα και ποιότητα που θέλω για τα γούστα μου

πολύ ενδιαφέρον το καλαθάκι.. είναι όλο σετ με χερούλι κλπ όπως το δείχνει στις φωτό;
Επίσης, απ' ότι καταλαβαίνω, αυτό είναι non-pressurised καλάθι, παίζει κανονικά άραγε και με την 150BS του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, MakisCE είπε

πολύ ενδιαφέρον το καλαθάκι.. είναι όλο σετ με χερούλι κλπ όπως το δείχνει στις φωτό;
Επίσης, απ' ότι καταλαβαίνω, αυτό είναι non-pressurised καλάθι, παίζει κανονικά άραγε και με την 150BS του θέματος;

Δεν είναι όλο μαζί, είναι σκέτο το basket. Χωράει περισσότερο καφέ αφού είναι ποιο βαθύ και κάθεται τέλεια στο portafilter της δικής μου τουλάχιστον arielli 540bs. Δεν ξέρω αν ταιριάζει στις υπόλοιπες αλλά φαντάζομαι ότι όλες οι arielli θα έχουν τα ίδια εξαρτήματα μεταξύ τους. Καλό είναι να μετρήσετε την διάμετρο του δικού σας πριν προβείτε σε αγορά. 

Επεξ/σία από likos_de
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...