Προς το περιεχόμενο

[Καφετιερα] Arielli KM-150BS 40,90€ @ Eshop [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


Beefeater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, geostratis είπε

Τι μπορεί να χαλάσει ευκολότερα στην ΚΜ501 ?  Γιατί την λές καλύτερη, είναι καλύτερος ο καφές σε γεύση ?

Η μόνο για τα χαρακτηριστικά της ?

Αμφιταλαντεύομαι, γιατί εχω την 150 αλλά θέλω και 2η μηχανή.  Αξίζει λοιπόν να πάω στην 501 ?

και μονο ο σχεδιασμός της τα αξίζει ,εγώ την πήρα την 501b πριν καμιά βδομάδα και πραγματικά το αφρόγαλο γίνετε σε 5 δευτερα έχει πιο δυνατό ατμό στο ακροφύσιο και το cup για τον καφέ δεν μπουκώνει πια με ψιλοκομμένο καφέ οπως στα παλιά μοντέλα .

 

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-501b-p-HAP.105222

Επεξ/σία από makis269
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yansta είπε

Που το βρισκεις αυτο? το κιτρικο οξυ εννοω Dr messacc

Καλησπερα, εχει στα σουπερ μαρκετ φακελλακι. Στον ΑΒ θα το βρειτε στα μπαχαρικα με τιμη λιγοτερο απο 1€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, geostratis είπε

Εισαι επιστήμονας, σοβαρά το λέω, οχι για πλάκα.  Να μαντέψω, σπουδάζεις/διδάσκεις ΗΜΜΥ-ΕΜΠ ?

Πριν χρόνια έψαχνα καφετιέρα και μελέτησα τον...εσπρεσσιονισμό. Είναι ο ορισμός του εσπρέσσο ο παραπάνω. Υπάρχει νήμα εδώ μέσα όπου άλλοι μύστες ανέπτυξαν το θέμα. Όλες οι σπιτικές καφετιέρες των 100€ έχουν παρόμοιο μηχανισμό για να είναι πιο φιλικές στον μέσο καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aristarhos είπε

Πριν χρόνια έψαχνα καφετιέρα και μελέτησα τον...εσπρεσσιονισμό

Πάντως δεν μπορεί, κάποια σχεση θα εχει η δουλειά σου με την επιστήμη, γενικότερα.  Αν όχι, θα με στενοχωρήσεις!  Δεν νομίζω "μπαρίστας" θα ενδιαφερονταν ποτέ για τετοιες μετρήσεις ...

Ασε και το όνομα ...  Τυχαίο είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ένα tip που δεν γνωρίζουν πολλοί...

κιτρικό οξύ σε φαρμακείο κάνει περίπου 5 με 8 ευρώ σε συσκευασία κιλού.

Στο σούπερ παίρνεις 50  γραμμάρια με 3-4 ευρώ!

Επεξ/σία από The_Judas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2020 στις 12:03 ΜΜ, Billator είπε

Λύση εύκολη που απλά τα λύνει όλα; Βάζω 80+ βαθμούς νερό στην παροχή

Και δεν έχεις πάρει την αντλία στο χέρι;;; μωρε μπράβο

ξέρεις ποιά έχει; μήπως την ulka e5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, geostratis είπε

Τι μπορεί να χαλάσει ευκολότερα στην ΚΜ501 ?  Γιατί την λές καλύτερη, είναι καλύτερος ο καφές σε γεύση ?

Η μόνο για τα χαρακτηριστικά της ?

Αμφιταλαντεύομαι, γιατί εχω την 150 αλλά θέλω και 2η μηχανή.  Αξίζει λοιπόν να πάω στην 501 ?

Την 501 (κόκκινη & άσπρη) την έχω 6 μήνες, είναι γενικά πανέμορφες αλλά πλαστικουρα. Λόγω του δείκτη θερμοκρασίας μπορείς να "παίξεις" λίγο με τις θερμοκρασίες "τσιμπώντας" λίγο το κουμπί που ανοίγει το ατμό. Το steamer της είναι πάρα πολύ δυνατό. σε μικρό μπρίκι κάνει αφρογαλα σε χρόνο DT. Είναι περισσότερα watt και bar και η διαφορά φαίνεται πραγματικά.

Την 150 την είχα βάλει σε αρκετά δωμάτια (τουριστικά καταλύματα) και παρ'όλη την "κακή" χρήση που κάνουν οι τουρίστες, έχει χαλάσει μόλις 1 στις 15 μετά από τέσσερις 6μηνες σεζόν... χρήση και με χύμα καφέ και με χάρτινα pods που τους παρέχουμε. Επίσης έχω την 150 στο γραφείο. Έχω αλλάξει 3 από το 2013. Στα 3 χρόνια μου χαλάνε, αλλά με χρήση 7-10 καφέδες τη μέρα και καπουτσίνο. Όποτε τη βρίσκω σε προσφορά (36-40€) την παίρνω για καβατζα επειδή είναι η πιο ανθεκτική όπως σου είπα. Είχα και τα άλλα μοντέλα αλλά βαριέμαι να σου γράψω για όλα αλλά και για την "συμπεριφορά" τους.

Η 501 έχει 2 καλαθάκια για το group, 1 μονό κι 1 διπλό. Επίσης θέλει γέμισμα μέχρι εκεί που γράφει -max αλλιώς αν βάλεις λιγότερο, θα έχει λιγότερο καϊμάκι και φουσκάλες λόγω ροής.

Κόκκινη και άσπρη οι πιο ωραιες, η μαύρη φαίνεται λίγο fake πλαστικουρα.

Αυτά 😄

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ένα tip που δεν γνωρίζουν πολλοί...

κιτρικό οξύ σε φαρμακείο κάνει περίπου 5 με 8 ευρώ σε συσκευασία κιλού.

Στο σούπερ παίρνεις 50  γραμμάρια με 3-4 ευρώ!

Σωστός

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χωριό μου λένε κοφτές κάθετες μπάλες γρήγορες. 

-την αγόρασα πριν 6 μήνες χρήση 1 εσπρέσο κάθε ημέρα. 

-εξακολουθω να την χρησιμοποιήσω μεχρι και σήμερα και η ποιότητα του καφέ και στο καιμάκι δεν έχει πέσει 

-με φρεντο δεν έχω ασχοληθεί δεν με τραβάει τό πρωί αλλά θέλει και τεχνική και χέρι 

-δεν ενδείκνυται γιά καπουτσίνο και αφρόγαλα μπορείς να κάνεις σαν επιλογή αλλά μην έχετε προσδοκίες 

-3-4 φορες μπουκωσε η αργεί να ζεσταθεί και έκανε διάφορα, την έκανα ένα καθαρισμό με νερό κάι ξύδι κλασσική μέθοδο που αναφέρεται παντού και μερικά άδειασματα να μην μυρίζει και λειτουργεί πάλι κομπλέ. Δήλ σίγουρα θέλει καθάρισμα που και που.

-βαζω μόνο νερό βρύσης διαβάζω σχόλια ότι με εμφιαλωμένο είναι καλύτερο για τό εσωτερικό άλλα βαριέμαι 

 

-Όσο αφορά την ποιότητα μόνο του ζεστού εσπρέσο τιμιοτατο και ελάχιστη διάφορα από τα κλασσικά καφέκοκκινοπράσινα καταστήματα. 

 

-για Μαρκα δοκίμασα καμία έξι ο κλασσικός Illy μου ταίριαξε περισσότερο στη γεύση. 

-καλό vfm στα 40 ευρώ για ένα 7.5-8.5 στα δεκά καφέ σπιτιού ξέρω μερικοί θα αναφέρουν πάλι τον κλασσικό ιταλικό που είχαν πιει στο Μιλάνο και ο οποίος θέλει μηχάνημα αρκετών εκατοντάδων ευρώ. 

-χρήση πολύ απλή. Περιμένεις να ζεσταθεί και όταν δώσει ένδειξη πατάς να τρέξει και ξαναπατάς μανουαλ να σταματήσει. Εμπειρίκα θα δεις περίπου την ποσότητα . Και μετά πατημένο τό power να κλείσει. Για γέμισμα καφέ στο ματζαφλαρι παλι εμπειρικά το βρίσκεις δέν θέλει και φουλ φουλ μεχρι ένα σημείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως θέλει ο καθένας τον καφέ του και αν τον καλύπτει η συγκεκριμένη μηχανή στα γούστα του είναι λίγο υποκειμενικό. Άλλωστε 40Ε δίνεις και όχι 200Ε ώστε να έχουμε απαιτήσεις για επαγγελματικά αποτελέσματα. Πάντως από αντοχή στον χρόνο η συγκεκριμένη είναι σκυλί. Την έχουμε στην δουλειά πάνω από πέντε χρόνια. Καθημερινή χρήση από είκοσι κανίβαλους με πάνω από τριάντα καφέδες την ημέρα και χαλαρή χρήση μόνο το Σαββατοκύριακα και δεν έχει κάνει κιχ!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον km500bs θεωρω οτι καλυτερα βγαίνει ο jacobs arabica και ο lavazza κόκκινος.

Κι αυτή η μηχανή εχει μικρο boiler αλλα αν κάνω το κολπο του άνοιξε/κλεισε ο καφες καιγεται, βγαινει χαλια.

..κι αν σβήνει το φωτακι, βγαζει μια χαρα καϊμάκι οταν θελω μια κούπα (μικρη) καφε.

...δεν εχω πειραματιστεί επαρκως μαλλον, αλλα οσο πειρατιστηκα δεν πετυχα καποια βελτιωση με την ανωτερω τεχνικη...

..κι ειναι αντιπαραγωγικο να δαπανω περισσότερο χρονο οταν χωρις κάποια προσπαθεια πετυχαινω καλυτερο καφε απο το 85% των καφετεριών εξω, για την ακριβεια προσφερουν πολύ χειρότερο καφε οι μπαριστες.

Κατηγορια πανω καφε, ασυγκριτο με ο,τι εχω δοκιμασει Ελλάδα, εχω πιεί μόνο στη Ναπολη. 

Για τις καθημερινες αναγκες περισσεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, The_Judas είπε

ένα tip που δεν γνωρίζουν πολλοί...

κιτρικό οξύ σε φαρμακείο κάνει περίπου 5 με 8 ευρώ σε συσκευασία κιλού.

Στο σούπερ παίρνεις 50  γραμμάρια με 3-4 ευρώ!

Tο ΣΧΌΛΙΟ του thread! 👍

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σχολιο του θρεντ είναι ότι δεν την πλενεις ποτε, γλυτώνεις τα λεφτα του κιτρικου οξεως και σε 5 χρονια που θα χαλασει (καθως ολοι βλέπουμε πως είναι σκυλι μαυρο :P ) με τα λεφτα που εχεις εξοικονομησει από την μη αγορα κιτρικου οξεως παιρνεις ολοκαινουρια :P :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αξιζει τα λεφτα της με το παραπανω

μετα απο 1000 καφεδες η αποψη μου

αν και εχει ψιλομπουκωσει με αλατα απο δικη μου παραμεληση

 

σιγουρα θα ξαναπερνα αλλα ισως λιγο καλητερη κυριως στον ατμο γιατι η συγκεκριμενη βγαζει πιο πολυ νερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Beefeater είπε

το σχολιο του θρεντ είναι ότι δεν την πλενεις ποτε, γλυτώνεις τα λεφτα του κιτρικου οξεως και σε 5 χρονια που θα χαλασει (καθως ολοι βλέπουμε πως είναι σκυλι μαυρο :P ) με τα λεφτα που εχεις εξοικονομησει από την μη αγορα κιτρικου οξεως παιρνεις ολοκαινουρια :P :P 

 

Σιγά τα λεφτά..

 

Snap 2020-01-21 at 12.09.48.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...