Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 
σημερα με πήραν από την αντιπροσωπία της VW ότι έφτασε στο λιμάνι  το αυτοκίνητο που περιμένω. 
Ο πωλητής μου είπε ότι μπορεί να καθυστερήσει λίγο στον εκτελωνισμό αν δεν έχουν στείλει ακόμα τα χαρτιά από τη Γερμανία γιατί είναι καινούρια η σειρά των αυτοκινήτων. 
 

γνωριζει κάποιος τι σημαίνει αυτό σε θέμα χρόνου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 525
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 4/6/2022 στις 2:09 ΜΜ, μπαρμπαγιωργος είπε

Έχει κάποιος να μου προτείνει εκτελωνιστή που να μπορεί να αναλάβει όλη τη διαδικασία; 

Αθήνα ειμαι

κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Διαβασα πολλες σελιδες.

Απ οτι καταλαβα, σημαντικο ρολο παιζει η τιμη προ φορων που ειχε το οχημα στην Ελλαδα τοτε.
Απο εκει και περα αρχιζουν οι εκπτωσεις αναλογα τους ρυπους και τα χιλιομετρα ανα ετος.
Εδω υπαρχει αναλυτικα ο τυπος που υπολογιζει το τελος ταξινομησης:

https://www.gocar.gr/news/feed/2601,Eisagwgh_metaxeirismenoy_aytokinhtoy_apo.html

Τα εχει παρει κατευθειαν απο το επισημο εγγραφο
https://www.aade.gr/sites/default/files/2020-07/09.aftolikita_oximata_forologia.pdf 

Σε καποια φαση βγηκε αυτη η αποφαση για την δημοσιοποιηση αυτων των τιμοκαταλογων απο τις αντιπροσωπειες:

https://troxoikaitir.gr/article/375/ypohreotiki-i-dimosiopoiisi-ton-timokatalogon-ohimaton

και βλεπω πλεον οτι υπαρχουν στο site των τελωνειων παλιοτερες τιμες οχηματων:

https://www.aade.gr/epiheiriseis/teloneiakes-ypiresies/plirofories-pros-oikonomikoys-foreis/teloneia/timokatalogoi-epibatikon-fortigon-leoforeion

Το κακο ειναι οτι ξεκινανε οι περισσοτεροι απο το 2021. Καποιες λιγες ειχαν και απο το 2018.

Βλεπω το site των τελωνειων εχει παρα πολλες πληροφοριες:

https://www.aade.gr/polites/teloneia/teloneiakes-ypiresies
https://www.aade.gr/customs
https://www.aade.gr/polites/teloneiakes-ypiresies/teloneia/aytokinita-ohimata-forologia-0

ειδικα στο τελευταιο, πολλα αρχεια με κυριοτερο το εγγραφο που συμπληρωνεται για να βγει το τελικο τελος.

Αυτο που λειπει ειναι που θα μπορουσαμε να βρουμε τους τιμοκαταλογους των μοντελων τουλαχιστον απο το 2014 γιατι πιο πριν λογω μη euro 6, πεφτει το χαρατσι και δεν συμφερει τοσο η εισαγωγη εκτος ειδικων περιπτωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Βρίσκω 5008 σε αντιπροσωπεία στην Ιταλία ετοιμοπαράδοτο και ολοκαίνουριο (0 χλμ) και λόγω τριτεκνίας έχω απαλλαγή τέλους ταξινόμησης.

Μπορώ να πάω να το πάρω εκεί ο ίδιος και να επιστρέψω οδηγώντας Ελλάδα και να κάνω τις διαδικασίες που απαιτούνται εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, equi1908 είπε

Βρίσκω 5008 σε αντιπροσωπεία στην Ιταλία ετοιμοπαράδοτο και ολοκαίνουριο (0 χλμ) και λόγω τριτεκνίας έχω απαλλαγή τέλους ταξινόμησης.

Μπορώ να πάω να το πάρω εκεί ο ίδιος και να επιστρέψω οδηγώντας Ελλάδα και να κάνω τις διαδικασίες που απαιτούνται εδώ?

οχι

θα πρεπει ο εκτελωνιστης να κρινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, equi1908 είπε

Βρίσκω 5008 σε αντιπροσωπεία στην Ιταλία ετοιμοπαράδοτο και ολοκαίνουριο (0 χλμ) και λόγω τριτεκνίας έχω απαλλαγή τέλους ταξινόμησης.

Μπορώ να πάω να το πάρω εκεί ο ίδιος και να επιστρέψω οδηγώντας Ελλάδα και να κάνω τις διαδικασίες που απαιτούνται εδώ?

Μια χαρά μπορείς.Μόλις φτάσεις Ελλάδα,κανεις ΔΑΟ(Δήλωση άφιξης οχήματος),στο τελωνείο του λιμανιού,το πας σπίτι και μετά σε έναν εκτελωνιστή να κάνει τη χαρτούρα.

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

οχι

θα πρεπει ο εκτελωνιστης να κρινει

Ο εκτελωνιστής θα του πει αν θα πληρώσει τέλος ταξινόμησης,το αμάξι μπορεί να το φέρει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jmmys είπε

Μια χαρά μπορείς.Μόλις φτάσεις Ελλάδα,κανεις ΔΑΟ(Δήλωση άφιξης οχήματος),στο τελωνείο του λιμανιού,το πας σπίτι και μετά σε έναν εκτελωνιστή να κάνει τη χαρτούρα.

Ο εκτελωνιστής θα του πει αν θα πληρώσει τέλος ταξινόμησης,το αμάξι μπορεί να το φέρει μόνος του.

μαλλον δεν εχεις κανει εκτελωνισμο: προφανως μπορει να φερει το αμαξι. Το πιθανο μπλεξιμο ειναι στα συνορα/λιμανι. Επισης θα πρεπει να προμηθευτει και προσωρινες πινακιδες (δεν εχω ιδεα αν Ιταλια εχουν). Η πιο απλη λυση οπως εχω χιλιογραψει ειναι αυτοκινητοαμαξα κατευθειαν απο μαντρα Ιταλια->οπου θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

μαλλον δεν εχεις κανει εκτελωνισμο: προφανως μπορει να φερει το αμαξι. Το πιθανο μπλεξιμο ειναι στα συνορα/λιμανι. Επισης θα πρεπει να προμηθευτει και προσωρινες πινακιδες (δεν εχω ιδεα αν Ιταλια εχουν). Η πιο απλη λυση οπως εχω χιλιογραψει ειναι αυτοκινητοαμαξα κατευθειαν απο μαντρα Ιταλια->οπου θες

Το 2017 εκτελώνισα αμάξι που το έφερα οδικώς από Γερμανία.Φυσικά και θα βγάλει προσωρινές πινακίδες και προσωρινή ασφάλεια.Αυτά θα τα ετοιμάσει η ιταλική αντιπροσωπεία.Αν η διαδικασία είναι τόσο απλή όπως Γερμανία,τελειώνει την ίδια μέρα.

Για ποιο λόγο να έχει πρόβλημα στα σύνορα/λιμάνι εφοσων έχει όλα τα απαραίτητα χαρτιά;

Αν τώρα δεν θέλει να πάει ο ίδιος και το φέρει με άμαξα,άλλο καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jmmys είπε

Το 2017 εκτελώνισα αμάξι που το έφερα οδικώς από Γερμανία.Φυσικά και θα βγάλει προσωρινές πινακίδες και προσωρινή ασφάλεια.Αυτά θα τα ετοιμάσει η ιταλική αντιπροσωπεία.Αν η διαδικασία είναι τόσο απλή όπως Γερμανία,τελειώνει την ίδια μέρα.

Για ποιο λόγο να έχει πρόβλημα στα σύνορα/λιμάνι εφοσων έχει όλα τα απαραίτητα χαρτιά;

Αν τώρα δεν θέλει να πάει ο ίδιος και το φέρει με άμαξα,άλλο καπέλο.

Για να αγοράσει το αμάξι Ιταλία δεν θα πληρώσει εκεί όλους τους φόρους;Ετσι δεν θα χάσει το ευεργέτημα της τριτεκνίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας!

Για την εισαγωγή ιστορικών αυτοκινήτων (άνω των 30 ετών) είναι τελείως δωρέαν ο εκτελωνισμός; Επίσης υπάρχει κάποιος περιορισμός στη μάρκα/κυβικά κλπ; Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τη διαδικασία;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω/επιβεβαιώσω για το αν αυτοκίνητα 2+ λίτρων, με πρώτη ταξινόμηση σε ευρωπαϊκή χώρα, άνω της δεκαετίας υπόκεινται ξανά σε φόρο πολυτελείας στην Ελλάδα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, efialtis2 είπε

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω/επιβεβαιώσω για το αν αυτοκίνητα 2+ λίτρων, με πρώτη ταξινόμηση σε ευρωπαϊκή χώρα, άνω της δεκαετίας υπόκεινται ξανά σε φόρο πολυτελείας στην Ελλάδα. Ευχαριστώ

Άνω των 10 ετών δεν υπάρχει φόρος πολυτελείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jmmys είπε

Άνω των 10 ετών δεν υπάρχει φόρος πολυτελείας.

δεν ακυρώθηκε αυτο το μετρο προσφατα; (εκτος αν αποτελουσε μονον εξαγγελία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...