Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, unforgiven είπε

Έχω βάλει στο μάτι ένα Panda CNG. Στην Ελλάδα μέχρι πρόσφατα, καινούριο είχε γύρω στα 14500 (Δεν εισάγεται πια).
Μεταχειρισμένο, για κάτω από 100.000χμ παίζει 10-11.000 για αυτοκίνητο 5ετίας. Όλα από μάντρα, και, κατά 99% εισαγόμενα. 
Στην Ολλανδία, για 55-65.000χμ οι τιμές είναι 6700-7700.
Κάποιος έφρε το ίδιο αυτοκίνητο από Ολλανδία και έδωσε:
317 Τελωνείο
150 εκτελωνιστής
700 μεταφορά
70 πινακίδες
34 κτεο
Σύνολο: 1300 περίπου.
Δηλαδή με 8-9000 το έχω στην Ελλάδα, σε τιμή που αγοράζω αυτοκίνητο με διπλάσια έως τριπλάσια χιλιόμετρα, με ηλικία 1 έως 4 χρόνια παραπάνω.
Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει το όποιο ρίσκο;
 

Αν έχεις άτομο φίλε να το ελένξει κλπ γιατί να μην αξίζει; Καταρχάς για μένα τουλάχιστον δεν υπάρχει ρίσκο μιας και τα χλμ όπως έχω πει πολλές φορές εκεί δεν έχουν καμία σχέση με τα εδώ... Απλά μην πας τυφλός να στο φέρουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 524
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

clio 7/17, station wagon

135.000 km, euro 6, 85g/km co2

με υποθετικη τιμη 15.000 προ φορων

τι θεωρειτε λογικη τιμη κοστος εκτελωνισμου;

εκτος αυτο του κοστους, τι αλλο κοστος εχει; πχ μεταφορικα ποσο περιπου; χρειαζεται κτεο; τελη κυκλοφοριας ολου του χρονου; εκδοση πινακιδων/ αδειας;

Στις 11/1/2022 στις 1:21 ΜΜ, zakailiou είπε

Τι να σου πώ, αυτό μου έστειλε αυτό ανέβασα ... Το αμάξι μόλις ήρθε ...
Τις επόμενες μέρες θα γίνει ο εκτελωνισμός και θα ανεβάσω το τελικό. Ελπίζω να μην πάθουμε καμία ζημιά 

τελικα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

clio 7/17, station wagon

135.000 km, euro 6, 85g/km co2

με υποθετικη τιμη 15.000 προ φορων

τι θεωρειτε λογικη τιμη κοστος εκτελωνισμου;

εκτος αυτο του κοστους, τι αλλο κοστος εχει; πχ μεταφορικα ποσο περιπου; χρειαζεται κτεο; τελη κυκλοφοριας ολου του χρονου; εκδοση πινακιδων/ αδειας;

τελικα;;

τελωνειο οχι πανω απο 800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εδωσα σε μαντρα την Παρασκευη τα χαρτια σαν τριτεκνος που θελει για να παρω ενα αυτοκινητο δηλαδη να εκτελωνιστει στο ονομα μου και της γυναικας μου, ξερετε ποσο καιρο παιρνει δηλαδη ποτε θα εχω το αμαξι περιπου;

Την Παρασκευη που πηρα τον μαντρα να μου πει αν ελαβε τα χαρτια γιατι ειχα ξεχασει να τα παρω μαζι μου και τα εστειλα με email μου ειπε τα ελαβε και τα προωθει στον εκτελωνιστη.

Μου ειπε ακομα πως αν του δωσει το οκ ο εκτελωνιστης θα κατεβασει την αγγελια και την εχει κατεβασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2022 στις 4:28 ΜΜ, μπαρμπαγιωργος είπε

clio 7/17, station wagon

135.000 km, euro 6, 85g/km co2

με υποθετικη τιμη 15.000 προ φορων

τι θεωρειτε λογικη τιμη κοστος εκτελωνισμου;

εκτος αυτο του κοστους, τι αλλο κοστος εχει; πχ μεταφορικα ποσο περιπου; χρειαζεται κτεο; τελη κυκλοφοριας ολου του χρονου; εκδοση πινακιδων/ αδειας;

τελικα;;

Φίλε με υποθετική τιμή δεν πας πουθενά, στείλε σε μήνυμα αγγελία του αμαξιού και όταν έχω χρόνο θα το κοιτάξω μήπως στο βγάλω... Πάντως δεν νομίζω να είναι υψηλό... Εκτός αυτό το κόστος όλα είναι σχετικά, αν πας να το φέρεις εσύ θα πληρώσεις πινακιδες, βενζίνα, εκτελωνιστή, διόδια, φαγητά, τέλη εδώ κλπ κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση
εστω οτι εχω βρει αυτοκινητο εισαγωγης απο μάντρα, τι χαρτια θα μπορουσα να ζητησω για να επιβεβαιωσω καπως τα χλμ; τα χαρτια του τελωνειου πως λεγονται, πως ειναι (χειρογραφο; ροζ; κιτρινο;)

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Δεν χρειαζεσαι χαρτια. Αμα ειναι εισαγωγης σε μαντρα, τα χλμ ειναι γυρισμενα.

Άλλο ρωτάω άλλο απαντάς.

Άμα δεν γνωρίζεις, καλύτερα μην απαντήσεις.

Δεν προσθέτει αξία στη συζήτηση η απάντηση σου.

Προσπαθώ να απορρίψω/ επιβεβαιώσω αυτό που λες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

ερωτηση
εστω οτι εχω βρει αυτοκινητο εισαγωγης απο μάντρα, τι χαρτια θα μπορουσα να ζητησω για να επιβεβαιωσω καπως τα χλμ; τα χαρτια του τελωνειου πως λεγονται, πως ειναι (χειρογραφο; ροζ; κιτρινο;)

ευχαριστω

Για να εκτελωνιστεί θελει απαραίτητα χαρτί αλλοδαπού ΚΤΕΟ.Εκεί φαίνονται τα χλμ.Ο σωστός εμπορος θα στα δείξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για να εκτελωνιστεί θελει απαραίτητα χαρτί αλλοδαπού ΚΤΕΟ.Εκεί φαίνονται τα χλμ.Ο σωστός εμπορος θα στα δείξει.

Πως το ζητάω αυτό; Ζητάω το ΚΤΕΟ; Ζητάω το τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει ανετα να εχει περασει ΚΤΕΟ Βουλγαρια αφου εχουν αλλαχτει τα χιλιομετρα.  Το ελληνικο τελωνειο δεχεται ΚΤΕΟ Βουλγαριας πριν τον εκτελωνισμο, δεν το ενδιαφερει το ΚΤΕΟ της χωρας προελευσης. Επομενως, προσοχη και σε αυτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Υπάρχει τρόπος να ελέγξουμε γνωρίζοντας την πινακίδα, τα ΚΤΕΟ Ιταλίας ;

https://www.ilportaledellautomobilista.it/web/portale-automobilista/verifica-ultima-revisione

https://www.newsauto.gr/news/isagomeno-metachirismeno-apo-italia-dite-an-echi-girismena-chiliometra/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

ευχαριστω
υπαρχει αντιστοιχο για ολλανδια; βρηκα το υπουργειο συγκ. οχι κτεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...