Προς το περιεχόμενο

GeForce NOW - streaming cloud gaming πλατφόρμα της NVIDIA


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Σε εμένα στο σπίτι μου σε 50άρα VDSL Wind γραμμή δεν παίζει. Τις τελευταίες μέρες που το προσπαθώ, έχω καταφέρει να συνδεθώ 5-6 φορές με απαίσια ποιότητα και απίστευτο σπάσιμο, αλλά τις υπόλοιπες 50 φορές που προσπάθησα, το πολύ πολύ να εμφανίσει τη πρώτη μαύρη οθόνη μετά το τεστ δικτύου και πριν με πάει στο steam login με αποσυνδέει. Το έχω δοκιμασει με όλους τους τρόπους : και με wifi (2,4Ghz) και με powerline tp-link και απ'ευθείας με καλώδιο από το router. Να συμπληρώσω ότι από το pc της δουλειάς που 40 σχεδόν άτομα μοιράζονται μία συνδεση 200 MBps συνδέομαι με άψογη εικόνα και χωρίς σπασίματα. Πως θα το δικαιολογούσατε αυτό; Σε 50άρα να μην ανοίγει καν τα παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά; 

Εδώ παίζει στο κινητό μου με 30αρα, βέβαια 720/60

Κάνε ενα reset στις ρυθμίσεις server εντός προγράμματος αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω γιατί ακόμα πληρώνετε γι'αυτη την υπηρεσία πάντως 😝 (κάτι που εμένα το laptop μου το δίνει τζάμπα να στριμαρω στις συσκευές μου, όχι πως το χω ανάγκη νομίζω ούτε κ σεις το χετε)

Άλλος ένας που εγκαταλείπει το πλοίο

NVIDIA has removed most of Bethesda’s games from its gaming cloud service, GeForce Now

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Κάτι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά; 

Εδώ παίζει στο κινητό μου με 30αρα, βέβαια 720/60

Κάνε ενα reset στις ρυθμίσεις server εντός προγράμματος αρχικά.

Τι μπορεί να μην έχω ρυθμίσει σωστά; Σπάω το κεφάλι μου.... Ούτε από το κινητό μου δεν μπαίνει από το wifi του σπιτιού, αντίθετα από της δουλειάς που, παρόλο 2,4GHz, παίζει μια χαρά. Λέτε να έχω τόσο χάλια σύνδεση; Μπορώ να κάνω καμμιά ρύθμιση στο router; Έχω το Zyxel που έδινε η wind.

6 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Δε ξέρω γιατί ακόμα πληρώνετε γι'αυτη την υπηρεσία πάντως 😝 (κάτι που εμένα το laptop μου το δίνει τζάμπα να στριμαρω στις συσκευές μου, όχι πως το χω ανάγκη νομίζω ούτε κ σεις το χετε)

Άλλος ένας που εγκαταλείπει το πλοίο

NVIDIA has removed most of Bethesda’s games from its gaming cloud service, GeForce Now

Διότι καρντιά μου ντεν έχω gaming pc και προσπαθώ να βρω μια λύση να παίζω pc games ξανά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, grevenger είπε

Τι μπορεί να μην έχω ρυθμίσει σωστά; Σπάω το κεφάλι μου.... Ούτε από το κινητό μου δεν μπαίνει από το wifi του σπιτιού, αντίθετα από της δουλειάς που, παρόλο 2,4GHz, παίζει μια χαρά. Λέτε να έχω τόσο χάλια σύνδεση; Μπορώ να κάνω καμμιά ρύθμιση στο router; Έχω το Zyxel που έδινε η wind.

Διότι καρντιά μου ντεν έχω gaming pc και προσπαθώ να βρω μια λύση να παίζω pc games ξανά...

Παράδειγμα

 

Screenshot_20200222-091432.jpg

Screenshot_20200222-091500.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Δε ξέρω γιατί ακόμα πληρώνετε γι'αυτη την υπηρεσία πάντως 😝 (κάτι που εμένα το laptop μου το δίνει τζάμπα να στριμαρω στις συσκευές μου, όχι πως το χω ανάγκη νομίζω ούτε κ σεις το χετε)

Άλλος ένας που εγκαταλείπει το πλοίο

NVIDIA has removed most of Bethesda’s games from its gaming cloud service, GeForce Now

τι να πληρώσουμε ρε συ αφού τζάμπα είναι για 4 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, grevenger είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σε εμένα στο σπίτι μου σε 50άρα VDSL Wind γραμμή δεν παίζει. Τις τελευταίες μέρες που το προσπαθώ, έχω καταφέρει να συνδεθώ 5-6 φορές με απαίσια ποιότητα και απίστευτο σπάσιμο, αλλά τις υπόλοιπες 50 φορές που προσπάθησα, το πολύ πολύ να εμφανίσει τη πρώτη μαύρη οθόνη μετά το τεστ δικτύου και πριν με πάει στο steam login με αποσυνδέει. Το έχω δοκιμασει με όλους τους τρόπους : και με wifi (2,4Ghz) και με powerline tp-link και απ'ευθείας με καλώδιο από το router. Να συμπληρώσω ότι από το pc της δουλειάς που 40 σχεδόν άτομα μοιράζονται μία συνδεση 200 MBps συνδέομαι με άψογη εικόνα και χωρίς σπασίματα. Πως θα το δικαιολογούσατε αυτό; Σε 50άρα να μην ανοίγει καν τα παιχνίδια;

Για αρχή κανε ένα speedtest στην γραμμή που έχεις στο σπίτι σου να δεις πόσο πιάνεις. Εγώ με 50 vdsl cosmote παίζω μια χαρά με ελάχιστα έως καθόλου σπασίματα και σχεδόν μηδενικό lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, xtrmsnpr said:

Δε ξέρω γιατί ακόμα πληρώνετε γι'αυτη την υπηρεσία πάντως 😝 (κάτι που εμένα το laptop μου το δίνει τζάμπα να στριμαρω στις συσκευές μου, όχι πως το χω ανάγκη νομίζω ούτε κ σεις το χετε)

Άλλος ένας που εγκαταλείπει το πλοίο

NVIDIA has removed most of Bethesda’s games from its gaming cloud service, GeForce Now

Για ποιό λόγο άφησαν το Youngblood;

Για να το παίξει κάποιος δοκιμαστικά και να πει «α, εξαίσιο game, ας φτιάξω ένα gaming pc να παίξω και τα υπόλοιπα Bethesda games»;

Λολ, ποτέ κανείς όμως.

Εντωμεταξύ, εδώ δημιουργείται ένα χείριστο προηγούμενο: μπορεί να αγοράσω το Witcher 3 στο Steam για να το streamάρω μέσω GFN και ξαφνικά μετά από 50 ώρες game time να πει η CDPR  ότι αποσύρει τα games της από το GFN και εγώ να μην μπορώ να κάνω refund. Πρέπει να τα εξετάσει αυτά τα ζητήματα η Nvidia παρέα με τα stores που υποστηρίζει.

Και όντως, αν αγόραζα το DOOM: Eternal έτσι θα το έπαιζα μιας και το πισί μου δεν θα το σηκώνει ικανοποιητικά. Θα έμενα με το πουλί στο χέρι αν το αγόραζα και μετά το απέσυρε η Bethesda, ούτε refund ούτε τίποτα.

Τουλάχιστον θα πρέπει να φέρουν πίσω τα unsupported games και να μπορούμε να τα τρέχουμε χωρίς να υποστηρίζονται επίσημα.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι διαβάζω σε διάφορα ποστ στο Reddit το GFN  έχει την καλύτερη αναλογία εικόνας-latency  σε σχέση με Xstudio , Google Stadia. Το 2ο μπορεί να κερδίζει λόγω περισσότερων τίτλων αλλά έχει χειρότερη ποιότητα μετάδοσης. Το Stadia είναι αμφιλεγόμενη κατάσταση αλλά έχει το πιο γρήγορο loading λενε.

Κρίμα που φεύγουν οι Publishers, φαίνεται πολύ καλή υπηρεσία και μπράβο στην nvidia όσον αφορά την απόδοση αλλά και ευκολία χρήσης. Χρειάζεται ένα γερό marketing support και καλές συμφωνίες. Προσωπικά αν με ρωτούσες πριν 1, 2 χρόνια για Cloud gaming θα γελούσα " είσαι τρελός ρε :P " αλλά τελικά μου άφησε πολύ καλή εντύπωση, παραπάνω από ότι περίμενα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Από ότι διαβάζω σε διάφορα ποστ στο Reddit το GFN  έχει την καλύτερη αναλογία εικόνας-latency  σε σχέση με Xstudio , Google Stadia. Το 2ο μπορεί να κερδίζει λόγω περισσότερων τίτλων αλλά έχει χειρότερη ποιότητα μετάδοσης. Το Stadia είναι αμφιλεγόμενη κατάσταση αλλά έχει το πιο γρήγορο loading λενε.

Κρίμα που φεύγουν οι Publishers, φαίνεται πολύ καλή υπηρεσία και μπράβο στην nvidia όσον αφορά την απόδοση αλλά και ευκολία χρήσης. Χρειάζεται ένα γερό marketing support και καλές συμφωνίες. Προσωπικά αν με ρωτούσες πριν 1, 2 χρόνια για Cloud gaming θα γελούσα " είσαι τρελός ρε :P " αλλά τελικά μου άφησε πολύ καλή εντύπωση, παραπάνω από ότι περίμενα.

εγώ νομίζω φεύγουν γιατί απλά θέλουν ένα μερίδιο στην πίτα. Τώρα τι τους νοιάζει αφού έχει πληρώσει ήδη το game? Δλδ το ίδιο πράγμα μπορείς να κάνεις μέσω του στριμαρίσματος στο steam φυσικά τοπικά πρέπει να τρέχει ο server στο pc σου αλλά τυπικά είναι σχεδόν το ίδιο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

εγώ νομίζω φεύγουν γιατί απλά θέλουν ένα μερίδιο στην πίτα. Τώρα τι τους νοιάζει αφού έχει πληρώσει ήδη το game? Δλδ το ίδιο πράγμα μπορείς να κάνεις μέσω του στριμαρίσματος στο steam φυσικά τοπικά πρέπει να τρέχει ο server στο pc σου αλλά τυπικά είναι σχεδόν το ίδιο. 

Υπάρχει όμως μια θεμελιώδης διαφορά με το steam client streaming. Πρώτον δεν είναι πληρωμένη υπηρεσία για να ζητήσουν μερίδιο και o server σου (το gaming rig) θα streamάρει σε 1 συσκευή και κατά πάσα πιθανότητα εντός LAN λόγω upload bandwidth και latency περιορισμού στις περισσότερες οικιακές συνδέσεις για να κάνει "εκτεταμένη ζημιά" στα μάτια τους από χαμένες πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν βλέπω από πού προκύπτουν χαμένες πωλήσεις για τους publishers με μια τέτοια υπηρεσία όπως το Geforce Now ......

Το παιχνίδι το αγόρασα, είναι κλειδωμένο στο λογαριασμό μου και το παίζω μέσω ενοικιαζομενου PC. Για ποιό λόγο ο publisher να ζητάει ποσοστό από αυτόν που ενοικιάζει το hardware? 

Επεξ/σία από panther_512
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Εγώ δεν βλέπω από πού προκύπτουν χαμένες πωλήσεις για τους publishers με μια τέτοια υπηρεσία όπως το Geforce Now ......

Το παιχνίδι το αγόρασα, είναι κλειδωμένο στο λογαριασμό μου και το παίζω μέσω ενοικιαζομενου PC. Για ποιό λόγο ο publisher να ζητάει ποσοστό από αυτόν που ενοικιάζει το hardware? 

Θεωρούν ότι σου πούλησαν άδεια για ένα παιχνίδι για να το παίξεις τοπικά στο μηχάνημα σου. Το να μπορείς να το παίξεις οπουδήποτε και σε όποια συσκευή έχεις θέλουν να ζητάνε extra premium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...