Προς το περιεχόμενο

GeForce NOW - streaming cloud gaming πλατφόρμα της NVIDIA


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά τα.λεφτα το stream. Αρχίζει ο πόλεμος. 

Άσε που τα ps5 και Xbox άμα προσφέρουν σε ε γραφικά τα ίδια με το stream θα πρέπει να δίνεις 500€ συν το game για να παίξεις τον Drake και τον άλλον από το Halo. Τα exclusives δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δεν έχω καταφέρει ουσιαστικά να συνδεθώ με το Geforce Now από την 50άρα VDSL μου. Μία στις 10 προσπάθειες με συνδέει, αλλά είναι τόσο κακή η εικόνα που όταν κινείται ο χαρακτήρας δεν βλέπω τίποτα από το πιξέλιασμα, απλά ένα σύννεφο απο πίχελς να κινούνται. Όταν προσπάθησα να συνδεθώ μια φορά κάνοντας το 4G κινητό μου wifi hotspot, συνδέθηκα με το λαπτοπ πραγματικά με άψογη εικόνα και με πολύ λίγο lag. Αν δεν είναι η γραμμή μου, κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχει το router μου.... Εσείς τι λέτε;

Επεξ/σία από grevenger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grevenger είπε

Τελικά δεν έχω καταφέρει ουσιαστικά να συνδεθώ με το Geforce Now από την 50άρα VDSL μου. Μία στις 10 προσπάθειες με συνδέει, αλλά είναι τόσο κακή η εικόνα που όταν κινείται ο χαρακτήρας δεν βλέπω τίποτα από το πιξέλιασμα, απλά ένα σύννεφο απο πίχελς να κινούνται. Όταν προσπάθησα να συνδεθώ μια φορά κάνοντας το 4G κινητό μου wifi hotspot, συνδέθηκα με το λαπτοπ πραγματικά με άψογη εικόνα και με πολύ λίγο lag. Αν δεν είναι η γραμμή μου, κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχει το router μου.... Εσείς τι λέτε;

παράξενο αυτό που λες γιατί εγώ με 25άρα γραμμή και έπαιξα ένα game σχετικά καλά για την απόδοση της γραμμής συν ότι υπάρχει και ένας server στην ίδια γραμμή που τρέχει 24/7 με 28 συνδέσεις.

Μήπως στην γραμμή σου υπάρχει κάποιος άλλος που κατεβάζει η κάνει χρήση του internet? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

παράξενο αυτό που λες γιατί εγώ με 25άρα γραμμή και έπαιξα ένα game σχετικά καλά για την απόδοση της γραμμής συν ότι υπάρχει και ένας server στην ίδια γραμμή που τρέχει 24/7 με 28 συνδέσεις.

Μήπως στην γραμμή σου υπάρχει κάποιος άλλος που κατεβάζει η κάνει χρήση του internet? 

Όχι, έχω ελέγξει από το interface του ρουτερ τις συνδέσεις του δικτύου και δεν έχει παρεισφρίσει κάποιος τρίτος... Κι εγώ το θεωρώ παράξενο, σκεφτόμουν μήπως έκανα τη γραμμή μου 100άρα με 7 ευρώ επιβάρυνση... Αυτό ίσως βοηθούσε, αφού μου είπαν ότι θα μου δώσουν "δωρεάν" άλλο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, grevenger είπε

Όχι, έχω ελέγξει από το interface του ρουτερ τις συνδέσεις του δικτύου και δεν έχει παρεισφρίσει κάποιος τρίτος... Κι εγώ το θεωρώ παράξενο, σκεφτόμουν μήπως έκανα τη γραμμή μου 100άρα με 7 ευρώ επιβάρυνση... Αυτό ίσως βοηθούσε, αφού μου είπαν ότι θα μου δώσουν "δωρεάν" άλλο ρουτερ.

κάτι δεν πάει καλά τότε με το router σου γιατί προφανώς δεν κάνει καλή διαχείρηση της σύνδεσης. Ψάξτο λίγο γιατί με 50αρα γραμμή δεν θα έπρεπε να είχες κανένα πρόβλημα. Φυσικά να πιάνει 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

κάτι δεν πάει καλά τότε με το router σου γιατί προφανώς δεν κάνει καλή διαχείρηση της σύνδεσης. Ψάξτο λίγο γιατί με 50αρα γραμμή δεν θα έπρεπε να είχες κανένα πρόβλημα. Φυσικά να πιάνει 50.

Τα παρακάτω μου βγάζει στο xDSL statistics. Σας τα δειχνω σε κείμενο και φωτό. Βλέπετε κάτι να μην πάει καλά;

============================================================================
    VDSL Training Status:   Showtime
                    Mode:   VDSL2 Annex B
            VDSL Profile:   Profile 17a
            Traffic Type:   PTM Mode
             Link Uptime:   0 day: 0 hour: 1 minute
============================================================================
       VDSL Port Details       Upstream         Downstream
               Line Rate:      5.019 Mbps       50.095 Mbps
    Actual Net Data Rate:      4.998 Mbps       49.998 Mbps
          Trellis Coding:         ON                ON
              SNR Margin:       31.2 dB           19.3 dB
            Actual Delay:          0 ms             10 ms
          Transmit Power:        8.4 dBm          12.0 dBm
           Receive Power:       -4.7 dBm          -1.6 dBm
              Actual INP:        0.0 symbols       4.0 symbols
       Total Attenuation:       13.1 dB           13.6 dB
Attainable Net Data Rate:     27.770 Mbps       99.186 Mbps

1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τρώει καλό κράξιμο ο developer από ότι είδα στο tweeter. Αν είναι δυνατόν να βάζει περιορισμούς του πως παίξω ένα παιχνίδι που έχω εγώ αγοράσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειρωνεύεται κιόλας και περιμένει να τον υποστηρίξει ο κόσμος και να τα ρίξει στην κακιά nVidia. Απορώ πώς δεν καταλαβαίνουν ότι μόνο δικό τους κακό κάνουν και ενδεχομένως χάνουν και πωλήσεις.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα καινούριο σχετικά κόνσεπτ και ενδεχόμενο revenue stream για τους devs/publishers. Λογικά θέλουν να κάνουν όλοι τη μελέτη τους ως προς τα οικονομικά και μετά να μπουν σε διαπραγμάτευση με τον εκάστοτε πάροχο. Δεν είναι παράλογο όπως το παρουσιάζετε. Κανείς δε θέλει να χάσει σε πωλήσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λόγος πέφτει στον publisher; Η nVidia σου νοικιάζει hardware να παίζεις τα παιχνίδια που έχεις ήδη αγοράσει. Γιατί να πάρει άδεια και να διαπραγματευτεί με κάθε παιχνίδι; Αυτό δεν καταλαβαίνω. Θα μου πεις, λόγω των παιχνιδιών έχει ύπαρξη και έσοδα αυτή η υπηρεσία. Και οι καλές οθόνες με πολλά Hz κλπ. λόγω των παιχνιδιών κάνουν πωλήσεις. Μήπως να κάνουν κι αυτοί συμφωνία ποια παιχνίδια θα παίζουν σε ποια οθόνη;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εκλαϊκεύεις πάρα πολύ. Σίγουρα υπάρχουν θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας μέσα, τα οποία οι άμεσοι ενδιαφερόμενοι θέλουν να διασφαλίσουν. Επίσης, πολλοί μπορεί να μην είναι ικανοποιημένοι με την ποιότητα του streaming και να μη θέλουν τα παιχνίδια τους να αναπαράγονται σε αυτό το μέσο. Είναι αρκετά σύνθετο ζήτημα για μένα, και το να λέμε "τί λόγος σου πέφτει εσένα developer" είναι αστείο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The controversy over GeForce Now, explained

Ελπίζω να γίνει μια ομαδική αγωγή για να δούμε που θα καταλήξει αυτό το πράγμα.

On 02/03/2020 at 14:40, tsabasid said:

Επίσης, πολλοί μπορεί να μην είναι ικανοποιημένοι με την ποιότητα του streaming και να μη θέλουν τα παιχνίδια τους να αναπαράγονται σε αυτό το μέσο. 

Μήπως να μας απαγορεύσουν να παίζουμε τα games τους και σε πισί που κοστίζει κάτω από κανά δυο χιλιάρικα για να τρέχουν με τον τρόπο που ορίζουν αυτοί ως «καλό»;

Διαβάζεις τι λες; Ή λέμε καμιά σαχλαμάρα να περνάει η ώρα;

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνιδι που εχεις αγορασμενο το παιζεις οπου θες αυτο δεν απαγορευεται,σε αυτο που πατανε οι devs για το gfn ειναι οτι η nvidia  δεν εχει αδεια να βαλει τα παιχνιδια τους στο launcher του gfn,εννοω στην αρχη που ψαχνεις παιχνιδι κτλ και σου εμφανιζει το παιχνιδι που θες κ μια μικρη περιγραφη.Αν η nvidia εχει ομως μονο τους Launcher του steam epic κτλ και κατεβαζεις εσυ το παιχνιδι που θες(το gfn μου κατεβαζε 70mb/s) σε ενα vm μηχανημα τοτε κανεις dev δεν θα μπορει να κανει παραπονα και θα ειναι κ η nvidia σωστη σε ολα τα eula και μικρα γραμματακια που υπαρχουν.

Επεξ/σία από aekoupoli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

The controversy over GeForce Now, explained

Ελπίζω να γίνει μια ομαδική αγωγή για να δούμε που θα καταλήξει αυτό το πράγμα.

Μήπως να μας απαγορεύσουν να παίζουμε τα games τους και σε πισί που κοστίζει κάτω από κανά δυο χιλιάρικα για να τρέχουν με τον τρόπο που ορίζουν αυτοί ως «καλό»;

Διαβάζεις τι λες; Ή λέμε καμιά σαχλαμάρα να περνάει η ώρα;

 

Όταν θα υπάρχει ένα ενδεχόμενο τεχνικό πρόβλημα με το Geforce Now και ένα παιχνίδι αντιμετωπίζει τεχνικά θέματα χωρίς να φταίει ο ίδιος ο dev και στη συνέχεια καταποντιστεί σε reviews κλπ, ποιος θα αναλάβει την ευθύνη; Από αγωγές τίποτα άλλο.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...