Προς το περιεχόμενο

GeForce NOW - streaming cloud gaming πλατφόρμα της NVIDIA


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
4 minutes ago, EddieObscurant said:

Tι δεν καταλαβαίνεις? Δεν έχει να κάνει με σένα. Για ποιο λόγο να αφησει η activision/blizzard και καθε αλλος publisher την nvidia να βγαλει χρήματα απο δικο της παιχνίδι, χωρίς αυτος να κερδίζει κάτι έξτρα? Προφανως αυτα που τους δινει η nvidia θεωρουν οτι δεν αξιζουν σε σχεση με αυτά που βγάζει αυτή σαν κερδος απο την υπηρεσία.

Μάλλον δεν έχεις κατανοήσει πως δουλεύει το streaming.

Έχω ένα πισί στο σπίτι μου, βάζω το OW, μπαίνω στο account μου και παίζω.

Έχω ένα πισί στη δουλειά μου που δεν σηκώνει OW, συνδέομαι στο πισί του σπιτιού μου και παίζω streamάροντας από το Steam.

Πάω στο net cafe της γειτονιάς μου, μπαίνω στο account μου και παίζω.

Έρχομαι σπίτι σου, πάω στο λάπτοπ σου, μπαίνω στο account μου και παίζω.

Έρχομαι σπίτι σου, βλέπεις τσόντες στο λάπτοπ σου, βγάζω το κινητό μου, μπαίνω στο Steam account μου και παίζω streamάροντας από το Steam στο σπίτι μου.

Πάει να κάνει install ο τεχνικός της Nvidia το OW στο πίσι της εταιρείας και -- ΟΠ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

Αυτό δεν καταλαβαίνω. Πώς προκύπτει αυτό, πώς απαγορεύεται να γίνει install ένα game σε ένα πισί για να παίζει σε αυτό όποιος έχει αγορασμένη άδεια χρήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έρχομαι σπίτι σου, βλέπεις τσόντες στο λάπτοπ σου, βγάζω το κινητό μου, μπαίνω στο Steam account μου και παίζω streamάροντας από το Steam στο σπίτι μου.

Δλδ ερχεσαι σπιτι μου και με βλεπεις να βλεπω τσοντες στο λαπτοπ μου, και σενα η πρώτη σου δουλειά ειναι να μπεις στο steam account σου και παιξεις hearthstone?

 

και σου επαναλαμβανω Για ποιο λόγο να αφησει η activision/blizzard και καθε αλλος publisher την nvidia να βγαλει χρήματα απο δικο της παιχνίδι, χωρίς αυτος να κερδίζει κάτι έξτρα? Αν δεν υπήρχαν τα παιχνίδια, η nvidia δεν θα μπορουσε να βγάλει αυτο το κέρδος

Αυτή τη στιγμή η nvidia στο χρεωνει 5 ευρώ και στο μέλλον θα πάει παραπάνω

Επεξ/σία από EddieObscurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μόλις έγινε μια μικρή έκρηξη στο μυαλό μου και δεν ήταν γι' αυτό που είπες με τις τσόντες.

10 minutes ago, EddieObscurant said:

και σου επαναλαμβανω Για ποιο λόγο να αφησει η activision/blizzard και καθε αλλος publisher την nvidia να βγαλει χρήματα απο δικο της παιχνίδι, χωρίς αυτος να κερδίζει κάτι έξτρα? Αν δεν υπήρχαν τα παιχνίδια, η nvidia δεν θα μπορουσε να βγάλει αυτο το κέρδος

Πώς δεν κερδίζει η Blizzard; Αφού το δικό της game αγοράζω για να το παίξω. Στα δικά της mtx θα τα σκάσω. Το μοντέλο χρηματορροών δεν αλλάζει: με τον ίδιο τρόπο θα βγάζει χρήματα που έβγαζε και πριν και μάλλον θα βγάζει περισσότερα, αφού τώρα θα έχω ακόμα ευκολότερη πρόσβαση στο προϊόν της.

Πάνω σε αυτό που θέτεις τώρα, αν αλλάξουμε λίγο την αναλογία, για ποιό λόγο να αφήνει η Activision/Blizzard και κάθε άλλος publisher την Cosmote να βγάζει χρήματα από το δικό της παιχνίδι, χωρίς αυτός να κερδίζει κάτι έξτρα; Αν δεν υπήρχαν τα παιχνίδια, η Cosmote (ή οι άλλοι πάροχοι) δεν θα μπορούσαν να βγάλουν αυτό το κέρδος.

Επίσης, για να το πάμε ένα βήμα παραπέρα: η Nvidia βγάζει ήδη κέρδος από τα games των άλλων, πουλάει κάρτες γραφικών. Για να το πάμε δύο βήματα παραπέρα: γιατί η Nvidia να αφήνει τον κάθε publisher να βγάζει χρήματα από τις κάρτες που πουλάει, χωρίς αυτή να κερδίζει κάτι έξτρα; Θα μπορούσε να τους απαγόρευε να γράφουν κώδικα χωρίς την άδειά της για παράδειγμα.

Επικίνδυνο μονοπάτι αυτό που επιλέγουν οι publishers.

17 minutes ago, EddieObscurant said:

Δλδ ερχεσαι σπιτι μου και με βλεπεις να βλεπω τσοντες στο λαπτοπ μου, και σενα η πρώτη σου δουλειά ειναι να μπεις στο steam account σου και παιξεις hearthstone?

Είναι πολύ προσβλητικό αυτό που γράφεις, εγώ δεν σου έγραψα τίποτα τέτοιο.

Ακούς εκεί Hearthstone, για Overwatch μίλησα, πφ. :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Activision Blizzard θα τους εβαλε  κανα EULA οτι θα ειναι πρωτο το δικο της ονομα και στο clouding service και τα μισα κερδη δικα τους :P Αν δε πανε με αυτους σημαινει οτι πανε με τη google stadia . H με καμια sony με psnow .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Πώς δεν κερδίζει η Blizzard; Αφού το δικό της game αγοράζω για να το παίξω. Στα δικά της mtx θα τα σκάσω. Το μοντέλο χρηματορροών δεν αλλάζει: με τον ίδιο τρόπο θα βγάζει χρήματα που έβγαζε και πριν και μάλλον θα βγάζει περισσότερα, αφού τώρα θα έχω ακόμα ευκολότερη πρόσβαση στο προϊόν της.

Πάνω σε αυτό που θέτεις τώρα, αν αλλάξουμε λίγο την αναλογία, για ποιό λόγο να αφήνει η Activision/Blizzard και κάθε άλλος publisher την Cosmote να βγάζει χρήματα από το δικό της παιχνίδι, χωρίς αυτός να κερδίζει κάτι έξτρα; Αν δεν υπήρχαν τα παιχνίδια, η Cosmote (ή οι άλλοι πάροχοι) δεν θα μπορούσαν να βγάλουν αυτό το κέρδος.

Επίσης, για να το πάμε ένα βήμα παραπέρα: η Nvidia βγάζει ήδη κέρδος από τα games των άλλων, πουλάει κάρτες γραφικών. Για να το πάμε δύο βήματα παραπέρα: γιατί η Nvidia να αφήνει τον κάθε publisher να βγάζει χρήματα από τις κάρτες που πουλάει, χωρίς αυτή να κερδίζει κάτι έξτρα; Θα μπορούσε να τους απαγόρευε να γράφουν κώδικα χωρίς την άδειά της για παράδειγμα.

Καταλαβαινω τι λες, και προφανως τα έχουν υπολογισει . Απλώς θεωρω, και πιστεύω οτι και αυτοι ετσι σκέφτονται, οτι εσύ το παιχνιδι δεν θα το αγορασεις επειδη σου δινει η nvidia τη δυνατοτητα να το παίζεις και αλλού, αλλά το έχεις ήδη και την πλειονοτητα των ωρων που αφιερώνεις θα τις αφιέρωνες έτσι και αλλιως, γι'αυτο και ζητανε καποιο μεριδιο απο την nvidia η οποια προφανως δεν τους το δινει και αποχωρούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Η Activision Blizzard θα τους εβαλε  κανα EULA οτι θα ειναι πρωτο το δικο της ονομα και στο clouding service και τα μισα κερδη δικα τους :P Αν δε πανε με αυτους σημαινει οτι πανε με τη google stadia . H με καμια sony με psnow .

Πέρα από την Γιούλα και το όνομα, πολύ θα ήθελε η Activision την δική της cloud subscription υπηρεσία. Γενικά όλοι οι μεγάλοι Publishers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω πάλι σήμερα.

Γίνεται ακόμα της πόπης με τους default servers;

Θα ήθελα.

Μου έβγαλε το windows laptop του πατέρα μου εκτός προδιαγραφών μιας και έχει 3 gb μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλωδιάκι ethernet αντί για powerline ήταν καλύτερα τα πράγματα σήμερα στο dota 2.

Θεωρώ βέβαια ότι δεν φτάνει ακόμα την πραγματική αίσθηση του παιχνιδιού αλλά είναι μια αρκετά τίμια προσπάθεια για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 16/02/2020 at 00:34, skiabox said:

Με καλωδιάκι ethernet αντί για powerline ήταν καλύτερα τα πράγματα σήμερα στο dota 2.

Στο είχα πει ότι το powerline σου έκοβε ταχύτητα στη σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ThReSh είπε

Στο είχα πει ότι το powerline σου έκοβε ταχύτητα στη σύνδεση.

4ms ping (από αυτούς μέχρι το dota 2 west server) είχα αλλά παρόλα αυτά δεν μου έδινε καλή αίσθηση το hit που έκανες.

Στην κίνηση του ήρωα μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος.

Πάντως η πορεία από Ελλάδα ήταν η κλασική με τον client να τρέχει στην Frankfurt!

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες δουλεύει και δουλεύει καλά κιόλας. ΔΕΝ το περίμενα!

Δε κολλαγε καθολου λες και έπαιζα στο pc μου.

Τρόπο να συνδέσω πληκτρολόγιο ποντίκι να βρω και είναι μια ωραία λύση για οταν είσαι διακοπές και δεν έχεις σύστημα ή έχει πρόβλημα το σύστημα σου.

Crappy phone √ ( custom res. 720p )

VDSL 30 mbps ✓ είναι οκ για 720, 1080 50αρα συνιστώ

58 ms ping

15 jitter ( ίσως θέλει όντως 5Ghz Wifi , To speedport 2i entry δεν έχει νομίζω )

 

APEX LEGENDS ( με σύνδεσε Αγγλία 5ms είχε, οπότε κ το G.Now σε αγγλικό μάλλον συνδέθηκε ) 

 

Screenshot_20200219-075402.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...