Προς το περιεχόμενο

Βίντεο αποκαλύπτει τον σχεδιασμό του iPhone SE 2 [Ενημέρωση]


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, kallair είπε

σε ποιο σημειο με ειδες να κράζω το τωρα; 

Το σημειο που διαφωνησα και ξεκινησε η κουβεντα ηταν εκεινο που ειπες οτι δεν διαφημιζει αχρηστα χαρακτηριστικά (απο ποτε η RAM ειναι αχρηστη ή η μπαταρια που φοράει; πχ) που κατα γενική ομολογια εχει φαει γερο κράξιμο για αυτα τα επιμερους χαρακτηριστικα και αποδοσεις που εχει πχ στην αυτονομια που προανεφερα και ΚΑΤΕΚΡΙΝΑ τις τακτικες που εχει (και μερικες αρκετα βρωμικες οπως η μειωση της αποδοσης παλιοτερων συσκευων) με σκοπο την αφαιμαξη του καταναλωτη δινοντας χαρακτηριστικα με το σταγονομετρο, ασχετως αν εχει ενα υπερκοστολογημενο, τελικο προιον και θα μπορουσε να βαλει πχ μεγαλυτερη μπαταρια εξαρχης. Το να μου αναφερεις τι κανουν οι αλλες εταιριες για να δικαιολογησεις τις μαλακιες της apple δεν ειναι επιχειρημα για να δικαιολογηθει η apple και η κάθε apple. 

Και θα επιμεινω στο σημειο που ειχα κανει αρχικα bold. Στα σημεια που η apple ήταν πισω, τα βαφτιζε αλλιως για να μην εχει αμεση συγκριση.
βλεπε retina display joke..
βλεπε αυτονομια μπαταριας που ποτε δεν μας ελεγε ποσο τραγικα μικρή μπαταρια βαζει(ας ειναι καλα ο σουπερ επεξεργαστης που εχει και κανει καλη  διαχειριση μπαταριας),
βλεπε ραμ (ας ειναι καλα που ειχε ψευδο-multitasking και μπορουσε να ειχε 1gb ram. με το που αναγκαστηκε να προσφερει κανονικο multitasking διπλασιασε την ραμ για να μην κανουν ολα reload καθε 2 κ λιγο)

Το οτι εχει κανει μια κατα γενικη ομολογια καλη υλοποιηση ελεω του οτι το software εχει γραφτει ακριβως για αυτο το hardware (σε αντιθεση με το android που πασχιζει να βελτιωθει κ να φτασει στα επιπεδα του iOS) δεν δινει το δικαιωμα στην apple και στην καθε apple να ειναι υπερανω κριτικης.

Για το κλασικό με το throttling, θα πω αυτό που λέω πάντα. Το έκανε δεν το έκανε με κακό σκοπό δεν έχει σημασία. Η δικαιολογία που έδωσε είναι σωστή και ΑΠΌΛΥΤΑ δεκτή. Χίλιες φορές να αργεί λίγο το κινητό παρά να κλείνει σε random στιγμές επειδή η μπαταρία έχει σαπίσει και δεν μπορεί να δώσει αρκετό ρεύμα. Το μόνο λάθος που είχε κάνει τότε είναι που δεν ενημέρωσε και δεν έδωσε από την αρχή την επιλογή να επιλέξεις εσύ τι θες να κάνεις. Βέβαια, όταν μαθεύτηκε αργότερα ότι το έκανε και η samsung, δεν ασχολήθηκε κανένας.

Δεν είπα ποτέ να μην κριθεί σαν εταιρία, το αντίθετο μάλιστα. Θεωρείς όμως ότι τα 12GB που έβαλε τώρα η Samsung στο S20 είναι ένας λογικός αριθμός; Δηλαδή αυτό δεν το πληρώνεις; Σε νοιάζει πολύ ως τελικός καταναλωτής αν την απόδοση του τηλεφώνου σου την πληρώνεις καθαρά σε hardware ή σε συνδυασμό hardware+software; Όχι βέβαια, τι σε νοιάζει αν το κινητό έχει 2000mah αν βγάζει την ίδια διάρκεια με τα άλλα που έχουν 3000+; Επειδή έκατσαν 10 άνθρωποι (λέμε τώρα) και έγραψαν κώδικα για να παίζει με 2000mah σημαίνει ότι αυτό δεν κοστολογείται στο τελικό προϊόν; Ναι προφανώς θα μπορούσε να βάλει και 3000 + software optimazations αλλά μετά θα το πλήρωνες παραπάνω και για τους x y λόγους, τότε δεν ήθελαν να pushάρουν περισσότερο την τιμή. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνει ο κόσμος. Επειδή δεν τα βλέπει/βλέπεις/βλέπουν(whatever) σε ένα χαρτί, δεν σημαίνει ότι δεν έχει παραπάνω κόστος. Ακόμα και το compression στις φωτογραφίες και τα video που δεν το πετυχαίνει κανένας τόσο καλά όπως και το ότι μικραίνουν αισθητά τα apps από το store κάθε χρόνο τα τελευταία 2 χρόνια είναι βελτιώσεις που σου γλιτώνουν hardware αλλά κοστίζουν για να γίνουν. Δεν μπορείς να κατακρίνεις μια εταιρία επειδή διάλεξε μία οδό διαφορετική από αυτή που προτιμάς (για δικούς σου λόγους).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προγραμματικά είπαμε άρπα - κόλα  αλλά αυτοί το παράκαναν !!!!

Σε αυτό το ωραίο συμμαζεμένο σασί βάλε μια σύγχρονη αναλογία οθόνης για να έχεις 5 - 5,5 ίντσες οθόνη και να είσαι πρώτος χωρίς δεύτερο. 

Μην αρχίσετε να ο ειδικός από το ινσόμνια διότι μια χαρά θα πουλούσε αυτό το σασί, απλά η αγαπημένη μας μηλοεταιρία είπε να ξεστοκάρει ότι παλαιό υλικό υπήρχε. 

Κρίμα γαμώτο διότι θα ήθελα ένα πραγματικό compact τηλέφωνο με καλά χαρ/κα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Για το κλασικό με το throttling, θα πω αυτό που λέω πάντα. Το έκανε δεν το έκανε με κακό σκοπό δεν έχει σημασία. Η δικαιολογία που έδωσε είναι σωστή και ΑΠΌΛΥΤΑ δεκτή. Χίλιες φορές να αργεί λίγο το κινητό παρά να κλείνει σε random στιγμές επειδή η μπαταρία έχει σαπίσει και δεν μπορεί να δώσει αρκετό ρεύμα. Το μόνο λάθος που είχε κάνει τότε είναι που δεν ενημέρωσε και δεν έδωσε από την αρχή την επιλογή να επιλέξεις εσύ τι θες να κάνεις. Βέβαια, όταν μαθεύτηκε αργότερα ότι το έκανε και η samsung, δεν ασχολήθηκε κανένας.

Δεν είπα ποτέ να μην κριθεί σαν εταιρία, το αντίθετο μάλιστα. Θεωρείς όμως ότι τα 12GB που έβαλε τώρα η Samsung στο S20 είναι ένας λογικός αριθμός; Δηλαδή αυτό δεν το πληρώνεις; Σε νοιάζει πολύ ως τελικός καταναλωτής αν την απόδοση του τηλεφώνου σου την πληρώνεις καθαρά σε hardware ή σε συνδυασμό hardware+software; Όχι βέβαια, τι σε νοιάζει αν το κινητό έχει 2000mah αν βγάζει την ίδια διάρκεια με τα άλλα που έχουν 3000+; Επειδή έκατσαν 10 άνθρωποι (λέμε τώρα) και έγραψαν κώδικα για να παίζει με 2000mah σημαίνει ότι αυτό δεν κοστολογείται στο τελικό προϊόν; Ναι προφανώς θα μπορούσε να βάλει και 3000 + software optimazations αλλά μετά θα το πλήρωνες παραπάνω και για τους x y λόγους, τότε δεν ήθελαν να pushάρουν περισσότερο την τιμή. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνει ο κόσμος. Επειδή δεν τα βλέπει/βλέπεις/βλέπουν(whatever) σε ένα χαρτί, δεν σημαίνει ότι δεν έχει παραπάνω κόστος. Ακόμα και το compression στις φωτογραφίες και τα video που δεν το πετυχαίνει κανένας τόσο καλά όπως και το ότι μικραίνουν αισθητά τα apps από το store κάθε χρόνο τα τελευταία 2 χρόνια είναι βελτιώσεις που σου γλιτώνουν hardware αλλά κοστίζουν για να γίνουν. Δεν μπορείς να κατακρίνεις μια εταιρία επειδή διάλεξε μία οδό διαφορετική από αυτή που προτιμάς (για δικούς σου λόγους).

Συνεχιζεις να την δικαιολογεις σε πραγματα που 1+1 =2 κ οχι 11...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kallair είπε

Συνεχιζεις να την δικαιολογεις σε πραγματα που 1+1 =2 κ οχι 11...

Ρε φίλε μου αν κάποιος δεν καταλαβαίνει συνήθως δεν είναι αυτός που γράφει πέντε πράγματα αλλά αυτός που δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτά...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kallair είπε

Συνεχιζεις να την δικαιολογεις σε πραγματα που 1+1 =2 κ οχι 11...

Δεν δικαιολογώ κανέναν. Απλά σου λέω τι ισχύει και σου δίνω κάποια facts. Από κει και πέρα αν εσύ δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργούν αυτά τότε it's ok. Δεν είσαι ο πρώτος, δεν είναι όλοι για να δουλεύουν πάνω σε τέτοια. Αν όλοι τα καταλάβαιναν τότε δεν θα χα δουλειά κι εγώ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Δεν δικαιολογώ κανέναν. Απλά σου λέω τι ισχύει και σου δίνω κάποια facts. Από κει και πέρα αν εσύ δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργούν αυτά τότε it's ok. Δεν είσαι ο πρώτος, δεν είναι όλοι για να δουλεύουν πάνω σε τέτοια. Αν όλοι τα καταλάβαιναν τότε δεν θα χα δουλειά κι εγώ :) 

εδω δικαιολογησες μεχρι κ το throttling.. Για δικαιολογησε μου κ την πολιτικη της apple στο Right to Repair λοιπον.. και εκει δικιο εχει να φανταστω ε; Και μην μου πεις σαν δικαιολογια "το κανουν κ οι υπολοιποι" και εδω...

οσο για το "αν δεν καταλαβαινεις για το πως λειτουργουν", αστο για αλλους.. δεν πιανει εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kallair είπε

εδω δικαιολογησες μεχρι κ το throttling.. Για δικαιολογησε μου κ την πολιτικη της apple στο Right to Repair λοιπον.. και εκει δικιο εχει να φανταστω ε; Και μην μου πεις σαν δικαιολογια "το κανουν κ οι υπολοιποι" και εδω...

οσο για το "αν δεν καταλαβαινεις για το πως λειτουργουν", αστο για αλλους.. δεν πιανει εδω.

Το throttling σου εξήγησα πολύ αναλυτικά τι έπαιξε και ποιο ήταν το λάθος τους (γιατί όντως ήταν βλακεία τους) μην με κάνεις να επαναλαμβάνομαι. Όσο για το right to repair δεν θα το αναλύσω γιατί είναι τεράστιο ζήτημα και έχουν όλοι δίκιο (και η Apple από μεριά εταιρίας και ο καταναλωτής καθώς και αυτός που κάνει το repair). Επίσης πού ανέφερα σαν δικαιολογία το ότι το κάνουν και οι υπόλοιποι. Εγώ τόση ώρα σου εξηγώ ότι δεν ασχολείται με τους υπόλοιπους και έχει δικές της τακτικές... 

Ξεκάθαρα δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργούν οι επιχειρήσεις και οι κοστολογήσεις. Δεν σου λέω ότι είμαι expert, αλλά έχω παρακολουθήσει κάποια πράγματα και μπορώ να κρίνω και να σκεφτώ. Το να μου λες εσύ "ας βάλουν και ραμ και optimazation και τα πάντα" δείχνει πόσο ανίδεος είσαι γιατί μετά όταν στο πουλούσαν 1,500$ αρχική τιμή θα έκραζες. Αν είχες ιδέα, θα υποστήριζες τα επιχειρήματά σου όπως κάνω εγώ τόση ώρα και δεν θα μου πετούσες ένα απλό "δεν πιάνει εδώ" και "ΛΟΛ" και "1+1=2". 

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Το throttling σου εξήγησα πολύ αναλυτικά τι έπαιξε και ποιο ήταν το λάθος τους (γιατί όντως ήταν βλακεία τους) μην με κάνεις να επαναλαμβάνομαι. Όσο για το right to repair δεν θα το αναλύσω γιατί είναι τεράστιο ζήτημα και έχουν όλοι δίκιο (και η Apple από μεριά εταιρίας και ο καταναλωτής καθώς και αυτός που κάνει το repair)

Ξεκάθαρα δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργούν οι επιχειρήσεις και οι κοστολογήσεις. Δεν σου λέω ότι είμαι expert, αλλά έχω παρακολουθήσει κάποια πράγματα και μπορώ να κρίνω και να σκεφτώ. Το να μου λες εσύ "ας βάλουν και ραμ και optimazation και τα πάντα" δείχνει πόσο ανίδεος είσαι γιατί μετά όταν στο πουλούσαν 1,500$ αρχική τιμή θα έκραζες. Αν είχες ιδέα, θα υποστήριζες τα επιχειρήματά σου όπως κάνω εγώ τόση ώρα και δεν θα μου πετούσες ένα απλό "δεν πιάνει εδώ" και "ΛΟΛ" και "1+1=2". 

τα θες και τα λες..; δλδ το αν θα εβαζε 2gb πχ ram θες να μου πεις οτι θα πηγαινε το κοστος της συσκευης απο τα 1000 ευρώ στα 1500; αυτό που λες ειναι η λογική του παραλόγου.

Ναι το software και η ερευνα στοιχιζει αλλα να μου λες οτι το οτι θα ανεβασει την τιμη το hardware που προμιθευεται απο τριτους  κατα 50% ενώ ειναι τεχνολογια που ηδη υπαρχει και δεν ειναι καν τεχνολογια αιχμης ειναι απλα αστειο σαν επιχειρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kallair είπε

Ναι το software και η ερευνα στοιχιζει αλλα να μου λες οτι το οτι θα ανεβασει την τιμη το hardware που προμιθευεται απο τριτους  κατα 50% ενώ ειναι τεχνολογια που ηδη υπαρχει και δεν ειναι καν τεχνολογια αιχμης ειναι απλα αστειο σαν επιχειρημα.

Αναρωτήθηκες ποτέ πόσο μπορεί να επιβαρύνει την τιμή σε ενα iPhone η λειτουργία και η συντήρηση πχ του appstore???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kallair είπε

τα θες και τα λες..; δλδ το αν θα εβαζε 2gb πχ ram θες να μου πεις οτι θα πηγαινε το κοστος της συσκευης απο τα 1000 ευρώ στα 1500; αυτό που λες ειναι η λογική του παραλόγου.

Ναι το software και η ερευνα στοιχιζει αλλα να μου λες οτι το οτι θα ανεβασει την τιμη το hardware που προμιθευεται απο τριτους  κατα 50% ενώ ειναι τεχνολογια που ηδη υπαρχει και δεν ειναι καν τεχνολογια αιχμης ειναι απλα αστειο σαν επιχειρημα.

Το 1500$ ήταν σχήμα λόγου, αλλά όταν σε μία επιχείρηση μπαίνει ένα budget και λένε ότι αυτή η συσκευή πρέπει να πουληθεί 999$ γιατί αν το βάλω 1099$ θα είναι too much για την χρονιά αυτή για παράδειγμα, πρέπει να βγουν τα νούμερα. Να υπολογιστεί το κέρδος, το hardware, το κόστος για να την ανάπτυξη software για τα επόμενα 5-6 χρόνια, το marketing, τα logistics, οι μεταφορές, τα εργοστάσια. Μετά όοοοοολα αυτά γίνονται tweak για να πετύχουν το 999$. Αυτά είναι standard procedures σε όλες τις εταιρίες. Γίνονται άπειρες μελέτες πάνω σε αυτά και ούτε γω ούτε συ μπορούμε να καταλάβουμε 100% γιατί δεν έχουμε και τα νούμερα στα χέρια μας.

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αναρωτήθηκες ποτέ πόσο μπορεί να επιβαρύνει την τιμή σε ενα iPhone η λειτουργία και η συντήρηση πχ του appstore???

Νομίζω το app store βγάζει από μόνο του το κόστος από το 15-30% που κρατάει από τα apps purchases :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αναρωτήθηκες ποτέ πόσο μπορεί να επιβαρύνει την τιμή σε ενα iPhone η λειτουργία και η συντήρηση πχ του appstore???

Που κολλαει αυτό στο οτι η apple τα σημεια που ηταν ή ειναι υποδεεστερη απο τους αλλους, τα υποκρυπτει και τα εμφανιζει με πλάγιους τροπους; πχ "retina display"

 Γιατι απο εκει ξεκινησε η συζητηση.

Και για να σου απαντησω στο ακυρο ερωτημα σου, η apple "ζει" απο το apple store.. δεν το συντηρει οπως πχ η καημενη η microsoft. τα εσοδα απο το appstore ειναι πολλαπλασια απο το κοστος της συσκευης. Απο το software ειναι τα μεγαλα της κερδη και για αυτο εχει επενδυσει τοσο σε αυτο.

8 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Το 1500$ ήταν σχήμα λόγου, αλλά όταν σε μία επιχείρηση μπαίνει ένα budget και λένε ότι αυτή η συσκευή πρέπει να πουληθεί 999$ γιατί αν το βάλω 1099$ θα είναι too much για την χρονιά αυτή για παράδειγμα, πρέπει να βγουν τα νούμερα. Να υπολογιστεί το κέρδος, το hardware, το κόστος για να την ανάπτυξη software για τα επόμενα 5-6 χρόνια, το marketing, τα logistics, οι μεταφορές, τα εργοστάσια. Μετά όοοοοολα αυτά γίνονται tweak για να πετύχουν το 999$. Αυτά είναι standard procedures σε όλες τις εταιρίες. Γίνονται άπειρες μελέτες πάνω σε αυτά και ούτε γω ούτε συ μπορούμε να καταλάβουμε 100% γιατί δεν έχουμε και τα νούμερα στα χέρια μας.

Νομίζω το app store βγάζει από μόνο του το κόστος από το 15-30% που κρατάει από τα apps purchases :P 

Bρε αγορι μου, εκτος κ αν εισαι μετοχος της apple (μακαρι να ημασταν) για ποιον λογο να δικαιολογω την υπερ-κοστολογηση της apple και τις τακτικες της; Εγω σαν καταναλωτης βλεπω και κρινω το καθε προιον ως ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ. Αυτο παντως ειναι ευσημο για την apple. εχει καταφερει να περασει την νοοτροπια στον αγοραστικο κοινο της να συμπεριφερεται κ να την δικαιολογει, σαν να ειναι μετοχος της.

Εγω τακτικες σαν το throttling δεν θα τις δικαιολογησω σαν "καλα εκανε κ το εβαλε". Παντα υπαρχει το σεναριο "τους πιεζουμε εμμεσα να αναβαθμισουν". κ στο σας δινω κουτσουρεμενο hardware τοσο-οσο να λειτουργει σωστα, δεν θα το δικαιολογησω με αποψη μετοχου. το κανει ξεκαθαρα για να βελτιστοποιησει το κερδος καθαρα.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallair είπε

Και για να σου απαντησω στο ακυρο ερωτημα σου, η apple "ζει" απο το apple store.. δεν το συντηρει οπως πχ η καημενη η microsoft. τα εσοδα απο το appstore ειναι πολλαπλασια απο το κοστος της συσκευης. Απο το software ειναι τα μεγαλα της κερδη και για αυτο εχει επενδυσει τοσο σε αυτο.

Κοίτα τώρα να δεις τι έγινε, όπως λες τα υπερκέρδη τα βγάζει από το store και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, άρα τις συσκευές τις πουλάει με ένα φυσιολογικό κέρδος και άρα οποιοδήποτε προσθήκη πχ μεγαλύτερης ram θα αύξανε και την τιμή της... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κοίτα τώρα να δεις τι έγινε, όπως λες τα υπερκέρδη τα βγάζει από το store και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, άρα τις συσκευές τις πουλάει με ένα φυσιολογικό κέρδος και άρα οποιοδήποτε προσθήκη πχ μεγαλύτερης ram θα αύξανε και την τιμή της... 

Απο που προκυπτει αυτο το λογικο αλμα που εκανες;

 H apple εχει το μεγαλυτερο κερδος απο συσκευες σε σχεση με τους υπολοιπους κατασκευαστες.
https://www.counterpointresearch.com/apple-continues-lead-global-handset-industry-profit-share/

Kαι ξαναλεω. ας τις πουλαει οσο θελει κ ας το κανει γιατι μπορει. μαζι της κ εγω. Η διαφωνια μου ηταν στην φραση που ειπε ο συμφορουμιτης οτι "η apple δεν διαφημιζει αχρηστα χαρακτηριστικα", μιας και επουδενι, η ραμ, το μεγεθος της μπαταριας και πολλα αλλα που η apple τα παρουσιαζε με πλαγιο τροπο για να μην υπηρχε ευθεια συγκριση με τις υπολοιπες εταιρειες, δεν ειναι αχρηστα χαρακτηριστικα αλλα ζωτικα κομματια hardware.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kallair είπε

Απο που προκυπτει αυτο το λογικο αλμα που εκανες;

 H apple εχει το μεγαλυτερο κερδος απο συσκευες σε σχεση με τους υπολοιπους κατασκευαστες.
https://www.counterpointresearch.com/apple-continues-lead-global-handset-industry-profit-share/

Αν αφαιρέσεις τα κέρδη από τις υπηρεσίες θα δεις το πραγματικό κέρδος σε κάθε συσκευή... Εκτός και αν είσαι τόσο αφελής που πιστεύεις ότι η apple δουλεύει με κέρδος που φτανει και το 80%...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...