Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν θα ξυπνήσεις και ο υπόλοιπος κοσμάκης και θα δει ότι υπάρχουν και άλλες εταιρίες πέρα των 3 πιο γνωστών τότε θα αναβαθμιστεί σίγουρα ο μέσος όρος ταύτητας της Ελλάδας.

2eOK4rg.png

Στην δουλειά (Ασύρματα λόγω μη πρόσβασης σε οπτικές ίνες) μέσω Beeasy.

5XENStE.png

Στο σπίτι μέσω InaLan

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Alexandros_D είπε

Όταν θα ξυπνήσεις και ο υπόλοιπος κοσμάκης και θα δει ότι υπάρχουν και άλλες εταιρίες πέρα των 3 πιο γνωστών τότε θα αναβαθμιστεί σίγουρα ο μέσος όρος ταύτητας της Ελλάδας.

2eOK4rg.png

Στην δουλειά (Ασύρματα λόγω μη πρόσβασης σε οπτικές ίνες) μέσω Beeasy.

5XENStE.png

Στο σπίτι μέσω InaLan

Το θέμα είναι ότι δεν είναι όλος ο κόσμος Αθήνα και Θεσσαλονίκη, έτσι όπως θεωρούν οι περισσότεροι που μένουν σε αυτές τις πόλεις. Υπάρχουν ακόμα 5 εκατομμύρια κόσμος στις υπόλοιπες περιοχές, και οι εταιρείες που αναφέρετε δεν έχουν καν κάλυψη δικτύου, πέρα από κάποια πολύ κεντρικά σημεία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Σιγά μην ειναι 14... Μάλλον για 4 είναι. 

Για να πάνε οι ερευνητές στα χωριά και στις κωμοπόλεις όπου οι ταχύτητες είναι πλησίον του 1. Αλλά εκεί ακόμα και να κατεβάσεις το tool είναι οδυνηρό.

 

Οι έρευνες φαίνεται να βασίζονται σε speedtests χρηστών... Οπότε είναι αναξιόπιστες...

Ο Έλληνας γκρινιάζει για τη χαμηλή ταχύτητα του ADSL (εγώ πληρώνω για 24 ρε κλέφτες κλπ), αλλά όταν του λες να βάλει VDSL, γκρινιάζει και πάλι γιατί κοστίζει παραπάνω 5-10€. Γι αυτό είμαστε χαμηλά... 

Ακόμα και η Αμερική θεωρώ πως είναι χαμηλά στην 15η θέση, καθώς ακόμα και σε μικρές πόλεις 5000+ κατοίκων, τα 1000 Mbps είναι σχεδόν standard σε διαθεσιμότητα... Απλά οι κάτοικοι που δεν τα χρειάζονται και δεν θέλουν να δώσουν $70-100, βάζουν χαμηλότερη ταχύτητα 20-30 Mbps στα $20-30... Τα ίδια μ' εμάς. 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alexandros_D είπε

Όταν θα ξυπνήσεις και ο υπόλοιπος κοσμάκης και θα δει ότι υπάρχουν και άλλες εταιρίες πέρα των 3 πιο γνωστών τότε θα αναβαθμιστεί σίγουρα ο μέσος όρος ταύτητας της Ελλάδας.

2eOK4rg.png

Στην δουλειά (Ασύρματα λόγω μη πρόσβασης σε οπτικές ίνες) μέσω Beeasy.

5XENStE.png

Στο σπίτι μέσω InaLan

Αυτο θα συμβει οταν το δικτυο τους επεκταθει περα απο το μεγεθος  καποιων οικοδομικων τετραγωνων και γειτονιων  .Μεχρι τοτε ειναι γραφικο και μονο που το αναφερεις .

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Αυτο θα συμβει οταν το δικτυο τους επεκταθει περα απο το μεγεθος  καποιων οικοδομικων τετραγωνων και γειτονιων  .Μεχρι τοτε ειναι γραφικο και μονο που το αναφερεις .

Φίλε μου η κάλυψη δεν είναι απλά μερικών οικοδομικών τετραγώνων και γειτονιών. Σίγουρα δεν συγκρίνεται με κάλυψη από τις άλλες εταιρίες, αλλά κοίτα μέσα σε πόσο καιρό έχουν καταφέρει να προσφέρουν αυτή την κάλυψη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nikosmakos είπε

Πιο τραγικη σκεψη δεν εχω ακουσει. Το οτι πληρωνουν 24αρα και εχουν 10Mbps ειναι λογικο? Μενω Τσεχια πληρωνω 50αρα και μαντεψε εχω 50αρα. Δεν χρειαζετε να παω να τους πω οτι εχω αργο ιντερνετ για να μου κανουν προταση να παω στην 100αρα. Αν ολοι ειχαν οσο πληρωναν κανεις δεν θα εκανε παραπονο.

Αν εχεις χαλκινη υποδομη ομως πως να το κανεις το 24; https://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_digital_subscriber_line#Download_speed_(ADSL_2+)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Alexandros_D είπε

Φίλε μου η κάλυψη δεν είναι απλά μερικών οικοδομικών τετραγώνων και γειτονιών. Σίγουρα δεν συγκρίνεται με κάλυψη από τις άλλες εταιρίες, αλλά κοίτα μέσα σε πόσο καιρό έχουν καταφέρει να προσφέρουν αυτή την κάλυψη.

Ειναι ασημαντο μεγεθος η  καλυψη που εχει  για να το αναφερουμε ,δεν υπολογιζεται καν ως στατιστικο δειγμα .Για αυτο το χαρακτηρισα γραφικο.Eιναι σχολιο της ιδιας κατηγοριας με αυτους που λενε  πληρωνω 24 και πιανω 10 και  γκρινιαζουν στα φορουμ ,  ενω αγνοουν τα βασικα και τους περιορισμους της adsl ... 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MitsosDaBest13 είπε

Οι έρευνες φαίνεται να βασίζονται σε speedtests χρηστών... Οπότε είναι αναξιόπιστες...

Ο Έλληνας γκρινιάζει για τη χαμηλή ταχύτητα του ADSL (εγώ πληρώνω για 24 ρε κλέφτες κλπ), αλλά όταν του λες να βάλει VDSL, γκρινιάζει και πάλι γιατί κοστίζει παραπάνω 5-10€. Γι αυτό είμαστε χαμηλά... 

Ακόμα και η Αμερική θεωρώ πως είναι χαμηλά στην 15η θέση, καθώς ακόμα και σε μικρές πόλεις 1000+ κατοίκων, τα 1000 Mbps είναι σχεδόν standard σε διαθεσιμότητα... Απλά οι κάτοικοι που δεν τα χρειάζονται και δεν θέλουν να δώσουν $70-100, βάζουν χαμηλότερη ταχύτητα 20-30 Mbps στα $20-30... Τα ίδια μ' εμάς. 

Να κάνω μια ερώτηση;  Πες ότι πληρώνω 24Mbps και συγχρονίζω στα 8Mbps. Αν πάω και πληρώσω 50Mbps θα έχω κλειδωμένα 50Mbps?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες στα συμβόλαια τους έχουν μια μαγική υποσημείωση... ΩΣ 24mbps..... Κανονικά έπρεπε σαν πελάτες και εμείς να τους πληρώνουμε ως 22 ευρω τον μήνα  και να τους δίναμε ενα 7 ευρω για τις τραγικές ταχύτητες που "απολαμβάνουμε"  

  • Like 20
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χωριό της Αχαιας μάλιστα το ίντερνετ ήρθε το 2017 και μάλιστα ορεινό χωριό πιάνω 48-49 mps  είμαι πολύ ευχαριστημένος.. σε αυτές της έρευνες κακό είναι να λένε και πόσο δύσκολα είναι τα δυκτυα γιατί είμαστε και μια όρεινη χώρα παντός μια χαρά είναι η ταχύτητα ακόμα και αν είναι στα 10 δεν βλέπω διάφορα εγώ προσωπικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έφυγα από vodafon που μου έδινε 50Mbps vdsl με εγγυημένη χαμηλότερη ταχύτητα τα 45mbps και με τις γραμμές να τις νοικιάζει από τον ΟΤΕ στην περιοχή μου. Κλείδωνα στα 50 και κατέβαζα σταθερά με 47 χωρίς να έχει κάνει ποτέ κιχ η γραμμή.

Όταν πήγα στον ΟΤΕ άρχισαν τα προβλήματα, από τα 50 καθαρά που κλείδωνα με έριξαν ξαφνικά μια μέρα στα 18mbps. Άρχισα τα τηλέφωνα και τα παράπονα δηλώνοντας βλάβη και ενημερώνοντας τους ότι είναι υποχρεωμένοι βάση νόμου για κάθε μέρα που περνάει χωρίς ιντερνετ να μου μειώνουν το πάγιο αυτομάτος, μεχρι που ήρθε ο τεχνικός μετά από 2 μέρες επειδή μεσολάβησε Σαββατοκύριακο. Με διαβεβαίωσε ότι το δίκτυο είναι του ΟΤΕ και παίρνω από το ίδιο καφάο που έπαιρνα και με την Vodafon, ξαφνικά μετά τις μετρήσεις που έκανε μου λέει έχει πρόβλημα το σπίτι! 3 πουλάκια κάθονταν. 😂

Όπως αντιλαμβάνεστε είχε ξεκινήσει μια προσπάθεια να μου ρίξουν την ταχύτητα προφανώς επειδή δεν θα είχαν θέσεις και την διαμοίραζαν σε 2 σπίτια, κάτι τέτοιο αντελήφθην! Μετά από δικές μου υποδείξεις και απαιτώντας να με ενημερώσει αν η εταιρεία του δίνει ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα όπως έκανε η Vodafon στα 45mbps μου είπε δεν είναι σίγουρος αλλά μάλλον ο ΟΤΕ δίνει ελάχιστη στα 43. 

Είδε ότι δεν έκανα πίσω και ξαναπήγε στο καφάο να μετρήσει.... Γυρνάει μετά απο 10 λεπτά και με είχε κλειδώσει στα 35. Είμαστε εντάξει τώρα με ρωτάει? 😂

Όχι του απαντάω και γυρνάει με ύφος και μου λέει και τι θες να κάνουμε τώρα? 

Του απαντάω εφόσον δίνει ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα η εταιρεία σου, απαιτώ να με πας απο την ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα  προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω. 

Φεύγει πάει πάλι στο καφάο και γυρνάει μετά απο 10 λεπτά, με είχε κλειδώσει στα 50 εφόσον είδε ότι δεν χαμπαριάζω. 

Μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί.....

Ο καλύτερος είναι ο φίλος μου στην Θεσσαλονίκη  με HCN, fiber 120mbps up/down με 26,25ε τον μήνα, μακάρι να επεκταθεί και σε άλλες πόλεις να τους στείλει όλους στα σπίτια τους. 

 

Επεξ/σία από Saloufas
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Alexandros_D είπε

Όταν θα ξυπνήσεις και ο υπόλοιπος κοσμάκης και θα δει ότι υπάρχουν και άλλες εταιρίες πέρα των 3 πιο γνωστών τότε θα αναβαθμιστεί σίγουρα ο μέσος όρος ταύτητας της Ελλάδας.

2eOK4rg.png

Στην δουλειά (Ασύρματα λόγω μη πρόσβασης σε οπτικές ίνες) μέσω Beeasy.

5XENStE.png

Στο σπίτι μέσω InaLan

Και εμείς που μένουμε επαρχία τι να κάνουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...