Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πληρωνουμε χωρις να εχουμε απλα τα πραγματα..ας το σταματησουν ολοι να δινουν κανα 2 μηνο να σου πω εγω πως φτιαχνει!Γτ μονο ετσι βαζουν μυαλο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Iliaz είπε

Και εμείς που μένουμε επαρχία τι να κάνουμε ?

Πιέζετε ομαδικά τις εταιρίες/δήμους κλπ για αναβάθμιση των υποδομών!

Πλέον με πάιρνουν τηλέφωνο για προσφορά κλπ και όταν τους λέω έχω inalan ακούω ένα "Ευχαριστώ, για σας"

Επεξ/σία από Alexandros_D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Iliaz είπε

Και εμείς που μένουμε επαρχία τι να κάνουμε ?

Περιμενουμε να  μας δωσουν ασυρματους  :P 2 secs lag πρεπει να εχω ....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Iliaz είπε

Και εμείς που μένουμε επαρχία τι να κάνουμε ?

Εσυ είσαι ο «υπόλοιπος κοσμάκης». 
Τί δεν καταλαβαίνεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cocomel είπε

Σε χωριό της Αχαιας μάλιστα το ίντερνετ ήρθε το 2017 και μάλιστα ορεινό χωριό πιάνω 48-49 mps  είμαι πολύ ευχαριστημένος.. σε αυτές της έρευνες κακό είναι να λένε και πόσο δύσκολα είναι τα δυκτυα γιατί είμαστε και μια όρεινη χώρα παντός μια χαρά είναι η ταχύτητα ακόμα και αν είναι στα 10 δεν βλέπω διάφορα εγώ προσωπικά

Το ιντερνετ είτε το θέλουμε είτε όχι είναι κοινωνικό αγαθό μιας και εκατομμύρια συνδρομητές  εργάζονται,  επικοινωνούν, ψυχαγωγούνται, μορφώνονται, ενημερώνονται μέσα από αυτό.  Αν μια χώρα με τις υποδομές τις δεν μπορεί να προσφέρει υψηλές και σταθερές ταχύτητες τότε παύει να είναι ανταγωνιστική. Κάτι ήξερε ο Σαμαράς το 2012 που έταζε δωρεάν ίντερνετ για όλους. Ασχετα αν δεν προχώρησε ήταν η σωστότερη εξαγγελία που θα έχει θετικό αντίκτυπο σε εκατομμύρια πολίτες. Θεωρώ λοιπόν πως σε αυτή την κατεύθυνση θα πρέπει να στραφούν οι πολιτικοί, στην δημιουργία υποδομών για δωρεάν γρήγορη πρόσβαση σε όλους τους πολίτες. Ακόμα και αν θα πρέπει να υπάρχει ένα ανταποδοτικό όφελος,  προτιμώ να πληρώνω κάθε μήνα μια υπηρεσία δημόσιου ιντερνετ παρά την κρατική ΕΡΤ... 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

JFTR Νοτιο Λονδινο 50 mb/sec με 4G απο Three και unlimited data με 28 λιρες το μηνα

Συχνα πυκνα κανω downloads με 6 MB /sec max .....

Και εαν χρειαστει παιρνω το 4G modem ανα χειρας (αν και εχω και στο κινητο unlimited data στην ιδια τιμη) .....

Πολιτισμος 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δίνω 30 ευρώ και έχω 200 mbps upload και download και ειμαι καλα 

3 λεπτά πριν, nextp είπε

JFTR Νοτιο Λονδινο 50 mb/sec με 4G απο Three και unlimited data με 28 λιρες το μηνα

Συχνα πυκνα κανω downloads με 6 MB /sec max .....

Το 4g στο Λονδίνο ειναι τραγικότατο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, farcry33 είπε

Εγώ δίνω 30 ευρώ και έχω 200 mbps upload και download και ειμαι καλα 

Το 4g στο Λονδίνο ειναι τραγικότατο 

Δεν εχεις αδικο αλλα και παλι ειναι θεμα περιοχης . Εκει που ειμαι πιανω (σπιτι)  αυτες τις ταχυτητες με ενα 4G modem της  Dlink με 2 μικρες ενσωματωμενες κεραιες πανω του (στην ουσια κατι πολυ φτηνο) . Η καλυψη δεν ειναι παντου ιδια , ιδανικη οπως πολυ σωστα το περιγραφεις αλλα ωφειλω να ομολογησω οτι στο κινητο που κανω prime video stream απο 4G με μεγιστη ποιοτητα (κανοντας το καθημερινο commute για old street)  ειμαι απολυτα ικανοποιημενος 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, nikosmakos είπε

Πιο τραγικη σκεψη δεν εχω ακουσει. Το οτι πληρωνουν 24αρα και εχουν 10Mbps ειναι λογικο? Μενω Τσεχια πληρωνω 50αρα και μαντεψε εχω 50αρα. Δεν χρειαζετε να παω να τους πω οτι εχω αργο ιντερνετ για να μου κανουν προταση να παω στην 100αρα. Αν ολοι ειχαν οσο πληρωναν κανεις δεν θα εκανε παραπονο.

Έχεις μπερδέψει τα πάντα όλα, συγκρίνεις ADSL με VDSL και αναμιγνύεις τις χώρες

Ναι όταν έχεις ADSL ανεξαρτήτως χώρας, μέσο χαλκού (καφαο και οικίας) έχεις μεγάλες απώλειες, εκτός άμα έχεις το καφαο από κάτω σου τότε θα πιάνεις κοντά στην διαφημιζόμενη ταχύτητα (έχω δει κάποιους που έχουν 24αρα και πιάνουν ~17)

Ο χαλκός έχει μεγάλες απώλειες λόγο απόστασης, το VDSL που πιάνεται μόνο μέσο οπτικής ίνας όχι, γιαυτό στην οπτική ίνα ότι πληρώνεις παίρνεις. Δεν έχει να κάνει με την χώρα, πληρώνω 100mbps download στον ΟΤΕ πιάνω 94, πλήρωνα 50 και έπιανα 45.

Μας λες πως μένεις Τσεχία και πληρώνεις 50 πιάνεις 50, ναι, γιατί είναι οπτική ίνα όχι χαλκός. Άλλα ντάλλον.

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις μετρησεις που γινονται απο τους χρηστες γνωριζουμε τα κριτηρια;

Δηλαδη εγω αν κανω upload σε cloud/torrent με 50/5αρα γραμμη που οντως συγχρονιζει στα 50/5 και το speedtest δειχνει download 2-3M λογω του traffic μετραει παλι για τις μελετες; Αν ναι τοτε πιστευω οτι σιγουρα θα υπαρχει μια σοβαρη αποκλιση απο την πραγματικοτητα. Ο μεσος χρηστης στην Ελλαδα ακομα δε μπορει να καταλαβει το εως 24 στην ADSL ποσο μαλλον τη χρηση που μπορει να κανει ο μεσος ηλεκτρονικα αναλφαβητος (speedtest μεσω wi-fi, speedtest με 3 κινητα να βλεπουν youtube και παει λεγοντας).

Και για να προλαβω αυτους που σιγουρα θα παρεξηγηθουν οι γονεις μου οταν εκαναν εντονα παραπονα για κολληματα στο ιντερνετ και στην τηλεοραση ηταν οταν τα κινητα του ηταν ρυθμισμενα να κανουν auto-update τις εφαρμογες απο το playstore, το google photo να κανει upload οποτε του γουσταρει τις φωτο απο τα κινητα κτλ. Και μιλαμε για μια γραμμη που συγχρονιζει σε 22/1. Οταν ασχοληθηκα σοβαρα και σεταρα σωστα τα κινητα τους σχεδον σταματησαν τελειως και τα προβληματα. Δε μιλαω για αποσυνδεσεις κτλ. Μιλαω καθαρα και μονο για ταχυτητα και συγχρονισμο

Να λεμε τα κακα τον παροχων προφανως αλλα ας ειμαστε ακριβοδικαιοι. Ισχυει οτι πολλοι θελουν να πληρωσουν και δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα αλλα ειναι και πολλοι που εχουν διαθεσιμοτητα αλλα δε θελουν να βαλουν το χερι στην τσεπη για 1-2 καφεδες βαρια βαρια το μηνα παραπανω σε χρεωση. Οι τιμες που λεω ειναι τυχαιες αλλα αποσο γνωριζω ενα upgrade απο 24 σε 50 δεν παιζει να ειναι στη χειροτερη περιπτωση πανω απο +10 ευρω το μηνα

Ολοι λενε ποσο σημαντικο ειναι το ιντερνετ για δουλεια/ψυχαγωγια στο σπιτι αλλα αρκετοι τα μασανε σε αυτα τα 5-8ευρω παραπανω για VSDL για κατι που υποτιθεται οτι το χρησιμοποιουν καθε μερα και τους καιει τοσο πολυ. Και εγω για χρονια ημουν στα 7Μ λογω αποστασης απο ΑΚ. Οσο και να βελτιωνοταν η γραμμη κλειδωνε στις καλυτερες στα 8Μ. Μεγαλη πικρα

Τωρα οσοι τυχεροι εχουν προσβαση σε INALAN/HCN ειναι μονοδρομος και λογω τιμης και λογω συμμετρικοτητας της γραμμης. Θελει υπομονη για να εχουν προσβαση ολοι σε VDSL απο τους κλασσικους παροχους. 

 

Και το κυριοτερο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι οι περισσοτεροι οπως λεει το αρθρο κανουν speedtest οταν εχουν προβλημα με τη γραμμη. Το πιο απλο παραδειγμα που θα αναφερω ειναι απλα να κανουν αναβαθμιση τα windows 10 στο παρασκηνιο και να εχεις μια 10αρα γραμμη. Μεχρι να καταλαβεις τι γινεται μαντεψε που θα εριχνε ο καθενας το φταιξιμο. Στα windows ή στον παροχο;

 

Επεξ/σία από Avent
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρέπει να καταλάβουμε πως να ερμηνεύουμε κάποια πράματα γιατί αν δεν ερμηνεύουμε σωστά τα δεδομένα μιλάμε για αλχημείες 

Αλχημείες τις οποίες μετά έρχεται το δικό μας καρτέλ να χρησιμοποιήσει σαν δικαιολογία για τα χάλια του... 

Ο μέσος όρος είναι ένας χρήσιμος υπολογισμός αλλά σε πολυδιάστατα θέματα όπως αυτό δεν δίνει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα παράδειγμα ΗΠΑ (που είναι στην 14η όχι 15 θέση)  Η χώρα με τα περισσότερα datacenter στον κόσμο η χώρα του φθηνού 1Gbit googlefiber η χώρα με 5g/4g και άπειρα DATA να φαίνεται πως έχει κατώτερη υποδομή απο την Ανδόρρα!!!! (που είναι 3 θέσεις πιο πάνω δηλαδή 11η) 

 

Ποιες; οι ΗΠΑ!!! 

 

Θα πρέπει λοιπόν να καταλάβουμε ότι σε πολυδιάστατα θέματα ο μέσος όρος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και δεν υπάρχει ακριβώς γιατί ειναι πολυδιάστατα και το να διαιρούμε έναν αριθμό με τον σύνολο των μετρήσεων δεν οδηγεί σε τίποτα χρήσιμο είναι απλοϊκή σκέψη του να ψάχνουμε μέσους όρους σε τέτοια θέματα. 

 

ΠΧ πηγές για να καταλάβετε περίπου τι εννοώ λέγοντας ότι δεν υπάρχει ο μέσος όρος σε πολυδιάστατα θέματα http://www.spencerauthor.com/why-science-says-the-average-student-doesnt-exist/

 

To βιβλίο αυτό "The average Camper who doesnt exist" https://books.google.gr/books?id=zfpoLAkMSeAC&pg=PA2&lpg=PA2&dq=Average+doesnt+exist&source=bl&ots=R5wQW1qSvv&sig=ACfU3U23A--PhXekbdrdIW7oYfMAVYPm7w&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwj3n4LniO3nAhVQwMQBHQPJCLsQ6AEwA3oECAoQAQ#v=onepage&q=Average doesnt exist&f=false

(για να μην κουράζεστε διαβάστε την εισαγωγή μόνο στην σελίδα 1) 

 



Όπως και εδώ λοιπόν το συμπέρασμα πολύ λανθασμένα βγαίνει ότι οι περισσότεροι στις ΗΠΑ έχουν κοντά στα 30Mbps πράγμα που είναι ψευδές!

Πρώτα απόλα η ΗΠΑ είναι μια τεράστια χώρα σε έκταση  (χωράει άνετα όλη την Ευρώπη και θα υπάρχουν πάλι κενά κομμάτια ) και έχει 300.000.000 πληθυσμό περίπου και ένα σεβαστό μέρος του πληθυσμού μένει σε έρημες περιοχές/χωριά που δεν έχουν πρόσβαση σε μεγάλες ταχύτητες και έτσι κατεβάζει κατα πολύ τον μέσο όρο της.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι οι Αμερικάνοι των πόλεων και των περιοχών γύρο απο αυτές δεν έχουν απίστευτα καλές υποδομές και ταχύτητες σε προσιτές (για αυτούς, γιατί μην ξεχνάμε ότι έχουν μεγαλύτερους μισθούς) για αυτούς τιμές... 

 

Η ανδόρρα πο την άλλη έχει μικρό πληθυσμό και οι περισσότεροι είναι σε αστικά κέντρα και έτσι ανεβαίνει ο μέσος όρος της φυσικά όμως η υποδομή τους ειναι χειρότερη απο αυτή των ΗΠΑ... 

 

Φυσικά οι περισσότεροι αμερικάνοι έχουν πολύ καλύτερες ταχύτητες! 

 

Και φυσικά εμείς θα έπρεπε να βρισκόμαστε πολύ πιο κάτω απο την θέση 56 γιατί γεωοπληθυσμιακά είμαστε πολύ πιο παρόμοιοι με το Βέλγιο παρά με τις ΗΠΑ αλλά έχουμε χειρότερες ταχύτητες και τιμές και απο τους δύο!!! 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...