Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kastorakos84 είπε

Δεν παίζει ρόλο μόνο η υποδομή,  αλλά και οι χρήστες.  Δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να πληρώσουν περισσότερο για μετάβαση από adsl σε vdsl. Το 90% το μόνο που κοιτάνε είναι το πόσο θα πληρώνουν το μήνα,  και γκρινιάζουν γιατί έχουν 10Mbps, όταν ομως τους λες ότι στην περιοχή τους έχει διαθεσιμότητα vdsl, μόλις ακούσουν τις χρεώσεις,  σφυρίζουν αδιάφορα. Και τον άλλο μήνα που έρχονται να πληρώσουν λογαριασμό,  πάλι τα ίδια...

Μαστορη εδώ λέμε πληρώνουμε γι 24 κ έχουμε 6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kastorakos84 είπε

Δεν παίζει ρόλο μόνο η υποδομή,  αλλά και οι χρήστες.  Δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να πληρώσουν περισσότερο για μετάβαση από adsl σε vdsl. Το 90% το μόνο που κοιτάνε είναι το πόσο θα πληρώνουν το μήνα,  και γκρινιάζουν γιατί έχουν 10Mbps, όταν ομως τους λες ότι στην περιοχή τους έχει διαθεσιμότητα vdsl, μόλις ακούσουν τις χρεώσεις,  σφυρίζουν αδιάφορα. Και τον άλλο μήνα που έρχονται να πληρώσουν λογαριασμό,  πάλι τα ίδια...

Με ADSL έχω συνηθως 17 με 22, καθώς βρίσκομαι στο καφαο διπλα, με το πιο φτηνο πακετο "εως 24" νς 18,5€ το μηνα. Δεν βρισκω κανενα λογο αναθαθμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα μου εγινε  αυτόματα η μετάβαση απο cyta σε voda ,με "24αρα" απο 15 που έπιανα πριν ανέβηκα σχεδόν στα 18 , παντως vdsl κάλυψη εχει πια αρκετή απλα ο κοσμος δεν ειναι διατεθειμένος να πληρώσει παραπάνω και βολεύετε με μια απλή adsl 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, doom666 είπε

600αρα symmetric στην Ισπανια :)

image.png.827741798c01bc71efcf0118b3f323a8.png

Δεν λέει τιποτα αυτό. Θεσσαλονίκη ξάδερφος μου έχει 1000Mbps down και 1000up. Πάγιο 200ευρο το μήνα.Εννοείτε έχει πραγματική οπτική ίνα κι όχι vdsl ktl

Επεξ/σία από xenofonlive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xenofonlive είπε

Δεν λέει τιποτα αυτό. Θεσσαλονίκη ξάδερφος μου έχει 1000Mbps down και 1000up. Πάγιο 200ευρο το μήνα.

...με ότι  νάνε εταιρεία..!! εγώ έχω γραμμή από νορμάλ provider..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Antilogos1975 είπε

χωρις να το γκουγκλαρω νομιζω οτι ειναι καπου στην αγγλια..

Και γιατι δεν γραφει Αγγλια ή Ην. Βασιλειο;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doom666 είπε

...με ότι  νάνε εταιρεία..!! εγώ έχω γραμμή από νορμάλ provider..!!

Δεν τι λές κι οτι νάνε εταιρεία που μπορεί να σου δώσει 100αδες φορές πιο γρήγορο ίντερνετ... μάλον οι νορμάλ provider είναι ότι νανε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Loinen είπε

Και γιατι δεν γραφει Αγγλια ή Ην. Βασιλειο;  

μαλλον δεν καταληξανε σε ποιον ανηκει.γαλλια ή αγγλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Σιγά μην ειναι 14... Μάλλον για 4 είναι. 

Για να πάνε οι ερευνητές στα χωριά και στις κωμοπόλεις όπου οι ταχύτητες είναι πλησίον του 1. Αλλά εκεί ακόμα και να κατεβάσεις το tool είναι οδυνηρό.

Για αυτό και λέγεται μέσος όρος. Δεν ξέρω κάπου στο σχολείο κάναμε μαθηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, TechnoV είπε

Μαστορη εδώ λέμε πληρώνουμε γι 24 κ έχουμε 6...

Ναι, στο ADSL γιατί έχει απώλεια λόγο χαλκού. Οι συνδέσεις με οπτική ίνα ακόμα και με σάπιες εταιρείες είναι σχεδόν ότι πληρώνεις παίρνεις. Έχει ξαναυποθεί, η αδυναμία του χαλκού και του ADSL στην Ελλάδα δεν είναι καμία πατέντα.

26 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Με ADSL έχω συνηθως 17 με 22, καθώς βρίσκομαι στο καφαο διπλα, με το πιο φτηνο πακετο "εως 24" νς 18,5€ το μηνα. Δεν βρισκω κανενα λογο αναθαθμισης.

Είσαι από τους τυχερούς αφού το έχεις δίπλα το καφαο, καλά άμα βάλεις και VDSL 49/50 θα πιάνεις

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosmakos είπε

Πιο τραγικη σκεψη δεν εχω ακουσει. Το οτι πληρωνουν 24αρα και εχουν 10Mbps ειναι λογικο? Μενω Τσεχια πληρωνω 50αρα και μαντεψε εχω 50αρα. Δεν χρειαζετε να παω να τους πω οτι εχω αργο ιντερνετ για να μου κανουν προταση να παω στην 100αρα. Αν ολοι ειχαν οσο πληρωναν κανεις δεν θα εκανε παραπονο.

Η έρευνα αναφέρει τι έχουν ο χρήστες. Οπότε ναι. Παίζει ρόλο και τι έχουν επιλέξει ανάλογα με το τι σηκώνει το πορτοφόλι τους. Όσο για το 24αρι έχουμε φτάσει 2020 και καταλαβαίνω ότι ακόμα δεν έχεις μάθει την τεχνολογία adsl. Η ταχύτητα είναι άμεσα συνδεδεμένη με την απόσταση από το dslam. Βάζοντας οπτική όπως μέχρι το καφαο πλέον ( vdsl ) έχεις καλύψει την μεγαλύτερη απόσταση. Άρα ναι. Είναι πιο εύκολο όταν σου λένε 50-100 να έχεις 100 και εγγύηση ταχύτητας. Το τραγικό είναι ότι αν έπιανες 14 δεν είχες την δυνατότητα μείωσης τιμής σε 12αρι για παράδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...