Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Warzycha είπε

Σκέψου ότι μπορει να σου κάνουν κι αυτοί "δωρο"!

Δώσ'το άλλη φορά ρε συ.

Kαι να ρισκαρει να πεθανει κανενας απο τον ιο και να μεινει μετεωρη η δωσοληψια δωρου ; ειπαμε.. Dont feed the troll.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Ολίγον άσχετο, αλλά μέχρι στιγμής υπάρχει κάποια κίνηση για την διευκόλυνση και την ψυχαγωγία των πολιτών? Σε άλλες χώρες έχουν υπάρξει δωρεάν πρόσβαση σε περιεχόμενο που μέχρι πρότινος ήταν επί πληρωμή, εκπτώσεις σε είδη γυμναστικής για οικιακή χρήση, διάθεση βιβλίων δωρεάν, προσφορές/εκτπώσεις από πάροχους κ.α. Εδώ κάποια πρωτοβουλία μέχρι στιγμής?

https://www.lifo.gr/now/culture/273769/koronoios-dorean-anametadosi-spoydaion-parastaseon-apo-ti-metropolitan-opera

Επεξ/σία από Fir3fly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, xstreamgamer said:

Τι δουλειά έχει η εταιρία που δουλεύω να είναι ανοιχτή ρε παιδιά;Μιλάμε για εταιρία παραγωγής Αλουμινίου με εξαγωγές στο εξωτερικό.Ετοιμάζομαι σιγά σιγά να πάω για δουλειά. Όπου θα ακουμπάω χειριστήρια που τα έχουν πιάσει άλλοι 20 πριν από μένα και άντε πάνω στο χειριστήριο θα έχω το απολυμαντικό μου, στα υπόλοιπα μέρη του εργοστασίου όπου θα περιφέρομαι εκτελώντας ένα σωρό άλλες δουλειές εκτός από την βασική μου εργασία πως σκατά θα προστατευτώ;

Ακόμα δεν έχετε κατανοήσει ότι το νόημα είναι η αποφυγή της συνάθροισης και του συγχρωτισμού πολλών ατόμων μαζί.

Με ξεπερνά το γεγονός ότι θέλετε να κλείσουν οι δούλειες σας χωρίς να υπάρχει λόγος, να αράζετε και φυσικά να πληρώνεστε παράλληλα. Αυτό είναι οριακά χειρότερο από το να μαζεύονται στόκοι και να αψηφούν τα μέτρα.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, whosethere είπε

δεν νομιζω οτι ειναι αξιοπιστα (ετσι θυμαμαι απο αυτα που διαβαζα απο τους κινεζους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια βόλτα με το αμάξι στη Θεσσαλονίκη δεν έχει καθόλου κίνηση

Κάπως έτσι είναι οι δρόμοι σαν τον τυπα στο βίντεο.btw κομματάρα να χαλαρώσουμε λίγο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει να πηγαίνουν 5-5 στα ταμεία σούπερ μάρκετ και να προσέχουν κλπ δε γίνονται. 

Να ξεκινήσουν μόνο delivery τηλεφωνικά ή online. 

Έτσι δε θα υπάρχει χαμός από κόσμο, ούτε μετάδοση ιού στον κόσμο ούτε στους ταμιες. Επίσης δε θα μπορεί ο καθένας να αγοράσει 40 κουτιά μακαρόνια, θα υπάρχει όριο κάθε μέρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bakasmarios είπε

Kαι να ρισκαρει να πεθανει κανενας απο τον ιο και να μεινει μετεωρη η δωσοληψια δωρου ; ειπαμε.. Dont feed the troll.

Αντί να βγάζεις συμπεράσματα, μήπως να απαντήσεις αν γνωρίζεις εντός του θεματος; Υπάρχει απαγόρευση ή όχι; Θα είναι σε κλειστό κτήμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Ε ναι! Αυτό είναι ο κορωνοιος το αδερφάκι της πνευμονίας.

καταλαβες γιατι το παρεθεσα ? διοτι οι χωρες που ψοφολογανε ενα σωρο απο νορμαλ πνευμονια δεν εχουν ιδιαιτερα θυματα απο τον κορωνοιο

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Αυτό που λέει να πηγαίνουν 5-5 στα ταμεία σούπερ μάρκετ και να προσέχουν κλπ δε γίνονται. 

Να ξεκινήσουν μόνο delivery τηλεφωνικά ή online. 

Έτσι δε θα υπάρχει χαμός από κόσμο, ούτε μετάδοση ιού στον κόσμο ούτε στους ταμιες. Επίσης δε θα μπορεί ο καθένας να αγοράσει 40 κουτιά μακαρόνια, θα υπάρχει όριο κάθε μέρα. 

φιλε με τα κιλα και το μποι να ψωνιζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, eri77 είπε

νομιζω οτι μολις τα απαγόρευσε

Ειδα το βιντεο με την ανακοινωση που εκανε,δε νομιζω, ειμαι σιγουρος,τον ειδα και τον ακουσα,εκτος το UK απο την απαγορευση.

1 ώρα πριν, volleyball είπε

Με νέα απόφαση του, ο αποκλεισμός ισχύει και για Μ. Βρετανία & Ιρλανδία https://www.iefimerida.gr/kosmos/koronoios-50-nekroi-ipa-mploko-se-bretania-irlandia

Θα το ψαξω.

edit οντως θα ισχυσει απο μεσανυχτα Δευτερας,η αρχικη εξαιρεση εγινε γιατι εχει γηπεδα γκολφ με οικονομικα προβληματα εκει,λενε.

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ακόμα δεν έχετε κατανοήσει ότι το νόημα είναι η αποφυγή της συνάθροισης και του συγχρωτισμού πολλών ατόμων μαζί.

Με ξεπερνά το γεγονός ότι θέλετε να κλείσουν οι δούλειες σας χωρίς να υπάρχει λόγος, να αράζετε και φυσικά να πληρώνεστε παράλληλα. Αυτό είναι οριακά χειρότερο από το να μαζεύονται στόκοι και να αψηφούν τα μέτρα.

μια μικρομεσαια επιχειρηση με προσωπικο 50 ατομων και ανω ασφαλως ειναι χωρος συναθροισης ατομων τα οποια πριν μπορει να εχουν μπει σε λεωφορεια μετρο για να πανε στις δουλειες τους και μετα επι 8 ωρες να ειναι κλεισμενοι σε εναν χωρο...πως το βλεπεις δεν υπαρχει κινδυνος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kaspito είπε

Έλα μου ντε. Αν τους πεις ότι κοντινή σου επαφή ανέβασε πυρετό τι θα κάνουν?

Έχει ήδη συμβεί εδώ και τρεις μέρες. Αυτός τον οποίο αλλάζω κανονικά  στην βάρδια πήρε άδεια από την δουλειά πριν τρεις μέρες και μου μιλούσε από απόσταση μισού μέτρου και ξαφνικά μου λέει σήμερα είχα βήχα και έβγαζα κομμάτια από τον λαιμό.Τον απώθησα πίσω και του είπα καλά τρελός είσαι και μου μιλάς από τόσο κοντά;Το είπα σε όλους εκεί μέσα κανένας δεν συγκινήθηκε πλην ότι έδωσαν στον συγκεκριμένο άδεια.Έχω εδώ και τρεις μέρες μία πολύ ήπια κεφαλαλγία,θα έλεγα ότι δεν είναι καν στα όρια του πόνου απλά ίσα ίσα που γίνεται αισθητή και τρομάζω, τόσο για μένα όσο και για την ηλικιωμένη μητέρα μου

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τομπολα!

 

Οι περισσότεροι ασθενείς με κορώνα που βρίσκονται σε μονάδα εντατικής θεραπείας (ΜΕΘ) είναι κάτω των 50 ετών. Αυτό λέει ο Σύνδεσμος για Εντατική Φροντίδα. Αυτό, ενώ οι ηλικιωμένοι με κακή υγεία είναι οι πιο ευάλωτοι.
"Πρόκειται κυρίως για άτομα άνω των 80 ετών που έχουν πεθάνει από κορώνα, αλλά οι άνθρωποι που βρίσκονται στην αναπνοή μας είναι κυρίως κάτω των 50 ετών", λέει ο πρόεδρος Diederik Gommers της εθνικής ένωσης κατά του NOS. Είναι επίσης καθηγητής στο τμήμα IC του Erasmus MC στο Ρότερνταμ.

https://www.rijnmond.nl/nieuws/193054/Meeste-coronapatienten-op-IC-zijn-jonger-dan-50-jaar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H βλακεια παει συνεφο παντως. Δουλευω σε πολυ γνωστη αλυσιδα s/m της βορειας Ελλαδος. Αυτο που γινεται τις τελευταιες μερες ειναι τουλαχιστον αστειο. Απο τις 7 το πρωι περιμενουν σαν τα ζομπι εξω απο το μαγαζι να ορμησουν. Δουλευω καθε μερα, απο τους 1000 που θα μπουν οι 10-20 φορανε γαντια, με μασκα εχω δει 2 μεχρι τωρα. Πανε στην μαναβικη, στα ψυγεια, στα ραφια, πιανουν ολα τα γ@μημενα προϊοντα για να παρουν ενα. Αλλοι βγαινουν να ψωνισουν οικογενειακως 5 ατομα με 64 καροτσακια για το καθε παιδι. Δηλαδη ξερεις οτι υπαρχει θεμα αλλα αποφασιζεις να παρεις ολη την οικογενεια σου μαζι μην τυχον και δεν κολλησει καποιος... Για τις "ευπαθεις" ομαδες νομιζω εχετε καταλαβει ολοι οτι κανουν το ακριβως αντιθετο απο αυτο που πρεπει. Και εκτος απο ολα αυτα εχεις και το καθε σιχαμα να φωναζει για το παραμικρο και να ζηταει τον υπευθυνο του καταστηματος. Εντωμεταξυ οι αλυσιδες s/m στα π@π@ρια τους. Μονο το χρημα να ρεει αφθονο. Καμια πρωτοβουλια να μπουν  γαντια στις εισοδους που πρεπει να φορανε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΟΛΟΙ, τουλαχιστον να πουμε οτι θα περιορισουμε καπως τον βασικο τροπο μολυνσης μεσα σε ενα s/m. Μονο απαιτησεις απο τους 4ωρους σκλαβους... Η πολιτεια φυσικα αφαντη με ημιμετρα και χαζομαρουλες με σχολεια κλπ. Εγω το γραφω και ας με βριζουν. Μας αξιζει να εχουμε περισσοτερα κρουσματα. Μονο αμα φτασει το σκατο στην καλτσα καταλαβαινει ο ελληνας.

Επεξ/σία από Manoleros95
  • Like 12
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...