Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Και ερωτώ.  Πως στον @#@$ όλοι αυτοί μαθαίνουν οτι ειναι θετικοί στον ιό, όταν τα συμπτώματά τους ειναι απλά ένα βηχάκι; Κι εγω βηχάκι έχω και στο τηλέφωνο μου είπαν απλώς να κάτσω σπίτι και μονο αν χειροτερέψουν να επικοινωνήσω ξανά!!!

Να υποθέσω οτι σκάνε τα 100 ή 200 ευρώ και κάνουν το τεστ σε ιδιωτικη κλινική;

Νομίζω ένα βηχακι δεν είναι και αμάν το σύμπτωμα ρε συ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω δεχθεί αρκετές κλήσεις από το πρωί (λογιστής είμαι) σχετικά με άδειες, συμβάσεις, ωράρια και τα λοιπά. Άλλη επιχείρηση θα λειτουργήσει με μισούς εργαζόμενους, άλλη θα χρεώσει κανονική άδεια μέχρι να υπάρξουν περισσότερες πληροφορίες, άλλη θα δώσει άνευ αποδοχών. Υπάρχουν και περιπτώσεις που με παίρνουν φίλοι και φίλοι φίλων για να με ρωτήσουν για τις συμβάσεις τους γιατί οι εργοδότες θέλουν να τις αλλάξουν από πλήρους απασχόλησης σε μερικής. Καταλαβαίνω απόλυτα τον εργοδότη (ιδιαίτερα τον σωστό και τυπικό) που βλέπει το μαγαζί του κλειστό ή άδειο και απελπίζεται. Πάνω που υπήρχε μια αισιοδοξία στην αγορά, έγινε αυτό και σε αρκετούς μήνες θα δούμε - νιώσουμε τις συνέπειες του στην οικονομία μας. 

Όσον αφορά στους εργαζόμενους, δεν υπογράφουμε καμία αλλαγή σύμβασης. Βάζουμε όλοι πλάτη στην επιχείρηση, αλλά δεν δεχόμαστε να υπογράψουμε χαρτιά που ίσως αύριο μας στερήσουν αποζημίωση ή επιφέρουν μείωση αυτής. Σε συνεννόηση με τον εργοδότη, δεχόμαστε αλλαγή ωραρίου, χρέωση άδειας, ακόμη και άδεια άνευ αποδοχών ώστε να υπάρξει υπόλοιπο για όποιους χρειαστούν κάποιες μέρες αργότερα. Καλό είναι, σε οποιοδήποτε συμφωνητικό ή υ/δ γίνεται, να υπάρχει αναφορά στην τρέχουσα κατάσταση ώστε να αποδεικνύεται και το αίτιο της όποιας αλλαγής. Πολλοί θα σπεύσουν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση οπότε θα χρειαστεί προσοχή. Τέλος, θα πρότεινα όλοι μας, μόλις περάσει αυτή η κατάσταση και επανέλθουν οι φυσιολογικοί ρυθμοί, να θυμηθούμε ποιοι μας φέρθηκαν ντόμπρα και ποιοι σκάρτα. Να επιβραβεύσουμε επιχειρήσεις που στάθηκαν αρωγοί και να "μαυρίσουμε" εκείνους που βρήκαν έδαφος να μας κοροϊδέψουν. Και ας πληρώσουμε ένα προϊόν 1 ευρώ παραπάνω. Δεν πειράζει. Αυτό το ευρώ, όπως αποδεικνύεται, θα το πάρουν πίσω στην πρώτη ευκαιρία. 

 

  • Like 18
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Walking dead soon. Εάν δεν υπάρξει κατάλληλη χρηματοδότηση για τις απαραίτητες άδειες θα σκοτωθούμε για ρολά υγείας.

Εγώ το πρωί είδα τσιμπούσι στην παραλία από μακριά με αρκετό κόσμο,ψησταριές,κοψίδια και συναφή. Να πάμε φαγωμένοι τουλάχιστον

Επεξ/σία από kti23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδες επειδη dettol,αντισηπτικα κτλπ ειναι εξαφανισμενα απο supermarket οποιος ειναι Κρητη και ψωνιζει απο Χαλκιαδακη(δεν κανω διαφημιση) ειχε αυτο το σαπουνι για τα χερια που δε το εχει παρει χαμπαρι ο κοσμος γιατι ειχε αρκετα ακομα οποτε λογικα θα εχουν και τη Δευτερα ειναι αυτο 

IMG_20200314_223711.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά οι διάσημοι και μη, που πάνε και κάνουν το τεστ με έναν βήχα, θα πρέπει να έχουν κρούσμα στο περιβάλλον τους.
Ή θα πήγαν ταξίδι αστραπή σε μέρος με πολλά κρούσματα για ψώνια, γυρίσματα κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koulkos είπε

Έχω δεχθεί αρκετές κλήσεις από το πρωί (λογιστής είμαι) σχετικά με άδειες, συμβάσεις, ωράρια και τα λοιπά. Άλλη επιχείρηση θα λειτουργήσει με μισούς εργαζόμενους, άλλη θα χρεώσει κανονική άδεια μέχρι να υπάρξουν περισσότερες πληροφορίες, άλλη θα δώσει άνευ αποδοχών. Υπάρχουν και περιπτώσεις που με παίρνουν φίλοι και φίλοι φίλων για να με ρωτήσουν για τις συμβάσεις τους γιατί οι εργοδότες θέλουν να τις αλλάξουν από πλήρους απασχόλησης σε μερικής. Καταλαβαίνω απόλυτα τον εργοδότη (ιδιαίτερα τον σωστό και τυπικό) που βλέπει το μαγαζί του κλειστό ή άδειο και απελπίζεται. Πάνω που υπήρχε μια αισιοδοξία στην αγορά, έγινε αυτό και σε αρκετούς μήνες θα δούμε - νιώσουμε τις συνέπειες του στην οικονομία μας. 

Όσον αφορά στους εργαζόμενους, δεν υπογράφουμε καμία αλλαγή σύμβασης. Βάζουμε όλοι πλάτη στην επιχείρηση, αλλά δεν δεχόμαστε να υπογράψουμε χαρτιά που ίσως αύριο μας στερήσουν αποζημίωση ή επιφέρουν μείωση αυτής. Σε συνεννόηση με τον εργοδότη, δεχόμαστε αλλαγή ωραρίου, χρέωση άδειας, ακόμη και άδεια άνευ αποδοχών ώστε να υπάρξει υπόλοιπο για όποιους χρειαστούν κάποιες μέρες αργότερα. Καλό είναι, σε οποιοδήποτε συμφωνητικό ή υ/δ γίνεται, να υπάρχει αναφορά στην τρέχουσα κατάσταση ώστε να αποδεικνύεται και το αίτιο της όποιας αλλαγής. Πολλοί θα σπεύσουν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση οπότε θα χρειαστεί προσοχή. Τέλος, θα πρότεινα όλοι μας, μόλις περάσει αυτή η κατάσταση και επανέλθουν οι φυσιολογικοί ρυθμοί, να θυμηθούμε ποιοι μας φέρθηκαν ντόμπρα και ποιοι σκάρτα. Να επιβραβεύσουμε επιχειρήσεις που στάθηκαν αρωγοί και να "μαυρίσουμε" εκείνους που βρήκαν έδαφος να μας κοροϊδέψουν. Και ας πληρώσουμε ένα προϊόν 1 ευρώ παραπάνω. Δεν πειράζει. Αυτό το ευρώ, όπως αποδεικνύεται, θα το πάρουν πίσω στην πρώτη ευκαιρία. 

Καλά κάνουν οι επιχειρήσεις, όποιος θέλει άδεια να είναι άνευ αποδοχών ή να απαιτήσει το μισθό του από τον Κυριάκο όπως γίνεται στο δημόσιο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rizogalos είπε

Νομίζω ένα βηχακι δεν είναι και αμάν το σύμπτωμα ρε συ.... 

Εδω κοτζάμ Μπόμπα και ειπε οτι έχει δεκατάκια και βηχάκι!

Πωτς; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, zio10 είπε

Οι τουρίστες που είναι εδω στον δρόμο;

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αυτό τι αφορά; Τα πάντα; Από ξενοδοχεία μέχρι BnB;

Έτσι καταλαβαίνω. Λέει κύρια και μη κύρια τουριστικά καταλύματα εποχικής λειτουργίας.

Όσα έχουν ήδη ανοίξει πάνε για 23/3 κλείσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gas7777 είπε

Και ερωτώ.  Πως στον @#@$ όλοι αυτοί μαθαίνουν οτι ειναι θετικοί στον ιό, όταν τα συμπτώματά τους ειναι απλά ένα βηχάκι; Κι εγω βηχάκι έχω και στο τηλέφωνο μου είπαν απλώς να κάτσω σπίτι και μονο αν χειροτερέψουν να επικοινωνήσω ξανά!!!

Να υποθέσω οτι σκάνε τα 100 ή 200 ευρώ και κάνουν το τεστ σε ιδιωτικη κλινική;

ΥΠΟΘΕΤΩ πάνε στο νοσοκομείο...απλά επειδή πλέον (βλέπουν τα χάλια της Ιταλίας) κατάλαβαν ότι μεγάλο μέρος του πλυθησμού θα νοσήσει ΣΙΓΟΥΡΑ, χωρίς να μπορούν να κάνουν τεστ και να τους κρατήσουν όλους στα νοσοκομεία, κάνουν το αυτονόητο και πλέον θα προσπαθήσουν να περιοριστούν στα ΣΟΒΑΡΑ περιστατικά (ευπαθείς ομάδες/υψηλό πυρετό). Αυτός είναι και ο λόγος που σου είπαν να κάτσεις σπίτι...Προφανώς, αν πας σε νοσοκομείο και έχεις κάποια συμπτώματα είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν το τεστ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...