Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, guzel είπε

Αντί να βγάζεις συμπεράσματα, μήπως να απαντήσεις αν γνωρίζεις εντός του θεματος; Υπάρχει απαγόρευση ή όχι; Θα είναι σε κλειστό κτήμα 

Χρειάζεσαι ειδική απαγόρευση για να μην πας να συγχρωτιστείς με άλλους πόσους ξέρω γω στο ίδιο σπίτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

Έχει ήδη συμβεί εδώ και τρεις μέρες. Αυτός τον οποίο αλλάζω κανονικά  στην βάρδια πήρε άδεια από την δουλειά πριν τρεις μέρες και μου μιλούσε από απόσταση μισού μέτρου και ξαφνικά μου λέει σήμερα είχα βήχα και έβγαζα κομμάτια από τον λαιμό.Τον απώθησα πίσω και του είπα καλά τρελός είσαι και μου μιλάς από τόσο κοντά;Το είπα σε όλους εκεί μέσα κανένας δεν συγκινήθηκε πλην ότι έδωσαν στον συγκεκριμένο άδεια.Έχω εδώ και τρεις μέρες μία πολύ ήπια κεφαλαλγία,θα έλεγα ότι δεν είναι καν στα όρια του πόνου απλά ίσα ίσα που γίνεται αισθητή και τρομάζω, τόσο για μένα όσο και για την ηλικιωμένη μητέρα μου

Εκτός του ότι βλέπω συναδέλφους να πηγαίνουν για οικονομία τρεις και τέσσερις μαζί στο ίδιο αυτοκίνητο...

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια θα επρεπε να κλεισει οτιδηποτε δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ανοικτο. Δουλευω σε μαγαζι με παιχνιδια και ολη μερα παραλαμβανουμε δεματα κινας απο αθηνα, θεσσαλονικη, πατρα κλπ. Δεν κινδυνευω να μολυνθω εγω, οι συναδελφοι, οι μεταφορικες ή οι λιγοστες πελατες; Κλεισιμο ολα για 2 εβδομαδες και με μετρο τα σουπερμαρκετ, αλλιως δεν.

πρεπει να βαλουμε ολοι πλατη τωρα για να το ξεπερασουμε.

Σεβομαι απιστευτα τον εργοδοτη μου γιατι πρωτα απο ολα ειναι Ανθρωπος με Α κεφαλαιο, πραγμα πολυ σπανιο στις μερες μας και δινω τα παντα για την επιχειρηση, αλλα εδω τιθεται σοβαρο θεμα υγειας

Επεξ/σία από iphotographer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, guzel είπε

Τα πάρτυ δεν έχουν απαγορευτεί έτσι δεν είναι; Αύριο έχω ένα μην έρθουν και μας μαζεψουν και ψαχνομαστε 

Αν κανετε φασαρια θα πεσει μπουζουριασμα xD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αν πας Νοσοκομείο να κάνεις τεστ σε βάζουν σε θάλαμο αρνητικής πίεσης μέχρι να βγει το αποτέλεσμα. Αν βγει θετικό αλλά δεν χρήζεις νοσηλείας πως πας στο σπίτι; Σε γυρνάνε με ασθενοφόρο;

Εγω γτ νομιζω οτι σου κανουν το τεστ εκτος νοσοκομειου, προφανως δε περιμενεις να βγει το αποτελεσμα αλλα σου λενε γυρνα σπιτι μοναχος και κατσε καραντινα
και μετα σε περνουν τηλ μαλλον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός που έχει μεγαλύτερη πλάκα ειναι ο Ερντογάν... 5 κρούσματα λέει αλλά τσουπου τσούπου να οι απολυμάνσεις σε βουλή στο κάστρο του κτλ να οι καραντίνες να τα κλειστά σχολεία να οι τεράστιες ουρές των Τούρκων που παν να αγοράσουν κολόνια λεμονιού ή πως την λένε...

 

Κατα τα άλλα its ok μόνο 5 κρούσματα το έχουμε μην δίνετε σημασία :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ant_ είπε

Ας μεινουνε και τα κρεωπολεια 24 ωρες δεν ειναι δικο μου θεμα πως θα το πετυχουνε

εδω υπαρχουνε μαγαζια που ειναι ανοιχτα 24 ωρες για τσιγαρα τσιχλες και περιοδικα

το 24 ωρο σουπερ μαρκετ σε κατασταση εκτακτης αναγκης μου φαινεται λογικο 

Μα τι συγκρίνεις τώρα; Υπάρχει κόσμος που δουλεύει νύχτα και ναι υπάρχει ζήτηση για καφέ, τσιγάρα, φαγητό κλπ. Αυτά τα μαγαζιά μένουν ανοιχτά γιατί έχουν κέρδος.

Αλλά γίνεται τώρα να προσλάβει ο μανάβης υπάλληλο για το βράδυ, να του πληρώνει μισθό και ένσημο μήπως και έχει αϋπνίες μια γιαγιά και βγει να πάρει ντομάτες; 

Δε φτάνει που θα χτυπήσει κόκκινο η ανεργία στον ιδιωτικό τομέα, θα φαλιρίσουμε και όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες;

Σταματήστε να σκέφτεστε όλοι το τώρα και σκεφτείτε λίγο τις επιπτώσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά ενδιαφέρον να συγκρίνουμε αργότερα τις μεθόδους της Βρετανίας με αυτές πχ της Γαλλίας. Η Βρετανία δεν κλείνει σχολεία κτλ, άλλοι το κάνουν. Προφανώς κάποιος κάνει μεγάλη μαλακία, να δούμε ποιός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kOzanitisV είπε

Ο Πατουλης ανακοινωσει οτι εξεταζεται σοβαρα το ενδεχομενο να παραμεινουν ανοιχτα τα σ/μ ολο το 24ωρο

Υποχρεωτικά ή όποιος θέλει; 

Μόνο στην Αττική αναφέρεται λογικά ε;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mic2mic είπε

Εξαιρετικά ενδιαφέρον να συγκρίνουμε αργότερα τις μεθόδους της Βρετανίας με αυτές πχ της Γαλλίας. Η Βρετανία δεν κλείνει σχολεία κτλ, άλλοι το κάνουν. Προφανώς κάποιος κάνει μεγάλη μαλακία, να δούμε ποιός.

και το κριτήριο ποιό θα είναι;

νταξει ας πούμε τα σχολεία και το αν και τι θα μάθουν τα παιδιά κλάιν και μετράμε με ΜΟΝΟ κριτήριο ζωές (που δε το θεωρώ αυτονόητο αλλά ας το κάνουμε παραδοχή) ας πούμε ότι ξερωγώ κάποιες χώρες κλείνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ όπως προτείνουν διάφοροι εδώ μέσα, εταιρείες, εισαγωγές, πανεπιστήμια, εργοαστάσια κλπ κλπ κλπ

και ξερωγω από τις εταιρείες αυτές κάποιες σχεδιάζουν ή κατασκευάζουν ένα νοσοκομέιο ή κάποια ιατρικά εργαλέια / εξοπλισμό κλπ και το κράτος καταρρέει οικονομικά για 1-2 χρόνια (ας πούμε ότι νοιώθει ένα σοκ σαν περίπου αυτό της Ελλάδα το 2011) που σημαίνει ότι μπορεί να καθυστερήσει να φτιαχτεί ένα νοσοκομείο, κάποια προγράμματα να πάνε πίσω ή το ΑΕΠ και άρα και οι πόροι για την υγεία τα επόμενα χρόνια είναι μικρότερα. Θα βάλεις μέσα στον υπολογισμό και αυτές τις απώλειες, το πόσοι ξερωγώ πεθάνανε πεπειδή το κράτος δε μπόρεσε να πάρει να επόμενα χρόνια 2-3 ασθνοφόρα παραπάπνω.

Είναι τόσο περιπλοκη αυτή η ανάλυση και σύγκριση που πάντα κάποιος μπορεί να σου δείχνει τη πλευρά που θέλει. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις τέλεια σύγκριση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, llldoomlll είπε

Εγω γτ νομιζω οτι σου κανουν το τεστ εκτος νοσοκομειου, προφανως δε περιμενεις να βγει το αποτελεσμα αλλα σου λενε γυρνα σπιτι μοναχος και κατσε καραντινα
και μετα σε περνουν τηλ μαλλον ?

Εδώ στο Βόλο όσοι πάνε Νοσοκομείο τους κρατάνε σε θάλαμο αρνητικής πίεσης. Ίσως επειδή είναι μικρή πόλη και είναι λιγότερα τα περιστατικά και φτάνουν οι θάλαμοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...