Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν είσαι σπίτι και το απλό σαπούνι κάνει. Νομίζω είναι και καλύτερο από τα αντισηπτικά.

Εννοείται, η αλόγιστη χρήση αντισηπτικού, κάνει πιο ανθεκτικά τα μικρόβια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, billdanos said:

Παιδιά μισο λεπτο λίγο γιατί τουριστικά καταλύματα εποχικης λειτουργίας ΔΕΝ είναι τα ξενοδοχεία...

Ποιά είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, zio10 said:

Δεν είναι τα ξενοδοχεία στα νησιά; Ποια εννοεί;

Εγω νομίζω πως αφορά αυτό που ήδη είπαν για χιονοδρομικά, οργανωμένες παράλιες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πώς θα γίνει αυτό πρακτικά;

Πώς θα υποχρεωθούν οι υπάλληλοι να δουλεύουν με τρόπο που είναι βλαπτικός ως προς τις συμβάσεις τους;

Ποιες συμβάσεις ; Ιδιωτικός τομέας ξερεις τι ειναι; χωρις παρεξηγηση 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Εγω νομίζω πως αφορά αυτό που ήδη είπαν για χιονοδρομικά, οργανωμένες παράλιες κλπ.

Δεν πιστεύω ότι είναι αυτά. Δεν είναι καταλύματα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Δεν είπα ότι είπες κάτι τέτοιο, σε άλλο μέλος πήγαινε.

Και δεν ξέρω κατά πόσο θα αφήσουν να πτωχεύσει η μισή Ελλάδα. Δεν το αποκλείω με αυτά που ζούμε, αλλά δεν βλέπω πως θα είναι βιώσιμο την επόμενη μέρα. Το βρίσκω εξίσου πιθανό με τη διαγραφή χρεών.

Κοίτα, εξαρτάται, το "Ελλάδα" είναι επειδή μιλάμε για εμάς. Τα ίδια θα χρειαστεί να περάσουν και άλλες χώρες. Αν ήταν μόνο σε μια χώρα το θέμα θα λυνόταν ευκολα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

 Υπάρχει έλλειψη ενημέρωσης και έλλειψη πρωτοβουλίας για την ώρα στο συγκεκριμένο θέμα.

Πώς θα ζήσουν οι μισθωτοί χωρίς μισθό αν δεν πληρώνει το αφεντικό και πως θα πληρώσει μισθούς το αφεντικό αν το μαγαζί είναι κλειστό και δεν εισπράττει λεφτα; Πρώτα έπρεπε να λύσουν αυτό και μετά να κλείσουν τα μαγαζιά.

Κανείς δεν ξέρει ακόμη τι θα γίνει. Σίγουρα θα δοθεί κάποιο είδους επίδομα για τους υπαλλήλους όσων επιχειρήσεων κλείσουν με κυβερνητική απόφαση. Σωστό μέτρο, θα δούμε κατά πόσο θα λειτουργήσει στην πράξη και κατά πόσο θα είναι αρκετό. Θα κριθεί στην ώρα του. Από την άλλη, είναι άδικο για τους υπαλλήλους μιας επιχείρησης που μπορεί να μην ανήκει σε αυτές που έκλεισαν αλλά ίσως να έχει δει μείωση τζίρου ως και 80%. Πως θα κρατήσει τους εργαζόμενους με τέτοια μείωση και για πόσο; Οι καταστάσεις είναι πρωτόγνωρες. Στο συγκεκριμένο κομμάτι, δεν λειτουργούσαμε σωστά τόσα χρόνια, θα λειτουργήσουμε τώρα υπό αυτές τις συνθήκες; 

Με το μήνυμα μου πάντως, σε αυτό που ήθελα να επιστήσω την προσοχή μας, είναι η βλαπτική μεταβολή για τον εργαζόμενο. Γιατί όταν καλείς τους 10 υπαλλήλους σου να υπογράψουν νέα σύμβαση που λέει 2 ημέρες εργασίας της εβδομάδας (true story), και οι μισοί εξ αυτών έχουν 10+ χρόνια προϋπηρεσία στην επιχείρηση, καταλαβαίνει κανείς τη διαφορά στην αποζημίωση. Όπως και να έχει, μια συμβουλή από εργατολόγο ή δικηγόρο θα ήταν ένα καλό βήμα πριν μπουν υπογραφές σε οποιοδήποτε έγγραφο. Να βάλουμε όλοι πλάτη, με γνώμονα το καλό όλων μας και το δίκαιο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Δεν είπα ότι είπες κάτι τέτοιο, σε άλλο μέλος πήγαινε.

Και δεν ξέρω κατά πόσο θα αφήσουν να πτωχεύσει η μισή Ελλάδα. Δεν το αποκλείω με αυτά που ζούμε, αλλά δεν βλέπω πως θα είναι βιώσιμο την επόμενη μέρα. Το βρίσκω εξίσου πιθανό με τη διαγραφή χρεών.

Ξερεις ποσο ευκολα βγαινει ενας νομος για εκτακτη αναγκη...

Βγαινει αυριο ο Κουλης και λεει 24ωρα ολα τα Supermarket με αδεια απο ΟΑΕΔ,ΣΕΠΕ,ΓΣΕΕ κτλ...

Τι θα κανει ο υπαλληλος ?

Εχει κλεισει και ο ΡΟΥΒΙΚΩΝΑΣ 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, zio10 said:

Δεν πιστεύω ότι είναι αυτά. Δεν είναι καταλύματα αυτά.

Ναι είναι οσα λειτουργούν ανα εποχή και όχι ολο το χρόνο. Αρα δεν κλείνουν μεγάλα ξενοδοχεία.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ναι είναι οσα λειτουργούν ανα εποχή και όχι ολο το χρόνο. Αρα δεν κλείνουν μεγάλα ξενοδοχεία.

Είναι σχεδόν όλα στα νησιά και τις τουριστικές περιοχές που λίγα μένουν ανοιχτά όλο το χρόνο.

Επίσης κάποια από αυτά είναι πολύ μεγάλα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ναι είναι οσα λειτουργούν ανα εποχή και όχι ολο το χρόνο. Αρα δεν κλείνουν μεγάλα ξενοδοχεία.

E εδώ Κρήτη, το 99.5% των μεγάλων μονάδων ειναι εποχιακές, οπότε την τρώνε. Είναι και κανα 2 ήδη ανοιχτά στη Χερσονησσο, αυτά μετά τις 23 γιοκ ε; Εεεε ρε γλέντια

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...