Προς το περιεχόμενο

Απορίες Πιστωτικής Κάρτας


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Shinji ikari said:

Επειδή δεν τους έμαθε και κάποιος το οτιδήποτε, επειδή δε συμφέρει, άμα κατανοούσαν τα ρίσκα, δε θα έπερνε σχεδόν κανένας. 

Και όμως, οι περισσότεροι από αυτούς που "καταστράφηκαν" μια χαρά κατανοούσαν τα ρίσκα, επιλογή τους ήταν να τα πάρουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 minutes ago, Joshua21 said:

 

Περισσότεροι, λιγότεροι, δε θα τα χαλάσουμε στον αριθμό και βαριέμαι τώρα να λέω παραδείγματα, απλά είμαι της γνώμης πως αν δεν είσαι επειχηρηματίας, δε χρειάζεσαι πιστωτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Shinji ikari said:

Περισσότεροι, λιγότεροι, δε θα τα χαλάσουμε στον αριθμό και βαριέμαι τώρα να λέω παραδείγματα, απλά είμαι της γνώμης πως αν δεν είσαι επειχηρηματίας, δε χρειάζεσαι πιστωτική. 

Αυτό δεν λέγεται γνώμη, λέγεται προκατάληψη :)

Για να έχεις γνώμη θα πρέπει πρώτα να έχεις γνώση, και εσύ όχι μόνο δεν γνωρίζεις, αλλά δεν θες καν να μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Joshua21 said:

 

Έχω γνώση από θύματα και όλοι έλεγαν πως δεν ήξεραν τι παίζει, δεν περίμεναν να σκάσει η φούσκα, να πάθουν αρρώστια κλπ. Εσύ θα έχεις μάλλον από δεινους επειχηρηματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, Shinji ikari said:

Περισσότεροι, λιγότεροι, δε θα τα χαλάσουμε στον αριθμό και βαριέμαι τώρα να λέω παραδείγματα, απλά είμαι της γνώμης πως αν δεν είσαι επειχηρηματίας, δε χρειάζεσαι πιστωτική. 

μπορεις να πας εξωτερικο να νοικιασεις αμαξι με χρεωστικη και οι μισοι θα σε κοιτανε σαν εξωγηινο. μια πιστωτικη εχει πολλα καλα για οποιον ξερει να την κανει σωστα χρηση.οι υπολοιποι μπορουν να λενε οτι φταιει το κρατος η τραπεζα και η σατανικη καρτα.και προσωπικα δεν τους λυπαμαι αν καταστραφηκαν.

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Shinji ikari said:

Έχω γνώση από θύματα και όλοι έλεγαν πως δεν ήξεραν τι παίζει, δεν περίμεναν να σκάσει η φούσκα, να πάθουν αρρώστια κλπ. Εσύ θα έχεις μάλλον από δεινους επειχηρηματίες.

Αυτό λέω και εγώ, πως έχεις γνώση μόνο από "θύματα" και όχι από πιστωτικές.

Πάντως όλοι τις ίδιες δικαιολογίες έλεγαν, η διαφορά μας είναι πως μόνο εσύ τις πιστεύεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Και όμως, οι περισσότεροι από αυτούς που "καταστράφηκαν" μια χαρά κατανοούσαν τα ρίσκα, επιλογή τους ήταν να τα πάρουν.

Για τους τραπεζίτες λες;

σίγουρα ήξεραν, σπουδασμένοι είναι, διοικητές και διευθυντές με μια στρατιά οικονομολόγους, μάρκετινγκ και νομικούς.

Τώρα γιατί τους φέρθηκε το κράτος σαν δίχρονα που δεν ξέρανε, δεν καταλβαίνανε ακόμα παραμένει μυστήριο.

3 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Άσε που τώρα με τον υψηλό πληθωρισμό αν βάλεις κάτι σε 12+ άτοκες δόσεις το αγοράζεις φθηνότερα ;) 

Γιατί; αν είσαι επιχειρηματίας ή έμπορος και θα αυξήσεις τις τιμές σου σύντομα, ναι.

Ένας υπάλληλος, αν δεν πάρει αύξηση, ποια η διαφορά να τα πληρώσει ντούκου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Shinji ikari said:

Δε νομίζω, τι σημασία έχει πως θα με κοιτάνε; αφού γίνεται, σιγά μη ντραπούμε που δεν είμαστε δουλοπαρικοι. 

δεν θα σε κοιτανε.δεν θα σου νοικιασουν. οποτε εσυ μπορεις να μην τις κανεις use και ας τις κανουν use οσοι το εχουν.οι υπολοιποι που δεν το εχουν ανηκουν στην κατηγορια οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια και ας ακουγεται κακο

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, doubleh said:

Για τους τραπεζίτες λες;

σίγουρα ήξεραν, σπουδασμένοι είναι, διοικητές και διευθυντές με μια στρατιά οικονομολόγους, μάρκετινγκ και νομικούς.

Τώρα γιατί τους φέρθηκε το κράτος σαν δίχρονα που δεν ξέρανε, δεν καταλβαίνανε ακόμα παραμένει μυστήριο.

Όχι, για τους πελάτες τους λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, για τους πελάτες τους λέγαμε.

Α, ναι σωστά.

Μεταξύ των απλών πολιτών, από φοιτητές εως και ηλικιωμένους, και των τραπεζιτών, αυτοί που φταίνε είναι οι πρώτοι, όχι οι δεύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, doubleh said:

Α, ναι σωστά.

Μεταξύ των απλών πολιτών, από φοιτητές εως και ηλικιωμένους, και των τραπεζιτών, αυτοί που φταίνε είναι οι πρώτοι, όχι οι δεύτεροι.

Sorry, δεν θα συμμετάσχω στο τσουβάλιασμα που προσπαθείς να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shinji ikari είπε

Μπορώ να νοικιάσω κι από το τηλέφωνο μου, δε βλέπω να ζητάει πιστωτική. 

Πήγαινε στη Hertz/Sixt/Europcar κλπ σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή πόλη και ζήτα να νοικιάσεις χωρίς πιστωτική. Απλά μην έχει κόσμο για να το διασκεδάσουν κι αυτοί όπως πρέπει...

2 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Έχω γνώση από θύματα και όλοι έλεγαν πως δεν ήξεραν τι παίζει, δεν περίμεναν να σκάσει η φούσκα, να πάθουν αρρώστια κλπ. Εσύ θα έχεις μάλλον από δεινους επειχηρηματίες.

Αυτό σου λέμε αλλά δε μπορεις να το καταλάβεις. Αμα δε ξέρεις τι παίζει μη βγάλεις πιστωτική. Άμα ξέρεις τι παίζει, τότε μπορεί να σου φανεί χρήσιμη. Αν πιστευεις οτι η τράπεζα σου έδωσε λευκή επιταγή να τιγκάρεις 1000-2000-3000 ευρώ μια κάρτα και μετά παραξενεύεσαι που στα ζητάει πίσω, είσαι βλαξ, δε φταίει η τράπεζα. 

4 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Ναι, σου κάνουν χάρη και βγάζεις και κέρδος. Όσοι μπλέξανε με κάρτες και τους έτυχε η στραβή, καταστράφηκαν. 

Δε σου κάνουν χάρη. Απλά βγάζουν τόσα πολλά απο τους φίλους σου που δεν ξέρουν και χρυσοπληρώνουν επιτόκια που η ανταμοιβή που δίνουν στους υπόλοιπους είναι απλά ένα μικρό μέρος. 

Χρησιμοποιώ καθημερινά πιστωτική κι έχω υπόλοιπο μηδέν. Ποια στραβή ακριβώς θα μου τύχει;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...