Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εδώ θα είμαστε και θα το δείτε, τα δύο SKU's θα έχουν ίδιο price tag, τουλάχιστον στο launch και για κάποιο καιρό μετά.

Δεν γίνεται να έχουν ίδια τιμή πώλησης. Είναι απλά αδύνατο. 

Οι 2 εκδόσεις είναι για να μπορέσουν να ανταγωνιστουν την MS, η οποία φαίνεται αποφασισμένη να κερδίσει τη μάχη της τιμής. 

Θεωρώ ότι η Sony δεν είναι διατεθημενη να πουλησει στο κόστος ή με ζημιά, οπότε βγάζει και μια bare-bones έκδοση κατευθείαν, για να κατεβάσει το κόστος κατασκευής όσο το δυνατόν περισσότερο.

Τώρα περιμένει η μία εταιρία την άλλη για ανακοίνωση τιμής.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν θα κοντράρει τους retailers η Sony. Δεν το έκανε σε πολύ πιο απλές περιπτώσεις και δεν πρόκειται να το κάνει σε ολόκληρο console launch. Γιατί είναι τεράστια κόντρα να πάει και να τους πει «αυτή είναι η μία κονσόλα που θα παίζει και τα physical games που έχετε στο ράφι σας, θα την πουλήσετε για ένα 500άρικο και αυτή είναι η κονσόλα που θα είναι bound στο store μου (και άρα δεν θα παίρνετε δεκάρα τσακιστή από τις πωλήσεις του S/W), θα την πουλήσετε για 100 ευρώ λιγότερα».

Εδώ θα είμαστε και θα το δείτε, τα δύο SKU's θα έχουν ίδιο price tag, τουλάχιστον στο launch και για κάποιο καιρό μετά.

Και  εγω εκτιμω πως δεν θα εχουν την ιδια τιμη και μαλιστα βλεπω ευρος τιμης  τα 100 , παρολο που δεν με συμφερει γιατι θα παρω σιγουρα αυτη που εχει το drive .Συντομα θα μας λυθει η απορια .

Επισης εχω ενα ονειρο τρελο θα το πω τωρα και ας ακουγεται υπερβολικο  (και ειναι ) ,θελω  PS5 pro   στην μεση της γενιας !

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Επισης εχω ενα ονειρο τρελο θα το πως τωρα και ας ακουγεται υπερβολικο  (και ειναι ) ,θελω  PS5 pro   στην μεση της γενιας !

Δεν μου φαίνεται τρελό. Αν εμπορικά πέτυχε το pro, μάλλον θα το ξαναδούμε. Και δεν εννοώ τόσο σε τρελές πωλήσεις, όσο στο να πετύχει τον σκοπό που είχε. Να μην αφήσει διαρροές από το οικοσύστημα αυτών που κουράζονται ευκολα από την γενιά και χρειάζονται το κλικ παραπάνω ή κάποια μικρή έστω αλλαγη/upgrade. Όπως ήταν η παραπάνω ανάλυση του προ. Για μένα ήταν αμελητέο "+" αλλά για πολλούς σημαντικό. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

19 minutes ago, panther_512 said:

Δεν γίνεται να έχουν ίδια τιμή πώλησης. Είναι απλά αδύνατο. 

Οι 2 εκδόσεις είναι για να μπορέσουν να ανταγωνιστουν την MS, η οποία φαίνεται αποφασισμένη να κερδίσει τη μάχη της τιμής. 

Θεωρώ ότι η Sony δεν είναι διατεθημενη να πουλησει στο κόστος ή με ζημιά, οπότε βγάζει και μια bare-bones έκδοση κατευθείαν, για να κατεβάσει το κόστος κατασκευής όσο το δυνατόν περισσότερο.

Τώρα περιμένει η μία εταιρία την άλλη για ανακοίνωση τιμής.... 

Ωραία, έστω ότι ισχύει αυτό που λες.

Ας πούμε ότι το κάνει για να ρίξει το κόστος, πράγμα που δεν το πιστεύω προσωπικά, πιστεύω ότι το κάνει για να τραβήξει πελάτες στο μαγαζί της και γι' αυτό θα βάλει παραπάνω χωρητικότητα και θα το πουλήσει με το ίδιο price tag.

Αλλά έστω ότι το κάνει για να ρίξει το κόστος, μαζί σου. Το PS4 αρχικά είχε κόστος παραγωγής $381 και το πούλησε για $399, δηλαδή έβαζε στην τσέπη της 18 bucks ανά τεμάχιο. Στο PS4 το drive κόστιζε $28, οπότε να υποθέσουμε ότι και τώρα κάπου εκεί θα είναι το αντίστοιχο κόστος (μιας και μιλάμε για UHD player πλέον, άρα λογικά δεν θα είναι φθηνότερο);

Δεν ξέρουμε πόσο κοστίζει κάθε part του PS5 per se, αλλά οι κακές γλώσσες λένε ότι κοστίζει συνολικά γύρω στα $450, φαντάζομαι για την έκδοση με το drive είναι αυτό το κόστος, άρα ας υποθέσουμε μπακαλίστικα ότι η μικρή έκδοση θα έχει κόστος γύρω στα $420-425. Αφού δεν θέλει να πουλήσει στο κόστος, τότε λογικά θα πουλήσει το μικρό στα $449 και το μεγάλο στα $499. Προσωπικά βρίσκω εντελώς ανούσια αυτή τη διαφορά τιμής, κανείς δεν θα θυσιάσει το drive για ένα πενηντάρικο και πόσω δεν μάλλον όταν τα καταστήματα δεν θα προωθούν καθόλου το μικρό SKU.

Και δεν αναφέρω καν ότι με αυτά τα δύο price points η MS θα κάνει πάρτυ τιμολογιακά άμα κουμπώσει κανένα Lockhart στα $350.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αλλά έστω ότι το κάνει για να ρίξει το κόστος, μαζί σου. Το PS4 αρχικά είχε κόστος παραγωγής $381 και το πούλησε για $399, δηλαδή έβαζε στην τσέπη της 18 bucks ανά τεμάχιο. 

 

Μία παρατήρηση μόνο. Το τελικό κόστος παραγωγής για κάθε τεμάχιο φαίνεται ότι είναι αρκετά μεγαλύτερο από το κόστος κατασκευης. Είχα πετύχει μια συζήτηση στο resetera όπου credible πηγές που ασχολούνται με το αντικείμενο υπολόγιζαν το κόστος πιο κοντά στα 450. Οπότε αρχικά πρέπει να έμπαινε μέσα. 

Οποτε πρέπει να υπολογιστεί κάπως έτσι και για το ps5

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κανονική έκδοση θα έχει 875GB χωρητικότητα. Δεν υπάρχει περίπτωση να προωθήσουν την DE με την ίδια χωρητικότητα. Επομένως η τιμή θα εξαρτηθεί από το μέγεθος της εσωτερικής μνήμης που θα επιλέξουν. 

Επειδή ο SSD είναι προϊόν της Sony περιμένω στην καλύτερη περίπτωση την ίδια τιμή με την κανονική έκδοση. Όμως, δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τελικά είναι ακόμα ακριβότερη. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ggramenos είπε

....εμενα προσωπικά μου άρεσε... αρκετα.... το μόνο που ευχόμουν τόσο καιρό ήταν να μην μοιάζει με αυτό το πράγμα των dev. Πάντως το ότι θα έχει από Day one πάνω από 100 τίτλους backwards compabilty για μένα είναι ότι περίμενα και με βλέπω να το παίρνω Day one.. 

Ελπίζω και σε μια μαύρη έκδοση.. 

PS5-bLACK-770x433.jpg

Aκομα πιο ναρα..

1 ώρα πριν, Fotis13 είπε

Και  εγω εκτιμω πως δεν θα εχουν την ιδια τιμη και μαλιστα βλεπω ευρος τιμης  τα 100 , παρολο που δεν με συμφερει γιατι θα παρω σιγουρα αυτη που εχει το drive .Συντομα θα μας λυθει η απορια .

Επισης εχω ενα ονειρο τρελο θα το πω τωρα και ας ακουγεται υπερβολικο  (και ειναι ) ,θελω  PS5 pro   στην μεση της γενιας !

Δεν ειναι καθολου μα καθολου τρελο. Σε μεγαλο βαθμο αναμενομενο θα ελεγα πως ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Η κανονική έκδοση θα έχει 875GB χωρητικότητα. Δεν υπάρχει περίπτωση να προωθήσουν την DE με την ίδια χωρητικότητα. Επομένως η τιμή θα εξαρτηθεί από το μέγεθος της εσωτερικής μνήμης που θα επιλέξουν. 

Επειδή ο SSD είναι προϊόν της Sony περιμένω στην καλύτερη περίπτωση την ίδια τιμή με την κανονική έκδοση. Όμως, δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τελικά είναι ακόμα ακριβότερη. 

κανενα παιχνιδι δεν τρεχει πλεον απο το δισκακι...οτι χωρο χρειαζεται αυτος με το δισκακι, το ιδιο χωρο χρειαζεται και αυτος με τη digital...η βασικη διαφορα ειναι οτι αυτος με το δισκακι μπορει να το πουλησει/δανεισει. Αυτος με το digital μπορει να το μοιραστει...

το κοστος του ssd ειναι μεγαλυτερο αποτο drive...

για μενα αν η διαφορα της digital εκδοσης ειναι μονο στο 50ικο δεν αξιζει να μπεις στον περιορισμο και ας εβαλα μονο 1 δισκακι στη κονσολα μου ολα αυτα τα χρονια(το the order, απο βιντεοκλαμπ)...

η digital εκδοση ειναι για να βγει η σονι ανταγωνιστικη με την ms στη τιμη...αναλογα του τι θα κανει ο ενας, θα προσαρμοστει και ο αλλος...δεν εχει να κανει με τη κοστολογηση του μηχανηματος, σε λογικα πλαισια παντα...

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xavier είπε

 

για μενα αν η διαφορα της digital εκδοσης ειναι μονο στο 50ικο δεν αξιζει να μπεις στον περιορισμο και ας εβαλα μονο 1 δισκακι στη κονσολα μου ολα αυτα τα χρονια(το the order, απο βιντεοκλαμπ)...

 

Αν η διαφορα ειναι στα 100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, xavier είπε

οτι χωρο χρειαζεται αυτος με το δισκακι, το ιδιο χωρο χρειαζεται και αυτος με τη digital...

Αν εννοείς ότι η DE θα έχει επίσης 875GB χωρητικότητα τότε διαφωνούμε. 

Περαιτέρω δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς με το παραπάνω σημείο. Όποιος έχει το δισκάκι θα αντιγράφεται ένα μέρος του παιχνιδιού στον SSD. Αντίθετα με την DE θα απαιτείται όλο το παιχνίδι. Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος επομένως διορθώστε με. 

Στην περίπτωση που όντως έχω καταλάβει λάθος τότε τα 875GB της κανονικής είναι ΠΟΛΥ λίγα. 

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 minutes ago, xavier said:

κανενα παιχνιδι δεν τρεχει πλεον απο το δισκακι...οτι χωρο χρειαζεται αυτος με το δισκακι, το ιδιο χωρο χρειαζεται και αυτος με τη digital...η βασικη διαφορα ειναι οτι αυτος με το δισκακι μπορει να το πουλησει/δανεισει. Αυτος με το digital μπορει να το μοιραστει...

Όχι.

Η βασική διαφορά είναι ότι το δισκάκι το βάζεις και σε δύο ώρες παίζεις, μέχρι να γίνει installed το game. Το digital θες κι άλλες έξι ώρες κατέβασμα, στην περίπτωση που είσαι ευνοημένος και έχεις 50άρα σύνδεση, γιατί αν μιλάμε για οτιδήποτε λιγότερο κλάφτα.

Και πίστεψέ με, με 875 GB διαθέσιμα και το κάθε μεγάλο game είναι 100-150 GB, θα χρειαστεί να σβήσεις και να γράψεις πολλές φορές στον SSD. Με τα τωρινά δεδομένα, το physical έχει τρελό προβάδισμα στην εργονομία που προσφέρει. Και €100 φθηνότερο να είναι το digital-only, δεν συμφέρει, θα χρειαστείς πολλά περισσότερα για ψυχοφάρμακα λόγω των νεύρων που θα σου σπάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με δισκακι τον ιδιο χωρο καταλαμβανει το καθε παιχνιδι στον ssd και να πω οτι γλιτωνεις το κατεβασμα, πλεον ουτε αυτο δε γινεται. Αφου με το που θα βαλεις το δισκακι θα σου ζητησει να κατεβασεις κανα τεραστιο update...

 

@Fotis13 στο 100ικο οντως θα το σκεφτομουν, και θα επαιρνα εναν εξωτερικο σκληρο καθαρα για αποθηκευτικους σκοπους...

 

ο χωρος θα ειναι λιγος οντως, ελπιζω να μας δωσουν customized downloads επιτελους...να μπορουμε π.χ. να διαλεξουμε αν θα κατεβασουμε ασχετες γλωσσες κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 minutes ago, mansa2k said:

Περαιτέρω δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς με το παραπάνω σημείο. Όποιος έχει το δισκάκι θα αντιγράφεται ένα μέρος του παιχνιδιού στον SSD. Αντίθετα με την DE θα απαιτείται όλο το παιχνίδι. Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος επομένως διορθώστε με.

Σε κάθε περίπτωση όλο το game γράφεται στον δίσκο, είτε physical, είτε digital.

Και ναι, 875GB δεν φτάνουν ούτε για ζήτω σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω με 100αρα  συνδεση δεν εχω θεμα  με το downloading  αλλα  ειμαι του retail  ,θελω να τα βλεπω τα δισκακια να μου γεμιζουν τον χωρο  που τα βαζω .Για αυτο η digital  μου ειναι αδιαφορη .

Η χωρητικοτητα του ssd  ειναι οριακη  ,βασικα οτιδηποτε κατω απο 2  tb ειναι λιγο ,φυσικα εκει θα ειχαμε το θεμα του κοστους ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...