Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να μην παρεξηγηθω και εγω προτιμω την εκδοση με το δισκακι , απλά για να εχω την επιλογη...και θα χρειαστει μια σοβαρη εκπτωση για να μπω στη διαδικασια να σκεφτω μια Only digital εκδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Πολύ λίγα τα 875  οντως, θα μειωθεί άραγε αισθητα το μέγεθος των παιχνιδιων με την συμπιεση(κάτι για 10% πρέπει να είπε ο σερνι) Κι από το γεγονός ότι λόγο ssd δεν θα χρειαστεί να γραφεις πολλές φορές το ίδιο πράγμα?  Η με την unreal5 να μην χρειάζεται πχ πολλά μοντέλα lod?  Θα δείξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Εγω με 100αρα  συνδεση δεν εχω θεμα  με τον downloading  αλλα  ειμαι του retail  ,θελω να τα βλεπω τα δισκακια να μου γεμιζουν τον χωρο  που τα βαζω .Για αυτο η digital  μου ειναι αδιαφορη .

Η χωρητικοτητα του ssd  ειναι οριακη  ,βασικα οτιδηποτε κατω απο 2  tb ειναι λιγο .

Ναι κι εγω αυτο. Hταν understatement η εκδηλωση απλη προτιμησης. Ειμαι ΑΝΑΦΑΝΔΟΝ υπερ παρα τις ευκολιες που προσφερει το ντιτζιταλ.

Και ναι ειναι πολυ λιγα τα 875gb..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σε κάθε περίπτωση όλο το game γράφεται στον δίσκο, είτε physical, είτε digital.

Και ναι, 875GB δεν φτάνουν ούτε για ζήτω σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.

Αυτό δεν το γνώριζα, αναρωτιέμαι πως δεν έχει γίνει ντόρος ακόμα για κάτι τέτοιο. Ίσως απλά οι ταχύτητες των SSD να διευκολύνουν την διαδικασία αλλά το πρόβλημα της χωρητικότητας παραμένει. Πραγματικά τα 875GB φαντάζουν λίγα. Τρελή φάπα και από τις δύο εταιρίες, να δούμε τι άλλο θα προκύψει στην συνέχεια.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε πως να μειωθει το μεγεθος των παιχνιδιων...οτι και ναναι μιλαμε για 4k textures...θα χρειαστεις επιπλεον χωρο οπως και να χει...αυτο που δε ξερω αν αξιζει να πας σε εναν κανονικο σκληρο απλα για αποθηκευση, και να βαζοβγαζεις οτι θες να παιξεις στον ssd. ή αν παμε για 2ο ssd στην πορεια...

Συνηθως παντα παιζω 1 παιχνιδι καθε φορα... το τελειωνω και παω στο επομενο (περα απο τα αθλητικα,rally,multiplayer κτλ) που θα ειναι μονιμα στο σκληρο...οποτε δεν εχω και τοσο θεμα να πω την αληθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, xavier είπε

οχι ρε πως να μειωθει το μεγεθος των παιχνιδιων...οτι και ναναι μιλαμε για 4k textures...θα χρειαστεις επιπλεον χωρο οπως και να χει...αυτο που δε ξερω αν αξιζει να πας σε εναν κανονικο σκληρο απλα για αποθηκευση, και να βαζοβγαζεις οτι θες να παιξεις στον ssd. ή αν παμε για 2ο ssd στην πορεια...

Θα μειωθεί για Χ λόγους αλλά θα αυξηθεί για άλλους. Οπότε παίζει να καταληξουμε στο ίδιο αποτέλεσμα. 

Το δεύτερο που λες ακούγεται εφικτό ( και να έχεις και ps4 games μέσα να τα τρέχεις από εκει)  και μια καλή λύση για να μην κατεβάζεις κάθε φορά. Θα δείξει είναι ερωτηματικό ακόμα όλο αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ο εξωτερικός σκληρός απ τον οποίο θα μπορούμε να παίξουμε τα παιχνίδια του PS4 δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα να λειτουργήσει και σαν αποθήκη για τα παιχνίδια του ps5 οπότε αντί να πρέπει να κατεβάσεις ξανά ολόκληρο παιχνίδι να αρκεί απλά ένα copy paste. Νομίζω αυτό θα κάνει και το Xbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 hours ago, PDS13 said:

Μία παρατήρηση μόνο. Το τελικό κόστος παραγωγής για κάθε τεμάχιο φαίνεται ότι είναι αρκετά μεγαλύτερο από το κόστος κατασκευης. Είχα πετύχει μια συζήτηση στο resetera όπου credible πηγές που ασχολούνται με το αντικείμενο υπολόγιζαν το κόστος πιο κοντά στα 450. Οπότε αρχικά πρέπει να έμπαινε μέσα. 

Οποτε πρέπει να υπολογιστεί κάπως έτσι και για το ps5

Μάλλον θα υπολόγιζαν μέσα και κόστος διαφήμισης, marketing, μεταφορικών κλπ, έτσι είναι, αλλά δεν μας βοηθάει κάπου στον υπολογισμό, μιας και αυτά τα κόστη θα είναι ίδια λογικά και για τα δυο SKU's.

1 hour ago, kostiger said:

Kι εγω υπερ του physical ειμαι, παροτι η 30αρα συνδεση μου κουτσοπαλευεται. Εχω καμποσα δισκακια.

Εγώ είμαι με τα μπούνια υπέρ του digital, αλλά δεν μπορώ να τρώω στη μάπα με την 50άρα 8 ώρες κατέβασμα και installation για κάθε game του 20ωρου. Ειδικά για μένα που παίζω πολλά games ταυτόχρονα, είναι πολύ κουραστικό. Στο πισί μου έχω κοντά 5TB διαθέσιμα σε games και ξέρω ότι τα κατεβάζω, τα παρατάω εκεί και όποτε θέλω παίζω. Στην κονσόλα όμως που την αγοράζω σχεδόν αποκλειστικά για τα exclusives (που σημαίνει κάθε game και 80 ή 100 GB) με κουράζουν πολύ τα 500GB ή το 1TB, όταν για να αλλάξω game σημαίνει ότι πρέπει να σβήσω κάποιο άλλο. Οπότε παίρνω physical και ξεμπερδεύω (μέχρι κάποιο βαθμό).

1 hour ago, mansa2k said:

Αυτό δεν το γνώριζα, αναρωτιέμαι πως δεν έχει γίνει ντόρος ακόμα για κάτι τέτοιο. Ίσως απλά οι ταχύτητες των SSD να διευκολύνουν την διαδικασία αλλά το πρόβλημα της χωρητικότητας παραμένει. Πραγματικά τα 875GB φαντάζουν λίγα. Τρελή φάπα και από της δύο εταιρίες, να δούμε τι άλλο θα προκύψει στην συνέχεια.

Τι εννοείς; Γιατί να γίνει ντόρος; Η λογική είναι ότι γλυτώνεις θόρυβο από το drive, το λέιζερ δεν χαλάει όσο γρήγορα χαλούσε στις παλιότερες κονσόλες και το loading είναι πολύ γρηγορότερο. Σαν σκέψη είναι σωστή, η εκτέλεση είναι λειψή όμως, καθώς δεν αρκούν οι ταχύτητες του internet και οι χωρητικότητες για να υποστηρίξουν την πλήρη απαλλαγή μας από το οπτικό μέσο στο H/W των κονσολών. Η οριστική απαλλαγή από το οπτικό μέσο θα έρθει με την καθιέρωση του streaming.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Πιστεύω πως ο εξωτερικός σκληρός απ τον οποίο θα μπορούμε να παίξουμε τα παιχνίδια του PS4 δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα να λειτουργήσει και σαν αποθήκη για τα παιχνίδια του ps5 οπότε αντί να πρέπει να κατεβάσεις ξανά ολόκληρο παιχνίδι να αρκεί απλά ένα copy paste. Νομίζω αυτό θα κάνει και το Xbox

δεν τον κάνει encoded ; Τι copy paste δεν τον βλέπουν καθόλου τα windows έτσι . Νομίζω πρέπει να κάνεις login στο online service και στο ίδιο λογαριασμό  χρήστη για να τα μεταφέρεις παιχνίδια από κονσόλα σε κονσόλα 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

δεν τον κάνει encoded ; Τι copy paste δεν τον βλέπουν καθόλου τα windows έτσι . Νομίζω πρέπει να κάνεις login στο online service και στο ίδιο λογαριασμό  χρήστη για να τα μεταφέρεις παιχνίδια από κονσόλα σε κονσόλα 

Τι σχέση έχουν τα Windows; θα έχεις έναν εξωτερικό Hdd μόνιμα συνδεδεμένο πάνω στο PS5 όπως και τώρα. Σου γεμίζει ο ssd;;; μεταφέρεις το νεο spiderman πχ στον εξωτερικό να υπάρχει. Δεν θα μπορείς να το παίξεις προφανώς απλά θα υπάρχει για να μην ξανακατεβαζεις στο μέλλον 100+ gb. Θες να  ξαναπαίξεις spiderman; το κάνεις τράμπα με κάποιο άλλο παιχνίδι απ τον  ssd και παίζεις. 

Κάπου είχα διαβάσει πως αυτό θα το κάνει το νέο Xbox, πιστεύω πως εύκολα μπορεί να γίνει και στο ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σχολιαζω λιγο αργοπορημενα εμενα μου αρεσαν και οι 2 εκδοσεις.Νομιζω εφοσον υπαρχει η επιλογη η κονσολα να ειναι και σε οριζοντια θεση δεν νομιζω να φαινεται ασχημη η ασυμετρια που υπαρχει στην κονσολα με το δισκακι.

Οταν αγορασω το 5 θα ειναι σιγουρα με δισκακι γιατι εχω επι το πληστον φυσικη βιβλιοθηκη λογω οτι δεν μπορω να περιμενω ποσες ωρες μεχρι να κατεβει το παιχνιδι και δεν εχω και την καλυτερη συνδεση.Αλλα ο βασικοτερος λογος που θα διαλεξω με δισκακι (και ας ειναι πιο ακριβη η κονσολα) μου αρεσει η επιλογη που εχω με τις φυσικες κοπιες που μπορω να τις πουλησω ανα πασα στιγμη σε περιπτωση που καποιος τιτλος δεν μου αρεσε τοσο ωστε να ξανασχοληθω μαζι του οποτε και τον πουλαω με μικροτερη χασουρα ενω στο ψηφιακο αναγκαστικα παντρευεσαι οτι τιτλο αγορασεις.Παντως και πιο ακριβη να ειναι η εκδοση με το δισκακι αμεσως κανεις αποσβεση τα λεφτα που θα κανει ειδικα αν αγοραζεις παιχνιδια και μετα τα πουλας για μεταχειρισμενα.Ξερετε ποσα λεφτα θα γλυτωσει καποιος ειδικα αν κανει day one αγορες σε παιχνιδια και μολις τα τερματιζει να τα πουλαει κοινως θα κανει αποσβεση το δισκακι.Με λιγα λογια νομιζω το δισκακι εχει μεγαλο κοινο οσο και να νομιζουν καποιοι οτι ειναι στο τελος του.Αλλο pc αλλο κονσολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, aggelos87 said:

Τι σχέση έχουν τα Windows; θα έχεις έναν εξωτερικό Hdd μόνιμα συνδεδεμένο πάνω στο PS5 όπως και τώρα. Σου γεμίζει ο ssd;;; μεταφέρεις το νεο spiderman πχ στον εξωτερικό να υπάρχει. Δεν θα μπορείς να το παίξεις προφανώς απλά θα υπάρχει για να μην ξανακατεβαζεις στο μέλλον 100+ gb. Θες να  ξαναπαίξεις spiderman; το κάνεις τράμπα με κάποιο άλλο παιχνίδι απ τον  ssd και παίζεις. 

Κάπου είχα διαβάσει πως αυτό θα το κάνει το νέο Xbox, πιστεύω πως εύκολα μπορεί να γίνει και στο ps5

Μπορεί να κάνουν αυτό στο μικρό SKU τώρα που το σκέφτομαι, να βγάλουν το drive μεν, αλλά να προσθέσουν μέσα έναν HDD 2TB ξέρω 'γω και να το βγάλουν στην ίδια τιμή με το μεγάλο SKU. Και αυτό το βλέπω σαν ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που πανε να παταξουν το ψηφιακο ειναι αυτος ακριβως που ειπε ο icenex. θελουν να παντρευεσαι ολους τους τιτλους. να μην παιζει μεταπωληση, ανταλλαγη κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...