Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει;Εγω που με το plus τοσο καιρο εχω καποια ψηφιακα παιχνιδια στο ps4,αυτα θα παιζουν στο ps5???Η θα δωθουν μονο αυτοι οι συγκεκριμενοι τιτλοι που ανακοινωθηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
6 minutes ago, john1080 said:

Να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει;Εγω που με το plus τοσο καιρο εχω καποια ψηφιακα παιχνιδια στο ps4,αυτα θα παιζουν στο ps5???Η θα δωθουν μονο αυτοι οι συγκεκριμενοι τιτλοι που ανακοινωθηκαν;

Καλωσήρθες στο κλαμπ. Κανείς δεν έχει καταλάβει ακόμα πως θα δουλεύει το BC του PS5. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα και εγω να βρω ακρη αλλα δεν εβρισκα απαντησεις.Τουλαχιστον η Microsoft σε αυτο το κομματι ηταν πιο ξεκαθαρη

Επισης αναπαντητο προφανως μενει και για το αν τα δισκακια ps4 θα παιζουν στο drive του ps5

Ειναι μεγαλη υποθεση το BC σε μια κονσολα.Ας ελπισουμε οτι θα απαντηθουν γρηγορα ολα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, john1080 είπε

 

Επισης αναπαντητο προφανως μενει και για το αν τα δισκακια ps4 θα παιζουν στο drive του ps5

 

Αυτο δεν λεγεται bc με το ps4? Ειναι δυνατον να μην παιζουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Saloufas είπε

PS5 Var thing

to match XSX/XSS CPU at >= 3.5 Ghz GPU has to lowered the clock=5.5TF

1.High CPU=AI/character on screen added blur etc, drop the res (dynamic) as GPU dropped to 5.5TF

2. Sony style cinematic scripted PS5= 10TF

3. mostly at the game PS5 = 8.3TF

EiKTl-_UMAA6Oo6.png.5d932d813ea1f9d9d46b1ee835efb767.png

Ντάξει μωρέ κανένα πρόβλημα, θα βγει το PS5 Pro και όλα καλά 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Ντάξει μωρέ κανένα πρόβλημα, θα βγει το PS5 Pro και όλα καλά 😅

Mακαρι να βγει π.χ μετα απο 3 χρονια  και το λεω σοβαρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Saloufas είπε

PS5 Var thing

to match XSX/XSS CPU at >= 3.5 Ghz GPU has to lowered the clock=5.5TF

1.High CPU=AI/character on screen added blur etc, drop the res (dynamic) as GPU dropped to 5.5TF

2. Sony style cinematic scripted PS5= 10TF

3. mostly at the game PS5 = 8.3TF

EiKTl-_UMAA6Oo6.png.5d932d813ea1f9d9d46b1ee835efb767.png

Ποιος ειναι αυτος ο τυπος που το γραφει?

Γιατι να πεφτει τοσο πολυ καρτα οταν χρειαζεται η cpu? Δεν φτανουν τα watt η για θερμοκρασιες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Ντάξει μωρέ κανένα πρόβλημα, θα βγει το PS5 Pro και όλα καλά 😅

Τo tweet ειναι τελειως misleading αυτα ειναι custom profiles για testing ...η ολη διαδικασια ειναι δυναμικη δεν ειναι prefixed...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι αρκετά ξεκάθαρο οτι το PS5 θα υποστηρίζει BC από PS4 με δισκάκια. αυτό που δεν γνωρίζουμε ειναι σχετικά με τα digital. απλά θα συνδέεσαι με τον λογαριασμό σου και θα ειναι ολα τα παιχνίδια που ειχες στο Library διαθεσιμα day one? δεν νομίζω να ειναι διαθεσιμα πάντως και τα παιχνίδια που ειχε δώσει η Σονυ στο PS plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Ποιος ειναι αυτος ο τυπος που το γραφει?

Γιατι να πεφτει τοσο πολυ καρτα οταν χρειαζεται η cpu? Δεν φτανουν τα watt η για θερμοκρασιες;

Είναι zen2 apu όπως στα laptop. Το smartshift έτσι λειτουργεί και εκεί tbh, για να διατηρείς σταθερό power budget. Η microsoft με το SeX είναι εκτός spec ας πούμε και λειτουργεί με 2 manual OC profiles. Ένα με SMT on (3.6) και ένα με SMT off (3.8). Ενώ έχει και πολύ μεγαλύτερη igpu από το PS5. Με λίγα λόγια το SeX θα καταναλώνει αισθητά παραπάνω από το PS5. Και αν το PS5 χρειάζεται 350w power supply που γράφει, καταλαβαίνεις, Φτάνουμε σχεδόν average pc καταναλώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lar_el είπε

Νομίζω είναι αρκετά ξεκάθαρο οτι το PS5 θα υποστηρίζει BC από PS4 με δισκάκια. αυτό που δεν γνωρίζουμε ειναι σχετικά με τα digital. απλά θα συνδέεσαι με τον λογαριασμό σου και θα ειναι ολα τα παιχνίδια που ειχες στο Library διαθεσιμα day one? δεν νομίζω να ειναι διαθεσιμα πάντως και τα παιχνίδια που ειχε δώσει η Σονυ στο PS plus

για ποιο λογο να μην ειναι? Δε νομιζω να μπορουν να το κανουν και διαφορετικα...Ουσιαστικα πρέπει οσα, παιχνιδια απο τη ψηφιακη συλλογη σου και  υποστηριζονται απο τo bc(99%), να παιζουν τουλαχιστον με επιδοσεις ps4 pro...Αν σε καποια απο αυτα δωσουν boosted performance, ακόμα καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μην βγάζετε συμπεράσματα ακόμα σχετικά με το BC, ακόμα και η Sony στο official site της είναι πολύ λακωνική:

Backwards compatibility

Play a back catalogue of PS4™ games on your PS5 console

 

Επίσης το eurogamer γράφει:

 

Which PS4 games will be backwards compatible with the PS5?

In September 2020, Sony revealed the PlayStation Plus Collection, which would see a number of PS4 games playable on PS5 as part of the subscription. This seemingly confirms a number of PS4 games playable on PS5, but it's unknown whether owning these games separately will be playable through backwards compatibility outside of the subscription, or whether these games will offer any kind of PS5 enhancements.

 

Οπότε ας περιμένουμε λίγο να φτάσει σε κανέναν reviewer της προκοπής η κονσόλα και να την δούμε σε λειτουργία. Δεν χωράει κοινή λογική εδώ. Αν ήταν να παίζει το 99% των PS4 τίτλων που κατέχουμε θα το είχαν κάνει βούκινο, είναι τουλάχιστον ύποπτη η έλλειψη διαφήμισης του feature.

25 minutes ago, ilos said:

Είναι zen2 apu όπως στα laptop. Το smartshift έτσι λειτουργεί και εκεί tbh, για να διατηρείς σταθερό power budget. Η microsoft με το SeX είναι εκτός spec ας πούμε και λειτουργεί με 2 manual OC profiles. Ένα με SMT on (3.6) και ένα με SMT off (3.8). Ενώ έχει και πολύ μεγαλύτερη igpu από το PS5. Με λίγα λόγια το SeX θα καταναλώνει αισθητά παραπάνω από το PS5. Και αν το PS5 χρειάζεται 350w power supply που γράφει, καταλαβαίνεις, Φτάνουμε σχεδόν average pc καταναλώσεις.

Κι εμένα με προβληματίζει η κατανάλωση που έχουν ανακοινώσει και οι δύο εταιρείες για τις κονσόλες τους. Ειδικά όταν μιλάμε για συστήματα που θα τρέχουν σε full load όλη την ώρα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Malthador είπε

Έτσι χύμα του το είπαν, μέσα στα μούτρα του; Καραγκιοζιλίκι μιλάμε εντελώς, παίρνουν προπαραγγελίες με προκαταβολή χωρίς εξασφαλισμένο στοκ, ότι να 'ναι.

Εάν έδινα προκαταβολή και δεν μου παρέδιδαν πάντως θα έκανα καταγγελία.

παιδια αποτι ρωτησα σε πλαισιο public κωτσο ισχυει οτι δεν σου εξασφαλιζουν διαθεσημοτητα απο τη πρωτη μερα γιαυτο και δε ζητνε ολο το ποσο

στο γερμανοσ ζητανε ολο το ποσο αλλα εχεις σιγουρη κονσολα αοπ τη πρωτη μερα

χιλιεςς φορες αυτο παρα κοροιδια μεσα στα μουρα

εφυγε ηδη η προπαραγγελια!!!! 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για να μου λυθεί η απορία :

Θα μπορώ να παίζω στο Ps5 όλα τα games που έχω στο Ps4, έστω και χωρίς αναβάθμιση γραφικών;

Έχω αρκετά  σε digital αλλά και σε δισκάκια που θέλω να ασχοληθώ μαζί τους ακόμα και όταν πάρω τη νέα κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kratos1 είπε

 

στο γερμανοσ ζητανε ολο το ποσο αλλα εχεις σιγουρη κονσολα αοπ τη πρωτη μερα

 

Πως ακριβως σου εξασφαλιζουν οτι θα παρεις day one  ?Με ποιον τροπο δεσμευονται? Προφορικα μονο ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...