Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

Προσωπικα δεν προκεται να βαλω.....Και δεν νομιζω επισης να τους παιρνει να τα κρατησουν gamepass Only

Τι εννοεις gamepass only? Γιατι να μην μπορεις να τα αγορασεις και κανονικα retail? Τελος παντων δεν ειναι το θεμα του xbox εδω, ουτε εγω εχω βαλει μεχρι στιγμης αλλα δεν το αποκλειω αν το πακετο γινει πολυ ελκυστικο. 

Παντως ολα αυτα που βλεπω "να αγορασει η σονυ την Χ εταιρεια" κλπ ως απαντηση μου ακουγονται αστεια, η υποστηριξη απο τις Ιαπωνικες εταιρειες με τον ενα η τον αλλο τροπο ειναι δεδομενη (ναι για εμενα 1 χρονος exclusive ff xvi ειναι big deal οπως και οποιοδηποτε soulsborne), η ποιοτητα των first party τίτλων της επισης, αυτο που πρεπει να κανει focus λιγο ειναι οι υπηρεσιες. Επισης να μην πεσει στην παγιδα να μπει σε καποιου ειδους κοκορομαχια με την ms. Μιλαμε για μια εταιρεια 1.5 τρις με 140 δις αποθεματικο (που προφανως το xbox division θα εχει συγκεκριμενο budget) δεν προκειται να υποστει καμια καταστροφη αν δεν παει καλα η επενδυση στη Bethesda η Σονυ απο την ειναι εντελως αλλο μεγεθος. Τα λεω αυτα γιατι κατι εξαγορες που ακουγονται απο φανς δεν ειναι καθολου μα καθολου ρεαλιστικες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το Spider-Man remastered, απο αυτά που διάβασα στο παραπάνω άρθρο, δεν νομίζω να το δώσουν έτσι εύκολα σε όσους το έχουν για ps4 καθώς θεωρείται "άλλο" παιχνίδι και με αναβαθμίσεις του ps5 μαζί. Ωστόσο μάλλον είναι διατεθειμένοι είτε για περιορισμένο διάστημα να το δίνουν σαν αναβάθμιση δωρεάν είτε με κάποια χρηματική διαφορά. 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Αυτή η αναβάθμιση στην ουσία θα είναι το παινχιδι σε ψηφιακή μορφή που θα πιστώνεται στον λογαριασμό μόνιμα και θα μπορείς να το παίζεις επ αόριστον χωρίς το δισκάκι? Αν είναι έτσι τότε τι με εμποδίζει να δανειστώ το δισκάκι του ps4 απο κάποιο φίλο και να παρω τσάμπα το Remastered σε ψηφιακή μορφή? 

2) Αν η δωρεάν αναβάθμιση είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα, αυτό δεν είναι αδικία για κάποιον που έχει το παιχνίδι στο ps4 και δε θέλει ή δε μπορεί να πάρει το ps5 στο διάστημα που θα είναι διαθέσιμη η δωρεάν αναβάθμιση, καθώς έτσι θα τη χάσει ακόμα κι αν τη δικαιούται? 

Επεξ/σία από thomason993
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το 1) νομίζω στην φωτογραφία που δημοσιεύτηκε πιο πάνω ή στο άρθρο αναφέρετε πως θα χρειάζεται να έχεις το δισκάκι του ps4 μέσα για να μπορεί να εκκινήσει η PS5 remaster έκδοση οπότε ναι οκ θα μπορείς να κάνεις αυτό που λες αλλά όποιος έχει το δισκάκι παίζει το παιχνίδι

Σχετικά με το 2) μια υπόθεση έκανα, πιθανόν να μπορείς να το κάνεις claim από το pstore να πιστώνεται στον λογαριασμό σου και όταν πάρεις ps5 να το κατεβάσεις σε αυτό. Θεωρώ πως αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι για να περιορίσουν τα μεταχειρισμένα. Τώρα πας public και με ένα 20ρικο παίρνεις το παιχνίδι κι αυτομάτως το remaster για ps5.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ADHD είπε

Τι εννοεις gamepass only? Γιατι να μην μπορεις να τα αγορασεις και κανονικα retail? Τελος παντων δεν ειναι το θεμα του xbox εδω, ουτε εγω εχω βαλει μεχρι στιγμης αλλα δεν το αποκλειω αν το πακετο γινει πολυ ελκυστικο. 

Παντως ολα αυτα που βλεπω "να αγορασει η σονυ την Χ εταιρεια" κλπ ως απαντηση μου ακουγονται αστεια, η υποστηριξη απο τις Ιαπωνικες εταιρειες με τον ενα η τον αλλο τροπο ειναι δεδομενη (ναι για εμενα 1 χρονος exclusive ff xvi ειναι big deal οπως και οποιοδηποτε soulsborne), η ποιοτητα των first party τίτλων της επισης, αυτο που πρεπει να κανει focus λιγο ειναι οι υπηρεσιες. Επισης να μην πεσει στην παγιδα να μπει σε καποιου ειδους κοκορομαχια με την ms. Μιλαμε για μια εταιρεια 1.5 τρις με 140 δις αποθεματικο (που προφανως το xbox division θα εχει συγκεκριμενο budget) δεν προκειται να υποστει καμια καταστροφη αν δεν παει καλα η επενδυση στη Bethesda η Σονυ απο την ειναι εντελως αλλο μεγεθος. Τα λεω αυτα γιατι κατι εξαγορες που ακουγονται απο φανς δεν ειναι καθολου μα καθολου ρεαλιστικες.

Σορρυ για την μπακαλικη απαντηση. Ναι εννοουσα αυτο ακριβως , δεν νομιζω να μην παιξει digital η retail παιχνιδι απο Bethesda μερια η αν θα παιξει windows store/steam Κλπ. Δε νομιζω δλδ να τους παιρνει να γινει κατι τετοιο .Φυσικα σαν Σονυ θα ζοριζομουν λιγο , αλλα αν τωρα εκανα επενδυση , οπως ειπωθηκε , θα χτυπουσα ip της Konami και της Capcom (SH-MGS-RE) ακομα ισως να κανα και κινηση για κανα dino crysis αλα Resi 2 Remake φαση. Εμενα προσωπικα η Σονυ με καλυπτει με ολα τα 1st , 2nd Party studio που εχει....

Επεξ/σία από vag.patrick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Hazuki είπε

Σχετικά με το 2) μια υπόθεση έκανα, πιθανόν να μπορείς να το κάνεις claim από το pstore να πιστώνεται στον λογαριασμό σου και όταν πάρεις ps5 να το κατεβάσεις σε αυτό. Θεωρώ πως αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι για να περιορίσουν τα μεταχειρισμένα. Τώρα πας public και με ένα 20ρικο παίρνεις το παιχνίδι κι αυτομάτως το remaster για ps5.

Μακάρι να ισχύσει αυτό που λες, δηλαδή να μπορείς να το κάνεις claim από το ps store στο pc π.χ. κι όταν αγοράσεις ps5 με το δισκάκι να παίζεις το παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, therock είπε

Το PS5 μαθαμε τελικα αν θα παιζει PS4 κατευθειαν απο δισκακι? Αυτο που ειπαν οτι οι plus users θα χουν δωρεαν προσβαση σε 100 PS4 exclueive δεν με αφορα γιατι δε παιρνω ποτε plus. Θελω απλα να χω τη δυνατοτητα να παιξω τα διδκακια που χω αγορασει

Έχω genuine απορία, πως γίνεται κάποιος να μην έχει plus? Τι games παίζει; Και σε αυτή τη περίπτωση, τα δισκάκια είναι games που θα ξανα-παιχτούν τα single player τους από την αρχή;

3 ώρες πριν, Cenjuro είπε

Ναι.. τώρα πάει στη τράπεζα να κάνει ανάληψη από τον τρεχούμενο η Sony.

2 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο να αγοράσει την Konami. Εχει πολλά και καλά studio η Sony.

Εκεί που θα έλεγα ενα μεγάλο ναι θα ήταν σε εξαγορά της From Software αν και μου αρέσουν έτσι ανεξάρτητοι.

Ε ναι, γιατί από αυτό που υπάρχει ανάγκη, είναι λίγο Souls και λίγοι δράκοι ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Cenjuro είπε

Πολυ δυσκολο να αγορασει ολοκληρη την κοναμι η σονυ

Η χρηματιστηριακη  της αξια(αν δεν κανω λαθος)ειναι μεγαλυτερη απο την  ιδια την σονυ στην ιαπωνια

Το μονο που μπορει να καταφερει ειναι να εξαγορασει πληρως  το gaming κομματι της

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, EuphangeL said:

Έχω genuine απορία, πως γίνεται κάποιος να μην έχει plus? Τι games παίζει;

Γίνεται πολύ εύκολα και παίζει single player games. 

Που είναι το περίεργο? 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vag.patrick είπε

Σορρυ για την μπακαλικη απαντηση. Ναι εννοουσα αυτο ακριβως , δεν νομιζω να μην παιξει digital η retail παιχνιδι απο Bethesda μερια η αν θα παιξει windows store/steam Κλπ. Δε νομιζω δλδ να τους παιρνει να γινει κατι τετοιο .Φυσικα σαν Σονυ θα ζοριζομουν λιγο , αλλα αν τωρα εκανα επενδυση , οπως ειπωθηκε , θα χτυπουσα ip της Konami και της Capcom (SH-MGS-RE) ακομα ισως να κανα και κινηση για κανα dino crysis αλα Resi 2 Remake φαση. Εμενα προσωπικα η Σονυ με καλυπτει με ολα τα 1st , 2nd Party studio που εχει....

Να παρει καποια IP απο την Konami θα ηταν το ιδανικο imo, Silent Hill, MGS, Castlevania και με δεδομένη την καλη σχεση της Konami/Kojima με τη Sony θα μπορουσε να γίνει κατι πολυ καλο, ισως δεν εχει γινει καποια κινηση λογο των απογοητευτικων πωλησεων του Death Stranding. Ειμαι μεγαλος fan του Dino Crisis αλλα το βλεπω χλωμο να παει το IP στην Sony βασικα οτιδηποtε απο Capcom, απο τη στιγμη που ειδαν οτι εχει ψωμι το πραγμα με το REmake 2 και μετα θεωρω πιο πιθανο να το ξεθαψουν μονοι τους.

Παντως λιγο οι "μη σαφεις" δηλωσεις σχετικα με αρκετα πραγματα απο μεριας σονυ λιγο η φαση με τα pre-orders και τα 80αρια στα first-party βαλε και τις ανακοινωσεις της ms και δεν θελει και πολυ για να αλλαξει το momentum. Ευτυχως που εχει καλα παιχνιδια στο launch.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω οτι εχει ιδιατερο λογο να κανει κινησεις εξαγορας στουντιος η σονι...το πολυ να γινει κατι πιο επισημο με στουντιος που ετσι και αλλιως ειναι στα φτερα της, οπως ο kojima, η bluepoint, η housemarque...θα τους εκανε και καλο...

Για τη from software πραγματικα ελπιζω να μεινει multiplatform και ανεξαρτητη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγαλη  κινηση απο την MS  δειχνει να πηγαινει all in  σε αυτη την γενια .Επιχειρηματικα δεν ξερω αν θα της βγει ,καθως το κεφαλαιο   που δαπανηθηκε ειναι τεραστιο  για τα δεδομενα της βιομηχανιας και  θα το αποσβεσει πολυ δυσκολα .

Φυσικα  ειμαι βεβαιος πως αυτοι εχουν υπολογισει καλυτερα ολες της λεπτομερειες του εγχειρηματος και την στρατηγικη  πισω  απο αυτη την κινηση ,περα απο την επιφανειακη αναλυση που ειμαι σε θεση να κανω εγω .

Σε καθε περιπτωση το impact ειναι τεραστιο και κλεβει τις εντυπωσεις στο παρα πεντε .

Η  Sony  θα πρεπει να προσπαθησει περισσοτερο να παραγει  καλυτερους τιτλους οπως μας εχει συνηθισει  και αποδειξει τοσα χρονια  , γιατι  στο τελος απο αυτο κρινονται ολα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  SONY έχει ενα demons souls σαν launch title και σάρωσε στα preorder. Φανταστείτε να κανει η MS αποκλειστικο xbox το elder scrolls 6. Oυτε pc ουτε τιποτα. Το απευχομαι αλλα φανταστείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το 309 ευρώ γία Xbox series S στην Ελλάδα συγκριτικά με το 399 του ps5 DE (90 ευρώ διαφορα ) δεν μου κάθεται  καλά στο μάτι, παρόλο που δεν έχω σκοπό να το πάρω. Μικραίνει και άλλο  η διαφορά μεταξύ ενός πετσοκομμένου συστήματος και ενός full fat ps5 digital .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nekrik είπε

Αυτό το 309 ευρώ γία Xbox series S στην Ελλάδα συγκριτικά με το 399 του ps5 DE (90 ευρώ διαφορα ) δεν μου κάθεται  καλά στο μάτι, παρόλο που δεν έχω σκοπό να το πάρω. Μικραίνει και άλλο  η διαφορά μεταξύ ενός πετσοκομμένου συστήματος και ενός full fat ps5 digital .  

Εγώ θα έλεγα ότι το Series S θα ήταν ταμάμ για δεύτερη κονσόλα. Ειδικά όταν πέσει κι άλλο η τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...