Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, sndev είπε

έχεις δικιο, στη μεση μπαίνει κ η υλοποίηση , για αρχη εγω κρατάω το ενα θετικο οτι ηδη είναι αρκετά 3d partys παιχνίδια που εμφανίστηκαν να το χρησημοποιουν κ δε θα μείνει μονο για παιχνιδια της σονυ οπως προτρεχανε κάποιοι να πουν επειδή ισως να νε δύσκολος ο προγραμματισμος τους. θα δειξει πως θα πάει κ να δουμε κ εμεις τι γίνεται οταν το πιασουμε στα χερια μας. Μια πισινη κραταω μονο στο τι θα γινετε με τη μπαταριά κ αυτο ενεργοποιημένο

Δεν προτρέχαμε. Λέγαμε μακάρι να μήν είναι γιατί συνήθως είναι πολύ δύσκολο να κάτσεις να το κάνεις σε σοβαρό επίπεδο απο ό,τι έχουμε δεί στο παρελθόν. Δεν βλέπω κάτι παράλογο ούτε προτρέχει κανένας.

Η μπαταρία φαίνεται να είναι τούμπανη πάντως απο χωρητικότητα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chncynic είπε

Δεν προτρέχαμε. Λέγαμε μακάρι να μήν είναι γιατί συνήθως είναι πολύ δύσκολο να κάτσεις να το κάνεις σε σοβαρό επίπεδο απο ό,τι έχουμε δεί στο παρελθόν. Δεν βλέπω κάτι παράλογο ούτε προτρέχει κανένας.

Η μπαταρία φαίνεται να είναι τούμπανη πάντως απο χωρητικότητα

Σε ενα τουιτ του Καρπα απο τους unboxholics αφησε να εννοηθει πως δεν ηταν πολυ ευχαριστημενος με την μπαταρια. Δεν μπηκε σε λεπτομερειες λογω του εμπαργκο.

Βεβαια αυτα ειναι και λιγο "υποκειμενικα". Δηλαδη αν με ολα τα επιπλεον features κραταει περισσοτερο απο το ds 4 για εμενα ειναι οκ, εκεινος μπορει να θελει να παιζει 12 ωρες σερι χωρις να φορτιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Σε ενα τουιτ του Καρπα απο τους unboxholics αφησε να εννοηθει πως δεν ηταν πολυ ευχαριστημενος με την μπαταρια. Δεν μπηκε σε λεπτομερειες λογω του εμπαργκο.

Βεβαια αυτα ειναι και λιγο "υποκειμενικα". Δηλαδη αν με ολα τα επιπλεον features κραταει περισσοτερο απο το ds 4 για εμενα ειναι οκ, εκεινος μπορει να θελει να παιζει 12 ωρες σερι χωρις να φορτιζει.

Δεν έχω κάνει gaming session με pad πανω απο 5 ώρες τα τελευταία χρόνια, οπότε δεν με πολυαπασχολεί προσωπικά. Η αλήθεια είναι πάντως οτι νομίζω στο astrobot το τραβήξανε απο τα μαλλιά με το dualsense οπότε λογικό να πίνει και τόση μπαταρία, μάλλον δεν θα είναι έτσι στα υπόλοιπα games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, chncynic είπε

Δεν έχω κάνει gaming session με pad πανω απο 5 ώρες τα τελευταία χρόνια, οπότε δεν με πολυαπασχολεί προσωπικά. Η αλήθεια είναι πάντως οτι νομίζω στο astrobot το τραβήξανε απο τα μαλλιά με το dualsense οπότε λογικό να πίνει και τόση μπαταρία, μάλλον δεν θα είναι έτσι στα υπόλοιπα games

Μακάρι να είναι έτσι σε όλα τα games και ας την τρώει την μπαταρία. Εξάλλου από τι έχει ακουστεί θα υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης των futures του sense. 

Επεξ/σία από cocous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανετε λαθος για το 4κ native σε 4k tv.

Οποιος εχει συνδεσει δυνατο pc σε 4κ tv μπορει να δει οτι η διαφορα απο 1440p σε 4κ ειναι τεραστια.χερεσαι που το βλεπεις.

Native resolution στην αναλυση της οθονης ειναι μεγαλο πραμα.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Κανετε λαθος για το 4κ native σε 4k tv.

Οποιος εχει συνδεσει δυνατο pc σε 4κ tv μπορει να δει οτι η διαφορα απο 1440p σε 4κ ειναι τεραστια.χερεσαι που το βλεπεις.

Native resolution στην αναλυση της οθονης ειναι μεγαλο πραμα.

Ως γνωστό αυτό εξαρτάται από την απόσταση θέασης σε σχέση με το μέγεθος της οθόνης, τα έχουμε ξαναπεί όμως αυτά και νιώθω ότι κάνουμε κύκλους, κυριολεκτικά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις ιδεα απο που μπορει να παραλαβουμε νωριτερα σε περιπτωση που κανει καποιος(εγω) τωρα προπαραγγελια?

Εχω κανει μια στον κωτσο πριν λιγες μερες αλλα ειπα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Κανετε λαθος για το 4κ native σε 4k tv.

Οποιος εχει συνδεσει δυνατο pc σε 4κ tv μπορει να δει οτι η διαφορα απο 1440p σε 4κ ειναι τεραστια.χερεσαι που το βλεπεις.

Native resolution στην αναλυση της οθονης ειναι μεγαλο πραμα.

Όχι, εξαρτάται από το upscale της TV, το μέγεθος της ΤV και την απόσταση. 

Εγώ με την 55ΧΕ9005 στα 2,5 μετρα απόσταση, οτιδήποτε πάνω από 1080p θέλει σύγκριση στατικών εικόνων για να δεις τη διαφορά.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το dualsense και την μπαταρία του, τα είπαμε πολυ διεξοδικά χθες :) 

GameOver GR - Webcast 443

Μετα απο αρκετό gaming (και αφήνοντας την πρώτη, παρθενικη φόρτιση στην ακρη), η μπαταρία μας κράτησε περιπου ένα 8ωρο με έντονο haptic και περίπου ένα 12ωρο χωρίς αυτό (δλδ σαν συμβατικο controller). Προφανως αυτό θα εξαρτηθεί πολύ από παιχνίδι σε παιχνίδι (δλδ το Astrobot την ετρωγε ακομα πιο γρήγορα), αλλα με το Spiderman και ορισμενα backwards compatible παιχνιδια ως δεικτη, καπου εκει ειναι οι πρωτες εκτιμήσεις.
Θα τα ξαναμετρησουμε στην πορεία της χρήσης του στις επομενες εβδομαδες για να βγαλουμε ενα μεσο ορο.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Για το dualsense και την μπαταρία του, τα είπαμε πολυ διεξοδικά χθες :) 

https://gameover.gr/2020/11/02/gameover-webcast-443/

Μετα απο αρκετό gaming (και αφήνοντας την πρώτη, παρθενικη φόρτιση στην ακρη), η μπαταρία μας κράτησε περιπου ένα 8ωρο με έντονο haptic και περίπου ένα 12ωρο χωρίς αυτό (δλδ σαν συμβατικο controller). Προφανως αυτό θα εξαρτηθεί πολύ από παιχνίδι σε παιχνίδι (δλδ το Astrobot την ετρωγε ακομα πιο γρήγορα), αλλα με το Spiderman και ορισμενα backwards compatible παιχνιδια ως δεικτη, καπου εκει ειναι οι πρωτες εκτιμήσεις.

Μια χαρά! Ευχαριστούμε για την πληροφορία ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panther_512 είπε

Όχι, εξαρτάται από το upscale της TV. 

Εγώ με την 55ΧΕ9005 στα 2,5 μετρα απόσταση, οτιδήποτε πάνω από 1080p θέλει σύγκριση στατικών εικόνων για να δεις τη διαφορά.

Εγω με xh9505  στα 3 μετρα με το pc συνδεμενο σε games οπως modern warfare  ,assasin odyssey,division 2 ,rdr2 κτλπ που εχω παιξει σε 4κ η διαφορα ειναι τεραστια απο το να αλλαξω σε 1440p. Αν συγκρινεις τιποτα ταινιες στο Netflix ειναι ακυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Saloufas είπε

Από το επίσημο site, γιατί οι λεπτομέρειες κρύβονται στον αστερίσκο και στα ψηλά γράμματα. 😉

123.jpg.544db0ff6e8910d57df6474235e6b682.jpg

Συγνωμη ρε σαλουφα,εσυ τι περιμενες δηλαδη? καθαρο 4κ μαζι με την τεχνολογια raytracing μεσα ?

1 ώρα πριν, Brazhlias είπε

Σε ενα τουιτ του Καρπα απο τους unboxholics αφησε να εννοηθει πως δεν ηταν πολυ ευχαριστημενος με την μπαταρια. Δεν μπηκε σε λεπτομερειες λογω του εμπαργκο.

Βεβαια αυτα ειναι και λιγο "υποκειμενικα". Δηλαδη αν με ολα τα επιπλεον features κραταει περισσοτερο απο το ds 4 για εμενα ειναι οκ, εκεινος μπορει να θελει να παιζει 12 ωρες σερι χωρις να φορτιζει.

Παντως ο καλιφας απο το γκειμ οβερ,ανεφερε περιπου 12ωρες διαρκεια,παιζοντας το καινουργιο  spiderman με το dualsense

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 minutes ago, spartan29gr said:

Παντως ο καλιφας απο το γκειμ οβερ,ανεφερε περιπου 12ωρες διαρκεια,παιζοντας το καινουργιο  spiderman με το dualsense

Κι εγώ εκεί το υπολογίζω (χωρίς να το έχω πιάσει στα χέρια μου βέβαια) γύρω στις 10 με 15 ώρες, δηλαδή διπλάσια από αυτή του DS4. Και σε γενικές γραμμές θα είμαι ικανοποιημένος σε αυτό το επίπεδο, να πεις ότι βγάζεις ένα session χωρίς να χρειάζεται φόρτιση, από την στιγμή που δεν μπορείς να αλλάξεις μπαταρίες και να συνεχίσεις το κάψιμο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...