Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, back15220 είπε

Κάτι ποιο οικονομικό και ποιοτικά καλό για εξωτερικό σκληρό στο Ps5 στο 1tb και ας μην είναι ssd μπορείς να μας προτείνεις;;

 

13 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Πείτε κάποιον καλό εξωτερικό 1 Tera για ps5 να βάζουμε τα games του ps4.

εγώ πήρα εναν crucial mx500 500gb και μια εξωτερική θήκη usb 3 περίπου 60ε αποκλειστικά για τα παιχνίδια του ps4 στο 5 . Για εμένα πιστεύω ότι είναι το sweet spot χρημάτων/ταχύτητας/χώρου/αξιοπιστίας . Δεν θεωρώ οτι πρόκειται να παίξω πάνω απο 3-4  παιχνίδια παράλληλα  ποτέ οπότε δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω

για 1tb τα 100ε minimum σε ssd.

Επεξ/σία από grouspen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, grouspen είπε

εγώ πήρα εναν crucial mx500 500gb και μια εξωτερική θήκη usb 3 περίπου 60ε αποκλειστικά για τα παιχνίδια του ps4 στο 5 . Για εμένα πιστεύω ότι είναι το sweet spot χρημάτων/ταχύτητας/χώρου/αξιοπιστίας . Δεν θεωρώ οτι πρόκειται να παίξω πάνω απο 3-4  παιχνίδια παράλληλα  ποτέ οπότε δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω

για 1tb τα 100ε minimum σε ssd.

Αυτός αξίζει;;; :

https://www.skroutz.gr/s/3575573/Western-Digital-Elements-Portable-1TB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορες που φαινονται ειναι στα frames πιο smooth στο ps5 λογικα θα εχει 60 fps,και επισης στο ps5 οι σκιες και η ομιχλη ειναι πιο ανοιχτες σε χρωμα,αυτο δεν ξερω γιατι γινεται,μηπως φταιει κανα hdr

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, non-serviam είπε

Μύστη μου, θα σου απαντήσω εγώ. Το BSD είναι ένα unixοειδές λειτουργικό σύστημα, που όταν χρησιμοποιεί μια εταιρεία όπως η Sony μια δωρεάν έκδοση του για το κύριο προϊόν της, είναι τουλάχιστον αστείο (και παίζει να είναι και ενάντια στο licence, αλλά οκ).

Δεν καταλαβαινω. δηλαδη τι περιμενεις μια εταιρεια που φτιαχνει ψυγεια και τηλεορασεις να γραψει λειτουργικο συστημα? Το bsd μια χαρα ειναι, πολλες εταιρειες το δουλευουν, μεχρι και η nintendo. H apple εχει παρει τον πυρηνα του, και εχει γραψει τα δικα της apis απο πανω.

Δηλαδη τι θα ηθελες, να πληρωσει την MS για να εχει windows 10 οπως το xbox? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jowl_tnt είπε

Εχω κανει παραγγελια 28/9 απο τα public με την ενδειξη για δευτερο κυμα. Και παραλαβη απο το καταστημα. Πηγα απο εκει την Πεμπτη για να αλλαξω την παραγγελια μου για παραδοση στο σπιτι. Με τα πολλα εσκασε ο διευθυντης να μου λεει δεν εχουμε παραλαβει ακομα και δε ξερουμε τι θα γινει. Του λεω δε με ενδιαφερει να παραλαβω day one, θελω απλα να αλλαξω την παραγγελια για παραλαβη σπιτι και να το προπληρωσω τωρα. Μου λεει και να την αλλαξουμε παλι θα ερθει οταν ανοιξουν τα καταστηματα γιατι ειναι εδω καταχωρημενο και θα το στειλουμε εμεις! Οτι ναιναι! Ολα τα υπολοιπα καταστηματα επικοινωνησαν απο μονοι τους με τους πελατες για την αλλαγη.

18/9 παραγγελια εχω κανει και δεν εχω ουτε φωνη ουτε ακροαση.μαλιστα εχω πληρωσει και ολο το ποσο.παντως θυμαμαι οτι εκανα απο public γιατι ειχα κοιταξει πρωτα πλαισιο κλπ και εγραφε εξαντλημενο,πιστευω οτι και στα public απλα δε θα ξεραν ποσα κομματια θα παραλαβουν και το χαν αφησει ανοιχτο και με τα πολλα εχουμε φαει σφολι.εχω πληρωσει με paypal λογικα μπορω ευκολα να παρω πισω τα λεφτα αν δε με εξυπηρετσουν σωστα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Next gen console σημαίνει σωστή υποστήριξη

1 HDR gaming

2 VRR

3 LFC 

Διαφορετικά κάνουν ότι κάνει και το ps4 pro.

Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν υπάρχει σωστή υποστήριξη από το ps5 και τα προβολικά μέσα.

Τα διθυραμβικά review που αναφέρουν μόνο πόσο υπέροχο είναι το ps5 χωρίς να αναφέρουν τα προβλήματα και ότι αυτά είναι που το ξεχωριζουν από την προηγούμενη γενιά κονσολών (HDR, VRR, LFC) δεν είναι review αλλά πληρωμένες διαφημίσεις. Δυστυχώς. Μακάρι να λυθούν τους επόμενους μήνες αλλά όλα δείχνουν ότι θα πάρει αρκετό καιρό ακόμα.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Δεν καταλαβαινω. δηλαδη τι περιμενεις μια εταιρεια που φτιαχνει ψυγεια και τηλεορασεις να γραψει λειτουργικο συστημα? Το bsd μια χαρα ειναι, πολλες εταιρειες το δουλευουν, μεχρι και η nintendo. H apple εχει παρει τον πυρηνα του, και εχει γραψει τα δικα της apis απο πανω.

Δηλαδη τι θα ηθελες, να πληρωσει την MS για να εχει windows 10 οπως το xbox? 

Βασικά κάτι πάνω σε αυτό, 

https://w3techs.com/technologies/history_details/os-linux

το internet τρέχει σε δωρεάν OS, υπηρεσίες και site θυρία.

Επίσης από την άλλη πλεύρα έχουν windows kernel, δεν το λες και rock solid. Δεν θα μου έκανε έκπληξη αν ολα τα xbox account κάθονται σε κανά μοσχάρι active directory! :P

Επεξ/σία από Hazuki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, prefuse είπε

Next gen console σημαίνει σωστή υποστήριξη

1 HDR gaming

2 VRR

3 LFC 

Διαφορετικά κάνουν ότι κάνει και το ps4 pro.

Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν υπάρχει σωστή υποστήριξη από το ps5 και τα προβολικά μέσα.

Τα διθυραμβικά review που αναφέρουν μόνο πόσο υπέροχο είναι το ps5 χωρίς να αναφέρουν τα προβλήματα και ότι αυτά είναι που το ξεχωριζουν από την προηγούμενη γενιά κονσολών (HDR, VRR, LFC) δεν είναι review αλλά πληρωμένες διαφημίσεις. Δυστυχώς. Μακάρι να λυθούν τους επόμενους μήνες αλλά όλα δείχνουν ότι θα πάρει αρκετό καιρό ακόμα.

https://www.polygon.com/2020/11/6/21546713/spider-man-miles-morales-ps5-ps4-comparison-graphics-load-times-frame-rate 

:D:D:D:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, prefuse είπε

Next gen console σημαίνει σωστή υποστήριξη

1 HDR gaming

2 VRR

3 LFC 

Διαφορετικά κάνουν ότι κάνει και το ps4 pro.

Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν υπάρχει σωστή υποστήριξη από το ps5 και τα προβολικά μέσα.

Τα διθυραμβικά review που αναφέρουν μόνο πόσο υπέροχο είναι το ps5 χωρίς να αναφέρουν τα προβλήματα και ότι αυτά είναι που το ξεχωριζουν από την προηγούμενη γενιά κονσολών (HDR, VRR, LFC) δεν είναι review αλλά πληρωμένες διαφημίσεις. Δυστυχώς. Μακάρι να λυθούν τους επόμενους μήνες αλλά όλα δείχνουν ότι θα πάρει αρκετό καιρό ακόμα.

Σε αυτό δεν χωρά αμφιβολία, η MS κάνει καλύτερη δουλειά στην "Out of the Box" λειτουργικότητα. Αλλά όλα αυτά είναι θέματα που μπορούν να λυθούν εύκολα με μελλοντικά firmware updates. Άλλωστε η υποστήριξη για VRR είναι γραμμένη στο official blog του Playstation, συνεπώς θα έρθει αργότερα. Πόσο αργότερα? Άγνωστο. Είπαμε, η MS είναι "μανα" στο να γράφει κώδικες και λόγω πολύχρονης εμπειρίας στο θέμα "software".

https://blog.playstation.com/2020/09/16/playstation-5-launches-in-november-starting-at-399-for-ps5-digital-edition-and-499-for-ps5-with-ultra-hd-blu-ray-disc-drive/

HDMI™ OUT port
Support of 4K 120Hz TVs, 8K TVs, VRR (specified by HDMI ver.2.1)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
39 minutes ago, prefuse said:

Next gen console σημαίνει σωστή υποστήριξη

1 HDR gaming

2 VRR

3 LFC 

Διαφορετικά κάνουν ότι κάνει και το ps4 pro.

Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν υπάρχει σωστή υποστήριξη από το ps5 και τα προβολικά μέσα.

Τα διθυραμβικά review που αναφέρουν μόνο πόσο υπέροχο είναι το ps5 χωρίς να αναφέρουν τα προβλήματα και ότι αυτά είναι που το ξεχωριζουν από την προηγούμενη γενιά κονσολών (HDR, VRR, LFC) δεν είναι review αλλά πληρωμένες διαφημίσεις. Δυστυχώς. Μακάρι να λυθούν τους επόμενους μήνες αλλά όλα δείχνουν ότι θα πάρει αρκετό καιρό ακόμα.

Και επειδή είχα ανοίξει και ένα νήμα σε αναζήτηση τηλεόρασης για next-gen gaming, να πω εδώ ότι ακριβώς αυτό το ποστ είναι ο λόγος που έβαλα φρένο στην αγορά τηλεόρασης για τουλάχιστον ένα εξάμηνο και βλέπουμε (μέχρι να βγουν οι τηλεοράσεις του 2021).

Υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα ανάμεσα στις τεχνολογίες που διαφημίζονται ότι προσφέρονται και σε αυτές που πραγματικά προσφέρονται. Ακόμα και αν κάποιος θέλει να δαπανήσει πολλά λεφτά για TV, είναι δεδομένο ότι θα υπάρξει σημείο στο οποίο δεν θα ανταποκρίνεται ακριβώς όπως πρέπει.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, music_lover είπε

HDMI™ OUT port
Support of 4K 120Hz TVs, 8K TVs, VRR (specified by HDMI ver.2.1)

Δηλαδή εάν κατάλαβα καla οσοι έχουμε τηλεοράσεις με vrr(freesync) αλλά είναι HDMI 2.0 δεν θα παίζει το freesync?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Daredevil είπε

Αυτό έλειπε να μην είχε και λίγο καλύτερα γραφικά και faster load times το PS5. θα ήταν epic fail. Έγραψα κάνουν ότι και το ps4 pro. Αναφέρομενος σε nex gen console, όχι σε μπουσταρισμενες κονσολες που παίζουν λίγο καλύτερα.

Αυτό που ξεχωρίζει τα next gen console από τις τωρινές, είναι αυτά που δεν υποστηρίζουν οι προηγούμενες, αλλιώς το ps5 είναι ένα απλό ps4 pro με αναβολικά.

Επεξ/σία από prefuse
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Σε αυτό δεν χωρά αμφιβολία, η MS κάνει καλύτερη δουλειά στην "Out of the Box" λειτουργικότητα. Αλλά όλα αυτά είναι θέματα που μπορούν να λυθούν εύκολα με μελλοντικά firmware updates. Άλλωστε η υποστήριξη για VRR είναι γραμμένη στο official blog του Playstation, συνεπώς θα έρθει αργότερα. Πόσο αργότερα? Άγνωστο. Είπαμε, η MS είναι "μανα" στο να γράφει κώδικες και λόγω πολύχρονης εμπειρίας στο θέμα "software".

https://blog.playstation.com/2020/09/16/playstation-5-launches-in-november-starting-at-399-for-ps5-digital-edition-and-499-for-ps5-with-ultra-hd-blu-ray-disc-drive/

HDMI™ OUT port
Support of 4K 120Hz TVs, 8K TVs, VRR (specified by HDMI ver.2.1)

Βλέποντας το βίντεο που ανέβασε το παιδί εγώ κατάλαβα ότι το πρόβλημα είναι κυρίως στο LFC και στο ότι το ps5 δεν έχει κάποια αντίστοιχη τεχνολογία είτε δεν υποστηρίζει Free sync Premium για να ανεβάζει τα fps στα παιχνίδια που παίζουν οριακά στα 30fps. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Βλέποντας το βίντεο που ανέβασε το παιδί εγώ κατάλαβα ότι το πρόβλημα είναι κυρίως στο LFC και στο ότι το ps5 δεν έχει κάποια αντίστοιχη τεχνολογία είτε δεν υποστηρίζει Free sync Premium για να ανεβάζει τα fps στα παιχνίδια που παίζουν οριακά στα 30fps. 

Για το θέμα έχει γίνει διάψευση από τον Vincend του hdtvtest

Spoiler

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...