Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, music_lover said:

Δεν θα αγόραζα τηλεόραση χωρίς hdmi v2.1 αν ήταν να συνδέσω επάνω της next-gen κονσόλα. Αλλά αφού πήρες πέρσυ τηλεόραση και έχεις σκοπό να βάλεις το ps5 στο δωμάτιο του pc, τότε πας για monitor. Απλά το HDR τους είναι τραγικό.. μέχρι πόσα δίνεις?

μεχρι 350-400 καπου εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Τωρα κοροιδευεις η τρολαρεις, δεν σε πιανω. Το bsd ειναι open-source unix system, και η Σονυ εγραψε δικους της drivers βασισεμνους σε αυτο. Οπως και η AMD

Εννοειται να δυναμωσουμε το open source community, το "εντελως" δε γινεται γτ οποιος ηθελε θα ειχε τους drivers της. 

Αααχχχχ Σταλμανική Ουτοπία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, non-serviam είπε

Μύστη μου, θα σου απαντήσω εγώ. Το BSD είναι ένα unixοειδές λειτουργικό σύστημα, που όταν χρησιμοποιεί μια εταιρεία όπως η Sony μια δωρεάν έκδοση του για το κύριο προϊόν της, είναι τουλάχιστον αστείο (και παίζει να είναι και ενάντια στο licence, αλλά οκ).
 

Σε καμία περίπτωση. Μπορώ στα ίδια λίτρα να σου φτιάξω κάτι πάρα πολύ πιο δυνατό (ασχέτως κόστους, εδώ μιλάμε για όγκο και τι αυτός μπορεί να συντηρήσει). Οπότε ο όγκος άξιζε μόνο για την ίδια την Sony και τις τσέπες της, οχι για τον τελικό καταναλωτή. Με μεγάλο θέμα το LM (χρήστης από το 14 εδώ) που θα φανεί σε βάθος χρόνου.

Ανάθεμα αν ένας στο ένα εκατομμύριο θα το μοντάρει το μηχανάκι. Ανάθεμα αν ένας στο εκατομμύριο έχουν πιάσει ποτέ σπρέι στα χέρια του για να μοντάρει το μηχανάκι. Οι πιο πολλοί θα παίξουν με έτοιμα και χρυσοπληρωμένα ανταλλακτικά από τα κινεζάκια (αν δεν τους κυνηγήσει και αυτούς η Sony φυσικά). Τα οποία όμως αυξάνουν το πραγματικό κόστος αγοράς της κονσόλας. Τι θέλω να πω; Το ότι κάτι μπορεί να γίνει, δεν σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας. Και εγώ έχω σπίτι έτοιμο zombie apocalypse kit, αλλά ξέρω ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω και ποτέ. Απλά να είχαμε να λέγαμε.

Εγώ πάντως που δεν έχω το ίδιο έπιπλο με τους άλλους, γιατί πρόσφατα μετακόμισα και το φτιάχνω μόνος μου, θα αναγκαστώ να χώσω αρκετούς ανεμιστήρες από πίσω να τραβάνε αέρα, για θα χωράει ίσα ίσα, και κατ' επέκταση δεν θα έχει σωστό airflow. Οπότε πρέπει να το πιέσω.

Το DF τι είναι; Κάποιου είδους αυθεντία της οποίας είναι η μόνη γνώμη που μετράει; Στο οποίο μάλιστα, για τους γνώστες, δουλεύουν φανατικοί οπαδοί της Sony; Καλό θα είναι να κοιτάμε όσο το δυνατόν πιο πολλές γνώμες, και κυρίως γνώμες ατόμων που είναι όντως ουδέτεροι και το έχουν αποδείξει με την πορεία τους στο χώρο (tech Jesus εσένα κοιτάω). Οπότε ας αφήσουμε καλύτερα την "επίκληση στην αυθεντία", και ας πιάσουμε την "επίκληση στη λογική".

Καλή τύχη αν κάτσει στραβή μόνο με την Sony μετά τον 1ο χρόνο. Τα έχουμε γράψει ένα εκατομμύριο φορές αυτά. Η Sony ως κατασκευαστής δίνει ένα χρόνο. Το κατάστημα υποχρεούται να δώσει δυο χρόνια. Δεν είναι θέμα προς συζήτηση, είναι η νομοθεσία αυτό.

Οχι ρε να παμε να διαβαζουμε το καθε παπατζη τουιτερα τοτες, που πισω απο την ανωνυμια του πεταει fake news

Και τελος ,καλα εκανε και βγηκε ο προγραμματιστης  της ινσομιακ και τον εκανε ρομπιτσα.Ο συγκεκριμενος απλα ειναι face scam λογαριασμος,που τρεφεται κυριως απο τα φανατικα και τυφλα φανμποι του διαδικτυου

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες τί παίζει με τις προπαραγγελίες ps5; έχω χάσει πολλά επεισόδια συγγνώμη αν το θέμα είναι σούπα πλέον

λέω να παραγγείλω από ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά βλέπω κάτι "Εξαντλήθηκε" "Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας" και φοβάμαι μη το πληρώσω και περιμένω του χρόνου για παράδοση 😅 έχουμε κανα σχόλιο ή τζάμπα ανυσηχώ;

ΟΚ τυφλός , δεν αφήνει καν να το προπαραγγείλει κάποιος... να χώσω public; 

θέλω κάτι με paypal

Επεξ/σία από keropi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, keropi είπε

παίδες τί παίζει με τις προπαραγγελίες ps5; έχω χάσει πολλά επεισόδια συγγνώμη αν το θέμα είναι σούπα πλέον

λέω να παραγγείλω από ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά βλέπω κάτι "Εξαντλήθηκε" "Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας" και φοβάμαι μη το πληρώσω και περιμένω του χρόνου για παράδοση 😅 έχουμε κανα σχόλιο ή τζάμπα ανυσηχώ;

ΟΚ τυφλός , δεν αφήνει καν να το προπαραγγείλει κάποιος... να χώσω public; 

θέλω κάτι με paypal

Φίλε δεν νομιζω να αξιζει να παραγγειλεις τωρα περιμενε να βγει πρωτα να δεις. Εγω το εχω παραγγείλει 24 Σεπτεμβρίου απο κωτσοβολο και εχω ελάχιστες πιθανοτητες για day1 αμα παραγγειλεις τωρα απο καπου παιζει να τ παρεις απο την νεα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, keropi είπε

παίδες τί παίζει με τις προπαραγγελίες ps5; έχω χάσει πολλά επεισόδια συγγνώμη αν το θέμα είναι σούπα πλέον

λέω να παραγγείλω από ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά βλέπω κάτι "Εξαντλήθηκε" "Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας" και φοβάμαι μη το πληρώσω και περιμένω του χρόνου για παράδοση 😅 έχουμε κανα σχόλιο ή τζάμπα ανυσηχώ;

ΟΚ τυφλός , δεν αφήνει καν να το προπαραγγείλει κάποιος... να χώσω public; 

θέλω κάτι με paypal

Εγώ από Vodafone σκέφτομαι αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος γι αυτά που μου είπαν στο τηλ ότι ισχύουν... 

Κρατάω μικρο καλάθι όπως είπα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostakis1978nov είπε

Και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα. Επειδή ψάχνω εδώ και αρκετούς μήνες για next gen 4K TV, κατέληξα σε τρεις υποψήφιες τηλεοράσεις:

1) LG CX

2) Samsung Q90T

3) Sony KD-65XH9096

Οι περισσότεροι youtubers προτείνουν να περιμένουμε τα νέα μοντέλα του 2021. Δεν θέλω να δώσω κοντά στα 2000€ για TV και μετά να βγαίνουν διάφορα προβλήματα ένα ένα ή να περιμένω για updated που μπορεί να μην έρθουν ποτέ.

Αν η Sony είναι αυτή που έκανε review ο Vincent λέει ότι είναι πολύ καλή ενώ τα ίδια λένε και αρκετοί αλλοι πχ rtings, tha villaman κ.a (μακριά από τρολ τύπου quantum tv) μάλιστα λένε ότι είναι πολυ κοντά σε oled ποιότητα. Αλλά ποτε δεν θα εχει τα μαύρα μίας oled. 

Για παιχνιδια η lg στα χαρτιά (γιατί στην πράξη δεν τα υποστηρίζει) φαινόταν καλύτερη σε all around χρηση, VRR κτλ ενώ την πιο κινηματογραφική εικόνα θα την πάρεις από oled Panasonic που δίνει και την καλύτερη δυνατή εικόνα από όλες τις oled, αλλά απευθύνεται σε σινεφίλ και όχι gamers.

Samsung αν έχεις πολύ φωτεινό χώρο και θέλεις την μεγάλη φωτεινότητα που παρέχει.

Για HDMI 2.1 next gen consoles και τα προβλήματα που υπάρχουν, υπάρχει μια λίστα με βίντεο στο hdtvtest.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Τωρα κοροιδευεις η τρολαρεις, δεν σε πιανω. Το bsd ειναι open-source unix system, και η Σονυ εγραψε δικους της drivers βασισεμνους σε αυτο. Οπως και η AMD

Εννοειται να δυναμωσουμε το open source community, το "εντελως" δε γινεται γτ οποιος ηθελε θα ειχε τους drivers της. 

Καθόλου. Σκέψου πόσο πιο εύκολο θα ήταν το port των παιχνιδιών για PC (γκουχ... linux γκουχ...) αν ήταν στην ίδια πλατφόρμα. Ένα δρόμο που φαίνεται να παίρνει η Sony, γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

25 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Οχι ρε να παμε να διαβαζουμε το καθε παπατζη τουιτερα τοτες, που πισω απο την ανωνυμια του πεταει fake news

Και τελος ,καλα εκανε και βγηκε ο προγραμματιστης  της ινσομιακ και τον εκανε ρομπιτσα.Ο συγκεκριμενος απλα ειναι face scam λογαριασμος,που τρεφεται κυριως απο τα φανατικα και τυφλα φανμποι του διαδικτυου

Αν και δεν θυμάμαι το τουιτ, έχω την εντύπωση ότι είναι ο τσιφ της, και όχι ένας απλός προγραμματιστής, οπότε προφανώς θέλει να κάνει damage control. Γιατί όλο αυτό το μπλουρινγκ μόνο στο να κρύψει λεπτομέρεια για να ανεβάσει επιδόσεις αποσκοπεί. Που κάποιος που έχει ασχοληθεί με το game development το γνωρίζει (πιθανών και αυτός που λες τρολ λογαριασμό, αλλά οκ, το εγώ πάντα ξέρει καλύτερα).
Βέβαια όταν τα κάνει αυτά η Νιντέντο στο (αντικειμενικά) αδύναμο σύστημα της, ήμαστε έτοιμοι να τους λιντσάρουμε.


Ας ρωτήσω και εδώ:

Αναφορά σε κείμενο

Δεν έχει πάρει το μάτι μου πουθενά αν τελικά έχουν βάλει παρόμοια cache στην κονσόλα όπως η AMD στην 6ΧΧΧ σειρά, ή λόγο αυξημένου bandwidth το κλάσανε. Έχει κανείς υπόψιν του τι έγινε τελικά; Γιατί αν οι devs βελτιστοποιήσουν τα παιχνίδια έχοντας υπόψιν και τις cache, η NVIDIA θα φάει πέτσωμα άσχημο στα PCs.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Virus200 είπε

Δηλαδή εάν κατάλαβα καla οσοι έχουμε τηλεοράσεις με vrr(freesync) αλλά είναι HDMI 2.0 δεν θα παίζει το freesync?

Το ps5 δεν υποστηρίζει freesync αλλά VRR μέσω hdmi v2.1 οπότε όχι, δεν θα έχεις VRR σε hdmi v2.0 με το ps5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες δεν ξερω κατα ποσο θα στεκει αυτο αλλα εδω Τσεχια στο μεγαλυτερο  μαγαζι  που ειναι και παρα πολυ εμπιστο πλεον τα ps5  τα εχει για Φεβρουαριο του 21 ( η πρωτη παρτιδα εδω εχει εξαντληθει ) ... Οποτε εχετε το νου σας εκει Ελλαδα το ποτε θα ερθουν αν κανετε τωρα παραγγελιες....

 

https://www.alza.cz/EN/gaming/playstation-5-gaming-consoles/18876712.htm

 

image.png.2d6755e82b69206678460ca2df4f4ceb.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...