Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως έκανα την προπαραγγελια μου σήμερα στον Γερμανό. Φαίνεται να άνοιξαν παλι οι προπαραγγελιες χωρίς την ένδειξη ότι έχει εξαντληθεί το stock . Σε επικοινωνία μου με την εξυπηρέτηση μου είπαν δεν φαίνεται να έχει εξαντληθεί και ότι λογικά θα παραλάβω day one. Για να πω την αλήθεια δεν τους πολύ πιστεύω. Τοσο πολύ θέλουν να τα τσεπώσουν από τώρα  και να λένε ψέματα στον κόσμο;; Τουλάχιστον στην αρχή εις γνώση σου αποφάσιζες αν θα παραλάβεις με το δεύτερο wave . Ειδωμεν αδέρφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με πλαίσιο ξέρετε τι παίζει κανένας πχ που δουλεύει ; Τους είπα πότε θα κάνω πληρωμή γιατί θέλω να το συνδιάσω και μια 4K και μου είπαν το γνωστό τυποποιημένο θα σας ειδοποιήσουμε περίπου μια εβδομάδα πριν .Εχω δωσει τα 50 αρχες Οκτωβριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Wolftub21 είπε

Παιδιά με πλαίσιο ξέρετε τι παίζει κανένας πχ που δουλεύει ; Τους είπα πότε θα κάνω πληρωμή γιατί θέλω να το συνδιάσω και μια 4K και μου είπαν το γνωστό τυποποιημένο θα σας ειδοποιήσουμε περίπου μια εβδομάδα πριν .Εχω δωσει τα 50 αρχες Οκτωβριου

Και εγω μια από τα ίδια απο Πλαίσιο. Μου έχουν πει ότι κατά 99% θα παραλάβουμε day one, αφού έχουμε δώσει προκαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johng4 είπε

Και εγω μια από τα ίδια απο Πλαίσιο. Μου έχουν πει ότι κατά 99% θα παραλάβουμε day one, αφού έχουμε δώσει προκαταβολή.

Καλό νέο αυτό φίλε μακάρι να το εννοούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, feelihipo είπε

Κοιτα. Η εξτρα εγγύησή του Public δεν ειναι κατι που κανουν απο καλοκαρδία. Είναι νομος της ευρωπαικής ενωσης, λέγεται νόμιμη εγγυηση και εφαρμόζεται σε ΟΛΑ τα μαγαζια. Αρα και στη Vodafone δυο έτη από αυτούς. Το θέμα είναι πόσο δύσκολη θα σου κανουν την ζωη για να τα αξιοποιήσεις, γιατι μπορούν, εφαρμόζουν αρκετα παραθυράκια. Και στο public κανουν πολλες μαλακιες σχετικα με την νομιμη εγγύηση (τις εχω δει απο πρωτο χερι) αλλα για τον οποιαδήποτε λόγο δεν σε πολεμάνε στο να μην την τηρήσουν εν τέλη, απλα μπορει να σου πουν μα σου ξου. Στη Vodafone μπορει να έχουν άλλη πολιτική, εκεί είναι το ρίσκο.

δεν χρειάζεται να μπει η vodafone στην μέση όταν υπάρχει η Sony στην Ελλάδα και ως σοβαρή εταιρεία ακολουθεί την Ευρωπαϊκή νομοθεσία δλδ δύο χρόνια εγγύηση. 

3 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Don't worry. Θα τα κάνουν bitcoin οπότε θα βοηθήσουν και αυτοί λίγο στο adoption.

 

66wwvSCH_400x400.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2020 στις 7:55 ΜΜ, najinblue3 είπε

ναι και τι θες να πεις με αυτο? Εχεις ιδεα τι ειναι το bsd και ποιες εταιρειες το γραφουνε, και τι λειτουργικα τρεχουνε πανω σε αυτο?

Μύστη μου, θα σου απαντήσω εγώ. Το BSD είναι ένα unixοειδές λειτουργικό σύστημα, που όταν χρησιμοποιεί μια εταιρεία όπως η Sony μια δωρεάν έκδοση του για το κύριο προϊόν της, είναι τουλάχιστον αστείο (και παίζει να είναι και ενάντια στο licence, αλλά οκ).
 

Στις 6/11/2020 στις 10:56 ΜΜ, Fulgore είπε

Ποιο πειραμα ακριβως δεν πετυχε?

α)συμφωνα με τις ως τωρα αποψεις,απο πλευρας θορυβου και θερμοκρασιων τα παει πολυ καλα η κονσολα σε σχεση με την προηγουμενη

β)τα μπροστα και πισω καπακια που βγαινουν,ανοιγουν τρελες δυνατοτητες στο να δημιουργει ο καθενας το δικο του custom design ps5. 

Ναι ειναι μεγαλη σε ογκο,αλλα τα ως τωρα πρωτα δειγματα,δειχνουν οτι αξιζε ο παραπανω ογκος. Και με την εμφανιση θα απασχολει καποιον μονο τις πρωτες μερες της αγορας,ενω με την αποδοση θα εχει να ασχοληθει γι

Και στο xbox,ναι μεν ειναι μεγαλο το μεγεθος του αλλα απο θερμοκρασιες και θορυβο δειχνει να ειναι και αυτο πενα.

Το πως αποδιδει η κονσολα σε βαθος χρονου εννοειται οτι παιζει μεγαλυτερο ρολο απο την εμφανιση της,που μετα τις πρωτες μερες ενθουσιασμου της αγορας,ουτε καν που θα απασχολει καποιον.

Τελος εχουν δηλωσει στην Sony οτι ηδη εχουν στα σκαρια τα επομενα χρονια να βγαλουν ps5slim/pro.

Σε καμία περίπτωση. Μπορώ στα ίδια λίτρα να σου φτιάξω κάτι πάρα πολύ πιο δυνατό (ασχέτως κόστους, εδώ μιλάμε για όγκο και τι αυτός μπορεί να συντηρήσει). Οπότε ο όγκος άξιζε μόνο για την ίδια την Sony και τις τσέπες της, οχι για τον τελικό καταναλωτή. Με μεγάλο θέμα το LM (χρήστης από το 14 εδώ) που θα φανεί σε βάθος χρόνου.

 

18 ώρες πριν, georgerapp είπε

Με αυτα τα καπάκια παιδια γίνεται η απόλυτη συσκευή που μπορείς να την κανεις οτι θέλεις .

Από βάψιμο απλο , βάψιμο special με ότι βάζει ο νους σας μέχρι αερογραφια σε κάποιον καλλιτέχνη μάστορα , τεχνοτροπίες , να μοιάζει με ξυλο με δερμάτινη κ.α .

Μεχρι το πιο απλο και φθηνό , εκτύπωση αφισουλας απο καλό αρχείο και απλα με ταινία 2πλης επάνω , θες να ειναι τα παιδια για τον χαζομπαμπα ; Να ειναι αυτοί με το ταίρι τους για τους καληνυχτακηδες ; Να ειναι ΑΜΑΞΙΑ yea baby , o godzilla ; 

Τα πάντα .

Παει σε σαλόνι παει και φουλ καγκουρό φάση σε δωμάτιο .

Πιστεύω στα χρόνια που έρχονται θα δείτε πολλά τέτοια απο ανθρώπους που απλά πιάνουν κατι και το βγάζουν θεϊκό ! Πχ hotwheels κ.α 

Eπισης μου αρεσει το xbox , αλλα οχι οτι δε βλέπω την μη safe αλλά σωστή οπτική της sony .

Λεει ειμαι κονσολα .......space κονσόλα παιχνιδιών ......τελος .

Ανάθεμα αν ένας στο ένα εκατομμύριο θα το μοντάρει το μηχανάκι. Ανάθεμα αν ένας στο εκατομμύριο έχουν πιάσει ποτέ σπρέι στα χέρια του για να μοντάρει το μηχανάκι. Οι πιο πολλοί θα παίξουν με έτοιμα και χρυσοπληρωμένα ανταλλακτικά από τα κινεζάκια (αν δεν τους κυνηγήσει και αυτούς η Sony φυσικά). Τα οποία όμως αυξάνουν το πραγματικό κόστος αγοράς της κονσόλας. Τι θέλω να πω; Το ότι κάτι μπορεί να γίνει, δεν σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας. Και εγώ έχω σπίτι έτοιμο zombie apocalypse kit, αλλά ξέρω ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω και ποτέ. Απλά να είχαμε να λέγαμε.

 

Στις 7/11/2020 στις 12:21 ΠΜ, NickTG είπε

Τι γίνεται ρε παιδιά! 

Όλοι το ίδιο έπιπλο, με το ίδιο ύψος και στο ίδιο σημείο έχετε την τηλεόραση? 

Εγώ πάντως που δεν έχω το ίδιο έπιπλο με τους άλλους, γιατί πρόσφατα μετακόμισα και το φτιάχνω μόνος μου, θα αναγκαστώ να χώσω αρκετούς ανεμιστήρες από πίσω να τραβάνε αέρα, για θα χωράει ίσα ίσα, και κατ' επέκταση δεν θα έχει σωστό airflow. Οπότε πρέπει να το πιέσω.

 

14 ώρες πριν, music_lover είπε

Απορώ πως διέφυγαν αυτά από το review του DF.

 

5 ώρες πριν, Daredevil είπε

ο κύριος blue nugroho ήταν αυτός που ξεκίνησε το rdna 1.5 , sw rt υπερθέμανση κλπ κλπ

ο james Stevenson είναι ο community director της insomniac

Image

 

5 ώρες πριν, music_lover είπε

Ε αφού το είπε ο blu_nugroho από την Ινδονησία, έτσι θα είναι 😝

Το DF τι είναι; Κάποιου είδους αυθεντία της οποίας είναι η μόνη γνώμη που μετράει; Στο οποίο μάλιστα, για τους γνώστες, δουλεύουν φανατικοί οπαδοί της Sony; Καλό θα είναι να κοιτάμε όσο το δυνατόν πιο πολλές γνώμες, και κυρίως γνώμες ατόμων που είναι όντως ουδέτεροι και το έχουν αποδείξει με την πορεία τους στο χώρο (tech Jesus εσένα κοιτάω). Οπότε ας αφήσουμε καλύτερα την "επίκληση στην αυθεντία", και ας πιάσουμε την "επίκληση στη λογική".

 

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

δεν χρειάζεται να μπει η vodafone στην μέση όταν υπάρχει η Sony στην Ελλάδα και ως σοβαρή εταιρεία ακολουθεί την Ευρωπαϊκή νομοθεσία δλδ δύο χρόνια εγγύηση. 

66wwvSCH_400x400.jpg

Καλή τύχη αν κάτσει στραβή μόνο με την Sony μετά τον 1ο χρόνο. Τα έχουμε γράψει ένα εκατομμύριο φορές αυτά. Η Sony ως κατασκευαστής δίνει ένα χρόνο. Το κατάστημα υποχρεούται να δώσει δυο χρόνια. Δεν είναι θέμα προς συζήτηση, είναι η νομοθεσία αυτό.

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Μύστη μου, θα σου απαντήσω εγώ. Το BSD είναι ένα unixοειδές λειτουργικό σύστημα, που όταν χρησιμοποιεί μια εταιρεία όπως η Sony μια δωρεάν έκδοση του για το κύριο προϊόν της, είναι τουλάχιστον αστείο (και παίζει να είναι και ενάντια στο licence, αλλά οκ).
 

Σε καμία περίπτωση. Μπορώ στα ίδια λίτρα να σου φτιάξω κάτι πάρα πολύ πιο δυνατό (ασχέτως κόστους, εδώ μιλάμε για όγκο και τι αυτός μπορεί να συντηρήσει). Οπότε ο όγκος άξιζε μόνο για την ίδια την Sony και τις τσέπες της, οχι για τον τελικό καταναλωτή. Με μεγάλο θέμα το LM (χρήστης από το 14 εδώ) που θα φανεί σε βάθος χρόνου.

Ανάθεμα αν ένας στο ένα εκατομμύριο θα το μοντάρει το μηχανάκι. Ανάθεμα αν ένας στο εκατομμύριο έχουν πιάσει ποτέ σπρέι στα χέρια του για να μοντάρει το μηχανάκι. Οι πιο πολλοί θα παίξουν με έτοιμα και χρυσοπληρωμένα ανταλλακτικά από τα κινεζάκια (αν δεν τους κυνηγήσει και αυτούς η Sony φυσικά). Τα οποία όμως αυξάνουν το πραγματικό κόστος αγοράς της κονσόλας. Τι θέλω να πω; Το ότι κάτι μπορεί να γίνει, δεν σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας. Και εγώ έχω σπίτι έτοιμο zombie apocalypse kit, αλλά ξέρω ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω και ποτέ. Απλά να είχαμε να λέγαμε.

Εγώ πάντως που δεν έχω το ίδιο έπιπλο με τους άλλους, γιατί πρόσφατα μετακόμισα και το φτιάχνω μόνος μου, θα αναγκαστώ να χώσω αρκετούς ανεμιστήρες από πίσω να τραβάνε αέρα, για θα χωράει ίσα ίσα, και κατ' επέκταση δεν θα έχει σωστό airflow. Οπότε πρέπει να το πιέσω.

Το DF τι είναι; Κάποιου είδους αυθεντία της οποίας είναι η μόνη γνώμη που μετράει; Στο οποίο μάλιστα, για τους γνώστες, δουλεύουν φανατικοί οπαδοί της Sony; Καλό θα είναι να κοιτάμε όσο το δυνατόν πιο πολλές γνώμες, και κυρίως γνώμες ατόμων που είναι όντως ουδέτεροι και το έχουν αποδείξει με την πορεία τους στο χώρο (tech Jesus εσένα κοιτάω). Οπότε ας αφήσουμε καλύτερα την "επίκληση στην αυθεντία", και ας πιάσουμε την "επίκληση στη λογική".

Καλή τύχη αν κάτσει στραβή μόνο με την Sony μετά τον 1ο χρόνο. Τα έχουμε γράψει ένα εκατομμύριο φορές αυτά. Η Sony ως κατασκευαστής δίνει ένα χρόνο. Το κατάστημα υποχρεούται να δώσει δυο χρόνια. Δεν είναι θέμα προς συζήτηση, είναι η νομοθεσία αυτό.

για την ιστορία το bsd έχει άδεια σχεδόν ελεύθερη με τον καθένα να μπορεί να χρησιμοποιήσει τον κώδικα του και σε αντίθεση με το linux δεν έχει και υποχρέωση να γυρίσει ότι αλλαγές κάνει πάνω σε αυτόν. 

H sony αν και δεν είμαι σίγουρος νομίζω εδώ και καμία δεκαετία μπορεί και παραπάνω χρησιμοποιεί το bsd στις κονσόλες της. 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chek2fire είπε

για την ιστορία το bsd έχει άδεια σχεδόν ελεύθερη με τον καθένα να μπορεί να χρησιμοποιήσει τον κώδικα του και σε αντίθεση με το linux δεν έχει και υποχρέωση να γυρίσει ότι αλλαγές κάνει πάνω σε αυτόν. 

H sony αν και δεν είμαι σίγουρος νομίζω εδώ και καμία δεκαετία μπορεί και παραπάνω χρησιμοποιεί το bsd στις κονσόλες της. 

Spoiler

Έχει μεν, άλλου τύπου από το Linux δε. Επίσης έχει core στοιχεία που είναι κλειστά, βλέπε ZFS, εξαιτίας του οποίου (proprietary) φτιάχτηκε το btrFS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, non-serviam είπε

Το DF τι είναι; Κάποιου είδους αυθεντία της οποίας είναι η μόνη γνώμη που μετράει; Στο οποίο μάλιστα, για τους γνώστες, δουλεύουν φανατικοί οπαδοί της Sony; Καλό θα είναι να κοιτάμε όσο το δυνατόν πιο πολλές γνώμες, και κυρίως γνώμες ατόμων που είναι όντως ουδέτεροι και το έχουν αποδείξει με την πορεία τους στο χώρο (tech Jesus εσένα κοιτάω). Οπότε ας αφήσουμε καλύτερα την "επίκληση στην αυθεντία", και ας πιάσουμε την "επίκληση στη λογική".

Στο Digital Foundry ειναι φανατικοί τις sony? γιαυτο στο unboxing του PS5 ξέσκισαν το κουτι και μετα τους έκραζαν οι φαν τις sony στο twitter. Για το hardware του Series X εχουν δειξει μεγαλύτερο ενθουσιασμο θεωρό οσο τους παρακολουθώ, καμία σχέση με οπαδούς τις sony.  Προφανώς οπως και ειναι λογικο, θα πιστέψεις ποιο εύκολα το Digital foundry που ειδικεύετε σε αυτό που κανει  από κάποιον ανώνυμο του twitter που εχει προϊστορια στις ψευδείς είδησης κατά του PS5.

Επεξ/σία από Raiden5
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Raiden5 είπε

Στο Digital Foundry ειναι φανατικοί τις sony? γιαυτο στο unboxing του PS5 ξέσκισαν το κουτι και μετα τους έκραζαν οι φαν τις sony στο twitter. Για το hardware του Series X εχουν δειξει μεγαλύτερο ενθουσιασμο θεωρό οσο τους παρακολουθώ, καμία σχέση με οπαδούς τις sony.  Προφανώς οπως και ειναι λογικο, θα πιστέψεις ποιο εύκολα το Digital foundry που ειδικεύετε σε αυτό που κανει  από κάποιον ανώνυμο του twitter που εχει προϊστορια στις ψευδείς είδησης κατά του PS5.

Κοίτα κι εγώ θεωρώ ότι το DF είναι τοπ σε αυτό που κάνει. Στο BC κάνανε VS statement το οποίο το βρήκα λίγο άδικο παινευοντας checkerboarding 4k στα 60 ενώ στην άλλη μεριά είναι native 4k σε 58-60, αλλά γενικά προσέχουν παρά πολύ.

Επίσης είναι λίγο ενοχλητικό πλέον που ο τύπος μπαίνει από κάτω και γράφει κάθε 3 ποστ ότι έχει anxiety και να μην του μιλανε άσχημα τα τρολς του twitter, λες και μπήκε στο internet χθες πρώτη φορά. Συμφωνώ ότι είναι ζώα στο twitter, αλλά νταξ κούρασε - κάνε εκπομπή μαγειρικής να σε αγαπάνε όλοι.

Πέρα από αυτό που είπα πιο πάνω, θεωρώ ότι το ριβιου τους είναι πάρα πολύ καλό και σωστά θεωρούνται αρκετά αντικειμενικοί σαν brand όσο biased και να είναι ο καθένας τους. Συγχωρέστε λίγο ενθουσιασμό καμία φορά και από τις δύο μεριές και δείτε τα φακτς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, non-serviam είπε

Μύστη μου, θα σου απαντήσω εγώ. Το BSD είναι ένα unixοειδές λειτουργικό σύστημα, που όταν χρησιμοποιεί μια εταιρεία όπως η Sony μια δωρεάν έκδοση του για το κύριο προϊόν της, είναι τουλάχιστον αστείο (και παίζει να είναι και ενάντια στο licence, αλλά οκ).
 

Σε καμία περίπτωση. Μπορώ στα ίδια λίτρα να σου φτιάξω κάτι πάρα πολύ πιο δυνατό (ασχέτως κόστους, εδώ μιλάμε για όγκο και τι αυτός μπορεί να συντηρήσει). Οπότε ο όγκος άξιζε μόνο για την ίδια την Sony και τις τσέπες της, οχι για τον τελικό καταναλωτή. Με μεγάλο θέμα το LM (χρήστης από το 14 εδώ) που θα φανεί σε βάθος χρόνου.

Ανάθεμα αν ένας στο ένα εκατομμύριο θα το μοντάρει το μηχανάκι. Ανάθεμα αν ένας στο εκατομμύριο έχουν πιάσει ποτέ σπρέι στα χέρια του για να μοντάρει το μηχανάκι. Οι πιο πολλοί θα παίξουν με έτοιμα και χρυσοπληρωμένα ανταλλακτικά από τα κινεζάκια (αν δεν τους κυνηγήσει και αυτούς η Sony φυσικά). Τα οποία όμως αυξάνουν το πραγματικό κόστος αγοράς της κονσόλας. Τι θέλω να πω; Το ότι κάτι μπορεί να γίνει, δεν σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας. Και εγώ έχω σπίτι έτοιμο zombie apocalypse kit, αλλά ξέρω ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω και ποτέ. Απλά να είχαμε να λέγαμε.

Εγώ πάντως που δεν έχω το ίδιο έπιπλο με τους άλλους, γιατί πρόσφατα μετακόμισα και το φτιάχνω μόνος μου, θα αναγκαστώ να χώσω αρκετούς ανεμιστήρες από πίσω να τραβάνε αέρα, για θα χωράει ίσα ίσα, και κατ' επέκταση δεν θα έχει σωστό airflow. Οπότε πρέπει να το πιέσω.

Το DF τι είναι; Κάποιου είδους αυθεντία της οποίας είναι η μόνη γνώμη που μετράει; Στο οποίο μάλιστα, για τους γνώστες, δουλεύουν φανατικοί οπαδοί της Sony; Καλό θα είναι να κοιτάμε όσο το δυνατόν πιο πολλές γνώμες, και κυρίως γνώμες ατόμων που είναι όντως ουδέτεροι και το έχουν αποδείξει με την πορεία τους στο χώρο (tech Jesus εσένα κοιτάω). Οπότε ας αφήσουμε καλύτερα την "επίκληση στην αυθεντία", και ας πιάσουμε την "επίκληση στη λογική".

Καλή τύχη αν κάτσει στραβή μόνο με την Sony μετά τον 1ο χρόνο. Τα έχουμε γράψει ένα εκατομμύριο φορές αυτά. Η Sony ως κατασκευαστής δίνει ένα χρόνο. Το κατάστημα υποχρεούται να δώσει δυο χρόνια. Δεν είναι θέμα προς συζήτηση, είναι η νομοθεσία αυτό.

Ok ρε φίλε, το DF είναι αυτό που είναι, έχουν μια ιστορία και ένα πρόσωπο, ο μπλέ Ινδονήσιος ποιος είναι είπαμε? Καταλαβαίνεις την διαφορά πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Raiden5 είπε

Στο Digital Foundry ειναι φανατικοί τις sony? γιαυτο στο unboxing του PS5 ξέσκισαν το κουτι και μετα τους έκραζαν οι φαν τις sony στο twitter. Για το hardware του Series X εχουν δειξει μεγαλύτερο ενθουσιασμο θεωρό οσο τους παρακολουθώ, καμία σχέση με οπαδούς τις sony.  Προφανώς οπως και ειναι λογικο, θα πιστέψεις ποιο εύκολα το Digital foundry που ειδικεύετε σε αυτό που κανει  από κάποιον ανώνυμο του twitter που εχει προϊστορια στις ψευδείς είδησης κατά του PS5.

Δεν εχεις ιδεα γιαν τον Jonh.. παιζει να φοραει σωβρακο της sony.οχι απλα fanboy. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, feelihipo είπε

Κοιτα. Η εξτρα εγγύησή του Public δεν ειναι κατι που κανουν απο καλοκαρδία. Είναι νομος της ευρωπαικής ενωσης, λέγεται νόμιμη εγγυηση και εφαρμόζεται σε ΟΛΑ τα μαγαζια. Αρα και στη Vodafone δυο έτη από αυτούς. Το θέμα είναι πόσο δύσκολη θα σου κανουν την ζωη για να τα αξιοποιήσεις, γιατι μπορούν, εφαρμόζουν αρκετα παραθυράκια. Και στο public κανουν πολλες μαλακιες σχετικα με την νομιμη εγγύηση (τις εχω δει απο πρωτο χερι) αλλα για τον οποιαδήποτε λόγο δεν σε πολεμάνε στο να μην την τηρήσουν εν τέλη, απλα μπορει να σου πουν μα σου ξου. Στη Vodafone μπορει να έχουν άλλη πολιτική, εκεί είναι το ρίσκο.

 

8 ώρες πριν, chek2fire είπε

δεν χρειάζεται να μπει η vodafone στην μέση όταν υπάρχει η Sony στην Ελλάδα και ως σοβαρή εταιρεία ακολουθεί την Ευρωπαϊκή νομοθεσία δλδ δύο χρόνια εγγύηση. 

 

6 ώρες πριν, non-serviam είπε

Καλή τύχη αν κάτσει στραβή μόνο με την Sony μετά τον 1ο χρόνο. Τα έχουμε γράψει ένα εκατομμύριο φορές αυτά. Η Sony ως κατασκευαστής δίνει ένα χρόνο. Το κατάστημα υποχρεούται να δώσει δυο χρόνια. Δεν είναι θέμα προς συζήτηση, είναι η νομοθεσία αυτό.

 

Δεν ξέρω τι παίζει με τη SONY γιατί δεν είχα προβλήματα με το PS4. Θα πω όμως την εμπειρία μου με την apple και το Ipad Air 2 που είχα αγοράσει πριν 5 περίπου χρόνια. Στον 1,5 χρόνο λοιπόν από την αγορά του, μου παρουσίασε πρόβλημα στο touch button. Νομίζοντας λοιπόν ότι στην Ευρώπη έχουμε 2 έτη εγγύηση (κι ας έλεγε 1 έτος το κατάστημα), πήρα τηλέφωνο εκεί που το αγόρασα και μου είπανε ότι 1 έτος δίνουμε εμείς. Τους είπα για τη νομοθεσία και τα 2 έτη όμως επέμεναν για 1 έτος.

Έτσι απευθύνθηκα στον συνήγορο του καταναλωτή χωρίς όμως να βγάλω άκρη. Το συμπέρασμα ήταν ότι κάποια καταστήματα δεν καλύπτουν τη νομοθεσία για 2 έτη εγγύησης. Συγκεκριμένα αυτά που φέρνουν συσκευές εκτός Ευρώπης (το ipad φαινόταν ότι ήρθε από Βουλγαρία αν θυμάμαι καλά) οπότε έμεινα με το πρόβλημα. 

Απλά το καταθέτω γιατί από τότε είμαι δύσπιστος σε ότι αφορά στα 2 έτη εγγύησης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...