Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, broxopios είπε

Δεν ξέρω τι παίζει με τη SONY γιατί δεν είχα προβλήματα με το PS4. Θα πω όμως την εμπειρία μου με την apple και το Ipad Air 2 που είχα αγοράσει πριν 5 περίπου χρόνια. Στον 1,5 χρόνο λοιπόν από την αγορά του, μου παρουσίασε πρόβλημα στο touch button. Νομίζοντας λοιπόν ότι στην Ευρώπη έχουμε 2 έτη εγγύηση (κι ας έλεγε 1 έτος το κατάστημα), πήρα τηλέφωνο εκεί που το αγόρασα και μου είπανε ότι 1 έτος δίνουμε εμείς. Τους είπα για τη νομοθεσία και τα 2 έτη όμως επέμεναν για 1 έτος.

Έτσι απευθύνθηκα στον συνήγορο του καταναλωτή χωρίς όμως να βγάλω άκρη. Το συμπέρασμα ήταν ότι κάποια καταστήματα δεν καλύπτουν τη νομοθεσία για 2 έτη εγγύησης. Συγκεκριμένα αυτά που φέρνουν συσκευές εκτός Ευρώπης (το ipad φαινόταν ότι ήρθε από Βουλγαρία αν θυμάμαι καλά) οπότε έμεινα με το πρόβλημα. 

Απλά το καταθέτω γιατί από τότε είμαι δύσπιστος σε ότι αφορά στα 2 έτη εγγύησης. 

σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να κάνεις καταγγελία στο υπουργείο ανάπτυξης και στην προστασία καταναλωτή.

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/

τουλάχιστον να φάνε και ένα πρόστιμο και να βάλουν τα 2 χρόνια θέλουν δεν θέλουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Τι κάνει ακριβώς το lfc και τι το vrr? Έψαξα lfc στο Google αλλά μου βγαζει την Liverpool

double frame creation αν πέσει κάτω από το εκάστοτε  fps

Q: What is Low Framerate Compensation (LFC)?
A: Some VRR monitors support a feature called Low Framerate Compensation which allows the monitor to communicate with the graphics card to reduce the tearing and jitter when falling below the minimum VRR range

https://levvvel.com/low-framerate-compensation/

Επεξ/σία από Daredevil
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aekoupoli είπε

Τι κάνει ακριβώς το lfc και τι το vrr? Έψαξα lfc στο Google αλλά μου βγαζει την Liverpool

Με λίγα λόγια:

Το lfc είναι το low framerate compensation και δουλεύει συνδυαστικά με το vrr που σημαίνει variable refresh rate.

Το vrr συγχρονίζει τα frames του παιχνιδιού με το framerate της οθόνης με αποτέλεσμα να μην έχεις screen tearing και motion judder.

Το θέμα είναι ότι το vrr έχει ένα συγκεκριμένο εύρος πχ 30-120hz. Τι γίνεται λοιπόν κάτω από τα 30?

Εκεί έρχεται το lfc το οποίο προσθέτει frames ώστε να ανέβεις όσο χρειάζεται για να είσαι μέσα στο εύρος του vrr.

Αν το framerate του παιχνιδιού είναι κλειδωμένο στα 60fps ή 30fps (κάτι σύνηθες στις κονσόλες, κάτι δλδ ανάλογο με το vsync στο pc) τότε η ανάγκη για vrr και lfc περιορίζεται.

Αν όμως το framerate είναι ξεκλείδωτο και πέφτει κάτω από 60fps ή ανεβοκατεβαίνει τότε χρειάζεσαι και vrr και lfc για smooth gameplay.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, back15220 είπε

Κάτι ποιο οικονομικό και ποιοτικά καλό για εξωτερικό σκληρό στο Ps5 στο 1tb και ας μην είναι ssd μπορείς να μας προτείνεις;;

Μόνο SSD και τουλάχιστον 1TB. Για κανένα λόγο μην πας σε HDD. Η διαφορά είναι τραγική. Περίμενε μερικές μέρες για BF και δες να πάρεις από Ευρώπη.

1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

Δεν καταλαβαινω. δηλαδη τι περιμενεις μια εταιρεια που φτιαχνει ψυγεια και τηλεορασεις να γραψει λειτουργικο συστημα? Το bsd μια χαρα ειναι, πολλες εταιρειες το δουλευουν, μεχρι και η nintendo. H apple εχει παρει τον πυρηνα του, και εχει γραψει τα δικα της apis απο πανω.

Δηλαδη τι θα ηθελες, να πληρωσει την MS για να εχει windows 10 οπως το xbox? 

Linux ρε μύστη μου. Αφού τα έχουμε πει αυτά. Να δυναμώσουμε και το (εντελώς) open source community.
122696035_3407768649271989_6250512744160211316_n.jpg.dd31db33dbe70f5e78617353d78cca4e.jpg

48 λεπτά πριν, music_lover είπε

Σε αυτό δεν χωρά αμφιβολία, η MS κάνει καλύτερη δουλειά στην "Out of the Box" λειτουργικότητα. Αλλά όλα αυτά είναι θέματα που μπορούν να λυθούν εύκολα με μελλοντικά firmware updates. Άλλωστε η υποστήριξη για VRR είναι γραμμένη στο official blog του Playstation, συνεπώς θα έρθει αργότερα. Πόσο αργότερα? Άγνωστο. Είπαμε, η MS είναι "μανα" στο να γράφει κώδικες και λόγω πολύχρονης εμπειρίας στο θέμα "software".

https://blog.playstation.com/2020/09/16/playstation-5-launches-in-november-starting-at-399-for-ps5-digital-edition-and-499-for-ps5-with-ultra-hd-blu-ray-disc-drive/

HDMI™ OUT port
Support of 4K 120Hz TVs, 8K TVs, VRR (specified by HDMI ver.2.1)

Άραγε έχεις ιδέα το πόσο "εύκολα" είναι αυτά τα πράγματα; Όσο και αν δεν γουστάρω την MS για τις τακτικές τις (αν και τα τελευταία χρόνια φαίνεται για έχει φτιάξει αρκετά), έχει ρίξει χρόνο και χρήμα σε αυτό το κομμάτι. Επίσης, με την ίδια λογική, ας πάμε στον ανταγωνισμό αφού στο μέλλον θα έχουν και αυτοί "αποκλειστικά" παιχνίδια (με τόσα στούντιο που πήραν, μάλλον πιο πολλά από την Sony). Το ξαναλέμε, αν είναι να αγοράσεις κάτι τώρα, σε νοιάζει πρώτα το τώρα και στην συνέχεια το πιθανό μετά. Γιατί μπορεί απλά η Sony να μην ξαναασχοληθεί με το BC αφού πουλήσει αρχικά η κονσόλα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Και επειδή είχα ανοίξει και ένα νήμα σε αναζήτηση τηλεόρασης για next-gen gaming, να πω εδώ ότι ακριβώς αυτό το ποστ είναι ο λόγος που έβαλα φρένο στην αγορά τηλεόρασης για τουλάχιστον ένα εξάμηνο και βλέπουμε (μέχρι να βγουν οι τηλεοράσεις του 2021).

Υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα ανάμεσα στις τεχνολογίες που διαφημίζονται ότι προσφέρονται και σε αυτές που πραγματικά προσφέρονται. Ακόμα και αν κάποιος θέλει να δαπανήσει πολλά λεφτά για TV, είναι δεδομένο ότι θα υπάρξει σημείο στο οποίο δεν θα ανταποκρίνεται ακριβώς όπως πρέπει.

Ήμουν μισό κλικ πριν add to cart για την 65αρα Lg CX. Εν γνώση οτι ήταν 40mbit και όχι κανονικά full 48mbit οι θύρες HDMI 2.1

Αλλά μετά και το βίντεο του Vincent ότι και το VRR πρόβλημα δεν θα λυθεί γιατί είναι hardware θέμα. Πάει πολύ η κοροϊδία.. ουσιαστικά διαφημίζουν χαρακτηριστικά που ΔΕΝ υποστηρίζουν, φυσικά δεν το κάνει μόνο η lg..

Πάμε για του χρόνου τέτοια εποχή που θα γνωρίζουμε και τα προβλήματα της επόμενης γενιάς oled.

Όσο για το nex gen console ps5 μόνο όταν λυθούν όλα τα προβλήματα και δικαιολογεί το nex gen console τίτλο.

Επεξ/σία από prefuse
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ήμουν μισό κλικ πριν add to cart για την 65αρα Lg CX. Εν γνώση οτι ήταν 40mbit και όχι κανονικά full 48mbit οι θύρες HDMI 2.1

Αλλά μετά και το βίντεο του Vincent ότι και το VRR πρόβλημα δεν θα λυθεί γιατί είναι hardware θέμα. Πάει πολύ η κοροϊδία.. ουσιαστικά διαφημίζουν χαρακτηριστικά που ΔΕΝ υποστηρίζουν, φυσικά δεν το κάνει μόνο η lg..

Πάμε για του χρόνου τέτοια εποχή που θα γνωρίζουμε και τα προβλήματα της επόμενης γενιάς oled.

Όσο για το nex gen console ps5 μόνο όταν λυθούν όλα τα προβλήματα και δικαιολογεί το nex gen console τίτλο.

Και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα. Επειδή ψάχνω εδώ και αρκετούς μήνες για next gen 4K TV, κατέληξα σε τρεις υποψήφιες τηλεοράσεις:

1) LG CX

2) Samsung Q90T

3) Sony KD-65XH9096

Οι περισσότεροι youtubers προτείνουν να περιμένουμε τα νέα μοντέλα του 2021. Δεν θέλω να δώσω κοντά στα 2000€ για TV και μετά να βγαίνουν διάφορα προβλήματα ένα ένα ή να περιμένω για updated που μπορεί να μην έρθουν ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2020 στις 1:57 ΜΜ, music_lover είπε

Γιατί να μην απενεργοποιήσεις το HDR mode μέσα από το μενού του παιχνιδιού?

Σωστός. Αλλά ο Ιταλός αφήνει να εννοηθεί οτι το video output setting "μπαίνει" σε HDR με το launch του παιχνιδιού, ανεξάρτητα από settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mike0402 είπε

για εμας που θελουμε 4κ monitor για το ps5 υπαρχει κατι αξιλογο?

Με μια λέξη? ΟΧΙ γιατί έχουν άθλιο HDR, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα..

Μόλις τώρα, EuphangeL είπε

Σωστός. Αλλά ο Ιταλός αφήνει να εννοηθεί οτι το video output setting "μπαίνει" σε HDR με το launch του παιχνιδιού, ανεξάρτητα από settings.

Ίσως η κονσόλα να αναγκάζει την κάθε εφαρμογή να μπει σε HDR mode, θα το δούμε αυτό..πχ και τώρα ακόμα η εφαρμογή NetFlix για ps4, επιβάλει την τηλεόραση μου να μπει σε HDR mode, κάτι απαράδεκτο φυσικά γιατί περιεχόμενο που είναι SDR φαίνεται άσχημο και για αυτό δεν την χρησιμοποιώ επειδή δεν βρήκα τρόπο να το κλείσω από την κονσόλα εκτός αν επέμβω στις ρυθμίσεις της LG και κλείσω το HDMI ULTRA HD Deep Color option γιατί υπάρχει και αυτός ο τρόπος να αλλάξει το HDR mode, μέσα από την τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, music_lover said:

Με μια λέξη? ΟΧΙ γιατί έχουν άθλιο HDR, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα..

θα με ενδιαφερε αλλα tv πηρα περυσι και το ps5 θα το βαλω στο δωματιο του pc οποτε ελεγα να αλλαξω το monitor του pc..

διαφορετικα σε tv παμε πολυ ψηλα?δεν με ενδιαφερει να εχει hdmi 2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, non-serviam είπε

 

Linux ρε μύστη μου. Αφού τα έχουμε πει αυτά. Να δυναμώσουμε και το (εντελώς) open source community.
 

Τωρα κοροιδευεις η τρολαρεις, δεν σε πιανω. Το bsd ειναι open-source unix system, και η Σονυ εγραψε δικους της drivers βασισεμνους σε αυτο. Οπως και η AMD

Εννοειται να δυναμωσουμε το open source community, το "εντελως" δε γινεται γτ οποιος ηθελε θα ειχε τους drivers της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mike0402 είπε

θα με ενδιαφερε αλλα tv πηρα περυσι και το ps5 θα το βαλω στο δωματιο του pc οποτε ελεγα να αλλαξω το monitor του pc..

διαφορετικα σε tv παμε πολυ ψηλα?δεν με ενδιαφερει να εχει hdmi 2.1

Δεν θα αγόραζα τηλεόραση χωρίς hdmi v2.1 αν ήταν να συνδέσω επάνω της next-gen κονσόλα. Αλλά αφού πήρες πέρσυ τηλεόραση και έχεις σκοπό να βάλεις το ps5 στο δωμάτιο του pc, τότε πας για monitor. Απλά το HDR τους είναι τραγικό.. μέχρι πόσα δίνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...