Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα πλαίσιο μου είπαν ότι άρχισαν να παίρνουν τηλ το συγκεκριμένο λέει που παράγγειλα ακόμη δεν έχει έρθει το περιμένουν στις αποθήκες Digital edition θα με πάρουν λέει τηλ για ενημέρωση. Απλά λέει ότι όλα μια χαρά γιατί ρώτησα αν το παραλάβω Day one 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση πανω στην αγορα κονσολας απο Πλαισιο ή Mediamarkt.

Πλαισιο και Mediamarkt δεν εχουν στο site επιλογη για επεκταση εγγυησης απο οτι βλεπω.

Τωρα που ειναι κλειστα τα καταστηματα λογω lockdown,πως ακριβως θα αγορασει καποιος απο αυτους επεκταση εγγυησης,δεδομενου οτι την επεκταση μπορεις να την αγορασεις μονο κατα την αγορα της κονσολας και οχι αργοτερα???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/11/2020 στις 3:23 ΜΜ, D.Luffy είπε

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν αξίζει να ρίξει κανείς άκυρο μόνο για το VRR.. Αν και ξέρω πολύ καλά τη σημασία του σε παιχνίδια που δεν μπορούν να κρατήσουν σταθερό 60άρι.

Εγώ προσωπικά μερικές φορές εξακολουθώ να μένω με το στόμα ανοιχτό 8 μήνες μετά από την πρώτη επαφή με την OLED TV και την χαίρομαι στο έπακρο ακόμα και αν προτιμώ να έχω το VRR κλειστό. Και επίσης με την έλευση του HDMI 2.1 σε κονσόλες και PC's, επιτέλους θα δω σωστό και ασυμπίεστο 4:4:4 chroma σε 4Κ60/120. Σε συνδυασμό με OLED, η ποιότητα εικόνας θα είναι φοβερή.

Κάνω ύστατες προσπάθειες να με πείσω να προβώ σε αγορά της lg κυρίως για gaming...

Υπάρχει κάποια λίστα με παιχνιδια του PS4 pro/pS5 που δεν χρησιμοποιούν VRR?

Γενικά σε ποια παιχνίδια χρειάζεται περισσότερο το VRR και σε ποια ΔΕΝ χρειάζεται καθόλου;

Φυσικά είναι ελεύθερος να απαντήσει οποίος γνωρίζει κάτι επί του θέματος.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, prefuse είπε

Κάνω ύστατες προσπάθειες να με πείσω να προβώ σε αγορά της lg κυρίως για gaming...

Υπάρχει κάποια λίστα με παιχνιδια του PS4 pro/pS5 που δεν χρησιμοποιούν VRR?

Γενικά σε ποια παιχνίδια χρειάζεται περισσότερο το VRR και σε ποια ΔΕΝ χρειάζεται καθόλου;

Φυσικά είναι ελεύθερος να απαντήσει οποίος γνωρίζει κάτι επί του θέματος.

Τα παιχνιδια του προ ετσι κι αλλιως δεν υποστηριζουν vrr στο προ, αν εννοουσες για το αν θα το εκμεταλλευονται ως BC τιτλοι παω πασο και θα το δουμε στην πορεια.  Σε καθε περιπτωση παροτι ειμαι σεσημασμενος σκαπανεας του νετ δεν εχω πετυχει καποια συγκεντρωτικη λιστα με τους ps5 τιτλους που το υποστηριζουν, κυριως επειδη η κονσολα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.

Σε ολα τα παιχνιδια ''χρειαζεται'' αλλά και παλι μπορω ανετα να φανταστω να ζει κανεις και  χωρις τα ελεη του...

Τα θελγητρα των Oled ειναι πολλα ετσι κι αλλιως. Πραττεις κατα βουληση κοινως. Θεωρω πως θα δουμε πολυ δυνατες προσφορες κατα τη διαρκεια του επερχομενου BF στις τηλεορασεις και ενεκα του lockdown και της γενικοτερης καταστασης. Εναλλακτικα μπορεις να περιμενεις τις νεες σειρες την ανοιξη του '21, λυση η οποια ισως να ειναι και η πλεον ενδεδειγμενη. 

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν με το καλο μας ερθει το ps5 μπαινοντας στο ps plus θα μπορουμε να παιξουμε καποια παιχνιδια του ps4..αν κοπει η συνδρομη του ps plus τα παιχνιδια αυτα μενουν εγκατεστημενα στην κονσολα η μονο για οσο υπαρχει η συνδρομη μπορουμε να τα παιζουμε?

Επεξ/σία από mike0402
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Πηγα για παραλαβη απο καταστημα

Η εικόνα ίσως περιέχει: αυτοκίνητο και υπαίθριες δραστηριότητες

Αυτο το μεγεθος πρεπει να ειχε αρχικα στο μυαλο του ο designer του ps5,  οταν ειπε οτι το οραματιζοταν μεγαλυτερο στην αρχη.🤣

Ή του εβγαινε μεγαλυτερο στα επι χαρτου σχεδια εν παση περιπτωσει.. Καταλαβες τι ηθελα να πω. 😃

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bilt128 είπε

Ξέρει κανείς από όσους παρήγγειλαν από Vodafone, αν θα μπορέσουμε να παραλάβουμε από τα καταστήματα (είναι ανοιχτά στην καραντίνα)?

Τα καταστήματα είναι ανοιχτά όπως και τα Γερμανός 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostiger είπε

Τα παιχνιδια του προ ετσι κι αλλιως δεν υποστηριζουν vrr στο προ, αν εννοουσες για το αν θα το εκμεταλλευονται ως BC τιτλοι παω πασο και θα το δουμε στην πορεια.  Σε καθε περιπτωση παροτι ειμαι σεσημασμενος σκαπανεας του νετ δεν εχω πετυχει καποια συγκεντρωτικη λιστα με τους ps5 τιτλους που το υποστηριζουν, κυριως επειδη η κονσολα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.

Σε ολα τα παιχνιδια ''χρειαζεται'' αλλά και παλι μπορω ανετα να φανταστω να ζει κανεις και  χωρις τα ελεη του...

Τα θελγητρα των Oled ειναι πολλα ετσι κι αλλιως. Πραττεις κατα βουληση κοινως. Θεωρω πως θα δουμε πολυ δυνατες προσφορες κατα τη διαρκεια του επερχομενου BF στις τηλεορασεις και ενεκα του lockdown και της γενικοτερης καταστασης. Εναλλακτικα μπορεις να περιμενεις τις νεες σειρες την ανοιξη του '21, λυση η οποια ισως να ειναι και η πλεον ενδεδειγμενη. 

Ευχαριστώ για το σχόλιο,

Την τηλεόραση την θέλω κυρίως για gaming όχι για ταινίες καθώς για αυτές έχω προβολέα. Η λογική, για αγορά τηλεόρασης λέει να περιμένουμε, ειδικά όσοι δεν αγοράζουν τηλεόραση για 1-2 χρόνια αλλά για 5-10 χρόνια, αλλά αν δεν χρειάζεται σε όλα τα παιχνίδια και είναι κυρίως για online και competitive games και όχι για single player/campaign τους ίσως να μην υπάρχει μεγάλη αναγκαιότητα για VRR. 

Υπάρχει κάποια πληροφορία επ αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, prefuse είπε

Κάνω ύστατες προσπάθειες να με πείσω να προβώ σε αγορά της lg κυρίως για gaming...

Υπάρχει κάποια λίστα με παιχνιδια του PS4 pro/pS5 που δεν χρησιμοποιούν VRR?

Γενικά σε ποια παιχνίδια χρειάζεται περισσότερο το VRR και σε ποια ΔΕΝ χρειάζεται καθόλου;

Φυσικά είναι ελεύθερος να απαντήσει οποίος γνωρίζει κάτι επί του θέματος.

Όταν το framerate είναι κλειδωμένο στα 30 ή 60 ή 120fps και το παιχνίδι καταφέρνει να κρατήσει αυτά τα νούμερα τότε το vrr δεν χρειάζεται γιατί αντικαθίσταται κατά κάποιο τρόπο από μια μορφή vsync. Με το vsync εξαλείφεται το screen tearing αλλά όχι το motion judder. Αυτό εξαλείφεται με το vrr. Το θέμα είναι ότι το judder εξαρτάται και από τα μάτια του εκάστοτε θεατή, δλδ δεν είναι όλοι το ίδιο ευαίσθητοι σε αυτό, έτσι σε άλλους είναι πιο έντονο, σε άλλους λιγότερο και αρκετοί δεν το παίρνουν καν χαμπάρι. Το vrr δεν έχει καμία σχέση με το ποια games το υποστηρίζουν και ποια όχι. Έχει να κάνει με το αν το υποστηρίζει το software-firmware της κονσόλας σε συνδυασμό με το hardware (gpu - καλώδιο hdmi - compatible οθόνη). Δεν χρειάζεται δλδ να έχει κάποιου είδους υποστήριξη το εκάστοτε παιχνίδι για vrr, το μόνο που δεν πρέπει να έχει είναι κάποιας μορφής vsync όπου το framerate θα είναι κλειδωμένο. Συνεπώς κάθε παιχνίδι με uncapped framerate μπορεί να δουλέψει με vrr:

https://www.hdmi.org/spec21Sub/VariableRefreshRate

Προς το παρόν το PS5 δεν υποστηρίζει λόγω firmware την δυνατότητα vrr. Αυτό θα γίνει σε μελλοντικό update. Το πρόβλημα με την CX είναι όπως είπαμε ότι το vrr καταστρέφει το gamma profile της LG, με αποτέλεσμα ένα μπέρδεμα στην φωτεινότητα της οθόνης σε διάφορα σημεία και στιγμές.

8 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ευχαριστώ για το σχόλιο,

Την τηλεόραση την θέλω κυρίως για gaming όχι για ταινίες καθώς για αυτές έχω προβολέα. Η λογική, για αγορά τηλεόρασης λέει να περιμένουμε, ειδικά όσοι δεν αγοράζουν τηλεόραση για 1-2 χρόνια αλλά για 5-10 χρόνια, αλλά αν δεν χρειάζεται σε όλα τα παιχνίδια και είναι κυρίως για online και competitive games και όχι για single player/campaign τους ίσως να μην υπάρχει μεγάλη αναγκαιότητα για VRR. 

Υπάρχει κάποια πληροφορία επ αυτού;

Τα online και competitive games βοηθούνται από τα πολλά hz πχ 120hz,144hz,165hz κτλ σε αντίθεση με τα single player/campaign όπου παίζονται μια χαρά και στα 60hz.

Άλλο πράγμα το πόσα hz χρειάζεται ένα παιχνίδι για να είναι butter smooth και άλλο πράγμα το vrr. Όλα τα games με uncapped framerate βοηθούνται από το vrr. Το vrr συχρονίζει το framerate του παιχνιδιού με τον ρυθμό ανανέωσης της οθόνης. Δεν προσθέτει frames. Αυτό το κάνει το lfc ή αλλιώς το low frame compensation για να σε βοηθήσει να μπεις μέσα στο εύρος λειτουργίας του vrr που ποικίλει ανάλογα την οθόνη.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...