Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κονσό λα θα έχει σβήσει πριν πάρει φωτιά.

Πάντως και στους 1ους m.2 της Samsung SSD που ανέβαζαν τρέλα νούμερα θερμοκρασίες

Έκαναν throttling.

Αργοτερα ξεκίνησαν να κολλάνε ψυχτρες από   το εργοστάσιο.

Η SONY έχει βάλει αυτά τα γαλάζια thermal pads.

Αν είναι αλήθεια τα νούμερα που έδειξε στο Gaming Nexus 

Τοτε είναι πολύ χάλια.

Ειδωμεν τι θα γίνει στο 1ο τρίμηνο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο παίζω τόσο απολαμβάνω το σύστημα...Επιτέλους σοβαρές ταχύτητες στο download έχω 100mb κ κατεβάζει στο μαξ από wifi(έχω 5ghz),το days gone στα 60 fps είναι άλλο παιχνίδι...Δε μπορώ να φανταστώ τι θα δούμε σε ένα χρόνο...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, DaVillain είπε

Σχετικά πάντως με το βίντεο του Jesus και την ανοχή της GDDR6 την οποία μέτρησε στους 93-95 πόσο ήταν:

jv6PhT1.png

Αυτό είναι το Tj-max για τις μνήμες τις Micron. Νομίζω ότι το PS5 έχει της SK-HYNΙΧ, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν σοβαρές διαφορές.

Ίσως έτσι εξηγούνται τα όποια σχόλια για artifacting.

δεν έχει νόημα να το ψάχνεις τόσο σε κλειστό σύστημα, ο άνθρωπος έκανε μία μέτρηση που θεωρητικά μπορεί να ισχύει μπορεί κι όχι, από την μέτρηση λείπουν αρκετά στοιχεία για την σωστή μέτρηση. Μετά λείπουν τα specs της GDDR6 που θα μπορούσε να δίνουν operation max 125 ή 95.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς εξωτερικό usd δίσκο για να παίξει από εκεί ps4 games? Όλα τρέχουν όπως πρέπει? Επίσης λογικά θα έχουν διαφορά τα loading times αλλά δεν βρήκα κάπου κάποια μέτρηση. Προβληματίζομαι αν αξίζει να του συνδέσω εξωτερικό ssd δίσκο αντί για hdd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς εξωτερικό usd δίσκο για να παίξει από εκεί ps4 games? Όλα τρέχουν όπως πρέπει? Επίσης λογικά θα έχουν διαφορά τα loading times αλλά δεν βρήκα κάπου κάποια μέτρηση. Προβληματίζομαι αν αξίζει να του συνδέσω εξωτερικό ssd δίσκο αντί για hdd.

απροβληματιστα , τα εχω βαλει σε εξωτερικο.

τον βλεπει κανονικα , παιζουν απο αυτον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς εξωτερικό usd δίσκο για να παίξει από εκεί ps4 games? Όλα τρέχουν όπως πρέπει? Επίσης λογικά θα έχουν διαφορά τα loading times αλλά δεν βρήκα κάπου κάποια μέτρηση. Προβληματίζομαι αν αξίζει να του συνδέσω εξωτερικό ssd δίσκο αντί για hdd.

 Ναι, έχω βάλει τον προ υπάρχοντα HDD  που είχα στο PS4, στο PS5. Πρόβλημα δεν είδα στα παιχνίδια που δοκίμασα, όπως δεν είδα και διαφορά στα  Loading times σε σχέση με το PS4, τουλάχιστον αισθητή....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gdal73 είπε

 Ναι, έχω βάλει τον προ υπάρχοντα HDD  που είχα στο PS4, στο PS5. Πρόβλημα δεν είδα στα παιχνίδια που δοκίμασα, όπως δεν είδα και διαφορά στα  Loading times σε σχέση με το PS4, τουλάχιστον αισθητή....

θελει και ρωτημα ?

Τι διαφορα να δεις απο εναν HDD , η μονη λυση για εξωτερικο ειναι μια.

Samsung 860 EVO 1Tb αν μιλαμε για SSD , οπου οι θυρες πισω δινουν ολο το bandwith του.

η καποιον SSHD οπως ειναι FireCuda , που εχουν ενα μερος SSD για cache buffer και φορτωνουν καλητερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω, έχει παραλάβει κανείς από Vodafone? Με παραγγελία από Vodafone 20/09 , επιβεβαίωση με email στις 18 ότι θα παραλάβω 19-20 και ακόμα τίποτα. Ούτε tracking number δεν έχουν να μου δώσουν. Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Amestris είπε

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω, έχει παραλάβει κανείς από Vodafone? Με παραγγελία από Vodafone 20/09 , επιβεβαίωση με email στις 18 ότι θα παραλάβω 19-20 και ακόμα τίποτα. Ούτε tracking number δεν έχουν να μου δώσουν. Καμία ιδέα;

υπαρχει σχετικο θεμα με τις παραλαβες , δες εκει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, RigasGR είπε

υπαρχει σχετικο θεμα με τις παραλαβες , δες εκει.

Εκεί; Κάτι πρέπει να έχασα, που είναι το εκεί;

Επεξ/σία από Amestris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2020 στις 9:45 ΜΜ, zer_raiden είπε

Αξιζει η αγορα ps5 με μοναδικο μεσο προβολης στο σπιτι εναν προτζεκτορα 1080p? Ηθελα να στησω πισι αλλα μεχρι να στρωσει το θεμα εκει σκεφτομαι να το γυρισω σε κονσολα αλλα και σε αυτον το τομεα ειμαι δυσκολα χωρις τιβι 4Κ φανταζομαι. 

 

Φυσικά, μια χαρά είναι οι projectors. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ανάλογα και το μοντέλο που έχεις θα είναι καλύτερη/χειρότερη η ποιότητα εικόνας. απόκριση. κτλ κτλ. Η διάρκεια ζωής της λάμπας μειώνεται βάσει ωρών χρήσης. όχι βάσει του μέσου που έχεις συνδέσει πάνω.

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.flatpanelshd.com/focus.php?subaction=showfull&id=1606135005

Αφήνω αυτό εδώ. Αφορά όλη αυτή την φασαρία με το HDMI v2.1 και το bandwidth του. Παρακαλώ όποιον θέλει να μάθει 5 σωστά πράγματα για το θέμα να το διαβάσει. Το site ανήκει σε αυτό το παλικάρι τον Rasmus τον οποίο παρακολουθώ εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά δεν έχει την προβολή που θα έπρεπε γιατί δεν κάνει βίντεο όπως αρκετοί άλλοι. Είναι όμως άριστος reviewer και έχει ένα τόνο γνώσεις επάνω στο αντικείμενο. Ο συγκεκριμένος λοιπόν είδε όλον αυτόν τον χαμό και την παραπληροφόρηση που έγινε σχετικά με λανθασμένες πληροφορίες για το HDMI v2.1 και το bandwidth των νέων κονσολών και θέλησε να βάλει τα πράγματα στην σωστή τους θέση. Ειναι δε, η πρώτη φορά που διαπιστώνω ότι ο Vincent του HDTV test, τον οποίο επίσης παρακολουθώ ανελλιπώς, έχει υποπέσει σε ατόπημα και απορώ πως του ξέφυγε. Δεν θα κάτσω να εξηγήσω τι ακριβώς γράφει ούτε θα σας πω το συμπέρασμα γιατί έτσι θα σας αποτρέψω από το να το διαβάσετε. Καλή ανάγνωση λοιπόν. ;)

  • Like 9
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...