Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω την αληθεια, ολες αυτες οι αναφορες περι θορυβων κτλ με εχει ανησυχησει λιγο.... Ισως ειναι καλο οτι δεν εχει ερθει ακομα η παραγγελια μου (την εκανα 12/10) οποτε ισως παραλαβω επομενες παρτιδες χωρις τετοια θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Να πω την αληθεια, ολες αυτες οι αναφορες περι θορυβων κτλ με εχει ανησυχησει λιγο.... Ισως ειναι καλο οτι δεν εχει ερθει ακομα η παραγγελια μου (την εκανα 12/10) οποτε ισως παραλαβω επομενες παρτιδες χωρις τετοια θεματα.

Θόρυβο από το fan πχ δεν έχει η κονσόλα, είναι ρυθμισμένο σχετικά χαμηλά. Οι μόνες άλλες πηγές θορύβου είναι το drive που tbh σε μένα κάνει πολύ λιγότερο από το ps4 και το coil whine αν σου τύχει που είναι λαχείο σε τι βαθμό θα είναι audible και στις πρώτες και στις μετέπειτα παρτίδες. Το πρόβλημα είναι οι θερμοκρασίες στις κάτω gddr6 και δε διορθώνεται εύκολα. Αυτό που θα μπορούσε να κάνει κάποιος είναι να το ανοίξει και να βάλει σε κάθε gddr6 chip εκεί thick thermal pads που να ακουμπάνε σίγουρα στο σιδερένιο σασί για 5-10 βαθμούς κάτω. 90+ βαθμοί σε 20 ambient είναι απαράδεκτο. Πρακτικά σημαίνει ότι αν δεν αλλάξουν το fan profile ή δε βγάλεις τα πλαστικά panel το καλοκαίρι Ελλάδα θα παίζει σε degrade temps με ambient 35+.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πιστεύω θα φανεί στο μέλλον εάν θα έχει κάποιο θέμα η κονσόλα με τις θερμοκρασίες. Μέχρι στιγμής έχουμε σίγουρα τον ήχο που κάνει στο blu ray ο οποίος δεν αναφερόταν στα ελληνικά reviews και αυτό είναι ένα θέμα που δεν μου αρέσει... Ναι μεν αθόρυβη γενικά αλλά κανείς δεν είπε για αυτόν τον ήχο και δεν αποτελεί δικαιολογία ότι στους reviewers δεν έκανε αυτόν τον ήχο, γιατί τον κάνει στις περισσότερες αν όχι όλες τις κονσόλες, λίγο έως πολύ. Προσωπικά πιστεύω ότι με τον καιρό αντε να δουλεύουν πιο εντατικά τα ανεμιστηράκια αλλά όχι να κάνει σαν αεροπλάνο όπως έκανε το ps4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ilos είπε

Θόρυβο από το fan πχ δεν έχει η κονσόλα, είναι ρυθμισμένο σχετικά χαμηλά. Οι μόνες άλλες πηγές θορύβου είναι το drive που tbh σε μένα κάνει πολύ λιγότερο από το ps4 και το coil whine αν σου τύχει που είναι λαχείο σε τι βαθμό θα είναι audible και στις πρώτες και στις μετέπειτα παρτίδες. Το πρόβλημα είναι οι θερμοκρασίες στις κάτω gddr6 και δε διορθώνεται εύκολα. Αυτό που θα μπορούσε να κάνει κάποιος είναι να το ανοίξει και να βάλει σε κάθε gddr6 chip εκεί thick thermal pads που να ακουμπάνε σίγουρα στο σιδερένιο σασί για 5-10 βαθμούς κάτω. 90+ βαθμοί σε 20 ambient είναι απαράδεκτο. Πρακτικά σημαίνει ότι αν δεν αλλάξουν το fan profile ή δε βγάλεις τα πλαστικά panel το καλοκαίρι Ελλάδα θα παίζει σε degrade temps με ambient 35+.

ή απλά θα πουσάρει πιο πολύ τον ανεμιστήρα που όπως λέει ο ίδιος έχει πολύ ακόμα να δώσει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Daredevil είπε

ή απλά θα πουσάρει πιο πολύ τον ανεμιστήρα που όπως λέει ο ίδιος έχει πολύ ακόμα να δώσει :) 

Αυτό νομίζω έχει ήδη ανακοινωθεί με patch per game κιόλας για να μην κάνει σαν αεροπλάνο σε παιχνίδια που δεν θα χρειάζεται. Καλή σκέψη αν γίνει πράξη σε per game σενάριο και δεν αλλάξει στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έχει φρικαρει η Σόνυ μια ο ανεμιστήρας να κάνει σαν αεροπλάνο μια το coil whine μια το driver άντε να δούμε αν οι αναλογικοί του dualsence δεν λιώνουν όπως τα πρώτα dualshock4 😁 σαν τη lada κατάντησε 😂έχουμε και τους xbox fans να χαίρονται και να περιμένουν να κερδίσουν το fps derby στο cyberpunk 🤣 στα πόσα fps παίρνεις την πρόκριση? 😅

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, VaggD είπε

Το συγκεκριμένο channel είναι σκληρό με όλους. Αναμένουμε αντίστοιχο review για το X! 

Και μετα τι; Θα αλλάξεις κονσόλα;

Εγω το είπα και το ξαναλέω βιάστηκε η sony στη κατασκευή του και αυτη η αλλαγή στο design δυστυχώς δεν θα της βγεί σε καλό. Και όλα αυτά για να μην έμοιαζε με κουτί ακα xbox.

 

 

Επεξ/σία από greed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greed είπε

 Αυτό που δεν μας λέει, είναι με ποιον τρόπο πιστοποιεί ότι τα όργανα που κάνει τις μετρήσεις έχουν ακρίβεια 1oC. Μπορεί να έχει κάποιο δίκιο αλλά δεν νομίζω ότι έχει ακρίβεια στις μετρήσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, toni31 είπε

 Αυτό που δεν μας λέει, είναι με ποιον τρόπο πιστοποιεί ότι τα όργανα που κάνει τις μετρήσεις έχουν ακρίβεια 1oC. Μπορεί να έχει κάποιο δίκιο αλλά δεν νομίζω ότι έχει ακρίβεια στις μετρήσεις. 

Σοβαρά τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, greed είπε

Και μετα τι; Θα αλλάξεις κονσόλα;

Εγω το είπα και το ξαναλέω βιάστηκε η sony στη κατασκευή του και αυτη η αλλαγή στο design δυστυχώς δεν θα της βγεί σε καλό. Και όλα αυτά για να μην έμοιαζε με κουτί ακα xbox.

Και που ξέρεις αν βιάστηκαν και αν αυτό το design δεν το είχαν καιρό η περίμεναν να δουν του xbox και το άλλαξαν? Να μάστε καλά σε 7 χρόνια θα δούμε αν της βγήκε σε καλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...