Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, vorlon είπε

Αμα θέλαμε αυτα θα περναμε Xbox.....

Καλα οχι οτι θα μας χαλουσαν αν τα ειχε πανω του. Εδω σκαμε 2 χιλιαρα σε τηλεοράσεις για να εχουν αυτα τα features.

1 ώρα πριν, DeepSeaAI είπε

Κάθε φορά τα ίδια λένε οι άλλοι στην αρχή, και μετά ξεφουσκώνουν σαν τρύπια μπαλονια

Καλα εσυ κραζεις το frame boost στα παλια παιχνιδια αλλα αν κρινω απο το βιντεακι σου παιζεις το αρχαιο bloodborne στα 30 frames 😁

Δεν θα σε χαλουσε ενα frame boost... πιστευω εδινες ενα δαχτυλακι😂

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2021 στις 5:42 ΜΜ, optimus prime είπε

Aυτο εδω ειναι το auto hdr λοιπον για να τελειωσω με αυτο και οπως βλεπουμε απο την αναλυση που εχει γινει οχι απλα δεν φτανει σε επιπεδα native hdr αλλα υστερει αρκετα σε specular highlights και tone mapping.

Tπτ το ιδιαιτερο,ειναι σαν το ψευτο hdr που ειχε πλασαρει η Rockstar στο RDR 2.

Auto-HDR-Windows-10.jpeg

Κανεις ενα λαθος ομως και το συγκρινεις με το native hdr και οχι  με το αρχικο sdr.

EkUzhfoXsAIEUBU.jpg

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Κανεις ενα λαθος ομως και το συγκρινεις με το native hdr και οχι  με το αρχικο sdr.

Δεν το συγκρινω με sdr γιατι κανει processing στην εικονα,φυσικο ειναι να αλλαξει το πως θα φαινεται.

Εκει που ηθελα να καταληξω εαν δεν ημουν σαφης ειναι οτι δεν κανει κατι διαφορετικο απο το hdr effect ενος μονιτορ η μιας τηλεορασης το οποιο ειναι ενα feature που υπαρχει χρονια.

Aυξανουν συνηθως την φωτεινοτητα του SDR και κανουνε πιο κορεσμενα τα χρωματα για να χτυπαει διαφορετικα στο ανθρωπινο ματι.

Δεν ξερω για εσενα αλλα εγω προτιμω να εχω SDR εικονα απο ψευτικο HDR.

Δεν μου καθεται καλα στα  δικα μου ματια..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν το συγκρινω με sdr γιατι κανει processing στην εικονα,φυσικο ειναι να αλλαξει το πως θα φαινεται.

Εκει που ηθελα να καταληξω εαν δεν ημουν σαφης ειναι οτι δεν κανει κατι διαφορετικο απο το hdr effect ενος μονιτορ η μιας τηλεορασης το οποιο ειναι ενα feature που υπαρχει χρονια.

Aυξανουν συνηθως την φωτεινοτητα του SDR και κανουνε πιο κορεσμενα τα χρωματα για να χτυπαει διαφορετικα στο ανθρωπινο ματι.

Δεν ξερω για εσενα αλλα εγω προτιμω να εχω SDR εικονα απο ψευτικο HDR.

Δεν μου καθεται καλα στα  δικα μου ματια..

Δεν ειναι ακριβως ιδιο. Auto hdr που εχουν καποιες τηλεορασεις κανουν ολοκληρη  την εικονα χαλια,ποτε δεν δουλεψε αυτο...το συγκεκριμένο χτυπαει σε στοχευμενα pixels οπως θα εκανε ενα κανονικο hdr. Το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο.

Τεσπα στο αλλο θρεντ αυτα μη το χαλασουμε εδω και σπαστει και ο deepseaAi ,απο τα βαθη του ωκεανου.😁

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην αναλυση της εικονας που εβαλα παραπανω φαινεται καθαρα το τι κανει,τωρα το τι προσπαθουν αυτοι να μας πουλησουν ειναι αλλο θεμα..

Θα δεις οταν θα το κανει αναλυση ο Boris Evil απο HDTV test τι θα πει..

Αυτοι του DF δεν εχουν τενικες γνωσεις οσον αφορα το HDR..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Ο ανταγωνισμός τρέχει με freesync, auto HDR, fps boost, VRR, 1440p support, dolby atmos, σύντομα και dolby vision και η Sony πετάει αετό, ε όχι. Τέλος πάντων, ας μην το κάνουμε vs, απλά λέω κουνηθείτε εκεί στην Ιαπωνία, σε θέμα software support "τα ζώα μου αργά" που λέει και το γνωμικό.

Ο ανταγωνισμος δεν εχει ομως last of us, uncharted, spider man, horizon,god of war, ghost of tsushima,rachet and clank κ.α. που αυτο ειναι και το σημαντικοτερο για αυτο και η πρωτοκαθεδρια της sony. Απο αυτα τα περισσοτερα marketing ειναι με εξαιρεση το vrr. Καλο ειναι και ο ανταγωνισμος να τρεξει να κανει τετοιες παραγωγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομιζω η ms να εχει στοχο τετοιους τιτλους.
Στο μυαλο μου η  ms θελει ενα gamepass με πολυ κοσμο για να χει εσοδα-κερδη. Τετοια παιχνιδια ειναι παιχνιδια game as service multiplayer κτλ οπου κοσμος θα νε στην υπηρεσια αρκετο καιρο για να τα παιζει. Cinematics υπερπαραγωγες που θα τερματιζονται σε μια 2 βδομαδες κ θα νε κ πανακριβα στη παραγωγη πιστευω δε παραχθουν κ αν γινουν θα νε ελαχιστα απλα για να πουν οτι κανανε καποια. Aποψη μου και ειμαι πολυ περιεργος πως θα συνεχιστει ολο αυτο.

Για την ωρα κανει πολυ καλο στους χρήστες της πλατφορμας λογο κοστους κ πληθωρας τιτλων εστω κ παλιοτερων (δεν εχει σημασια το συμαντικο ειναι οτι ειναι εκει για χρηση), καθως κ στον ανταγωνισμο δειτε τωρα το ps plus τι τιτλους εδωσε συγκριτικα με προ gamepass εποχης κ το collections 

αντιθετα η σονυ δεν εχει βαση για υποδομες τεχνογνωσια ισως, για μια μεγαλη πλατφορμα που να αντεχει τοσους ονλινε να κανει συντηρηση να τρεχει νερο να δινει τεχνολογιες οπως η MS ,οποτε συνεχίζει τη συνταγη που ξερει με επενδυση σε AAA παιχνιδια των 80αρικων 

 

θα δουμε που θα βγει αυτο

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sndev είπε

αντιθετα η σονυ δεν εχει βαση για υποδομες τεχνογνωσια ισως, για μια μεγαλη πλατφορμα που να αντεχει τοσους ονλινε να κανει συντηρηση να τρεχει νερο να δινει τεχνολογιες οπως η MS ,οποτε συνεχίζει τη συνταγη που ξερει με επενδυση σε AAA παιχνιδια των 80αρικων 

 

θα δουμε που θα βγει αυτο

https://news.microsoft.com/2019/05/16/sony-and-microsoft-to-explore-strategic-partnership/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Ο ανταγωνισμος δεν εχει ομως last of us, uncharted, spider man, horizon,god of war, ghost of tsushima,rachet and clank κ.α. που αυτο ειναι και το σημαντικοτερο για αυτο και η πρωτοκαθεδρια της sony. Απο αυτα τα περισσοτερα marketing ειναι με εξαιρεση το vrr. Καλο ειναι και ο ανταγωνισμος να τρεξει να κανει τετοιες παραγωγες.

Ούτε σε 50 χρόνια δε θα συμβεί αυτό! Ας μην ονειρεύονται κάποιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αναμονή παραλαβής από κατάστημα της κονσόλας ps5 , ήθελα να ρωτήσω το εξής ...

Υπαρχουν τίτλοι παιχνιδιών με ελληνική γλώσσα ή έστω υπότιτλους ... είδα στο YouTube το tomb raider με ελληνικούς διαλόγους και μου έκανε μεγάλη εντύπωση. 

 


Αν όντως  ισχύει,  ποια από τα γνωστά/δυνατά παιχνίδια το υποστηρίζουν ....

 

Επεξ/σία από xabos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Στην αναλυση της εικονας που εβαλα παραπανω φαινεται καθαρα το τι κανει,τωρα το τι προσπαθουν αυτοι να μας πουλησουν ειναι αλλο θεμα..

Θα δεις οταν θα το κανει αναλυση ο Boris Evil απο HDTV test τι θα πει..

Αυτοι του DF δεν εχουν τενικες γνωσεις οσον αφορα το HDR..

Πάντως στο λογαριασμό του στο τουίτερ, για banner εχει auto-HDR halo μέτρηση, και μάλιστα εκεί τα αποτελέσματα δείχνουν να είναι πολύ καλά.
Ισως να διάλεξε το καλύτερο βεβαια, αλλά φαίνεται ρεαλιστικό

1500x500

Για να είμαστε σωστοί, οι αλγόριθμοι του αυτόματου HDR είναι 100% σίγουρο πως θα εξελιχθούν κι αλλο.
Όμως ήδη, πέρα από κάποιες αστοχίες, για όποιους έχουν νέες τηλεορασεις με HDR και πολλά nits, το αποτέλεσμα είναι πολύ-πολυ ικανοποιητικό και κάνει μεγάλη διαφορά στην εικόνα.

Όπως έγραψα και πιο πριν, ελπίζω πως η υλοποίηση της sony θα είναι κατευθείαν στο βέλτιστο επίπεδο, μιας και σε θέματα visual fidelity ειναι πολύ μπροστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ολα απο τα studio της σονυ εχουν ελληνικούς υπότιτλους κ πολλα απο αυτα ελληνικη μεταγλώττιση

 σε tomb raider δεν θυμάμαι να εχω δει ελληνικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι το Auto HDR στο Series θα βελτιωθεί. Προς το παρόν είναι λίγο mixed bag αλλά πολύ υποσχόμενο.

Πχ από προσωπική εμπειρία, στο Prey λειτουργεί πάρα πολύ καλά ενώ στο Doom 2016 είναι χάλια.

Το καλό είναι να υπάρχουν επιλογές. Αν δεν αρέσει σε κάποιον απλώς το κλείνει. Μακάρι να ακολουθήσει και η Sony. Το Xbox έχει ωραία μικρά extras.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρθηκε νωρίτερα ότι δεν υποστηρίζουν τα Xbox Dolby Atmos και DTS:X σε ταινίες.

Αυτό είναι ανακριβές. Υποστηρίζει κανονικά από usb και blu-ray player. 

Dolby Vision μέσω blu-ray  disc καμία κονσόλα δυστυχώς.

Υπενθυμίζω ότι έχω και τις 2, μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου.

Ο καταναλωτής οφείλει να ζητά πάντα το καλύτερο after sales support για τα χρήματα που επένδυσε σε ένα προϊόν.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...