Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, DeepSeaAI είπε

Θα διαφοροποιηθώ λίγο από αυτό που λες.
Αυτή τη στιγμή το xbox κάνει ενα αυτόματο tone remapping, όπου τα φωτεινότερα σημεία πιάνουν σταθερά 1000 nits.

Το οτι πιανει 1000 nits ηλιος δεν εχει να κανει με το οτι ειναι επιτυχημενη η υλοποιηση.

Υπαρχουν αρκετα games οπου θα δεις οτι ο ηλιος και οι ακτινες γυρω απο αυτον οπως και τα συννεφα που φωτιζονται αγγιζουν τα 4000-8000 nits.

Μιλαμε τωρα για το αρχικο master που εχει γινει απο τους developers.

Aυτοι τωρα εχουν δωσει μια τιμη 1000 nits στον ηλιο(την οποια εννοειται οτι δεν αγγιζει καν η SDR εκδοση) ετσι ωστε οτι φωτιζει να εχει την ιδια φωτεινοτητα και αλλα σημεια να χτυπανε γυρω στα 400 nits.

Αυτο στο ματι φαινεται σαν αλλαγη και το ξεγελαει να νομιζει οτι αυτο που βλεπει ειναι αυτο που ηθελαν να πετυχουν αυτοι που το δημιουργησαν..

Εαν προσεξεις υπαρχει μια μονοτονια σε επιφανειες που δεν βλεπουν ηλιο.

Στις εικονες παρακατω θα δεις πως σε παιχνιδια που εχουν σωστο native 4k τι επιδραση εχουν οι φωτεινες πηγες και τι αντιθεση δημιουργουν..

 

Me6YYCD.jpg

RHItYfa.jpg

VUJV9lx.jpg

aRiOgO6.jpg

Επεξ/σία από optimus prime
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να μιλάμε για 4000 nits οταν πχ η LG cx πιάνει 700, είναι λίγο άτοπο και αρκετά μελλοντικό.
για το σημερινό στατους της αγοράς των τηλεοράσεων, τα 1000 nits ειναι ΑΡΙΣΤΑ!

άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως το μόνο που χρειάζεται για να αυξηθούν τα max nits είναι απλά μια μικρή παραμετροποίηση στον αλγόριθμο.

τελος, αν σου φαίνεται μια εικόνα με 1000 nits "μονοτονη", τότε πως σου φαίνονται οι SDR που έχουν 80-120 nits?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DeepSeaAI είπε

το να μιλάμε για 4000 nits οταν πχ η LG cx πιάνει 700, είναι λίγο άτοπο και αρκετά μελλοντικό.
για το σημερινό στατους της αγοράς των τηλεοράσεων, τα 1000 nits ειναι ΑΡΙΣΤΑ!

Δεν ειναι ατοπο φιλε μου κανεις λαθος.

Οπως οι ταινιες που γινονται master σε 4000 και 10000 nits π,χ ετσι γινεται και στα παιχνιδια.

Ο δημιουργος οταν φτιαχνει κατι δεν το κανει σκεπτομενος οτι εγω εχω oled και εσυ εχεις qled.

To κανει master εκει οπου θεωρει οτι θα αποδωθει καλυτερα η καθε σκηνη και ειναι επειτα δουλεια της τηλεορασης σου να κανει το αντιστοιχο tone mapping αναλογα με τα ποσα nits μπορει να πιασει..

Δεν εχει να κανει με το ποσα maximum nits μπορει να πιασει μια φωτεινη πηγη αλλα με την αντιθεση που δημιουργειται σε επιφανειες που δεν αντανακλαται αυτη.

Εγω αυτο που εχω δει σε οτι υλικο auto hdr μου εδωσες ειναι εχουμε τον ηλιο φωτεινο και καλα και εκει που δεν βλεπει υπαρχει μονοτονια..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3η μερα PS5.

Κανω reboot και το σύστημα κολλησε.

Επαιρνε ρευμα αλλα δεν bootαρε ποτε στην Home Screen.

Αναγκαστηκα να βγαλω απο το ρευμα για ενα 20λεπτο για να συνελθει.

Εχει τυχει σε κανεναν αλλο αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για αυτό που λέγαμε νωρίτερα με το ps button, βλέπω ότι με long press σε πάει στην αρχική των παιχνιδιών, με 1 κλικ σου εμφανίζει την μπάρα του ps (όπου τέρμα δεξιά είναι το rest/shutdown). Δεν ξέρω που κολλάτε σε αυτό το κομμάτι. Απλά έχουν αντιστραφεί οι λειτουργίες του ps button 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα καλά ups έχουν πάνω από 200€.

Τα πιο φθηνά δεν προστατεύουν ιδιαίτερα.

Μακριά από turbo X.

Ένα Apc πολύμπριζο ασφαλείας είναι καλό vfm ως προς την προστασία από στιγμιαία υπέρταση.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Τα καλά ups έχουν πάνω από 200€.

Τα πιο φθηνά δεν προστατεύουν ιδιαίτερα.

Μακριά από turbo X.

Ένα Apc πολύμπριζο ασφαλείας είναι καλό vfm ως προς την προστασία από στιγμιαία υπέρταση.

Όταν εννοείς δεν προστατεύουν ιδιαίτερα τα πιο φθηνά; Δηλαδή;

Το UPS δεν το έχεις μόνο για την στιγμιαία υπέρταση, αν ήταν έτσι βάλε καλύτερα έναν επιτηρητή τάσης στον πίνακα να τελειώνεις μια και καλή με όλο το σπίτι.

Εγώ πάντως μια χαρά ευχαριστημένος είμαι με το APC ups που πήρα 120€, το γιατί να πάρει κάποιος σονι και καλά ups 200+€ για κονσόλα + tv (άντε πες και καμιά ηχομπαρα) δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Όταν εννοείς δεν προστατεύουν ιδιαίτερα τα πιο φθηνά; Δηλαδή;

Το UPS δεν το έχεις μόνο για την στιγμιαία υπέρταση, αν ήταν έτσι βάλε καλύτερα έναν επιτηρητή τάσης στον πίνακα να τελειώνεις μια και καλή με όλο το σπίτι.

Εγώ πάντως μια χαρά ευχαριστημένος είμαι με το APC ups που πήρα 120€, το γιατί να πάρει κάποιος σονι και καλά ups 200+€ για κονσόλα + tv (άντε πες και καμιά ηχομπαρα) δεν ξέρω.

Από υπέρταση προστατεύει και το πολύμπριζο που σου ανέφερα παραπάνω, δεν χρειάζεσαι ups. Το ups κανονικά πρέπει να κρατήσει τη συνδεδεμένη συσκευή ανοικτή μέχρι να την απενεργοποιήσεις με τον σωστό τρόπο. Το ups που έχεις δεν μπορεί να κρατήσει τηλεόραση και ps5 ανοικτά ταυτόχρονα σε διακοπή ρεύματος.

Εγώ έχω το ακόλουθο. Κανονικά θα έπρεπε να βάλω επιτηρητή τάσης όπως λες στον πίνακα επειδή πάνω έχω κουμπώσει ακριβές συσκευές. Έλα όμως που δεν είναι δικό μου το σπίτι.

Screenshot_20210323-142247_Skroutz.jpg

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγνωμη .. το συγκεκριμένο με 130 ε στα 850 va 

https://www.skroutz.gr/s/21307337/APC-Back-UPS-850VA-USB-Type-C-and-A-charging-ports.html

με τη τβ να καίει μαξ 170 watt κ το πλαυ αλλα 220 watt πες σύνολο 400 watt σε FULL ζήτηση , δε σου δινει τουλαχιστον ενα 2 λεπτο να τα κλείσεις? :o 

2 λεπτα λεει στα 520 watt , μη τρελαθούμε δεν κραταει το ups ps5 k τv..

 

image.png.f8ce3e6c7c6127e0a7adb2a0d73c7bd2.png

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ζω επικινδυνα χωρις ups απο το 1997-98 τοτε πηρα το πρωτο μου pc..εναν pentium 2 350mhz..H δικη μου εμπειρια ξερετε τι μου εχει δειξει? Οτι τιποτα δεν εχω παθει απο τασεις κτλ και θυμαμαι χαρακτηριστικά στο μεγαλο σεισμο στο 1999 που επαιζα στο pc μου εκανε κατι τσαλιμακια το ρευμα και το ειδα στο pc στην οθονη να τρεμοπαιζει αυτο εγινε λιγα δευτερολεπτα πριν νιωσω τον σεισμο...

Δεν ξερω προσωπικη μου εκτιμηση ειναι πεταμενα λεφτα γιατι σε βαθος χρονου και να σου καψει κατι τα λεφτα τα εχεις βγαλει απο το να μην αγοραζεις ups.Καλυτερα πολυμπριζο ασφαλειας κτλ για τετοιες περιπτωσεις..

Απο εκει και επειτα ενα ups αξιζει για καποιον που κανει δουλεια ειτε μονταζ, photoshop η δεν ξερω και εγω τι και δεν θελέι να χασει οποια προοδο εχει κανει πανω σε δουλεια που και εκει συνηθως ολα αυτα τα προγραμματα κανουν autosave καθε τρεις και λιγο.Η απλα δεν θελει να χασει σημαντικα αρχεια απο εναν σκληρο που κ για αυτο υπαρχει η πιο φθηνη λυση να εχεις ενα δευτερο backup σε εναν σκληρο που να ειναι πεταμενος σε ενα συρταρι και οχι πανω σε ενα συστημα.

Η λογικη να δωσεις μισο Playstation για να προστατευσεις το Playstation μου φαινεται λιγο κουλη στα δικα μου ματια, τεσπα ο καθενας κανει οτι θελει απλα ειπα να αφησω την δικη μου αποψη περι του θεματος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...