Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sndev είπε

συγνωμη .. το συγκεκριμένο με 130 ε στα 850 va 

https://www.skroutz.gr/s/21307337/APC-Back-UPS-850VA-USB-Type-C-and-A-charging-ports.html

με τη τβ να καίει μαξ 170 watt κ το πλαυ αλλα 220 watt πες σύνολο 400 watt σε FULL ζήτηση , δε σου δινει τουλαχιστον ενα 2 λεπτο να τα κλείσεις? :o 

2 λεπτα λεει στα 520 watt , μη τρελαθούμε δεν κραταει το ups ps5 k τv..

 

image.png.f8ce3e6c7c6127e0a7adb2a0d73c7bd2.png

 

Για κλείσε τον γενικό με  tv και ps ανοικτό  να δοκιμάσεις..

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε εχω το συγκεκριμενο να δοκιμασω αλλα δε πιστευω οτι λενε ψεματα κ λεω συγκεκριμενα για apc καθως εχω αυτο 

https://www.apc.com/shop/us/en/products/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-1300/P-BR1300G 

κ το εχω δοκιμασει κ μια χαρα κράτησε 4λεπτο 5 λεπτο+ (αλλα ειναι 780 w δοκιμασμενο σε ps4). ε των 520 δε θα δινει ενα 2λεπτο?

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι την πατανε με την φαινομενικη ισχυς vs πραγματικη ισχυς...Νομιζουν οτι θα αντεξει το ups 5 λεπτα και βαλε και τα βλεπεις να κλεινουν στα 1-2 λεπτα και σε ορισμενα και λιγοτερα αν δεν εχουν υπολογισει σωστα τα watt των συσκευων που εχουν συνδεμενα πανω στο Ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@icenex εχω pc Απο το 93-94 μπορει κ πιο πισω δε θυμαμαι, ναι ποτε δεν καηκε κατι σπιτι, ισως κανα τροφοδοτικο δε παιρνω ορκο κιολας πανε χρονια.

προπερσυ η το 17 δε θυμάμαι ακριβως σε διακοπή ρεύματος καηκε μια τβ τότε αξίας 1500 ε την είχα μολις 3ς μηνες. για να φτιαξει θέλανε 450 ε. 

σε βαθος χρονου 10ετιας  στο γραφειο σε 8 pc να χουν καει ετσι 4-5 τροφοδοτικα απο 50 ε το καθενα πες αλλα εκει δε θα βαζα παλι ups παρολαυτα πες 250 ε στη 10ετια.

οπότε μπορώ να συμφωνησω εν μέρη οτι στατιστικα ισως ειναι πεταμένα λευτα όμως εαν σου κάτσει η ξενερα κ η ταλαιπωρία δε ξερω αν κοστολογουντε στα 150-200e του ups ε περαν της απόσβεσης.. ειναι ολα πολυ σχετικα κ το ups δεν παει αποκληστικα για χρηση ps5 ευτυχως η δυστηχως κάποιοι απο αυτα που εχουμε στο σαλονι μας πλεον κοστίζουν οσο ενα μεταχειρισμένο αμάξι αν το καλο σκεφτείς 200 ε δεν ειναι τόσο + στο σύνολο

οσον αφορά τωρα αυτό που λες για watt ναι εχεις δικιο στo pc μπορεί να μη μπορείς να τα υπολογίσεις αλλά ρε συ τβ κ ps5 xbox είναι φιξ τα max νούμερα..

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sndev είπε

@icenex εχω pc Απο το 93-94 μπορει κ πιο πισω δε θυμαμαι, ναι ποτε δεν καηκε κατι σπιτι, ισως κανα τροφοδοτικο δε παιρνω ορκο κιολας πανε χρονια.

προπερσυ η το 17 δε θυμάμαι ακριβως σε διακοπή ρεύματος καηκε μια τβ τότε αξίας 1500 ε την είχα μολις 3ς μηνες. για να φτιαξει θέλανε 450 ε. 

σε βαθος χρονου 10ετιας  στο γραφειο σε 8 pc να χουν καει ετσι 4-5 τροφοδοτικα απο 50 ε το καθενα πες αλλα εκει δε θα βαζα παλι ups παρολαυτα πες 250 ε στη 10ετια.

οπότε μπορώ να συμφωνησω εν μέρη οτι στατιστικα ισως ειναι πεταμένα λευτα όμως εαν σου κάτσει η ξενερα κ η ταλαιπωρία δε ξερω αν κοστολογουντε στα 150-200e του ups ε περαν της απόσβεσης.. ειναι ολα πολυ σχετικα κ το ups δεν παει αποκληστικα για χρηση ps5 ευτυχως η δυστηχως κάποιοι απο αυτα που εχουμε στο σαλονι μας πλεον κοστίζουν οσο ενα μεταχειρισμένο αμάξι αν το καλο σκευτης 200 ε δεν ειναι τόσο + στο σύνολο

 

οσον αφορά τωρα αυτό που λες για watt ναι εχεις δικιο στo pc μπορεί να μη μπορείς να τα υπολογίσεις αλλά ρε συ τβ κ ps5 xbox είναι φιξ τα max νούμερα..

 

Σε ολα αυτα ενα πολυμπριζο με προστασια απο υπερταση και θα ησουν καλλυμενος λιγο πολυ. pc και κονσολες και λοιπα συστηματα εχουν πιο πολλες πιθανοτητες να χαλασουν λογω μη σωστης απενεργοποιησης και προβληματος στα δεδομενα που γραφονται εκεινη την στιγμη. Χαλασουν = το pc να χρειαστει φορματ, η κονσολα ουασιαστικα να πρεπει να επιστραφει αν δεν μπορεσεις να περασεις το os κτλ

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σε ολα αυτα ενα πολυμπριζο με προστασια απο υπερταση και θα ησουν καλλυμενος λιγο πολυ. pc και κονσολες και λοιπα συστηματα εχουν πιο πολλες πιθανοτητες να χαλασουν λογω μη σωστης απενεργοποιησης και προβληματος στα δεδομενα που γραφονται εκεινη την στιγμη. Χαλασουν = το pc να χρειαστει φορματ, η κονσολα ουασιαστικα να πρεπει να επιστραφει αν δεν μπορεσεις να περασεις το os κτλ

Τι να σου πω εγω μεχρι στιγμης δεν εχω παθει καμια ζημια και με αυτα που γραφετε μαλλον ειμαι πολυ τυχερος ειδικα τους τελευταιους 8 μηνες. Εχω ps4, oled 55b7, το Pc της υπογραφης που την δεδομενη στιγμη που μιλαμε κανει Mining και πεφτει ο γενικος συχνα πυκνα ειτε λογω σιδερου ειτε λογω βραστηρα που τον βαζουμε συνεχεια για το νερο του μωρου γιατι καμια φορα βραχυκυκλωνει αν δεν εχουμε δει τα νερα που εχουν μαζευτει στην βαση του με αποτελεσμα να ριχνει τον ρελε, ειτε αλλες φορες επειδη εχω αναψει πολλα πραγματα μαζι σε μια ασφαλεια γιατι εχω αναμενη μια σομπα αλογονου ενα αφυγραντηρα και κλιματιστικα λογω οτι στην πολυκατοικια αναβουν σπανια το πετρελαιο στα πολλα κρυα και για λιγες ωρες οποτε για να ζεσταθει το σπιτι τα αναβω ολα η συνδυασμος αυτων  αλλιως δεν γινεται δουλεια.

Τεσπα ειπα καθαρα την δικη μου εμπειρια που μια ζωη δεν εχω παθει καμια ζημια αντε να χρειαστηκα φορματ στην χειροτερη περιπτωση στο pc.Ουτε hardware μου εχει καει ουτε τροφοδοτικο και μαλιστα ενα φεγγαρι ειχα φτιαξει ενα pc στο απαισιο και μου ειχαν βαλει αυτοι ενα ακυρο τροφοδοτικο ακομη και αυτο ζει και βασιλευει μεχρι σημερα και το εχει το pc ενας ξαδερφος.

Ξαναλεω παραθεσα την δικη μου εμπειρια και αποψη δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι ειναι το σωστο που μπορει να κανει καποιος.Οποιος θελει να καλυψει εστω και την παραμικρη περιπτωση στραβης ακομη και σε θεμα software βαζει ups..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

συγνωμη .. το συγκεκριμένο με 130 ε στα 850 va 

https://www.skroutz.gr/s/21307337/APC-Back-UPS-850VA-USB-Type-C-and-A-charging-ports.html

με τη τβ να καίει μαξ 170 watt κ το πλαυ αλλα 220 watt πες σύνολο 400 watt σε FULL ζήτηση , δε σου δινει τουλαχιστον ενα 2 λεπτο να τα κλείσεις? :o 

2 λεπτα λεει στα 520 watt , μη τρελαθούμε δεν κραταει το ups ps5 k τv..

 

image.png.f8ce3e6c7c6127e0a7adb2a0d73c7bd2.png

 

μια χαρά είναι αυτό. Eγώ έχω 750άρη της apc και κρατάει τηλεόραση και κονσόλα κανονικά για να τα κλείσω. Σε standby τα κρατάει για τουλάχιστον 10 λεπτά μπορεί και παραπάνω πάντως για αρκετή ώρα μέχρι να έρθει ξανά το ρεύμα σε μικρές διακοπές. 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι δεν γνωρίζουν τη διαφορά VA με watt (φαινομενης και πραγματικης ισχυος ) γιαυτο σε καθε μαγαζι πρεπει να υπαρχει καποιος να γνωρίζει. Τωρα για UPS δεν το συζητάμε μπορω να μιλαω για ωρες εγω, και κυριως για τον επιτηρητη τασης που γκρινιαζω να μπει στον ελοτ hd384.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, JOHN ONLY είπε

Tα 20 παιχνιδια που εδινε δωρο με την αγορα ισχυουν ακομα/ξερουμε ποτε ληγουν; 

Απο οσο γνωριζω αυτη η προσφορα θα ισχυει για οσους παρουν ps5 και συνδρομη δεν νομιζω να υπαρχει χρονικο περιθωριο που μπορεις να την εκμεταλευτεις ειναι για οσους τιμησουν με λιγα λογια την καινουργια κονσολα σε συνδυασμο με την υπηρεσια ps plus.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά δεν μιλάμε για standby mode, αλλά να είναι ανοικτή TV και PS5. Εγώ έχω 8 συσκευές ταυτόχρονα στο συγκεκριμένο πολύμπριζο ασφαλείας. Ποιό UPS 100 με 150 € θα μου κρατήσει τις συσκευές ανοικτές; Δουλευόμαστε;

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μια χαρά κρατάει ps4+tv ανοικτά μέχρι να τα κλείσω, τώρα εάν εσύ θες να βάλεις 8+ συσκευές πάνω σε ένα σχετικά απλό UPS και να θες να μείνουν για ώρα ανοικτά ε συγνώμη αλλά δεν σου φταίει το UPS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ups δεν παίρνεις για μια συσκευή πάντως.. 

Αν είναι να δίνεις 100 ανά συσκευή δεν υπάρχει κανένας λόγος. 

Αν έχεις καμιά 43αρα lcd και το ps4 θα στα κρατάει 2 λεπτά.

Εμένα με 65αρα oled δεν κρατάει ούτε σκέτη την TV πάνω από 2 λεπτά ένα  ups έως 950VA.

Η σειρά Smart της APC καμία σχέση βέβαια (και στο κόστος).

Το πιο φθηνό έχει 350€.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...