Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Nα απευθυνθω στους ειδικους του ηχου εδω και να ρωτησω για το αν αξιζει η αγορα των Sony Pulse 3D.

Προετοιμαζομαι οπως καταλαβαινετε για το resident evil village τον αλλον μηνα.Θα το χρησιμοποιω  και με το Switch.Με τα reviews που διαβαζω ολοι λενε για τα λεφτα τους ειναι ικανοποιητικα.Τα θελω αποκλειστικα για gaming στην tv ειτε στο ps5 ή στο switch.

Eπισης να πουμε σημερα στις 8 το castle demo του village.

εγώ τα έχω και είναι ανάμεικτες οι εντυπώσεις. Στα θετικά τους είναι όντος αυτό το 3d που έχουν και γενικά πως ακούγονται οι ήχοι και η τοποθέτηση τους που είναι κορυφαία.

Στα αρνητικά τους είναι ότι υστερούν πολύ στο σώμα τους δλδ ο ήχος ακούγεται κάπως αδύναμος αν μπορώ να το πω σωστά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι εχεις δοκιμασει αλλα ακουστικα και δεν σου αρεσει ο ηχος που παιζουν σε 3d?

Πως κατεληξες στο οτι ειναι κορυφαια η τοποθετηση?

Γιατι εγω δεν διακρινω να υπαρχει καθολου αποσταση μεταξυ των ηχων που ακουγονται.

Μπορεις να ξεχωρισεις οτι κατι ακουγεται δεξια,αριστερα και μπροστα αλλα ως εκει.

Ηχοι που ειναι διαγωνια η απο πισω σου πολυ δυσκολα να τους καταλαβεις..

Και αυτο ειναι limitation του ακουστικου γιατι περα απο τα μαξιλαρακια που δεν εχουν βαθος,οι καψες ειναι και μικρες αλλα και πολυ κοντα στα αυτια σου.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Nα απευθυνθω στους ειδικους του ηχου εδω και να ρωτησω για το αν αξιζει η αγορα των Sony Pulse 3D.

Προετοιμαζομαι οπως καταλαβαινετε για το resident evil village τον αλλον μηνα.Θα το χρησιμοποιω  και με το Switch.Με τα reviews που διαβαζω ολοι λενε για τα λεφτα τους ειναι ικανοποιητικα.Τα θελω αποκλειστικα για gaming στην tv ειτε στο ps5 ή στο switch.

Eπισης να πουμε σημερα στις 8 το castle demo του village.

Μια χαρά είναι τα ακουστικά,τα ήθελα λίγο πιο δυνατά είναι η αλήθεια,αλλά με ps5 είναι κομπλέ!3d το νιώθεις φουλ,για switch παρόλο που εχω,δεν το έχω δοκιμάσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως οτι παιχνιδι εχω παιξει που ειναι και καλα 3d δεν μου εχει δωσει το ακουστικο κατι παραπανω απο αλλα τα οποια χρησιμοποιω.

Μονο οι μεσαιες παιζουν καθαρα,το soundstage που εχει ειναι σχεδον ανυπαρκτο και το μπασο εχει distortion πολυ.

Ασε που τα αυτια μου ακουμπανε στις καψες γιατι τα μαξιλαρακια ειναι πολυ ρηχα.

Και δεν εχω μεγαλα αυτια,κανονικα ειναι σε μεγεθος.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια να το ξαναπουμε αλλη μια φορα.
ο 3D ηχος στο PS5 είναι θέμα της κονσόλας και δεν έχουν καμμιά σχέση τα ακουστικά που χρησιμοποιούμε.
Η επεξεργασία τους σημείου/απόστασης του ήχου γίνεται από τη κονσόλα (Tempest audio)  και στέλνεται "ετοιμη" στα ακουστικά όπου ακούμε τον 3D ήχο
Ακόμα και με ακουστικά 5€ θα ακουμε τη κατευθυνση ήχου.

ΥΓ Μερικοι που λέτε οτι ακόμα δεν καταλαβαινουμε αποσταση κτλ του 3D ηχου να ξέρετε πως δεν εχουν βγει και πολλα παιχνιδια ακόμα που να εκμεταλεύονται το Tempest audio, ακόμα στην αρχή είμαστε. Ό,τι παιχνίδι του PS4 βαζουμε σε PS5 ακουμε τον 7.1 ήχο που είχε το PS4 χωρις να σημαινει οτι ειναι 3D ο ηχος (εκτος απο τα μεμονωμενα που είχαν σε PS4 ηχο 3D που ειναι διαφορετικο με το tempest audio του PS5)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανεις λαθος φιλε,εαν εχεις ακουστικα με καλους drivers και σχεδιασμενα σωστα ακους πολυ καλα και καθαρα απο που ερχεται ο ηχος και ειδικα σε αυτα τα παιχνιδια που εχουν 3d audio/spatial/binaural audio.

Εγω οταν παιζω ghost of tsushima π.χ οταν ακουμπαω το touchpad οπου ο ανεμος σε οδηγει στην κατευθυνση που πρεπει να πας καταλαβαινω οτι ερχεται απο πισω μου και στην συνεχεια περναει μπροστα μου.

Αλλα δεν στο δινουν να το καταλαβεις ολα τα ακουστικα αυτο..

Αυτο ενα παραδειγμα απο τα πολλα.

Eνα απλο τεστ να κανεις με διαφορα ακουστικα οπως το παρακατω θα καταλαβεις αμεσως τις διαφορες μεταξυ τους και ποσο καλα αντιλαμβανεσαι την κατευθυνση του ηχου.

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα sennheiser game one και pc38x απευθείας στο dualsense, 50ohm και 28ohm αντίστοιχα. Τα πρώτα ψόφια εντελώς τα δευτερα κάπως καλύτερα αλλά και πάλι τίποτα το φοβερό. Το tempest έχει σχετικά καλό positioning αλλά και πάλι σε ότι δοκίμασα υστερεί οριακά από sennheiser gsx1000. Τεσταρα σε Village.

Δεν έχω άποψη για τα pulse.

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ADHD είπε

Δοκίμασα sennheiser game one

Ε τοτε εσενα σου αρεσει να ακους παρα πολυ δυνατα γιατι εγω τα δικα μου τα χαμηλωνω,θεωρω οτι ειναι υπερβολικα δυνατα για τα γουστα μου.

Ψοφια δεν θα τα ελεγα με τπτ εκτος και εαν εχεις προβλημα ακοης.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Εαν εχεις ηδη αλλα ακουστικα τα οποια σου αρεσουν καλυτερα να φυλαξεις τα λεφτα σου...

Δεν εχω καποια αλλα γιαυτο κοιταζα προς αυτα.

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

εγώ τα έχω και είναι ανάμεικτες οι εντυπώσεις. Στα θετικά τους είναι όντος αυτό το 3d που έχουν και γενικά πως ακούγονται οι ήχοι και η τοποθέτηση τους που είναι κορυφαία.

Στα αρνητικά τους είναι ότι υστερούν πολύ στο σώμα τους δλδ ο ήχος ακούγεται κάπως αδύναμος αν μπορώ να το πω σωστά. 

 

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Μια χαρά είναι τα ακουστικά,τα ήθελα λίγο πιο δυνατά είναι η αλήθεια,αλλά με ps5 είναι κομπλέ!3d το νιώθεις φουλ,για switch παρόλο που εχω,δεν το έχω δοκιμάσει.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Ο κυριος λογος αγορας ειναι για το 3d audio.Τωρα με αυτα που μου λετε μαλλον θα το καθυστερησω.Δεν ειναι οτι καιγομαι κιολας να σας πω την αληθεια απλως ελεγα οταν με το καλο βγει το village θα ειναι αλλη εμπειρια .

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ε τοτε εσενα σου αρεσει να ακους παρα πολυ δυνατα γιατι εγω τα δικα μου τα χαμηλωνω,θεωρω οτι ειναι υπερβολικα δυνατα για τα γουστα μου.

Ψοφια δεν θα τα ελεγα με τπτ εκτος και εαν εχεις προβλημα ακοης.

Δεν είναι μόνο το απόλυτο volume, όταν δεν έχεις καλό amp/dac πολλοί ήχοι ακούγονται muffled αρκετά. Σαν ένταση είναι οριακά αλλά όπως και να έχει θέλεις κάποια εξωτερική λύση για να πάρεις το απόλυτο από midrange ακουστικά στο ps5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ADHD είπε

Δεν είναι μόνο το απόλυτο volume, όταν δεν έχεις καλό amp/dac πολλοί ήχοι ακούγονται muffled αρκετά. Σαν ένταση είναι οριακά αλλά όπως και να έχει θέλεις κάποια εξωτερική λύση για να πάρεις το απόλυτο από midrange ακουστικά στο ps5.

Ολα τα ακουστικα βελτιωνονται με εναν ενισχυτη,ακομα και ενα budget των 50 ευρω.

Αυτα ομως ακουγονται καθαρα και χωρις ενισχυση,απλα το μπασο ειναι πολυ ντροπαλο.

Δεν χρειαζεσαι ενισχυση για ενα ακουστικο μεχρι 50 ohm εκτος και θες να ακους πολυ δυνατα η,η πηγη που εχεις ειναι αδυναμη.

Στο ps4 κοντρολακι ναι θα συμφωνησω,οτι ηταν αδυναμα τα ακουστικα.

Στο dualscence ομως παιζουν πολυ πιο δυνατα και δεν χρειαζονται ενισχυση για νορμαλ ακροαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο περίεργο λόγο στο dualsense παίζουν τα ίδια η ελαφρώς χειρότερα σε εμένα, δεν είδα το καλύτερο που λένε όλοι. Θα δοκιμάσω να δω αν παίζει το gsx1000 η ένα άλλο fiio που έχω στο ps5 να τεστάρω. Πάντως στο pc ακόμα και σε low volume είναι πολύ πιο καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...