Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτηση:

Μετα απο 6 μηνες κυκλοφοριας/κατοχης του PS5, ειχατε καποια next gen εμπειρια? Κατι που να δικαιολογει τον αριθμο 5 (PS), κατι που δεν εχετε ξαναδει/νιωσει σε PS4/PS4 pro?

Προσωπικα το μονο next gen που εχω δει μεχρι τωρα ειναι τα παιχνιδιαρικα χειριστηρια στο Astro's playroom (κι αυτο μονο εκει!). 

Ολοι οι πραγματικοι next gen τιτλοι παιρνουν αναβολη στην αναβολη. Μηπως βιαστηκε η Sony να το κυκλοφορησει το 5? Μηπως κι εμεις πεσαμε στη φουσκα να το αγορασουμε αμεσα, εκτοξευοντας τη σχεση ζητησης/προσφορας?🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, stcp είπε

Ερωτηση:

Μετα απο 6 μηνες κυκλοφοριας/κατοχης του PS5, ειχατε καποια next gen εμπειρια? Κατι που να δικαιολογει τον αριθμο 5 (PS), κατι που δεν εχετε ξαναδει/νιωσει σε PS4/PS4 pro?

Προσωπικα το μονο next gen που εχω δει μεχρι τωρα ειναι τα παιχνιδιαρικα χειριστηρια στο Astro's playroom (κι αυτο μονο εκει!). 

Ολοι οι πραγματικοι next gen τιτλοι παιρνουν αναβολη στην αναβολη. Μηπως βιαστηκε η Sony να το κυκλοφορησει το 5? Μηπως κι εμεις πεσαμε στη φουσκα να το αγορασουμε αμεσα, εκτοξευοντας τη σχεση ζητησης/προσφορας?🤔

Υπάρχει γενικότερη λειψυδρία σε τίτλους τόσο last gen όσο και next-gen. Δεν είναι θέμα PS5.

Προσωπικά τα 60fps και τα μηδενικά loading times είναι game-changer. Το Demon Souls επίσης το θεωρώ next-gen όπως και το Miles Morales.

Δεν τα λες λίγα τα παραπάνω αλλά δε τα λες και πολλά. Σίγουρα θα ήθελα πολλά παραπάνω αλλά δε μπορώ να πω ότι έπεσα και απ'τα σύννεφα. Σε κάθε αρχή της γενιάς έτσι είναι τα πράγματα πόσο μάλλον με τις σημερινές συνθήκες.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stcp είπε

Ερωτηση:

Μετα απο 6 μηνες κυκλοφοριας/κατοχης του PS5, ειχατε καποια next gen εμπειρια? Κατι που να δικαιολογει τον αριθμο 5 (PS), κατι που δεν εχετε ξαναδει/νιωσει σε PS4/PS4 pro?

Προσωπικα το μονο next gen που εχω δει μεχρι τωρα ειναι τα παιχνιδιαρικα χειριστηρια στο Astro's playroom (κι αυτο μονο εκει!). 

Ολοι οι πραγματικοι next gen τιτλοι παιρνουν αναβολη στην αναβολη. Μηπως βιαστηκε η Sony να το κυκλοφορησει το 5? Μηπως κι εμεις πεσαμε στη φουσκα να το αγορασουμε αμεσα, εκτοξευοντας τη σχεση ζητησης/προσφορας?🤔

Καθε γενια φτωχικα ξεκιναει σπανιο να δεις launch κονσολας με παιχνιδαρες, και το ps4 τον πρωτο καιρο τιποτα δεν ειχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stcp είπε

Ερωτηση:

Μετα απο 6 μηνες κυκλοφοριας/κατοχης του PS5, ειχατε καποια next gen εμπειρια? Κατι που να δικαιολογει τον αριθμο 5 (PS), κατι που δεν εχετε ξαναδει/νιωσει σε PS4/PS4 pro?

Προσωπικα το μονο next gen που εχω δει μεχρι τωρα ειναι τα παιχνιδιαρικα χειριστηρια στο Astro's playroom (κι αυτο μονο εκει!). 

Ολοι οι πραγματικοι next gen τιτλοι παιρνουν αναβολη στην αναβολη. Μηπως βιαστηκε η Sony να το κυκλοφορησει το 5? Μηπως κι εμεις πεσαμε στη φουσκα να το αγορασουμε αμεσα, εκτοξευοντας τη σχεση ζητησης/προσφορας?🤔

Βιάστηκε αλλά τα κατάφερε να εθισει κόσμο. Πάει για παγκόσμια πρωτιά σε πωλήσεις. Βάλε και το γεγονός ότι παίζει μαύρη αγορά λες και είναι αντίκα! Πέτυχε τον σκοπό της. Αυτά δεν είναι τυχαία κάποια ομάδα ανθρώπων στην Sony που δεν έβγαλαν απλά ένα λύκειο στον Πειραιά, σκέφτηκαν και έπραξαν με την πανδημία για να τους βγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γραφικά δεν περίμενα θαύματα σε αυτή την γενιά.Φτάσαμε στο όριο των 4k hdr και περιμένουμε να δούμε ray tracing και άλλες τεχολογίες που θα κάνουν το οπτικό αποτέλεσμα λίγο καλύτερο.To wow effect που πάθαμε απο το 3 στο 4 δεν θα το δούμε τώρα.Προσωπικά για μένα το πιο next gen παιχνίδι που εχω παιξει είναι το last of us 2 και αυτό που δεν εχω παίξει και ανυπομονώ είναι το flight simulator στο xbox

Εκεί που βλέπω μεγάλη διαφορά είναι στα loadings και  στα frames σε κάποια games.Εκεί αλλάζει αρκετά η εμπειρία gaming στους λίγους τίτλους που κυκλοφορούν αλλά θα έρθουν και άλλοι.Εκεί που προσμένω αλλαγές είναι στην υπολογιστικη δύναμη των νέων κονσολών και τι κόσμους θα φτιαξουν.Θεωρητικά θα τρέχουν απο πίσω πολλές πληροφορίες με αποτέλεσμα να έχουμε καλύτερα ai ,πιο δυναμικά open world games και καλύτερα animations.

Μέχρι στιγμής τα loadings και το 60ari frames ειναι οι σπουδαιότερες αλλαγές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, stcp είπε

Ερωτηση:

Μετα απο 6 μηνες κυκλοφοριας/κατοχης του PS5, ειχατε καποια next gen εμπειρια? Κατι που να δικαιολογει τον αριθμο 5 (PS), κατι που δεν εχετε ξαναδει/νιωσει σε PS4/PS4 pro?

Προσωπικα το μονο next gen που εχω δει μεχρι τωρα ειναι τα παιχνιδιαρικα χειριστηρια στο Astro's playroom (κι αυτο μονο εκει!). 

Ολοι οι πραγματικοι next gen τιτλοι παιρνουν αναβολη στην αναβολη. Μηπως βιαστηκε η Sony να το κυκλοφορησει το 5? Μηπως κι εμεις πεσαμε στη φουσκα να το αγορασουμε αμεσα, εκτοξευοντας τη σχεση ζητησης/προσφορας?🤔

Kατσε ρε φιλος,δεν το ηξερες πριν παρεις το ps5?

Oταν ανακοινωνε τα project η Sony ειδες πουθενα να σου λανσαρει παιχνιδια που επρεπε να ειχαν βγει εως τωρα αλλα τα καθυστερησε?

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που το εχω απο day one δεν με εχει χαλασει.Ξεραμε οτι δεν θα υπαρχει πληθωρα νεων τιτλων ,ομως απολαμβανουμε 60 fps και ενισχυμενα γραφικα προς το παρον ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@stcp πάντως για εμένα που χα το πρωτο πρώτο Ps4 ηταν η μερα με τη νυχτα το ps5 , σαν να εφυγε το ελικόπτερο που φιλοξενούσα στο σαλονι μου ενα πράγμα.. έπαιζα σε 4k tv με 1080 γτ τόσο μπορούσε εκείνο το ps4.  οι χρόνοι κ οι ταχύτητες για τη δικη μου τσέπη κ θέλω αξίζαν με 1000 αυτο το "next gen" upgrade. 

φυσικά αν είχα xbox με αυτά τα δεδομένα κ πήγαινα στο επόμενο ακριβός το ιδιο θα υσχιε 

οσον αφορά τα παιχνίδια τώρα να πεις κατι wow οχι για μενα  δεν εχει ακομα - κ δεν πιστεύω θα δουμε κατι σύντομα να πέφτουν σαγονιά- ,  πλην το 60fps που δε το ειχαμε ,αλλά αν με ρωτούσε κανεις αν το μετάνιωσα κ βιαστικα η απάντηση είναι όχι ούτε καν ,ξανα day one για τους λογους που προανέφερα 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Raiden5 είπε

Καθε γενια φτωχικα ξεκιναει σπανιο να δεις launch κονσολας με παιχνιδαρες, και το ps4 τον πρωτο καιρο τιποτα δεν ειχε.

Αργα ξεκινησε σιγουρα, το οτι δεν ειχε τιποτα δεν ισχυει ωστοσο. Ειχε 3 1st party στο launch. Τα:

Kilzone Shadowfall

Knack

Infamous Second Son

Με το τελευταιο να κυκλοφορει το Μαρτιο του 14 και οχι Day One με την κονσολα οπως τα αλλα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Bγαινει το Returnal σε 4 μερες και αυτοι προμοταρουν το Ratchet??

 

Το Returnal απο οτι ειδα ειναι για λιγους οποτε δεν νομιζω οτι επηρεαζει την πορεια του με το να προμοταρουν ενα πιο mainstream game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...